FAQ

Rejsy dla młodzieży na Mazurach

Chcesz dokonać zapisu na obóz żeglarski z PuntoVitą, ale nie znalazłeś odpowiedzi na jakieś pytanie? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rejsów oraz szkoleń żeglarskich organizowanych dla dzieci i młodzieży na Mazurach:

Co zabrać na obóz żeglarski?

Niezbędny będzie śpiwór, ubrania przeciwdeszczowe, przynajmniej dwie pary butów na gumowej płaskiej podeszwie, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne oraz czapka chroniącą od zimna i wiatru. Trzeba przygotować się zarówna na upały jak i niskie temperatury oraz deszcz.

Kalosze czasami się przydają, ale nie są niezbędne. Najlepiej sprawdzają się buty do wody, dobre sandały czy crocsy.

Ubrania przeciwdeszczowe są absolutnie konieczne, ale na obóz żeglarski na Mazurach nie potrzeba oryginalnych firmowych (często drogich) sztormiaków! Ubrania mogą być takie same jak na kajaki lub wycieczkę w góry. Koniecznie trzeba pamiętać o spodniach przeciwdeszczowych.

Przydatne bywają również rękawiczki żeglarskie do obsługi lin.

Szczegółowa lista do pobrania: Ekwipunek żeglarski | Co zabrać na obóz żeglarski 

Dla kogo obóz żeglarski?

Na jachtach dobrze czują się osoby ceniące aktywny wypoczynek, samodzielność i współpracę w załodze. Chłopaki i dziewczyny żeglują na równych zasadach. Załogi dobierane są tak, aby różnica wieku między uczestnikami nie wynosiła więcej niż 2 lata.

Załogi są mieszane – na jednym jachcie żeglują i mieszkają chłopaki oraz dziewczyny.

Więcej: Obozy wędrowne dla młodzieży

Czym różni się obóz szkoleniowy od turystycznego?

Obóz szkoleniowy przeznaczony jest dla osób chcących od podstaw nauczyć się żeglować – prowadzone są na nim intensywne zajęcia szkoleniowe i zajęcia teoretyczne.

Obóz turystyczny proponujemy osobom, które mają już patent żeglarski lub takim, które dopiero chcą zobaczyć, czy żeglowanie jest dla nich.

Więcej: Żeglarskie obozy wędrowne

Jakie tworzymy grupy wiekowe na obóz żeglarski?

Szkoleniowy obóz żeglarski przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 14-18 lat.

Turystyczny obóz żeglarski proponujemy w dwóch grupach wiekowych: 11-13 lat oraz 14-18 lat.

Więcej: Patent żeglarski – od ilu lat?

Jaka jest cena obozu żeglarskiego?

Cena zawiera zakwaterowanie na jachcie, pełne wyżywienie (3 pełnowartościowe posiłki przygotowywane na jachtach plus przekąski i przegryzki, produkty na ogniska i grille), opłaty portowe i paliwowe, realizację trasy rejsu i programu szkolenia żeglarskiego oraz opieka doświadczonej kadry (instruktorzy żeglarstwa PZŻ, ratownicy WOPR).

W cenie są też materiały szkoleniowe i promocyjne (koszulka firmową oraz śpiewnik żeglarski), transfer z dworca PKP, PKS w Giżycku na miejsce obozu, ubezpieczenie NNW PZU „Wojażer” 10.000 zł oraz podatek VAT.

Aktualne promocje na stronie: Pakiet zniżek na obozy żeglarskie

Czy są jakieś koszty dodatkowe?

Opłata za egzamin na patent Żeglarza Jachtowego wynosi 125 zł (z ważną legitymacją szkolną). Wpłaca się ją do komisji egzaminacyjnej – nie do PuntoVity.

Opłata za egzamin możliwa jest tylko gotówką.

Osoby chętne mogą wziąć udział w dodatkowym szkoleniu na patent motorowodny – Sternika Motorowodnego („prawo jazdy” na motorówki). Koszt takiego kursu wynosi 500 zł + 125 zł za dodatkowy egzamin.

Więcej: Dlaczego warto robić patenty motorowodne?

Jak dojechać na obóz żeglarski?

Dojazd pociągiem:

Dogodne połączenia z wielu miast z przesiadką w Olsztynie. Pociągi bezpośrednie jadą do Giżycka m. in z Poznania, Wrocławia i Gdańska. Rozkłady jazdy zmieniają się w sezonie turystycznym.

Dojazd autobusem:

W sezonie turystycznym znajdziemy liczne połączenia autobusowe z Giżyckiem u prywatnych przewoźników. Warto sprawdzić Gigabus z Warszawy.

Transfer z dworca w Giżycku:

Wszystkie osoby, które dotrą do Giżycka na własną rękę (PKP, PKS, BlaBlaCar, etc.), są przez nas bezpłatnie przewożone do naszego portu startowego.

Dojazd samochodem:

Przyjazd samochodem na Mazury z Warszawy trwa około 4,5 godziny, lecz w sezonie turystycznym trzeba liczyć się z utrudnieniami na tej trasie, szczególnie w okolicy samego Giżycka.

Wilkasy koło Giżycka, Przystań Jachtowa AZS Wilkasy, ul. Niegocińska 5 (wjazd od strony portu, płatny parking).

Więcej: Dojazd na obóz żeglarski

Wyżywienie na obozie żeglarskim

Kuchnia na jachcie to tak zwany kambuz – nieduży, ale funkcjonalny aneks, gdzie można sprawnie przygotować posiłek. Podczas rejsów żeglarze gotują samodzielnie pod opieką i nadzorem instruktora.

Świeże zaopatrzenie jest robione, co drugi dzień i dostarczane na obóz. Na wodzie apetyt dopisuje, a więc poza trzema głównymi posiłkami, podczas żeglowania możemy przygotowywać sobie różne przekąski i przegryzki. W trakcie rejsu robimy również ogniska i grille w ramach kolacji.

Menu bazuje na szerokiej liście produktów, które załogi zamawiają według swoich potrzeb (również opcje vege). Pełne wyżywienie wliczone jest w cenę obozu żeglarskiego. O swoich preferencja żywieniowych można powiadomić nas już na etapie rezerwacji w formularzu zgłoszeniowym.

Więcej: Wyżywienie na jachcie

Jak wygląda szkolenie żeglarskie?

80 godzin szkolenia praktycznego to nauka sterowania jachtem pod żaglami oraz na silniku. W każdej załodze szkoli się maksymalnie 6 osób pod kierunkiem instruktora. Szkolenie realizowane jest w trakcie całego rejsu po Mazurach.

Szkolenie teoretyczne obejmuje wykłady z 6 działów: budowa jachtu, ratownictwo, teoria żeglowania, locja, meteorologia i przepisy. Po każdym dziale jest test wewnętrzny, który należy zaliczyć.

Więcej: Szkolenia żeglarskie

Jak wygląda egzamin żeglarski?

Część praktyczna to kilka manewrów pod żaglami oraz cumowanie jachtu na silniku.

Część teoretyczna obejmuje 75 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru (ABC), z których trzeba uzyskać minimum 65 poprawnych odpowiedzi.

Więcej: Egzamin na patent żeglarza jachtowego

Jakie zniżki na obóz żeglarski?

Zniżki na szkolenia żeglarskie i obozy na Mazurach: 10% rezerwacja do 31 grudnia – FIRST MINUTE!; 5% rezerwacja do 31 stycznia – First Minute; 5% stali klienci; 5% grupy od 3 osób.

Zniżki można łączyć – maksymalna suma zniżek to -10%. Aby skorzystać ze zniżki należy podać kod w formularzu rezerwacji.

Więcej: Pakiet zniżek na obozy żeglarskie

Jak zapewniane jest bezpieczeństwo na jachcie i na lądzie?

Na obozie żeglarskim mamy 1 opiekuna / instruktora na 6 uczestników, którzy cały czas przebywają z załogą na pokładzie jachtu. W trakcie postoju w portach młodzież również jest pod nadzorem kadry (10-13 opiekunów).

Aplikacje radarowe, prognozy pogody z kilku źródeł oraz Mazurski System Ostrzegania, sprawiają, że żeglowanie po Mazurach jest bardzo bezpieczne. W razie potrzeby z każdego miejsca na naszej trasie możemy dotrzeć do brzegu w ciągu ok. 15-20 minut.

Jachty wyposażone są we wszystkie wymagane przepisami środki ratunkowe.

Kąpiele w jeziorze dopuszczalne są tylko i wyłącznie na strzeżonych przez ratowników kąpieliskach – nikt nie skacze z jachtu do wody!

Więcej: Żeglarstwo a bezpieczeństwo na śródlądziu

 

Szkolenia żeglarskie dla dorosłych na Mazurach

Wybierasz się na kurs żeglarski ze Szkołą Żeglarstwa PuntoVita, ale nie znalazłeś odpowiedzi na jakieś pytanie? Tutaj znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rejsów oraz szkoleń żeglarskich dla dorosłych na Mazurach:

Najczęściej zadawane pytania dotyczące rejsów oraz szkoleń żeglarskich  dla dorosłych i studentów.

Co zabrać na rejs żeglarski?

Niezbędny będzie śpiwór, ubrania przeciwdeszczowe, przynajmniej dwie pary butów na gumowej płaskiej podeszwie, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne oraz czapka chroniącą od zimna i wiatru. Trzeba przygotować się zarówna na upały jak i niskie temperatury oraz deszcz.

Kalosze czasami się przydają, ale nie są niezbędne. Najlepiej sprawdzają się buty do wody, dobre sandały czy crocsy.

Ubrania przeciwdeszczowe są absolutnie konieczne, ale na obóz żeglarski na Mazurach nie potrzeba oryginalnych firmowych (często drogich) sztormiaków! Ubrania mogą być takie same jak na kajaki lub wycieczkę w góry. Koniecznie trzeba pamiętać o spodniach przeciwdeszczowych.

Przydatne bywają również rękawiczki żeglarskie do obsługi lin.

Szczegółowa lista do pobrania: Ekwipunek żeglarski | Co zabrać na obóz żeglarski

Dla kogo jest szkoleniowy rejs żeglarski?

Na jachtach dobrze czują się osoby ceniące aktywny wypoczynek, samodzielność i współpracę w załodze. Życie na pokładzie znacząco różni się od wakacyjnego pobytu w ośrodku wypoczynkowym. Tutaj wszystko robimy sami – od przygotowania jachtu do żeglugi, przez pracę na pokładzie po przygotowywanie posiłków i klar pokładu.

Rejs szkoleniowy to intensywny czas, podczas którego skupiamy się na jak najlepszym wykorzystaniu każdej godziny. Rejs szkoleniowy przeznaczony jest dla osób początkujących, które zaczynają swoją przygodę z żeglarstwem.

Kobiety i mężczyźni żeglują na równych zasadach, a załogi najczęściej są mieszane. Załogi dobierane są tak, aby różnica wieku między uczestnikami była możliwie jak najmniejsza.

Koniecznie zobacz: Dla kogo jest żeglarstwo?

Nigdy nie byłem(am) na jachcie, czy dam sobie radę?

Oczywiście tak. Rejs szkoleniowy przeznaczony jest dla osób chcących od podstaw nauczyć się żeglować – prowadzone są na nim intensywne zajęcia szkoleniowe i zajęcia teoretyczne. Nasz kadra zadba o to, byś czuł/czuła się komfortowo stawiając swoje pierwsze kroki na pokładzie jachtu śródlądowego.

Nie musisz mieć żadnego doświadczenia żeglarskiego, aby z powodzeniem wziąć udział w rejsie szkoleniowym i przystąpić do egzaminu na patent Żeglarza Jachtowego.

Więcej: Czy trudno jest zrobić patent żeglarski?

Czy w czasie rejsu zwiedzimy całe Mazury?

Nie, to niemożliwe aby w ciągu tygodnia zobaczyć całe Mazury. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich liczy około 120 km i obejmuje kilkadziesiąt jezior połączonych kanałami. Opłynięcie wszystkiego wymagałoby około 3-4 tygodni. Nie znamy nikogo, kto zrobił to podczas jednego rejsu. Szlak zwiedza się latami, poznając różne jego zakątki.

Celem rejsu szkoleniowego nie jest zwiedzanie – chcemy nauczyć Cię samodzielnego żeglowania. Po zdobyciu patentu żeglarskiego możesz wyruszyć na podbój Mazur samodzielnie lub popłynąć na jedną z naszych Ekspedycji.

Więcej: Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”?

Jaka jest trasa rejsu szkoleniowego?

Przykładowa trasa tygodniowego rejsu szkoleniowego to:

  • Wilkasy – Bogaczewo – jez. Jagodne – Prażmowo – Rydzewo – Giżycko – Wilkasy

Staramy się, aby trasa nie była długa lecz ciekawa, obejmowała zróżnicowane akweny, kanały i – co najważniejsze – różne porty, dzięki którym poznajemy tajniki cumowania w różnych warunkach, w różnych stylach (dziobem, longside, rufą) i różnymi sposobami (kotwica, mooring, boja, dalby).

Ostateczną decyzję o przebiegu rejsu podejmie kierownik w porozumieniu z uczestnikami. Trasa rejsu jest tylko propozycją i może ona ulec zmianie (również w trakcie trwania rejsu) ze względu na panujące warunki i czynniki organizacyjne.

Więcej: Trasa rejsu żeglarskiego na Mazurach

W jakim wieku są uczestnicy?

Rejs przeznaczony jest dla osób powyżej 18 roku życia. Na szkolenia zgłaszają się osoby w różnym wieku. Czasem są to też pary lub grupki znajomych. Załoga na jednym jachcie szkoleniowym to maksymalnie czterech uczestników plus instruktor.

Kobiety i mężczyźni żeglują na równych zasadach, a załogi najczęściej są mieszane. Załogi dobierane są tak, aby różnica wieku między uczestnikami była możliwie jak najmniejsza.

Koniecznie zobacz: Dla kogo jest żeglarstwo?

Co zawiera cena rejsu żeglarskiego?

Cena zawiera zakwaterowanie na jachcie, opłaty portowe i paliwowe, realizację trasy rejsu i programu szkolenia żeglarskiego, organizację grilli, ognisk oraz wieczorów integracyjnych oraz opiekę doświadczonej kadry (instruktorzy żeglarstwa PZŻ, ratownicy WOPR).

W cenie są też podstawowe materiały szkoleniowe (zestaw testów) i promocyjne (koszulka firmową oraz śpiewnik żeglarski), ubezpieczenie NNW PZU „Wojażer” 10.000 zł oraz podatek VAT.

Aktualne promocje na stronie: Pakiet zniżek na obozy żeglarskie

Czy są jakieś koszty dodatkowe?

Tak, opłata za egzamin wnoszona do komisji egzaminacyjnej oraz składka na kasę pokładową przeznaczą na wyżywienie dla załogi i sternika. Opłaty portowe i paliwo do jachtu jest uwzględnione w cenie rejsu. W roku 2023 załogi składały się po ok. 300 zł na osobę (na cały tydzień).

Opłata za egzamin na patent Żeglarza Jachtowego dla osoby dorosłej wynosi 250 zł. Osoby studiujące lub uczące się (z ważną legitymacją studencką lub szkolną) do 26 roku życia płacą za egzamin 125 zł.

Opłaty za egzamin dokonuje się gotówką w dniu egzaminu. Opłatę pobiera komisja egzaminacyjna – nie do PuntoVita.

Opłata za egzamin możliwa jest tylko gotówką. W porcie znajduje się bankomat.

Czy są jakieś opcje dodatkowe?

Osoby chętne mogą wziąć udział w dodatkowym szkoleniu na patent motorowodny – Sternika Motorowodnego („prawo jazdy” na motorówki). Koszt takiego kursu wynosi 500 zł + 250/125 zł za dodatkowy egzamin.

Więcej: Dlaczego warto robić patenty motorowodne?

Ponadto w trakcie rezerwacji rejsu żeglarskiego, w formularzu zgłoszeniowym dostępne są też dwie opcje dodatkowe: materiały szkoleniowe i książeczka żeglarska.

„Materiały szkoleniowe – podręcznik żeglarski” – to kompletny i nowoczesny podręcznik przygotowany specjalnie z myślą o  naszym szkoleniu. Zawiera 100 stron z kolorowymi ilustracjami, które po kolei prowadzą przez wszystkie działy wiedzy niezbędnej żeglarzowi: budowę jachtu, ratownictwo, teorię żeglowania, meteorologię, locję i przepisy. Posiada on miejsce na notatki, które możesz robić podczas zajęć teoretycznych na kursie żeglarskim.

Nie znajdziesz tutaj ani jednego zbędnego zdania czy rysunku – możesz polegać na tym podręczniku w 100%. Zawiera ćwiczenia praktyczne i przykładowe pytania egzaminacyjne – nie musisz kupować żadnej innej książki do nauki! W ten sposób stworzysz spersonalizowany podręcznik i doskonałą, praktyczną pamiątkę z rejsu!

Koszt materiałów szkoleniowych: 50 zł

Książeczka żeglarska pozwala w jednym miejscu zapisywać informacje o zdobytych uprawnieniach, zrealizowanych kursach, doświadczeniu i stażu zarówno na wodach śródlądowych jak i morskich. Jest też piękną pamiątką z żeglarskich przygód. Z biegiem czasu zapełnia się rozmaitymi wpisami i pieczątkami z rejsów, które nigdy nie zostaną zapomniane.

Koszt książeczki żeglarskiej: 20 zł

Jak dojechać na rejs żeglarski?

Dojazd pociągiem:

Dogodne połączenia z wielu miast z przesiadką w Olsztynie. Pociągi bezpośrednie jadą do Giżycka m. in. z Poznania, Wrocławia i Gdańska. Rozkłady jazdy zmieniają się w sezonie turystycznym.

Dojazd autobusem:

W sezonie turystycznym znajdziemy liczne połączenia autobusowe z Giżyckiem u prywatnych przewoźników. Warto sprawdzić Gigabus z Warszawy.

Dojazd samochodem:

Przyjazd samochodem na Mazury z Warszawy trwa około 4,5 godziny, lecz w sezonie turystycznym trzeba liczyć się z utrudnieniami na tej trasie, szczególnie w okolicy samego Giżycka.

Wilkasy koło Giżycka, Przystań Jachtowa AZS Wilkasy, ul. Niegocińska 5 (wjazd od strony portu, płatny parking).

Więcej wskazówek znajdziesz na: Dojazd na obóz żeglarski

Jak wygląda wyżywienie na rejsie żeglarskim?

Wyżywienie nie jest uwzględnione w cenie. Załoga składa się na kasę pokładową, z której kupowane jest zaopatrzenie dla całej załogi i sternika. Sternicy podpowiedzą jakie produkty najlepiej wybrać. We wszystkich marinach jakie odwiedzamy na trasie rejsu działają restauracje i niewielkie sezonowe tawerny, z których można korzystać.

Kuchnia na jachcie to tak zwany kambuz – nieduży, ale funkcjonalny aneks, gdzie można sprawnie przygotować apetyczny posiłek. Podczas rejsów żeglarze gotują samodzielnie, istnieje nawet pewien kanon kuchni jachtowej składający się z potraw, które będąc łatwe i szybkie w przygotowaniu, są smaczne i sycące. U nas również posiłki przygotowywane są na jachtach – gotują uczestnicy, daje to poczucie prawdziwego życia na wodzie i funkcjonowania jako żeglarz w zgranej załodze.

Więcej: Gotuj z Neptunem, czyli jak wygląda gotowanie na jachcie?

Jak wygląda szkolenie żeglarskie?

Szkolenie praktyczne to nauka sterowania jachtem pod żaglami oraz na silniku. W każdej załodze szkolą się maksymalnie 4 osoby pod kierunkiem instruktora. Szkolenie realizowane jest w trakcie całego rejsu po Mazurach.

Przewagą kursu w postaci rejsu wędrownego jest to, że oprócz wiedzy teoretycznej nasi instruktorzy w praktyce pokażą jak zorganizować taki rejs, jak dowodzić załogą, jak rozwiązywać w praktyce różne problemy, o których na kursach stacjonarnych można przeczytać tylko w podręczniku. Po naszym rejsie kursanci są po prostu lepiej przygotowani do samodzielnej praktyki żeglarskiej.

Zajęcia teoretyczne przeplatają się z praktyką a dokładny plan dnia przedstawiany jest na codziennych apelach o godzinie 8.00. Materiału do opanowania jest sporo, dlatego radzimy kursantom zapoznać się wstępnie z zagadnieniami teoretycznymi przed kursem. Zajęcia kończą się zwykle wieczorem, ok. godziny 20:00. Szkolenie teoretyczne obejmuje wykłady z 6 działów: budowa jachtu, ratownictwo, teoria żeglowania, locja, meteorologia i przepisy. Po każdym dziale jest test wewnętrzny, który należy zaliczyć.

Nasz kurs odznacza się sporą intensywnością i koniecznością żeglarskiej dyscypliny, ale to  nie marynarka wojenna! Spodziewajcie się dobrej, przyjaznej atmosfery i koniecznie zabierzcie ze sobą dużą ilość dobrego humoru!

Więcej: Szkolenia żeglarskie

Jak wygląda egzamin żeglarski?

Część praktyczna to kilka manewrów pod żaglami oraz cumowanie jachtu na silniku.

Część teoretyczna obejmuje 75 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru (ABC), z których trzeba uzyskać minimum 65 poprawnych odpowiedzi.

Więcej: Egzamin na patent żeglarza jachtowego

Jakie zniżki na obóz żeglarski?

Zniżki na szkolenia żeglarskie i obozy na Mazurach: 10% rezerwacja do 31 grudnia – FIRST MINUTE!; 5% rezerwacja do 31 stycznia – First Minute; 5% stali klienci; 5% grupy od 3 osób.

Zniżki można łączyć – maksymalna suma zniżek to -10%. Aby skorzystać ze zniżki należy podać kod w formularzu rezerwacji.

Więcej: Pakiet zniżek na obozy żeglarskie

Print Friendly, PDF & Email