Żeglowanie - moje hobby

Żeglowanie – moje hobby. Poznaj 10 gatunków żeglarstwa

Żeglarstwo niejedno ma oblicze – od zwyczajnej zabawy na wodzie po ekstremalny sport. Pod żaglami realizowane są różne cele, potrzeby i oczekiwania ludzi. Dla wielu żeglarstwo to hobby, życiowa pasja lub po prostu styl życia. W tym artykule skupimy się na lifestyle’owych aspektach żeglarstwa. Dowiedz się, dla kogo jest żeglarstwo.

Żeglarstwo jako forma wypoczynku dla młodzieży – 5 turnusów żeglarskich na Mazurach 2024

Wiele osób swoje pierwsze kroki w żeglarstwie stawia podczas obozów żeglarskich dla dzieci i młodzieży. Każdego roku organizujemy dwutygodniowe obozy żeglarskie dedykowane właśnie dla nich. Nauka żeglowania to także nauka umiejętności społecznych, organizacji swojej pracy, planowania oraz wielu innych, które pomagają kształtować charakter.

Doświadczenia wyniesione z rejsów w gronie rówieśników przynoszą często wiele wspomnień, żywych przez długie lata. Żeglowanie pomaga młodym ludziom poznać swoje mocne strony, zmierzyć się ze słabościami oraz przekonać się o swoich możliwościach – najczęściej znacznie, znacznie większych niż sądzili zanim stanęli za sterem jachtu.

Zobacz jak opisują swoje doświadczenia z obozu żeglarskiego:

W ubiegłym sezonie ponad 300 osób przekonało się, że żeglarstwo może być życiową pasją.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Nauka żeglowania dla dorosłych – 18 rejsów szkoleniowych w 2024

Osoby w każdym wieku uczą się żeglować – powiedzmy to jasno: nie ma ograniczeń wiekowych, aby pojechać na rejs żeglarski. Co roku na rejsy szkoleniowe dla dorosłych na Mazurach przyjeżdżają setki początkujących żeglarzy w każdym wieku. W sezonie żeglarskim, co tydzień, po ukończonym kursie żeglarskim dla dorosłych ok. 30 do 60 osób zdaje egzamin na żeglarza jachtowego.

Żeglarstwo to hobby, które wymaga nauki, dlatego w rejsach szkoleniowych dla dorosłych biorą udział również osoby, które mają już patent żeglarza jachtowego, lecz chcą doskonalić i rozwijać swoje umiejętności. Jest to bardzo dobra praktyka, szczególnie jeśli planujemy w przyszłości pływać z rodziną lub znajomymi.

Żeglarski urlop na Mazurach 2024

Dla wielu miłośników jachtingu żeglarski urlop to fantastyczny czas oderwania od codzienności. Niezależnie od tego, czy jedziemy na wakacje pod żaglami w charakterze członka załogi czy będziemy samodzielnie prowadzić jacht, czas spędzony na wodzie jest bardzo wyjątkowy. Co ważne, nie trzeba mieć patentu żeglarskiego, aby zabrać rodzinę na wakacje pod żaglami – można skorzystać z rejsu żeglarskiego ze sternikiem.

Rejsy żeglarskie jachtem po Mazurach dla rodzin, grup oraz na życzenie

Na wakacje pod żaglami decydują się często całe rodziny. Urlop na jachcie oznacza różnorodność, łączy wiele elementów: aktywność fizyczną, „plażowy” wypoczynek, podróżowanie i zwiedzanie oraz unikatowy klimat. Przy odpowiednim zabezpieczeniu miejsce na pokładzie znajdują nawet najmłodsi.

Można powiedzieć, że niektórzy żeglują praktycznie od urodzenia – na obozy żeglarskie dla młodzieży czasem trafiają osoby, których rodzice od wielu lat pływają. Spędzanie urlopu pod żaglami staje się więc tradycja przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Żeglarstwo dla studentów 2024

Co roku na rejs jachtem na Mazurach decyduje się wielu studentów i studentek. Na wodzie nie brakuje zorganizowanych grup z różnych uczelni, a na kursach żeglarskich dla studentów co roku pojawia się sporo uczestników zapełniających kilka jachtów.

żeglarstwo dla studentów

Studenci często wybierają terminy pod koniec sierpnia lub wrześniowe, lecz nie jest to regułą.

Studenci żeglują często też samodzielnie po zdobyciu patentu żeglarskiego. Co roku swoje żeglarskie hobby realizują z nami studenci z całego kraju na Ekspedycjach – rejsach tematycznych, na których szlifują swoje umiejętności i uczą się, jak żeglować na jachtach różnego typu.

Dowiedz się: Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”?

Żeglarstwo turystyczne 2024

Żeglarstwo to forma turystyki kwalifikowanej, czyli wymagającej pewnych umiejętności i wiedzy. Nauka żeglowania to nie tylko kursy żeglarskie – żeglarstwo turystyczne pozwala opływać się i zdobyć doświadczenie. Do prowadzenia jachtu jako sternik potrzebny jest patent żeglarza jachtowego, ale do pływania jako członek załogi formalnie nie potrzeba specjalnego szkolenia, lecz pewne umiejętności również są potrzebne (obsługa cum, zachowanie podczas alarmów, bezpieczeństwo żeglugi, obsługa instalacji jachtowych itd.)

Rejsy turystyczne pozwalają zdobywać doświadczenie i umiejętności żeglarskie wszystkim członom załogi, stosownie do ich funkcji. Również na zorganizowanych rejsach turystycznych uczestnicy wykonują obowiązki załogi (podczas pływania oraz postoju).

Turystyka żeglarska jest połączeniem różnych form aktywności – na wakacjach pod żaglami doświadczymy podróży, zwiedzania, typowo żeglarskich przygód, aktywności fizycznej oraz wypoczynku. Piękne mariny i przystanie jachtowe na szlaku żeglarskim oferują często również wyjątkowy marynistyczny klimat.

Żeglowanie to wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu – nawet mały jacht może posłużyć do pięknej wyprawy!

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Żeglarstwo sportowe – 300 lat rywalizacji

Wielu żeglarzy mawia: żeglarstwo to moje hobby, pływam dla przyjemności. Żeglarstwo jest nie tylko pasją dla coraz większej liczby osób, co przekłada się też na coraz większe zainteresowanie żeglarstwem sportowym. Kluby żeglarskie, szkolące zawodników pod kątem startu w regatach, to zupełnie inna dzienna żeglarstwa, w praktyce bardzo odmienna od żeglarstwa turystycznego.

Żeglarstwo sportowe to nie tylko treningi na pokładzie jachtów – zawodnicy trenują również wydolnościowo oraz poświęcają niemało czasu na opanowanie zaawansowanych strategii regatowych, które amatorskiego żeglarza mogą przyprawiać o zawrót głowy!

Żeglarstwo sportowe sięga XVII wieku – wówczas u wybrzeży Anglii i Holandii organizowano pierwsze zawody. Najstarszą, wciąż organizowaną imprezą sportową na wodzie są Regaty o Puchar Ameryki, które po raz pierwszy odbyły się w 1851 roku.

Historia polskiego żeglarstwa zaczyna się natomiast w 1917 roku we Władywostoku, odległym o ponad 7000 km od Polski. Pierwszymi śmiałkami, których pasją stało się żeglarstwo, byli harcerze z Hufca Syberyjskiego, którzy przebyli trzy oceany, aby wrócić do kraju.

O początkach polskiego żeglarstwa pisaliśmy m. in. w artykule: Mali Odyseusze na 3 oceanach – Hufiec Syberyjski w drodze z Władywostoku na Hel

Żeglarstwo ekstremalne – ponad 100 km/h na żaglu?

Obecny rekord prędkości osiągnięty przez jednostkę pływają na żaglach wynosi 59,23 węzła. Węzeł to jedna mila morska na godzinę. Mila morska to 1,852 km. Oznacza to, że Sailrocket 2 – eksperymentalny żaglowy bolid skonstruowany specjalnie w celu pobicia rekordu prędkości na wodzie – rozwinął prędkość:

59,23 x 1,852 = 109,69396 km / h

Z taką średnią prędkością Sailrocket 2 przebył dystans 500 metrów. Chwilami odnotowywano prędkość nawet 63 węzłów, co oznacza, że wynik ten nie jest ostateczny.

trimaran

Najszybszymi jachtami, które startują w regatach są trimarany. Większość rekordów szybkości w trakcie zawodów należy właśnie do wielokadłubowców. Na zdjęciu: BMW Oracle BOR90 – jeden z największych trimaranów świata (CC BY-SA 3.0).

Zawrotna prędkość ponad 100 km/h to jednak zaledwie połowa tego, co konstrukcje napędzane żaglem osiągają na… lądzie! Otóż tak, istnieje żeglarstwo lądowe, które uprawia się na płaskich powierzchniach: wyschniętych jeziorach i plażach.

Obecny rekord prędkości „żeglugi lądowej” został pobity w 2009 roku. Richard Jenkinsa na swoim jachcie Greenbird osiągnął prędkość 126,1 mil na godzinę. Tym razem jednak mowa o milach lądowych (1 mila lądowa = 1,61 km), co oznacza:

126,1 x 1,61 = 202,9 km /h

Czy to jeszcze żeglarstwo ekstremalne czy już raczej eksperymentalne? Być może opisane próby prędkości nie mają już zbyt wiele wspólnego z tradycyjnie rozumianym żeglarstwem, niemniej pokazują, że żagiel – wynaleziony przecież tysiące lat temu – może mieć zastosowanie w zaawansowanych konstrukcjach. Istnieje nawet koncepcja zastosowania żagla do napędzania pojazdów poruszających się po innych planetach – rozwiązanie takie zaproponował w 2012 roku naukowiec NASA Geoffrey A. Landis.

łazik

Łazik o nazwie Zephyr miałby przez 50 dni „żeglować” po powierzchni Wenus.

Żeglarstwo lodowe

To zimowa dyscyplina żeglarska, uprawiana przez bardzo nielicznych pasjonatów. Bojer – czyli ślizg lodowy – to niewielki pojazd napędzany za pomocą żagli, poruszający się po tafli zamarzniętego jeziora na płozach przypominających łyżwy.

Do latania na bojerze potrzebne są odpowiednie warunki: przede wszystkim gruby lód na jeziorze bez pokrywy śniegu oraz wiatr. Żeglarstwo lodowe jest uprawiane w Polsce od 1920 roku z licznymi sukcesami w międzynarodowych zawodach. Niestety obecnie coraz trudniej o odpowiednie warunki do latania.

Szczególne warunki pogodowe, nietypowy sprzęt oraz nieprzeciętne umiejętności jakie są potrzebne do prowadzenia bojera, który rozwija ogromne prędkości, sprawiają, że żeglowanie po lodzie można uznać nawet za żeglarstwo ekstremalne. Miłośnicy tego sportu uważają wprawdzie, że nauka żeglowania bojerem nie jest taka trudna, niemniej mróz i duże prędkości bojerów latających po lodzie wymagają odpowiedniego przygotowania.

bojer dn

Bojer klasy DN na jest najpopularniejszym rodzajem bojera, używanym na całym świecie.

Żeglarski lifestyle

Żeglowanie to hobby, które może „rozprzestrzeniać się” na inne obszary życia. Bywa, że w życiu żeglarza stopniowo zaczynają pojawiać w coraz większej liczbie książki żeglarskie, żeglarskie stylizacje w ubraniach czy nawet marynistyczne elementy w mieszkaniu. W żeglarskim lifestyle’u nie chodzi jednak o gadżety, lecz to w jaki sposób żeglowanie pomaga człowiekowi poznać siebie.

Sama nauka żeglowania wyrabia pewne cechy charakteru: samodyscyplinę, inicjatywę, wytrwałość. Gdy żeglować zaczynamy w młodym wieku, zamiłowanie do podróży pozostaje na całe życie. Nie ma przy tym znaczenia, czy uprawiamy żeglarstwo turystyczne, sportowe, czy może nawet porwie nas żeglarstwo ekstremalne.

Podróżowanie na pokładzie jachtu to przygoda nieporównywalna z tradycyjnymi wczasami. W trakcie żeglarskiej wyprawy do egzotycznych krajów można odkryć nie tylko nowe zakątki na naszej osobistej żeglarskiej mapie, lecz można także poznać nieznane nam dotąd oblicze samego siebie.

Ostatecznie to przecież nie cel wyprawy jest prawdziwym celem, nawet nie droga jest celem, ale to, kim się stajemy, kiedy wyruszamy w podróż…

cabo verde

Nasza załoga podczas rejsu po Wyspach Zielonego Przylądka. Do rejsu na Cabo Verde przygotowywaliśmy się przez dwa lata i było warto – przeżyliśmy żeglarska przygodę życia.

Praca w żeglarstwie

Żeglowanie z pasji często zamienia się w regularne zajęcie. Wówczas żeglarstwo to więcej niż hobby. Praca w żeglarstwie ma również wiele obliczy, jednak to co dla nich wspólne, to konieczność ciągłej zaangażowanej nauki. Wielu instruktorów żeglarstwa zaczynało swoją przygodę z żaglami właśnie jako kursanci na obozach żeglarskich na Mazurach.

abc zeglowania

Znaczna część naszej obecnej kadry pływała niegdyś z nami na rejsach szkoleniowych dla młodzieży – część najlepszych kursantów decyduje się na dalszą naukę na kursach instruktorskich i w niedługim czasie przyłącza się do naszej kadry w roli instruktorów żeglarstwa.

Jeśli zastanawiasz się jak wygląda praca instruktora żeglarstwa, koniecznie przejdź do artykułu: Jak wygląda praca instruktora żeglarstwa?

Do naszej kadry co roku zgłasza się wielu ochotników, od których otrzymujemy wiele pytań o szczegóły pracy w żeglarstwie.

Fotografie:

  • Żeglarstwo dla studentów – Ekspedycja Wrota Mazur 2018 r. – Szkoła Żeglarstwa PuntoVita
  • BMW Oracle BOR90, Autor: Limeydal, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6154652
  • Łazik Zephyr z koncepcji „Venus Landsailing Rover”, Autor: NASA Glenn Research Center in Cleveland, Ohio. – NASA: https://www.nasa.gov/images/content/681522main_Landis_Image_2012-1.jpg, Domena Publiczna, via: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75270248
  • Bojer klasy DN – fotografia własna Krzysztof Osóbka
  • Załoga na rejsie po Wyspach Zielonego Przylądka w 2020 roku – Szkoła Żeglarstwa PuntoVita
  • Praca w żeglarstwie – fotografia własna.
Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.