Wędrowny obóz żeglarski z patentem Żeglarza Jachtowego – Mazury 14 dni, 14-17 lat

Obóz żeglarski z patentem to dwutygodniowe rejsy wędrowne po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, podczas których odbywa się szkolenie na stopień żeglarza jachtowego. W ostatni piątek rejsu dla młodzieży organizowany jest egzamin składany przed Państwową Komisją Egzaminacyjną.

Opis młodzieżowego obozu szkoleniowego z patentem na Mazurach

obóz żeglarski z patentem na MazurachObozy żeglarskie z patentem żeglarza jachtowego prowadzone są ściśle według przepisów oraz zaleceń Polskiego Związku Żeglarskiego. Uczestnicy podzieleni są na załogi według grupy wiekowej tak, że każdy znajdzie się w swoim towarzystwie i zdobędzie patent. Żeglarski obóz szkoleniowy przewidziany jest dla grupy wiekowej 14-17 lat. Nie wymagamy żadnego doświadczenia żeglarskiego. Szkolenie żeglarskie prowadzi wykwalifikowana i doświadczona kadra na komfortowych i nowoczesnych jachtach.

Czy chciałbyś zorganizować swój własny rejs? Poprowadzić łódkę, na którą zabierzesz swoich przyjaciół, rodzinę, znajomych? Już wkrótce będzie to możliwe. Samodzielnie zrealizujesz obóz swoich marzeń. Wystarczy, że zdobędziesz niezbędne uprawnienia i umiejętności.

Jak to zrobić? Po prostu zapisz się na obóz szkoleniowy, który zorganizowaliśmy właśnie dla Ciebie! Kurs przeznaczony jest nie tylko dla osób, które pragną udokumentować swoje umiejętności żeglarskie, ale i dla tych, którzy te umiejętności pragną dopiero zdobyć.

nauka do patentu żeglarskiego

Podczas wędrówki po Mazurach nie tylko odwiedzisz piękne miejsca, ciekawe porty i przeżyjesz prawdziwą przygodę z wiatrem i wodą, ale przede wszystkim odbędziesz praktyczne i teoretyczne szkolenie, którego program opracowany został według zaleceń PZŻ.

Żeglując razem z nami poznasz żeglarstwo takim, jakie jest naprawdę. Będziesz stawał w różnych portach z wykorzystaniem różnych technik cumowania, nauczysz się planować drogę na wodzie, tak by zawsze docierać do obranego celu. Dowiesz się jak działają poszczególne urządzenia i instalacje jachtowe. Będziesz borykał się z problemami, z jakimi mierzą się doświadczeni sternicy i w końcu będziesz gotów nie tylko z powodzeniem zdać egzamin na patent, ale także poprowadzić swój własny rejs.

Wybierając się z nami na wędrówkę poznasz również zwyczaje oraz etykietę żeglarską. Weźmiesz udział w wielu imprezach żeglarskich na wieczorach integracyjnych przy ognisku z szantami i świetną zabawą. A wszystko to w przyjaznej atmosferze i najlepszym towarzystwie.

Na naszych obozach połączysz naukę, pasję oraz odpoczynek!

Terminy i ceny mazurskich rejsów na lato 2024:

LAST MINUTE! Ostatnie miejsca na szkolenia i rejsy dla młodzieży KS1/TM1 oraz KS2/TM2! Nie czekaj - REZERWUJ!

Kod Termin Cena obozu Rezerwacja
KS1 od 23.06.2024 do 06.07.2024 3.490 zł/os.
KS2 od 07.07.2024 do 20.07.2024 3.490 zł/os.
KS3 od 21.07.2024 do 03.08.2024 3.490 zł/os.
KS4 od 04.08.2024 do 17.08.2024 3.490 zł/os.
KS5 od 18.08.2024 do 31.08.2024 3.290 zł/os.

Cena mazurskiego obozu z patentem żeglarskim zawiera:

 • zakwaterowanie na jachtach Antila 24, Antila 26, Antila 27, Laguna 730, Maxus 24;
 • pełne wyżywienie (3 pełnowartościowe posiłki przygotowywane na jachtach plus przekąski i przegryzki, produkty na ogniska i grille);
 • opłaty portowe i paliwowe;
 • realizację trasy rejsu;
 • realizację programu szkolenia na żeglarza jachtowego PZŻ;
 • materiały szkoleniowe;
 • opiekę doświadczonej kadry (instruktorzy żeglarstwa PZŻ, ratownicy WOPR);
 • materiały promocyjne (koszulkę firmową oraz śpiewnik żeglarski);
 • transfer z dworca PKP, PKS w Giżycku na miejsce obozu;
 • organizację grilli, ognisk oraz wieczorów integracyjnych;
 • organizację regat w ostatni dzień obozu;
 • ubezpieczenie NNW PZU „Wojażer” 10.000zł;
 • podatek VAT.

Informacje szczegółowe

Nasza flota Wyżywienie Opieka i kadra Trasa rejsu
Nasz port Ekwipunek żeglarski Dojazd Procedura rezerwacji
Dokumenty Pakiet zniżek Egzaminy Bezpieczeństwo

Podręcznik żeglarski – materiały szkoleniowe Szkoły Żeglarstwa PuntoVita!

Wybierającym rejs szkoleniowy z patentem zalecamy przy rezerwacji wybór opcji dodatkowej „Materiały szkoleniowe – podręcznik żeglarski” – to kompletny i nowoczesny podręcznik przygotowany specjalnie z myślą o  naszym szkoleniu. Zawiera 98 stron z kolorowymi ilustracjami, które po kolei prowadzą przez wszystkie działy wiedzy niezbędnej żeglarzowi: budowę jachtu, ratownictwo, teorię żeglowania, meteorologię, locję i przepisy. Posiada on miejsce na notatki, które możesz robić podczas zajęć teoretycznych na naszym kursie. W ten sposób stworzysz spersonalizowany podręcznik i doskonałą, praktyczną pamiątkę z rejsu!

Nie znajdziesz tutaj ani jednego zbędnego zdania czy rysunku – możesz polegać na tym podręczniku w 100%. Zawiera ćwiczenia praktyczne i przykładowe pytania egzaminacyjne – nie musisz kupować żadnej innej książki do nauki! Po zdaniu egzaminu na żeglarza jachtowego będzie służyć dalej jako rzetelne źródło wiedzy o żeglarstwie. Autorzy: Barbara Zaczek, Krzysztof Osóbka.

Przed szkoleniem należy się również przygotować na opłatę za egzamin na patent Żeglarza Jachtowego:

 • uczniowie, studenci (do 26 roku życia): egzamin – 125zł, wydanie patentu – 25zł;
 • pozostali: egzamin – 250zł, wydanie patentu – 50zł.

Podczas rejsu szkoleniowego istnieje również możliwość uzyskania Patentu Sternika Motorowodnego w systemie szkolenia Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego (www.motorowodniacy.org). Koszt kursu motorowodnego to dodatkowe 500zł/os. oraz koszty egzaminacyjne dokładnie jak na Żeglarza Jachtowego (powyżej).

Więcej informacji znajdziesz w dziale Patenty i kursy motorowodne.

Filmy oraz zdjęcia

Zapraszamy do obejrzenia dwóch krótkich filmów przedstawiających nasze rejsy i szkolenia na Mazurach:

Film żeglarski – Obóz z patentem żeglarza jachtowego

Zobacz film na YouTube

Film żeglarski – Rejsy szkoleniowe na Mazurach

Zobacz film na YouTube

Galeria zdjęć z naszych rejsów oraz szkoleń patrz tutaj>>>

Faq – pytania i odpowiedzi

Chcesz dokonać zapisu na obóz żeglarski z PuntoVitą, ale nie znalazłeś odpowiedzi na jakieś pytanie? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Co zabrać na obóz żeglarski?

Niezbędny będzie śpiwór, ubrania przeciwdeszczowe, przynajmniej dwie pary butów na gumowej płaskiej podeszwie, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne oraz czapka chroniącą od zimna i wiatru. Trzeba przygotować się zarówna na upały jak i niskie temperatury oraz deszcz.

Kalosze czasami się przydają, ale nie są niezbędne. Najlepiej sprawdzają się buty do wody, dobre sandały czy crocsy.

Ubrania przeciwdeszczowe są absolutnie konieczne, ale na obóz żeglarski na Mazurach nie potrzeba oryginalnych firmowych (często drogich) sztormiaków! Ubrania mogą być takie same jak na kajaki lub wycieczkę w góry. Koniecznie trzeba pamiętać o spodniach przeciwdeszczowych.

Przydatne bywają również rękawiczki żeglarskie do obsługi lin.

Szczegółowa lista do pobrania: Ekwipunek żeglarski | Co zabrać na obóz żeglarski 

Dla kogo obóz żeglarski?

Na jachtach dobrze czują się osoby ceniące aktywny wypoczynek, samodzielność i współpracę w załodze. Chłopaki i dziewczyny żeglują na równych zasadach. Załogi dobierane są tak, aby różnica wieku między uczestnikami nie wynosiła więcej niż 2 lata.

Załogi są mieszane – na jednym jachcie żeglują i mieszkają chłopaki oraz dziewczyny.

Więcej: Obozy wędrowne dla młodzieży

Czym różni się obóz szkoleniowy od turystycznego?

Obóz szkoleniowy przeznaczony jest dla osób chcących od podstaw nauczyć się żeglować – prowadzone są na nim intensywne zajęcia szkoleniowe i zajęcia teoretyczne.

Obóz turystyczny proponujemy osobom, które mają już patent żeglarski lub takim, które dopiero chcą zobaczyć, czy żeglowanie jest dla nich.

Więcej: Żeglarskie obozy wędrowne

Jakie tworzymy grupy wiekowe na obóz żeglarski?

Szkoleniowy obóz żeglarski przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 14-18 lat.

Turystyczny obóz żeglarski proponujemy w dwóch grupach wiekowych: 11-13 lat oraz 14-18 lat.

Więcej: Patent żeglarski – od ilu lat?

Jaka jest cena obozu żeglarskiego?

Cena zawiera zakwaterowanie na jachcie, pełne wyżywienie (3 pełnowartościowe posiłki przygotowywane na jachtach plus przekąski i przegryzki, produkty na ogniska i grille), opłaty portowe i paliwowe, realizację trasy rejsu i programu szkolenia żeglarskiego oraz opieka doświadczonej kadry (instruktorzy żeglarstwa PZŻ, ratownicy WOPR).

W cenie są też materiały szkoleniowe i promocyjne (koszulka firmową oraz śpiewnik żeglarski), transfer z dworca PKP, PKS w Giżycku na miejsce obozu, ubezpieczenie NNW PZU „Wojażer” 10.000 zł oraz podatek VAT.

Aktualne promocje na stronie: Pakiet zniżek na obozy żeglarskie

Czy są jakieś koszty dodatkowe?

Opłata za egzamin na patent Żeglarza Jachtowego wynosi 125 zł (z ważną legitymacją szkolną). Wpłaca się ją do komisji egzaminacyjnej – nie do PuntoVity.

Opłata za egzamin możliwa jest tylko gotówką.

Osoby chętne mogą wziąć udział w dodatkowym szkoleniu na patent motorowodny – Sternika Motorowodnego („prawo jazdy” na motorówki). Koszt takiego kursu wynosi 500 zł + 125 zł za dodatkowy egzamin.

Więcej: Dlaczego warto robić patenty motorowodne?

Jak dojechać na obóz żeglarski?

Dojazd pociągiem:

Dogodne połączenia z wielu miast z przesiadką w Olsztynie. Pociągi bezpośrednie jadą do Giżycka m. in z Poznania, Wrocławia i Gdańska. Rozkłady jazdy zmieniają się w sezonie turystycznym.

Dojazd autobusem:

W sezonie turystycznym znajdziemy liczne połączenia autobusowe z Giżyckiem u prywatnych przewoźników. Warto sprawdzić Gigabus z Warszawy.

Transfer z dworca w Giżycku:

Wszystkie osoby, które dotrą do Giżycka na własną rękę (PKP, PKS, BlaBlaCar, etc.), są przez nas bezpłatnie przewożone do naszego portu startowego.

Dojazd samochodem:

Przyjazd samochodem na Mazury z Warszawy trwa około 4,5 godziny, lecz w sezonie turystycznym trzeba liczyć się z utrudnieniami na tej trasie, szczególnie w okolicy samego Giżycka.

Wilkasy koło Giżycka, Przystań Jachtowa AZS Wilkasy, ul. Niegocińska 5 (wjazd od strony portu, płatny parking).

Więcej: Dojazd na obóz żeglarski

Wyżywienie na obozie żeglarskim

Kuchnia na jachcie to tak zwany kambuz – nieduży, ale funkcjonalny aneks, gdzie można sprawnie przygotować posiłek. Podczas rejsów żeglarze gotują samodzielnie pod opieką i nadzorem instruktora.

Świeże zaopatrzenie jest robione, co drugi dzień i dostarczane na obóz. Na wodzie apetyt dopisuje, a więc poza trzema głównymi posiłkami, podczas żeglowania możemy przygotowywać sobie różne przekąski i przegryzki. W trakcie rejsu robimy również ogniska i grille w ramach kolacji.

Menu bazuje na szerokiej liście produktów, które załogi zamawiają według swoich potrzeb (również opcje vege). Pełne wyżywienie wliczone jest w cenę obozu żeglarskiego. O swoich preferencja żywieniowych można powiadomić nas już na etapie rezerwacji w formularzu zgłoszeniowym.

Więcej: Wyżywienie na jachcie

Jak wygląda szkolenie żeglarskie?

80 godzin szkolenia praktycznego to nauka sterowania jachtem pod żaglami oraz na silniku. W każdej załodze szkoli się maksymalnie 6 osób pod kierunkiem instruktora. Szkolenie realizowane jest w trakcie całego rejsu po Mazurach.

Szkolenie teoretyczne obejmuje wykłady z 6 działów: budowa jachtu, ratownictwo, teoria żeglowania, locja, meteorologia i przepisy. Po każdym dziale jest test wewnętrzny, który należy zaliczyć.

Więcej: Szkolenia żeglarskie

Jak wygląda egzamin żeglarski?

Część praktyczna to kilka manewrów pod żaglami oraz cumowanie jachtu na silniku.

Część teoretyczna obejmuje 75 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru (ABC), z których trzeba uzyskać minimum 65 poprawnych odpowiedzi.

Więcej: Egzamin na patent żeglarza jachtowego

Jakie zniżki na obóz żeglarski?

Zniżki na szkolenia żeglarskie i obozy na Mazurach: 10% rezerwacja do 31 grudnia – FIRST MINUTE!; 5% rezerwacja do 31 stycznia – First Minute; 5% stali klienci; 5% grupy od 3 osób.

Zniżki można łączyć – maksymalna suma zniżek to -10%. Aby skorzystać ze zniżki należy podać kod w formularzu rezerwacji.

Więcej: Pakiet zniżek na obozy żeglarskie

Jak zapewniane jest bezpieczeństwo na jachcie i na lądzie?

Na obozie żeglarskim mamy 1 opiekuna / instruktora na 6 uczestników, którzy cały czas przebywają z załogą na pokładzie jachtu. W trakcie postoju w portach młodzież również jest pod nadzorem kadry (10-13 opiekunów).

Aplikacje radarowe, prognozy pogody z kilku źródeł oraz Mazurski System Ostrzegania, sprawiają, że żeglowanie po Mazurach jest bardzo bezpieczne. W razie potrzeby z każdego miejsca na naszej trasie możemy dotrzeć do brzegu w ciągu ok. 15-20 minut.

Jachty wyposażone są we wszystkie wymagane przepisami środki ratunkowe.

Kąpiele w jeziorze dopuszczalne są tylko i wyłącznie na strzeżonych przez ratowników kąpieliskach – nikt nie skacze z jachtu do wody!

Więcej: Żeglarstwo a bezpieczeństwo na śródlądziu

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.

Print Friendly, PDF & Email