bezpieczeństwo podczas rejsów żeglarskich

Bezpieczne rejsy jachtem – żeglarskie BHP

W większości aspektów życia ostatnio bardzo często porusza się temat bezpieczeństwa. Cóż się dziwić – nikt nie chce wykonywać różnych czynności wiedząc, że prawdopodobnie nie wyjdzie z tego cały 😉 Tak jest i w żeglarstwie – bardzo duży nacisk kładzie się tutaj na to, aby w trakcie rejsów żeglować jak najbezpieczniej. Jak to wszystko wygląda w praktyce?

Minimalizacja ryzyka

Nie ma takiej czynności w życiu, która nie niesie ze sobą zagrożenia.

Można uprawiać przez 30 lat base jumping i nie uszkodzić się, ale wychodząc z bloku, potknąć się o krawężnik i złamać nogę. Tu nie ma reguły, podobnie jest w żeglarstwie.

Jednak czynnik ryzyka można zminimalizować i o to aktualnie starają się zarówno konstruktorzy jachtów, jak i organizatorzy rejsów żeglarskich czy sami ich uczestnicy.

Co stanowi niebezpieczeństwo w trakcie rejsów turystycznych?

żeglarskie bhpPrzede wszystkim pogoda połączona z ludzkim błędem. Przykładem była nawałnica z 2007 roku, która na Mazurach pochłonęła życie 12 osób i spowodowały wywrotkę kilkudziesięciu jachtów. Skala zniszczeń wynikała z niedoświadczenia żeglarzy oraz braku wiedza na temat postępowania w takich wypadkach.

Od tego czasu zmieniło się naprawdę wiele w zakresie profilaktyki „przedburzowej”. Wszyscy sternicy zostali uczuleni na obserwację pogody w trakcie żeglugi, postawiono maszty ostrzegawcze na terenie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Normą stało się, że przed burzą lub od razu po jej nadejściu, wszystkie jednostki zrzucają żagle, zakładają kamizelki ratunkowe i spływają do najbliższego brzegu. Z perspektywy tego, co było jeszcze kilka lat temu, to naprawdę duża zmiana.

Odbywa się dużo imprez o charakterze szkoleniowym zarówno z zakresu postępowania na jachcie w przypadku zagrożenia, jak i ratowania życia i pierwszej pomocy. To wszystko jest naprawdę dostrzegalne.

bezpieczne żeglarstwoW pewnym sensie jesteśmy w stanie „ujarzmić pogodę”, a właściwie zastosować odpowiednią profilaktykę, aby to ona nie ujarzmiła nas. Istotną kwestią są środki ratunkowe, które znajdują się na jachcie.

Obowiązkiem armatora jednostki/organizatora rejsu żeglarskiego, jest zapewnienie i dopilnowanie, aby na jachcie znajdowała się taka ilość kamizelek ratunkowych, ilu załogantów będzie na niej żeglować oraz koło ratunkowe (w przypadku rejsów i jednostek morskich, lista środków ratunkowych jest większa i bardziej rozbudowana). Należy zawsze na to zwracać uwagę!

Bezpieczne użytkowanie jachtu podczas rejsu żeglarskiego

Poza niebezpieczeństwem związanym z „siłą wyższą”, istnieje również ryzyko związane z niewłaściwym użytkowaniem naszej jednostki, wiążące się z lżejszymi bądź cięższymi urazami.

Istnieje kilka zasad funkcjonowania na jachcie.

zasady funkcjonowania na jachciePodstawowa to „jedna ręka dla jachtu” – zawsze musimy się trzymać któregoś ze stałych elementów, będąc poza kokpitem, gdyż jacht ma to do siebie, że się porusza i jest w dużej mierze zdany na czynniki zewnętrzne, stąd w przypadku gwałtowniejszego podmuchu wiatru, możemy wylądować za burtą.

Po pokładzie nie należy przemieszczać się „boso”, grozi to skaleczeniem, złamaniem itp.

W przypadku użytkowania instalacji jachtowych, szczególnie gazowej oraz elektrycznej, trzeba zachować szczególną ostrożność. Ważne jest, aby na każdym zorganizowanym rejsie żeglarskim, znajdował się ratownik, który będzie w stanie udzielić pierwszej pomocy w razie wypadku.

Żeglarstwo, jak każdy inny sport, niesie ze sobą pewne ryzyko. Jednak posiadając konieczną wiedzę bądź powierzając się w dobre ręce, minimalizujemy je, ponieważ nad wszystkim da się zapanować, włączając w to jeszcze odrobinę zdrowego rozsądku ☺

Nie ma więc co się bać, przechyły na jachcie nie powinny stresować, tylko zapewniać świetną zabawę… bo dobry sternik będzie ograniczał sytuacje stresowe.

Bezpieczne rejsy jachtem – żeglarskie BHP
4.96 (99.29%) 28 votes

rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

1 komentarz - Bezpieczne rejsy jachtem – żeglarskie BHP

  1. KudAlbin napisał(a):

    Bezpieczeństwo, to podstawa! Każdy żeglarz powinien wiedzieć, jak się wyposażyć w osprzęt ratunkowy. Ważne są również kamizelki, pontony i gaśnica. Nie bez znaczenia jest także znajomość sygnałów dźwiękowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *