Jak wygląda praca instruktora żeglarstwa

Jak wygląda praca instruktora żeglarstwa?

Jeżeli marzy wam się praca na żaglach i wczasy żeglarskie, ale nie jesteście pewni, czy to aby na pewno zajęcie dla was, przeczytajcie koniecznie ten artykuł! Do naszej kadry rok rocznie zgłasza się wielu ochotników, od których otrzymujemy mnóstwo pytań o szczegóły pracy w żeglarstwie. Dlatego z myślą o wszystkich chętnych, którzy chcieliby dołączyć do naszej Ekipy, zebraliśmy najczęściej zadawane pytania i odpowiadamy na nie poniżej.

Czy praca sternika w PuntoVita oznacza pływanie na jachcie z dziećmi?

W naszej szkole żeglarstwa od wielu lat prowadzimy rejsy i szkolenia żeglarskie zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych. Stale poszukujemy osób na stanowisko instruktora żeglarstwa do osób dorosłych, instruktora żeglarstwa na obozy młodzieżowe oraz sterników na obozy turystyczne dla młodzieży. Możesz więc zgłosić się do pracy z osobami dorosłymi lub z młodzieżą i dziećmi.

Czy do pracy na obozach dla młodzieży zatrudniacie wyłącznie instruktorów żeglarstwa?

Na nasze obozy żeglarskie młodzieżowe przyjeżdżają różne osoby: część z nich chce się szkolić i zdać egzamin na patent żeglarza jachtowego, część już takie uprawnienie posiada lub nie szkoli się z innych powodów.

Na obozach młodzieżowych zatrudniamy zarówno instruktorów żeglarstwa, którzy w ciągu dwóch tygodni mają za zadanie przygotować swoje załogi do egzaminu, jak i sterników, którzy pływają z załogami nieszkolącymi się. Najczęściej są to najmłodsi uczestnicy naszych obozów, którzy nie mają jeszcze skończonych 14 lat, przez co nie mogą podejść do egzaminu na patent żeglarski.

instruktor żeglarstwa

Jakie są obowiązki instruktora żeglarstwa na obozie młodzieżowym?

Naszym zadaniem jako instruktorów żeglarstwa na obozie młodzieżowym jest przede wszystkim opieka nad powierzoną nam załogą.

Do najważniejszych obowiązków instruktora należą:

 • zapewnienie bezpieczeństwa naszym kursantom – od obserwacji akwenu i odpowiednich reakcji na zmieniające się warunki, aż do przypilnowania, by każdy posmarował się przed wypłynięciem kremem przeciwsłonecznym i pił regularnie wodę.
 • wyszkolenie teoretyczne oraz praktyczne – zwykle kierownik obozu ustala kolejność i czas wprowadzania nauki nowych manewrów, ale to na sterniku spoczywa odpowiedzialność nauczenia załogi poprawnego ich wykonywania.
 • tworzenie dobrej atmosfery na pokładzie – wiadomo, że wśród osób, które znają się dopiero od kilku dni i spędzają ze sobą czas niemal non-stop, zdarzają się niesnaski. Rolą sternika czy instruktora jest rozwiązywać wszelkie problemy i nieporozumienia tak, aby wszyscy spędzili wakacje w przyjemny sposób. Jest to bardzo ważny punkt: musimy pamiętać, że jako instruktorzy żeglarstwa uczymy nie tylko poprawnego wykonania manewrów, ale też pracy zespołowej.

Jako instruktor żeglarstwa na kursie szkoleniowym dla młodzieży muszę prowadzić zajęcia teoretyczne czy skupiam się wyłącznie na pływaniu?

Czy mogę wybrać dział teorii żeglarstwa, który chcę prowadzić?

Każdy z kadry ma przydzielone dodatkowe zadania na czas trwania obozu. Dzielimy się również tematami wykładów. Działów z teorii, które muszą opanować nasi kursanci jest 6. Jeżeli jest jakiś wykład, który chcesz poprowadzić, bo jest ci bliski, skontaktuj się przed obozem z kierownikiem. Na pewno się dogadacie. 🙂

W jakim wieku są załogi? Ile osób jest w pod opieką jednego sternika?

Na nasze żeglarskie obozy dla młodzieży przyjeżdżają osoby w wieku 11-17 lat w dwóch oddzielnych grupach 11-13 lat oraz 14-17 lat. W jednej załodze, pod opieką jednego sternika jest zazwyczaj 5-6 osób. Załogi dobieramy tak, by wszystkie osoby były w zbliżonym wieku.

Jak wygląda kwestia wyżywienia na obozie młodzieżowym?

Co drugi dzień każda załoga ze sternikiem wypełnia listę zaopatrzeniową, a zamówione produkty przywozi nazajutrz na obóz pracownik lądowy. Załogi pod opieką sternika przygotowują wszystkie posiłki na jachcie. Jemy świeże, smaczne posiłki – takie, które trudno zepsuć. 🙂 Nie martw się – nie będziesz głodować!

jak zostać instruktorem żeglarstwaJestem świeżo upieczonym Nauczycielem Żeglowania. Chcę pracować na obozie dla młodzieży jako instruktor, ale nie jestem w stu procentach pewny moich umiejętności. Boję się, że kursanci będą zadawać mi pytania, na które nie będę umiał odpowiedzieć.

Zawsze powtarzamy, że każdy się kiedyś uczył i staramy się pamiętać, „jak wół cielęciem był”. Każdy instruktor z naszej kadry podjął kiedyś po raz pierwszy pracę w żeglarstwie i prowadził swoją pierwszą w życiu załogę. Doskonale wiemy, że początki nie zawsze są łatwe. Dlatego początkującym członkom naszej kadry zawsze jesteśmy gotowi pomóc i doradzić. Jeżeli tylko chcesz się rozwijać żeglarsko i naprawdę interesuje cię szkolenie innych, na pewno odnajdziesz się w naszym zespole i z pewnością wiele się nauczysz.

Czy kursy szkoleniowe dla dorosłych w Waszej szkole są wędrowne czy stacjonarne?

Posiadamy bardzo bogaty wachlarz ofert szkoleń żeglarskich. Prowadzimy więc zarówno szkolenia wędrowne, podczas których co noc cumujemy w innym porcie, a także obozy stacjonujące zawsze w jednym porcie. Wszystko zależy od wcześniejszych ustaleń z klientem. W każdym razie sternik ma zapewnioną koję na jachcie.

Gdzie śpi sternik podczas szkolenia dla osób dorosłych?

Sternik podczas szkolenia szkoli, a nie śpi. A tak poważnie, sternik ma zapewnioną własną koję na tym jachcie, na którym odbywa się szkolenie.

Jakie są obowiązki instruktora żeglarstwa na rejsie szkoleniowym dla dorosłych?

Instruktor ma za zadanie nauczyć załogę manewrów oraz wiedzy z zakresu żeglarstwa wymaganych podczas egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

Jak to jest z wyżywieniem dla sternika na obozach dla dorosłych?

Czy sternik sam musi zapewnić sobie posiłki? Na szkoleniach dla dorosłych, w przeciwieństwie do obozów młodzieżowych, uczestnicy sami troszczą się o swoje wyżywienie oraz o wyżywienie swojego sternika. Oznacza to, że uczestnicy mogą gotować posiłki na jachcie, którymi dzielą się ze sternikiem lub stołować się w tawernach i restauracjach, do których również zapraszają sternika.

Praca w żeglarstwie 2024

Aktualne oferty pracy dla instruktorów żeglarstwa, sterników i opiekunów na rejsy turystyczne oraz szkoleniowe na Mazurach znajdują się w dziale Praca. Oferujemy pracę dla instruktorów żeglarstwa na Mazurach.

W Szkole Żeglarstwa PuntoVita możesz znaleźć pracę w żeglarstwie na różnych stanowiskach:

 • praca dla sternika na obozach turystycznych dla młodzieży,
 • praca dla nauczyciela żeglowania na obozach szkoleniowych dla młodzieży lub dorosłych,
 • praca dla młodszego instruktora żeglarstwa na rejsach szkoleniowych dla dorosłych lub dla młodzieży,
 • praca dla instruktora żeglarstwa (wszystkie formy rejsów szkoleniowych).

Mile widziane również osoby początkujące, zaczynające swoją pierwszą pracę w żeglarstwie – pomagamy wdrożyć się poczatkującym sternikom i instruktorom do pracy na obozach żeglarskich.

Jak zostać instruktorem żeglarstwa?

Na początek będziesz potrzebować dwóch kursów:

 • kursu na nauczyciela żeglowania
 • kursu na wychowawcę kolonijnego

Więcej na ten temat piszemy w artykule Jak zostać instruktorem żeglarstwa? Praca z perspektywą rozwoju 

Kontakt

jak zostać zeglarzemJeśli ten tekst Cię zaciekawił, masz dodatkowe pytania o któryś z rejsów lub chcesz pogadać o szczegółach – dzwoń lub napisz do nas. Chętnie opowiemy o pracy w Szkole Żeglarstwa PuntoVita.

Krzysztof Osóbka
tel. 782 667 073
krzysztof@puntovita.pl
Instruktor Żeglarstwa
Jachtowy Sternik Morski
Kierownik Wyszkolenia Żeglarskiego w Szkole Żeglarstwa PuntoVita

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

2 komentarze - Jak wygląda praca instruktora żeglarstwa?

 1. Tomek pisze:

  Ja znalazłem pracę na obozie żeglarskim bezpośrednio po liceum, bo trochę nie wiedziałem, co chce w życiu robić. Pomyślałem, że skoro żeglarstwo to moja pasja to, czemu by tego nie połączyć i nie zacząć zarabiać? Jak pomyślałem, tak zrobiłem i zapisałem się na szkolenie internetowe w Polskiej Akademii Kultury i Sportu. Legitymację instruktorską otrzymałem pocztą, co jest bardzo dużym plusem, bo nie trzeba jeździć specjalnie do siedziby instytucji po odbiór dokumentów. Sama forma szkolenia też była dla mnie okej, bo lubię siedzieć po nocach, a nie było ustalonych z góry godzin logowań.

  1. Michał pisze:

   Zapraszamy do nas do pracy w żeglarstwie! https://puntovita.pl/praca/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.