Jachtowy Sternik Morski – kurs z egzaminem – Gdańsk
Jeśli wody śródlądowe i 200 godzin stażu na wodach morskich już za Tobą, zapraszamy na kolejny rozdział żeglarskich przygód. Duży nowoczesny jacht, różnorodne porty, intensywna praktyczna nauka, rzetelne przygotowanie teoretyczne i bogata baza szkoleniowa – oto kurs na Jachtowego Sternika Morskiego w Szkole Żeglarstwa PuntoVita!
Spis treści
Szkolenie na Jachtowego Sternika Morskiego
Nasz kurs na patent Jachtowego Sternika Morskiego realizujemy w formie rejsu wędrownego odwiedzając kilka portów morskich. Zaczynamy w Przystani Cesarskiej w Gdańsku i żeglujemy do pobliskich marin w rejonie Zatoki Gdańskiej, takich jak na przykład Hel, Jastarnia, Sopot i Gdynia. Wybór porów zależy przede wszystkim od warunków pogodowych, dostępnego czasu, doświadczenia złogi i postępów w szkoleniu. Ostateczną decyzję co do wyboru trasy podejmuje kapitan.
Szkolenie praktyczne obejmuje przede wszystkim:
- precyzyjne szkolenie z manewrowania jachtem w porcie na silniku,
- pełne szkolenie pod żaglami przygotowujące do egzaminu,
- praktyczną obsługę radia – podstawowe umiejętności potrzebne do komunikacji z marinami, obsługą portu i innymi jednostkami na wodzie
- obsługę nawigacji elektronicznej oraz niezbędne podstawy nawigacji tradycyjnej (nie takie straszne!)
- posługiwanie się środkami ratunkowymi, zabezpieczającymi, postępowanie w sytuacjach awaryjnych
Szkolenie teoretyczne obejmuje pełen zakres wiedzy ze wszystkich działów wymaganych na egzaminie:
- locja morska
- nawigacja tradycyjna
- meteorologia i prognozy pogody dla żeglugi morskiej
- ratownictwo morskie
- sygnalizację i łączność na morzu
Czytaj więcej w artykule: Jak wygląda szkolenie na JSM?
Terminy i ceny kursów na JSM w Gdańsku – lato 2024:
Kod | Termin | Cena rejsu | Rezerwacja |
---|---|---|---|
JSM1 | od 27.04.2024 do 04.05.2024 | 2.290zł/os. | |
JSM2 | od 04.05.2024 do 11.05.2024 | 2.290zł/os. | |
JSM3 | od 11.05.2024 do 18.05.2024 | 2.290zł/os. | |
JSM4 | od 18.05.2024 do 25.05.2024 | 2.290zł/os. |
Cena zawiera
Cena kursu na Jachtowego Sternika Morskiego zawiera:
- zakwaterowanie na jachcie Delphia 40.3;
- opłaty portowe i paliwowe;
- realizację trasy rejsu;
- realizację programu szkolenia na jachtowego sternika morskiego PZŻ;
- materiały szkoleniowe;
- opiekę doświadczonej kadry (instruktorzy żeglarstwa PZŻ);
- pneumatyczne kamizelki ratunkowe z oświetleniem na czas kursu;
- ubezpieczenie NNW 10.000zł z klauzulą „sporty wodne”;
- podatek VAT.
Ceny rejsów nie zawierają:
- wyżywienia
- dojazdu do Gdańska
- wydatków własnych
- opłaty za egzamin na JSM
Uwaga!
Wyżywienie nie jest uwzględnione w cenie. Załoga składa się na kasę pokładową, z której kupowane jest zaopatrzenie dla całej załogi i sternika. Kapitan podpowie jak najlepiej zaopatrzyć się na rejs. W portach do których dotrzemy, będzie można też skorzystać z lokalnej gastronomi, ale ze względu na cenny czas zachęcamy do dobrego żeglarskiego zapatrzenia i zaprzyjaźnienia się z kambuzem.
Dowiedz się więcej o zaopatrzeniu na rejsie lub o gotowaniu na jachcie.
Informacje szczegółowe
Jak wygląda kurs na JSM? | Egzamin na JSM | Nasz jacht |
Nasza marina | Trasa rejsu | Ekwipunek żeglarski |
Pakiet zniżek | Procedura rezerwacji | Dokumemty |
Nasz jacht
Na szkolenie przewidzieliśmy niebanalny jacht – nie jest to opcja minimum, czy „typowo szkoleniowa łódka”. Delphia 40.3 to jacht żaglowy, który wyróżnia się nowoczesnym designem, doskonałym wyważeniem oraz funkcjonalnym wnętrzem.
Jacht zaprojektowany przez Andrzeja Skrzata – czołowego polskiego projektanta – pochodzi z polskiej stoczni Delphia Yachts. Jest wzorcowym przykładem zintegrowanej struktury. Cechą charakterystyczną jachtu są podwięzie wantowe umieszczone wewnątrz kadłuba, co dodatkowo zwiększa jego wytrzymałość i gotowość do radzenia sobie z różnymi wyzwaniami. Świadectwem tego jest słynny samotny rejs kapitana Tomasza Cichockiego, który odbył podróż dookoła Ziemi właśnie na tej jednostce.
Delphia 40.3 to wielki sukces polskiego przemysłu jachtowego, który zaliczany jest do światowej czołówki. Czytaj więcej o jachcie w artykule: Delphia 40.3 – jacht z charakterem.
Nasza baza
Szkolenia zaczynamy w Przystani Cesarskiej w Gdańsku.
Przystań Cesarska
ul. Dokowa 1,
80-863 Gdańsk
przystancesarska.pl
Przystań Cesarska położona jest na terenach dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, w obrębie powstającego Młodego Miasta. Znajdziemy tutaj pełną infrastrukturę portową (prąd, woda, prysznice itd.) i zaplecze techniczne.
Zaletą przystani jest położenie praktycznie w centrum miasta, doskonała ochrona od wiatru, dużo przestrzeni oraz sympatyczna, kameralna atmosfera.
W pobliżu nie brakuje dobrych restauracji, a w samej przystani możemy skosztować rzemieślniczych zapiekanek, domowego jedzenia, regionalnego piwa oraz aromatycznej kawy. Wszystko przygotowane ze świeżych produktów bez dodatku konserwantów.
Czytaj więcej w artykule: Nasza marina na kursie JSM.
Instruktorzy żeglarstwa
Tomasz Rogoziński
Kapitan Jachtowy PZŻ, opłynął Europę bez elektroniki, nawigacji satelitarnej, telefonu i zupek w proszku – prawdziwa skarbnica morskich historii, człowiek z wielkim doświadczeniem na morzu, przez lata wyszkolił setki dobrych żeglarzy w każdym wieku.
Prowadził jachty pod banderą PuntoVita na Mazurach, Bałtyku, Morzy Adriatyckim i Wyspach Kanaryjskich. Miłośnik zimnych wód Bałtyku i Morza Północnego, przemierzył również Morze Śródziemne od Gibraltaru po Egipt, zszywając po drodze setki metrów kwadratowych żagli. Za igłą i nitką obecnie nie przepada.
Na co dzień pedagog, magister wychowania fizycznego i zaangażowany trener pływacki dzieci i młodzieży – gotowy odmówić prowadzenia kolejnego rejsu morskiego tylko dla swoich zawodników, których przygotowuje do startu w zawodach pływackich.
Kapitan Jachtowy PZŻ, Instruktor Żeglarstwa PZŻ, Kapitan Motorowodny PZMiNW, operator radiowy SRC oraz LRC, ratownik WOPR, pedagog. Legenda PuntoVity.
Czytaj więcej o jachcie w artykule: Wywiad z Tomkiem Rogozińskim.
Egzamin na JSM
Egzamin na Jachtowego Sternika Morskiego składa się z części praktycznej i teoretycznej. Część teoretyczna składa się z testu jednokrotnego wyboru (75 pytań) oraz zadania nawigacyjnego. Na rozwiązanie całości jest 120 minut.
Część praktyczna obejmuje wykonanie kilku manewrów wybranych przez egzaminatora – przede wszystkim manewrów portowych oraz manewru podejścia do człowieka.
Opłata za egzamin na patent Jachtowego Sternika Morskiego wynosi 350 zł. Osoby uczące się, w wieku do 26 roku życia mają 50% zniżki. Do uzyskania zniżki potrzebna jest ważna legitymacja studencka lub szkolna.
Czytaj więcej w artykule: Jak wygląda egzamin na JSM?
Wymagania do udziału w kursie JSM
Aby przystąpić do egzaminu na Jachtowego Sternika Morskiego należy:
- mieć ukończone 18 lat
- mieć udokumentowane opiniami 200 godzin w minimum dwóch rejsach morskich
W trakcie naszego kursu zrealizujemy około 40 godzin żeglugi morskiej. Oczywiście otrzymacie opinie z rejsu, dlatego jeśli do pełnych 200 godzin brakuje Ci nie więcej niż 40 godzin, będziesz mógł „dopływać” te godziny w trakcie tego tygodnia. Udokumentowane 200 godzin jest wymagane do przystąpienia do egzaminu (nie samego kursu).
Czytaj więcej w artykule: Opina z rejsu, karta rejsu i książeczka żeglarska – jak dokumentować staż morski?
Co wyróżnia nasz kurs?
- Nieprzeciętny jacht – bogato wyposażona jednostka z zacięciem wyprawowym, na której nauczysz się więcej niż zakłada podstawowy program szkolenia na JSM. Pokażemy Ci jak wygląda życie na jachcie wyprawowym, jak działają wszystkie instalacje i jak z nich korzystać.
- Nie zakładamy, że coś jest oczywiste – pokażemy Ci wszystko od początku. Lubimy uczyć i wspierać adeptów sztuki żeglarskiej w zdobywaniu doświadczenia na każdym etapie. Jeśli będzie taka potrzeba powtórzymy węzły czy podstawową wiedzę żeglarską.
- Wszystko robimy na serio – prowadzimy kurs nie po to, byście zdali kolejny patent i zdobyli dodatkowy „plastik” do kolekcji, lecz po to, byście naprawdę pływali. Dlatego szkolenie poprowadzi kapitan z bardzo praktycznym nastawieniem.
- Wszyscy absolwenci naszych kursów na JSM otrzymują bezterminową zniżkę -10% na wszystkie nasze rejsy – Mazury, Bałtyk, Chorwacja, Grecja, Wyspy Kanaryjskie, Zielony Przylądek, Norwegia… czy gdziekolwiek indziej.
- Najlepszych zapraszamy także do naszej kadry i pracy w roli sterników/instruktorów na naszych rejsach.
Opcje dodatkowe
Książeczka żeglarska
Książeczka żeglarska pozwala w jednym miejscu zapisywać informacje o zdobytych uprawnieniach, zrealizowanych kursach, doświadczeniu i stażu zarówno na wodach śródlądowych jak i morskich. Jest też piękną pamiątką z żeglarskich przygód. Z biegiem czasu zapełnia się rozmaitymi wpisami i pieczątkami z rejsów, które nigdy nie zostaną zapomniane.
Koszt książeczki żeglarskiej: 20 zł
Filmy oraz zdjęcia
Zapraszamy do obejrzenia krótkich filmów przedstawiających nasze rejsy morskie.
- Wyspy Kanaryjskie – Wrota Atlantyku (wody pływowe)
- Rejs w po Fordach – Norwegia Lysefjorden
- Rejs stażowy w Chorwacji
Film żeglarski – Rejs Wyspy Kanaryjskie Wrota Atlantyku – zapraszamy:
Film żeglarski – Żeglowanie w Norwegii. Lysefjorden i Preikestolen
Film żeglarski – rejsy stażowe w Chorwacji
Zobacz wszystkie filmy na kanale na YouTube.
Galeria zdjęć z naszych rejsów oraz szkoleń patrz tutaj>>>
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.
FAQ – pytania i odpowiedzi
Chcesz dokonać zapisu na kurs Jachtowego Sternika Morskiego z PuntoVitą, ale nie znalazłeś odpowiedzi na jakieś pytanie? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.
Jak wygląda kurs Jachtowego Sternika Morskiego?
Kurs Jachtowego Sternika Morskiego prowadzimy w formie rejsu wędrownego. Zaczynamy w Przystani Cesarskiej w Gdańsku i odwiedzamy kilka portów w rejonie Zatoki Gdańskiej. Kurs trwa 7 dni. Przez ten czas mieszkamy na jachcie, ucząc się i żeglując. W trakcie szkolenia wypływamy około 40 godzin żeglugi morskiej.
Szczegółowy opis kursu: Jak wygląda kurs na JSM
Ile kosztuje kurs Jachtowego Sternika Morskiego?
Cena kursu Jachtowego Sternika Morskiego wynosi 2.290 zł/os. Cena ta zawiera m. in. zakwaterowanie na jachcie, szkolenie żeglarskie, opłaty portowe i paliwowe. Cena nie obejmuje wyżywienia, wydatków własnych oraz opłaty za egzamin na patent JSM.
Szczegóły znajdują się w rubryce opis kursu: Cena zawiera
Czy są jakieś zniżki?
Tak, dla uczestników naszych poprzednich rejsów oraz grup od 3 osób. Prowadzimy także sprzedaż First Minute oraz okazjonalne promocje. Informacje o aktualnych promocjach publikujemy na naszym, profilu na Facebook.
Szczegóły na temat zniżek znajdują się w rubryce: Pakiet zniżek
Jakie są warunki udziału w kursie Jachtowego Sternika Morskiego?
Nasz kurs jest zakończony egzaminem na Jachtowego Sternika Morskiego. Aby do niego przystąpić należy spełniać dwa warunki:
- mieć ukończone 18 lat
- mieć udokumentowane opiniami 200 godzin w minimum dwóch rejsach morskich
Udokumentowane 200 godzin jest wymagane do przystąpienia do egzaminu, a nie samego kursu. Na naszym kursie zrealizujemy około 40 godzin żeglugi morskiej. Oznacza to, że jeśli do pełnych 200 godzin brakuje Ci nie więcej niż 40 godzin, będziesz mógł „dopływać” te godziny w trakcie tego tygodnia.
Czytaj więcej w artykule: Opina z rejsu, karta rejsu i książeczka żeglarska – jak dokumentować staż morski?
Ile kosztuje egzamin na Jachtowego Sternika Morskiego?
Opłata za egzamin na patent Jachtowego Sternika Morskiego wynosi 350 zł. Osoby uczące się, w wieku do 26 roku życia mają 50% zniżki. Do uzyskania zniżki potrzebna jest ważna legitymacja szkolna lub studencka.
Szczegółowe informacje na temat egzaminu: Jak wygląda egzamin na JSM?
Jak wygląda egzamin na Jachtowego Sternika Morskiego?
Egzamin na JSM składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna obejmuje test wyboru składający się z 75 pytań oraz zadanie nawigacyjne. Część praktyczna polega na wykonaniu kilku manewrów jachtem – na żaglach oraz na silniku.
Szczegółowe informacje na temat egzaminu: Jak wygląda egzamin na JSM?
Czy parking w porcie jest płatny?
Tak, parking na terenie Przystani jest płatny: 3 zł / godzina lub 12 zł / doba.
Szczegółu na temat naszej bazy znajdziesz w dziale: Nasza marina
Gdzie jest zakwaterowanie na kursie Jachtowego Sternika Morskiego?
Przez cały kurs uczestnicy zakwaterowani są na pokładzie jachtu Delphia 40.3. Na pokładzie jest miejsce dla 6 uczestników w 3 dwuosobowych kabinach. Mesa nie będzie zamieszkana podczas tego rejsu.
Szczegółowe informacje o jachcie, na którym szkolimy przyszłych Jachtowych Sterników Morskich, znajdziesz w dziale: Nasz jacht na kursie JSM
Jak wygląda wyżywienie na kursie Jachtowego Sternika Morskiego?
Wyżywienie nie jest uwzględnione w cenie. Załoga składa się na tradycyjną kasę pokładową, z której kupowane jest zaopatrzenie dla całej załogi i sternika. W portach do których dotrzemy, będzie można też skorzystać z lokalnej gastronomi, ale ze względu na cenny czas zachęcamy do dobrego żeglarskiego zapatrzenia i zaprzyjaźnienia się z kambuzem. Kapitan podpowie jak najlepiej zaopatrzyć się na rejs.
Więcej: Wyżywienie na jachcie
Dokąd popłyniemy?
W trakcie kursu na JSM będziemy przemierzać bezpieczne wody Zatoki Gdańskiej. Wyruszamy z Przystani Cesarskiej w Gdańsku i pożeglujemy do pobliskich marin w obrębie Zatoki. Na trasie mogą pojawić się przystanie takie jak na przykład Jastarnia, Hel, Sopot i Gdynia. Podane porty są wyłącznie przykładowe, a trasa każdego rejsu szkoleniowego ustalana jest przez kapitana.
Więcej na ten temat piszemy w dziale: Trasa rejsu na kursie JSM
Czy będę miał chorobę morską?
Licząca 35 kilometrów długości Mierzeja Helska stanowi dla Zatoki Gdańskiej potężny, naturalny falochron, dlatego zafalowanie Zatoki Gdańskiej jest niewielkie. W znaczniej mierze zalesiony półwysep stanowi też zasłonę przed silnym wiatrem – w osłoniętej Zatoce siła wiatru rzadko przekracza 6°B.
Ryzyko choroby morskiej jest raczej niewielkie, choć oczywiście nie można jej całkowicie wykluczyć. W trakcie kursu JSM podpowiemy jak można skutecznie sobie z nią radzić.
Co nieco na ten temat piszemy też w artykule: Choroba morska – czym jest i jak sobie z nią radzić?
Co zabrać na kurs Jachtowego Sternika Morskiego?
Niezbędny będzie śpiwór, dobre ubrania przeciwdeszczowe oraz przynajmniej dwie pary butów na gumowej płaskiej podeszwie. Kalosze bardzo się przydają na rejsie morskim. Potrzebne będą okulary przeciwsłoneczne oraz czapka chroniącą od zimna i wiatru. Trzeba przygotować się na niskie temperatury w trakcie nocnego przelotu. Przydatne bywają również rękawiczki żeglarskie do obsługi lin.
Szczegółowa lista do pobrania: Ekwipunek żeglarski