Obozy wędrowne
Obozy wędrowne to najbardziej praktyczna forma spotkania z żeglarstwem. W ciągu dwóch tygodni rejsu po Mazurach, uczestnicy dobrani są według grupy wiekowej, dlatego każdy załogant znajdzie odpowiednie dla siebie towarzystwo. Na obozie wędrownym całe życie obozowe toczy się na jachtach, na których nie tylko pływamy, ale też gotujemy, mieszkamy i śpimy przez całe dwa tygodnie.
Dzięki temu poznaje się prawdziwe żeglarstwo. Na trasie obozu wędrownego znajduje się kilkanaście przystani, codziennie cumujemy w innym miejscu, a czasami – zwykle raz na tydzień – nasz obóz wędrowny cumuje do dzikiego brzegu, gdzie nie ma dostępu do takich udogodnień jak w przystaniach.
Obowiązują wtedy warunki polowe – najczęściej w takich miejscach organizujemy niezwykle klimatyczne ogniska.
Oferta obozów wędrownych – Mazury
Wędrowny obóz szkoleniowy na patent Żeglarza Jachtowego dla młodzieży (14 dni) »
Uczestnicy: młodzież 14-17 lat
Wędrowny obóz turystyczny dla młodzieży (14 dni) »
Uczestnicy: 11-13 lat oraz młodzież 14-17
Dlaczego warto wybrać obóz wędrowny?
Jest zupełnie czymś innym, żeglować tylko kilka godzin dziennie i mieszkać w domkach lub ośrodku – jak to najczęściej wygląda na obozach stacjonarnych – a zupełnie czymś innym, żeglować na obozie wędrownym, na którym cały czas mieszkamy na jachtach.
Oczywiście wówczas mamy do dyspozycji wysokiej klasy jachty kabinowe, zapewniające wysoki standard pobytu dla 6-osobowej załogi oraz sternika-instruktora. Jachty te wyposażone są w kambuz (kuchnię) z kuchenką gazową, która umożliwia samodzielne przygotowywanie posiłków pod czujnym okiem instruktora.
Życie pokładowe zorganizowane jest w system wacht: najczęściej dwuosobowych zespołów, które codziennie zmieniają się w wykonywaniu obowiązków.
Jachty służą nam więc nie tylko do podróży po wodzie, lecz są też naszymi małymi domami, w których załogi przemierza kolejne jeziora na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Taka jest bowiem istota obozu wędrownego: pokonywanie trasy, poznawanie nowych miejsc, portów, małych przystani i dzikich brzegów.
Dzięki takiej formule szkolenia żeglarskie odbywają się w zupełnie realistycznych warunkach, czyli na jachtach, jakimi obecnie się pływa, oraz na popularnej trasie – odwiedzając różne porty i miejsca do cumowania.
Zwykle w obozie wędrownym płynie około dziesięciu jachtów.
Dzień zaczyna się poranną zbiórką wszystkich uczestników. Po śniadaniu jachty wypływają z portu i płyną do kolejnego przez około 4 godziny, gdzie zatrzymują się na przerwę obiadową. Po południu żeglujemy trochę krócej – około 3 godziny – a w porcie, do którego dotrzemy, zostajemy już na noc. Tak więc większość dnia na obozie wędrownym zajmuje po prostu żeglowanie.
W trakcie całego obozu wędrownego nasze jachty przemierzają bardzo długą trasę, liczącą około 180 km szlaku żeglarskiego. Obozy nie mają dokładnie wytyczonej trasy, poniewaz ta zależy od bardzo wielu czynników, z czego decydującym jest pogoda.
Stałe są natomiast punkty graniczne trasy: Węgorzewo na północy i Mikołajki na południu. Rejsy rozpoczynamy w naszej bazie w Wilkasach, dlatego najczęściej odwiedzanymi portami na trasie Węgorzewo-Mikołajki są: Giżycko, Sztynort, Kętrzyńska Przystań i Piękny Brzeg (na północy) oraz Rydzewo, Port Jagodne, Szymonka, Zielony Gaj, Stare Sady (na południu). Na wielu rejsach odwiedzamy też niewielkie miasteczko Ryn oraz przystań w Popielnie nad jeziorem Śniardwy. Rejsy kończymy w porcie macierzystym w Wilkasach.
Żeglarski obóz wędrowny – szkoleniowy czy turystyczny?
W trakcie żeglugi załogi szkoleniowe uczą się manewrów jachtem pod żaglami oraz na silniku, a najczęściej wieczorami poznają wiedzę żeglarską z zakresu budowy jachtu, ratownictwa, meteorologii, teorii żeglowania, locji i przepisów – przygotowują się w ten sposób do egzaminu na patent żeglarza jachtowego, który odbywa się zawsze na koniec wędrownego obozu szkoleniowego.
Są to dość intensywne dwa tygodnie, w trakcie których większość czasu poświęcona jest na naukę żeglowania. Lecz obóz żeglarski to nie jest marynarka wojenna – na obozie szkoleniowym nie zabraknie czasu na wypoczynek, żeglarską zabawę i klimatyczne ogniska.
Wędrowny obóz turystyczny realizuje zwykle nieco inną trasę – załogi więcej czasu poświęcają na zwiedzanie i poznawanie mazurskiego szlaku. Jest to dobre rozwiązanie zarówno dla tych, którzy jadą na obóz żeglarski po raz pierwszy i nie są jeszcze zdecydowani na intensywne szkolenie żeglarskie, jaki i dla tych, którzy mają je już za sobą – w zależności od składu załogi instruktor może poprowadzić rejs w kierunku bardziej turystycznym lub doskonalącym umiejętności żeglarskie.
Wyżywienie na obozach wędrownych
Wbrew temu, czego spodziewają się niektórzy uczestnicy przyjeżdżający na nasze obozy wędrowne, żeglarze nie są skazani na konserwy i zupki chińskie. Menu bazuje na szerokiej liście produktów, które załogi zamawiają według swoich potrzeb. Świeże zaopatrzenie jest dostarczane na obóz co drugi dzień.
Na wodzie apetyt dopisuje, a więc poza trzema głównymi posiłkami, podczas żeglowania możemy przygotowywać sobie różne przekąski. W trakcie rejsu robimy również ogniska i grille w ramach kolacji. Pełne wyżywienie wliczone jest w cenę każdego obozu wędrownego. Więcej przeczytasz w artykule o zaopatrzeniu na rejsie żeglarskim.
Jak się przygotować do obozu wędrownego?
Listę rzeczy, które należy zabrać na żeglarski obóz wędrowny, przedstawiamy w dziale ekwipunek na obóz. Nie jest to wyposażenie wybitnie specjalistyczne, raczej podobne do tych z innych turystycznych wypraw.
To, na co należy szczególnie zwrócić uwagę, to ubrania przeciwdeszczowe, które są absolutnie konieczne, ale na wędrowny obóz żeglarski na Mazurach nie potrzeba oryginalnych sztormiaków!
Ubrania mogą być takie same jak na kajaki lub wycieczkę w góry. Najważniejsze są spodnie przeciwdeszczowe i kurtka.
Kalosze –- choć nie są niezbędne – czasami się przydają. Nie muszą przy tym być typowo żeglarskie – te z wyprawy na grzyby też spełnią swoje zadanie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule na blogu co zabrać na obóz żeglarski?
Każdy uczestnik naszych wędrownych obozów żeglarskich otrzymuje pamiątkową firmową koszulkę oraz śpiewnik żeglarski z najpopularniejszymi szantami.