Ekspedycja Mamry 2024 – rejs żeglarski po północnych Mazurach połączony z jubileuszem 15-lecia Szkoły Żeglarstwa PuntoVita!

Żeglarska wyprawa w północny rejon Wielkich Jezior Mazurskich

Termin: 01.09 – 07.09.2024 – 7 dni; 1.790 zł/os.  

Po spektakularnej „Ekspedycji Śniardwy” i „Ekspedycji Nidzkie” zapraszamy na kolejną wyjątkową żeglarską wyprawę. Tym razem wyruszymy na Jezioro Mamry i liczne otaczające je akweny w północnym rejonie Wielkich Jezior Mazurskich. Na ten rejs wyruszymy dużymi jachtami z kołem sterowym. Będzie to rejs szczególny – podczas tej wyprawy będziemy świętować świętować 15-lecie Szkoły Żeglarstwa PuntoVita. Będzie to zamknięta impreza w urokliwym miejscu – wszyscy uczestnicy rejsu są zaproszeni! Szykujemy dla Was kilka niespodzianek!

Ostatnie miejsca na rejsy i szkolenia dla młodzieży i dorosłych w sezonie letnim 2024! Nie czekaj - REZERWUJ!

Co wyróżnia Ekspedycję Mamry?

 • Krótsza trasa i więcej chillout’u

Poprzednie Ekspedycje odznaczały się niezwykle długą trasą – na „Wrotach Mazur” przepłynęliśmy blisko 150 km w ciągu tygodnia.

Tym razem chcemy zorganizować rejs nieco spokojniejszy i mniej wyczerpujący. Północne Mazury są do tego najlepszym rejonem, na którym przeloty mogą być krótsze.

 • Wysokiej klasy jachty z kołem sterowym

Wygodne i szybkie – 38 m2 powierzchni żagla oraz komfortowe warunki na każdym jachcie sprawią, że cała grupa będzie przemierzać mazurskie wody bardzo sprawnie.

Na tych jachtach osoby początkujące znajdą przytulną kabinę, a bardziej wprawieni żeglarze będą mogli zdobyć doświadczenie w prowadzeniu większej jednostki z kołem sterowym.

Przykładowe jachty tej klasy to Tes 32 Dreamer, Mariner 31 lub Tango 30. Ostateczny wybór jachtu zależy od liczebności i składu załóg.

 • 15 lat PuntoVita!

Trzeciego dnia rejsu, we wtorek 3 września – w połowie trasy rejsu – nasza wyprawa zawinie do portu Piękny Brzeg, aby świętować 15-lecie Szkoły Żeglarstwa PuntoVita. Będzie to zamknięta impreza w urokliwym miejscu – wszyscy uczestnicy rejsu są zaproszeni! Szykujemy dla Was kilka niespodzianek!

Dlaczego Ekspedycja Mamry?

mapa mazurJezioro Mamry – drugie pod względem wielkości jezioro w Polsce – stanowi część rozległego kompleksu jezior w północnej części szlaku żeglarskiego.

Zbiorniki te są ze sobą naturalnie połączone, dlatego „Mamry” to nie tylko jedno duże jezioro na północy, lecz wszystkie akweny na północ od Giżycka po Węgorzewo: Kisajno, Dargin, Dobskie, Mamry, Święcajty i Stręgiel…

Będzie to wyprawa inna niż dotychczasowe Ekspedycje – nie płyniemy daleko, nie szukamy zakątków odległych od naszej bazy w Wilkasach.

Szukamy miejsc, obok których większość żeglarzy tylko przepływa, nie zawracając na nie uwagi. Nieznanych przystani i zatok na trasie jaką przemierzamy od lat.

Czym są nasze Ekspedycje?

ekspedycje rejsy żeglarskie mazuryEkspedycja” to żartobliwa nazwa rejsu z pomysłem, która przyjęła się u nas na stałe. Wszystkie te rejsy utrzymane są w wyprawowym klimacie odkrywania nowych zakątków na mapie. Choć są to wyprawy bardzo żeglarskie – bardzo dużo pływania i nieraz wymagające, długie przeloty – nie brakuje na nich dobrej zabawy. W „Ekspedycjach” biorą udział wprawieni żeglarze oraz osoby, które pierwszy raz w życiu widzą łódkę na oczy – każdy znajduje w Ekspedycji ducha przygody! Przeczytaj więcej w artykule Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”?

Jezioro Mamry to rejon raczej dobrze znany większości mazurskich wodniaków, niemniej oprócz głównego szlaku i najczęściej odwiedzanych, zatłoczonych portów posiada też liczne urokliwe zakątki, takie jak na przykład Łabędzi Szlak. W trakcie tego rejsu będziemy mieli czas, aby bez pośpiechu zwiedzić wiele z nich.

Mazurskie Ekspedycje 2024:

Program rejsu*

Niedziela 01.09

 • Zbiórka uczestników w AZS Wilkasy o godzinie 17:00.
 • Zakwaterowanie na jachtach.
 • Przy sprzyjającej pogodzie: wypłynięcie w kierunku północnym.
 • Cumowanie w Stanicy Wodnej Stranda.

Poniedziałek 02.09

 • Żegluga na północ w przez jezioro Kisajno i Dargin i Mamry.
 • Opłynięcie wyspy Upałty.
 • Postój w Kętrzyńskiej Przystani.

Wtorek 03.09

 • Północny kraniec WJM: Węgorzewo – zaopatrzenie.
 • Żegluga na Jezioro Święcajty.
 • Postój w porcie Piękny Brzeg na Jeziorze Święcajty.
 • Impreza z okazji 15-lecia Szkoły Żeglarstwa PuntoVita.

Środa 04.09

 • Żegluga na południe.
 • Zawinięcie do portu Sztynort.

Czwartek 05.09

 • Powrót na południe przez jeziora Dargin i Kisajno.
 • Przy sprzyjającej pogodzie – przejście przez Łabędzi Szlak.
 • Postój w przystani Hotelu Tajty.
 • Możliwość skorzystania z sauny i mazurskiej bali (zobacz).

Piątek 06.09

 • Powrót do AZS Wilkasy.
 • Zajęcia doszkalające dla chętnych.

Sobota 07.09

*Program jest wyłącznie orientacyjny – może ulec zmianom ze względów organizacyjnych, preferencji załóg oraz warunków pogodowych, niemniej będziemy starali się zrealizować go w pełni i dotrzeć we wszystkie zaplanowane miejsca.

**Do organizacji dodatkowego kursu wzmagane są minimum 3 chętne osoby.

Kętrzyńska Przystań – jedna z ciekawszych na Jeziorze Mamry. Zobacz więcej w artykule Mazury północne – gdzie warto popłynąć jachtem?

Ostatnie miejsca na rejsy i szkolenia dla młodzieży i dorosłych w sezonie letnim 2024! Nie czekaj - REZERWUJ!

Co zawiera cena?

 • Zakwaterowanie na jachtach – do dyspozycji mamy wysokiej klasy 30 stopowe jachty z kołem sterowym
 • Opłaty portowe i paliwowe
 • Sprzątanie jachtu po zakończeniu rejsu
 • Opiekę Organizatora Turystyki
 • Opiekę doświadczonej kadry instruktorskiej
 • Ubezpieczenie NNW
 • Udział w imprezie okolicznościowej z okazji 15-lecia Szkoły Żeglarstwa PuntoVita!

Uwaga!kuchnia żeglarska

Wyżywienie nie jest uwzględnione w cenie. Załoga składa się na kasę pokładową, z której kupowane jest zaopatrzenie dla całej załogi i sternika. Sternicy podpowiedzą jakie produkty najlepiej wybrać.

Dowiedz się więcej o zaopatrzeniu na rejsie lub o gotowaniu na jachcie.

Jak to wygląda w praktyce?

Spotykamy się wszyscy w sobotę w porcie i zakwaterowujemy się na jachtach. Na nich mieszkamy całe osiem dni, na nich też śpimy i przygotowujemy posiłki.

Następnego dnia wypływamy z portu i nocujemy w innym miejscu. Zwykle nie jesteśmy na wodzie bez przerwy dłużej niż cztery godziny. Na obiady spływamy do lądu. W portach znajdują się sanitariaty i prysznice (koszt za jeden prysznic to ok.12-15 zł). Na tym rejsie nie zawsze będziemy zatrzymywali się na noc w portach – przewidujemy cumowanie przy brzegu i spędzanie nocy poza cywilizacją.

Na naszych rejsach:

Ognisko w plenerze podczas jednej z naszych wypraw.

Kogo zapraszamy?

Nigdy nie widziałeś jachtu na oczy, ale wyprawa budzi Twoją ciekawość? Żaden problem. Nasi sternicy wprowadzą Cię w tajniki żeglarstwa i zadbają o Twoje bezpieczeństwo na wodzie. Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia żeglarskiego, żeby wyruszyć z nami. Zapraszamy wszystkich ciekawych nowych przygód – nie ma znaczenia czy pływasz od lat czy będzie to Twój debiut na wodzie.

A może pływasz już od kilku lat, ale potrzebujesz odświeżyć swoją żeglarską wiedzę? Chciałbyś odkryć nowe miejsca na szlaku WJM? Wrócić z rejsu z prawdziwą żeglarską historią pełną przygód? Nie wiemy jaki jest Twój powód, ale wiemy, że jeśli czytasz to zdanie, to oznacza, że możesz wyruszyć na Ekspedycję Mamry!

Jedynym warunkiem jest ukończenie 18 lat. Zawsze układamy załogi pod względem wieku. Zwykle na Ekspedycjach płynie z nami 4-5 załóg w różnych grupach wiekowych – od „studenckiej” do 50+.

Jeżeli myślisz o samodzielnym prowadzeniu jachtów w przyszłości, ten rejs na pewno dostarczy Ci wielu cennych doświadczeń – wszyscy nasi sternicy są Instruktorami Żeglarstwa PZŻ. Sprawimy, że każdy przeżyje niezapomnianą przygodę, a takich ludzi jak pod żaglami nie spotkasz nigdzie indziej!

Czytaj więcej w artykule Żeglarstwo łączy ludzi.

ekspedycje-zeglarskie

Załogi Ekspedycji Wrota Mazur (2018 r.). Był to jeden z najdłuższych naszych rejsów po Mazurach. 

Jeśli się wahasz czy płynąć z nami – zobacz relacje z minionych Ekspedycji

Jak wyglądają nasze jachty?

Tes 32 Dreamer

 • długość kadłuba: 9,69 cm
 • szerokość maksymalna: 2,98 cm
 • powierzchnia żagli grot/fok: 21 / 13 m²
 • zanurzenie minimalne: 0,46 cm z
 • zanurzenie maksymalne: 165 cm
 • liczba kabin: 3 / liczba koi: 8
 • maksymalna liczba załogi: 8
 • masa: 4000 kg
 • wysokość kabinie: 1,95 cm
 • kategoria projektowa: B/C

Przestronny jacht zapewniający komfort dla 8 osób. Jest to jednostka znacznych rozmiarów o stosunkowo dużym zanurzeniu. Znajdziemy tu przestronne kabiny, bogaty kambuz, lodówkę i wiele innych udogodnień stwarzających komfortowe warunki pobytu.  Możemy też zdobyć doświadczenie w prowadzeniu większej jednostki wyposażonej w koło sterowe i ster strumieniowy.

Tak wygląda standardowy układ koi na jachcie. Przy zgłoszeniu możesz wskazać preferowany jacht oraz miejsce na nim – postaramy się zrealizować Twoje życzenie w miarę posiadanych miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego zachęcamy do grupowych rezerwacji.

Uwaga!

W przypadku zgłoszenia grupy liczącej więcej niż 8 osób należy liczyć się z możliwością zakwaterowaniem na dwóch jachtach.

Opisany jacht jest przykładowy – na ten rejs popłyniemy takim lub podobnym jachtem tej samej klasy z kołem sterowym. Przykładowe jachty tej klasy to Tes 32 Dreamer, Mariner 31 lub Tango 30. Ostateczny wybór jachtu zależy od liczebności i składu załóg.

Ostatnie miejsca na rejsy i szkolenia dla młodzieży i dorosłych w sezonie letnim 2024! Nie czekaj - REZERWUJ!

Zapytaj o szczegóły:

Opcje dodatkowe

Dodatkowe szkolenie na patent Sternika Motorowodnego PZMiNW

W trakcie majówki na Mazurach istnieje możliwość odbycia dodatkowego szkolenia na patent Sternika Motorowodnego i przystąpienia do egzaminów na patent motorowodny.

sternik motorowodnyPodobnie jak w wypadku patentu żeglarskiego, wypożyczenie jachtu motorowego jest w Polsce możliwe bez patentu tylko do granicach określonego ustawowo limitu mocy silnika. Bez patentu motorowodnego można prowadzić jachty o mocy silnika tylko do 10 kW (13,60 KM). Przeczytaj więcej o patentach motorowodnych.

Uprawnienia osoby posiadającej patent sternika motorowodnego:

 • prowadzenie łodzi motorowych po wodach śródlądowych,
 • prowadzenie łodzi motorowych o długości kadłuba do 12 m po wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.

Koszt szkolenia w trakcie majówki: 500 zł (tylko dla uczestników majówki).
Koszt egzaminu: 250 zł – cena podstawowa, 125 zł – uczniowie i studenci do 26 r. życia.

Do organizacji dodatkowego kursu wzmagane są minimum 3 chętne osoby.

Podręcznik żeglarski – materiały szkoleniowe Szkoły Żeglarstwa PuntoVita!

Kompletny i nowoczesny podręcznik przygotowany specjalnie z myślą o  naszym szkoleniu. Zawiera 100 stron z kolorowymi ilustracjami, które po kolei prowadzą przez wszystkie działy wiedzy niezbędnej żeglarzowi: budowę jachtu, ratownictwo, teorię żeglowania, meteorologię, locję i przepisy. Posiada on miejsce na notatki, które możesz robić podczas zajęć teoretycznych na kursie żeglarskim.

Nie znajdziesz tutaj ani jednego zbędnego zdania czy rysunku – możesz polegać na tym podręczniku w 100%. Zawiera ćwiczenia praktyczne i przykładowe pytania egzaminacyjne – nie musisz kupować żadnej innej książki do nauki! W ten sposób stworzysz spersonalizowany podręcznik i doskonałą, praktyczną pamiątkę z rejsu!

Autorzy: Barbara Zaczek, Krzysztof Osóbka.

Koszt materiałów szkoleniowych: 45 zł

Książeczka żeglarska

Książeczka żeglarska pozwala w jednym miejscu zapisywać informacje o zdobytych uprawnieniach, zrealizowanych kursach, doświadczeniu i stażu zarówno na wodach śródlądowych jak i morskich. Jest też piękną pamiątką z żeglarskich przygód. Z biegiem czasu zapełnia się rozmaitymi wpisami i pieczątkami z rejsów, które nigdy nie zostaną zapomniane.

Koszt książeczki żeglarskiej: 20 zł

Zajęcia doszkalającePantograf jachtu - co to za urządzenia i do czego służy?

Na życzenie uczestników możemy zorganizować praktyczne zajęcia doszkalające z manewrowania jachtem pod żaglami, składania i stawiania masztu, manewrowania w porcie oraz cumowania na dziko. Wszyscy nasi sternicy są instruktorami i mają doświadczenie szkoleniowe. Jesteśmy Szkołą Żeglarstwa i uwielbiamy uczyć – szerzenie dobrej praktyki żeglarskiej to jedna z naszych misji.

Koszt udziału w zajęciach doszkalających: 0 zł (zero) – zakres i ilość czasu poświęconego na ten cel ustalany jest z załogą indywidualnie.

15 lat PuntoVita!

Czwartego dnia rejsu, we wtorek 3 września – w połowie trasy rejsu – nasza wyprawa zawinie do portu Piękny Brzeg, aby świętować 15-lecie Szkoły Żeglarstwa PuntoVita. Będzie to zamknięta impreza w urokliwym miejscu – wszyscy uczestnicy rejsu są zaproszeni! Szykujemy dla Was kilka niespodzianek!

szanty mazury 2019

Ognisko w plenerze. 

Dlaczego zapraszamy?

dlaczego zapraszamy na rejs mazury 2019Zwykle turystyczne rejsy odwiedzające ciągle te same miejsca to dla nas za mało!

Chcemy pokazać Wam Mazury takimi, jakimi je sami widzimy: mikroświatem, który można odkrywać wciąż na nowo.

Ponadto zależy nam na tym, abyście z naszych rejsów wynosili jak najwięcej doświadczeń, żeglarskich umiejętności oraz wspaniałych wspomnień.

Co koniecznie zabrać na rejs Ekspedycja Mamry?

Pogoda w drugiej połowie sierpnia bywa kapryśna, dlatego poniżej znajduje się lista rzeczy niezbędnych do zabrania na wyprawę:

 • Ciepły śpiwór
 • Nieprzemakalna kurtka i spodnie
 • Kalosze (z jasną, nierobiącą śladów podeszwą)
 • Czapka i szalik
 • Ciepłe ubrania – sweter/bluza/odzież termiczna
 • Kilka par grubych skarpet

Zobacz więcej informacji w dziale ekwipunek żeglarski oraz artykuł na blogu Jakie buty na jacht najlepiej wybrać?

Rezerwacje i rabaty

Żeglarska wyprawa w północny rejon Wielkich Jezior Mazurskich. 

Termin: 01.09 – 07.09.2024 – 7 dni

 • cena: 1.790 zł/os. 
 • First Minute – 10% rabatu
 • stali klienci – 5% rabatu
 • grupy od 3 osób – 5% rabatu
 • stali klienci + grupy od 3 osób – 10% rabatu

Zniżki można łączyć – maksymalna suma zniżek to -10%! Zniżki dostępne są po przejściu do formularza rejestracji

Ostatnie miejsca na rejsy i szkolenia dla młodzieży i dorosłych w sezonie letnim 2024! Nie czekaj - REZERWUJ!

Zgłoszenia i wpłaty:

 • Michał Stępka
 • Telefon.: 501 177 487
 • E-mail: michal@puntovita.pl

Szczegóły wyprawy:

 • Krzysztof Osóbka
 • Telefon.: 782 667 073
 • E-mail: krzysztof@puntovita.pl
Print Friendly, PDF & Email