Patent żeglarski, czyli jak zrobić kurs żeglarza jachtowego?

Patent żeglarski jest dokumentem, który uprawnia do prowadzenia jachtów po wodach śródlądowych oraz morskich. Jest on konieczny, jeśli chce się poruszać chociażby po mazurskich jeziorach, ponieważ bez okazania patentu sprzęt żeglarski nie zostanie wypożyczony. 

Prawo polskie dopuszcza, co prawda, prowadzenie jachtów żaglowych do 7,5 metra długości kadłuba przez osoby dorosłe bez żadnych uprawnień, jednak mino tego nierzadko można się spotkać z odmową wypożyczenia nawet takiej jednostki bez okazania patentu żeglarskiego.

Osoby, które mogą już zacząć się starać o uzyskanie pierwszego z trzech możliwych stopni patentów żeglarskich – patentu żeglarza jachtowego, powinny uczęszczać na odpowiedni kurs żeglarski, po którym zobowiązane są do zdania egzaminu na patent.

Pierwszy patent żeglarski (patent żeglarza jachtowego) można uzyskać już po ukończeniu 14 roku życia. Polski Związek Żeglarski ustanowił patenty, które można zdobyć, spełniając ściśle określone warunki.

Wśród nich są trzy patenty:

Należy jednak mieć na uwadze, że na polskich wodach obowiązuje obowiązkowe posiadanie uprawnień żeglarskich niezbędne do prowadzenia jednostek żaglowych.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2020 → Zarezerwuj już teraz!

Stopnie patentów żeglarskich regulują jak dużą jednostkę żaglową możemy prowadzić oraz na jakich akwenach. Patent żeglarza jachtowego uprawnia nas do prowadzenia jednostek żaglowych na śródlądzi a  następne dwa stopnie żeglarskie (jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego) uprawniają jego posiadaczy do prowadzenia jachtów na wodach morskich oraz oceanicznych. 

patent żeglarza jachtowego na Mazurach

Jak zdobyć uprawnienia żeglarza jachtowego?

Uprawnienia do prowadzenia jachtu mogą uzyskać już osoby, które ukończyły 14 lat. Aby przystąpić do egzaminu na patent żeglarza jachtowego należy posiadać pisemną zgodę rodziców (jeśli jest się niepełnoletnim). Sam egzamin jest przeprowadzany przez Państwową Komisję Egzaminacyjną.

Taki patent uprawnia jego posiadacza do prowadzenia jachtów żaglowych, które mogą być wyposażone, choć nie muszą, w pomocniczy napęd mechaniczny. Takimi jednostkami można pływać po wodach śródlądowych bez ograniczeń. Po wodach morskich patent żeglarza jachtowego uprawnia do prowadzenia jachtów o długości kadłuba do 12 metrów w strefie do 2 Mm od brzegu, ale tylko podczas dnia.

Kursy i szkolenia na patent żeglarski – Mazury 

Osoba pragnąca uzyskać uprawnienia do samodzielnego prowadzenia jednostek żaglowych powinna udać się na odpowiedni kurs lub szkolenie żeglarskie. Dobrze zorganizowane szkolenie żeglarskie będzie niezastąpioną skarbnicą wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej, dzięki której kandydat na młodego żeglarza bez najmniejszego problemu podejdzie do egzaminu na patent żeglarski i zda go z pełnym powodzeniem. Przy wyborze odpowiedniego szkolenia należy zwrócić baczną uwagę czy będzie się ono odbywać w formie wędrownej.

Wędrowne szkolenia żeglarskie w formie rejsu najlepiej przygotowują do pozytywnego zdania egzaminu na patent oraz później do samodzielnego prowadzenia jachtów na własnych rejsach.  Bardzo ważnym kryterium wyboru odpowiedniego kursu lub szkolenia żeglarskiego powinien być akwen, na którym się będzie ono odbywało. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich oferuje wspaniałe warunki szkoleniowe oraz rekreacyjne do prowadzenia wędrownych kursów oraz szkoleń żeglarskich. 

Cennik mazurskich kursów na patent żeglarski dla młodzieży i dorosłych

obóz szkoleniowe na patent żeglarza jachtowego dla młodzieży - mazury
Wędrowny obóz szkoleniowy na patent Żeglarza Jachtowego dla młodzieży (14 dni) »

Uczestnicy: młodzież 14-17 lat
Cena obozu: 2.290 zł/os.

 

rejs szkoleniowy na Mazurach - jachty 7,5 m bez uprawnień
Rejs szkoleniowy na patent Żeglarza Jachtowego dla dorosłych (7 dni) »

Uczestnicy: studenci, dorośli
Cena rejsu: od 1.290 zł – do 1.490 zł/os.

 

Zarezerwuj obóz z patentem!

Zadzwoń: 501 177 487

Print Friendly, PDF & Email