Trasa rejsu na kursie Jachtowego Sternika Morskiego

W trakcie kursu na JSM będziemy przemierzać bezpieczne wody Zatoki Gdańskiej. To przedsionek Bałtyku, akwen osłonięty od pełnego morza i bardzo bezpieczny. Znajdziemy tu wiele portów, o różnorodnych i stosunkowo łatwych podejściach. Licząca 35 kilometrów długości Mierzeja Helska stanowi dla Zatoki Gdańskiej potężny, naturalny falochron. W znaczniej mierze zalesiony półwysep stanowi też zasłonę przed silnym wiatrem.

Oto przykładowa trasa rejsu w trakcie szkolenia na JSM.

Gdańsk – Przystań Cesarska

Kurs na JSM przystań cesarska

Rejs zaczynamy w Gdańsku, mieście o burzliwej, ponad tysiącletniej historii. Można zobaczyć tutaj ogrom architektury gotyku – m.in. największą na świecie średniowieczną świątynię z cegły oraz największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy.

Przystań Cesarska – z której zaczynamy rejs – usytuowana jest na terenach dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, w obrębie powstającego Młodego Miasta. Marina jest położenia praktycznie w centrum miasta (ok. 2 km od dworca głównego PKP). W otoczeniu jest wiele restauracji, a na terenie samej przystani dostępne są rzemieślnicze zapiekanki, dania domowe, regionalne piwo i aromatyczna kawa.

Więcej piszemy w dziale: Nasza marina na kursach na JSM.

Zaletą Przystani Cesarskiej jest doskonała ochrona od wiatru, dużo przestrzeni oraz sympatyczna, kameralna atmosfera. Przystań jest oddalonej od otwartego morza ok. 4 mile prowadzi niesamowita droga wodna: od falochronu przy pomniku Westerplatte przez Nowy Port i dalej kanałem portu handlowego. Po drodze do mariny można podziwiać ogrom infrastruktury morskiej, strukturę kanałów, liczne znaki żeglugowe oraz cieszyć się intensywnym ruchem na wodzie. Basen Cesarski usytuowany jest na „rozdrożu” gdańskich kanałów portowych – Martwej Wisły, Kanału Kaszubskiego i Motławy.

Panuje tu industrialny klimat, stopniowo zagospodarowywany przez sztukę nowoczesną. W powietrzu wyczuwa się burzliwą historię tego miejsca oraz nowatorskie wizje jego przyszłości. Stąd wyruszamy na kurs na Jachtowego Sternika Morskiego.

Jastarnia

Niewielka miejscowość z pięcioma letnimi kąpieliskami nad morzem. W Jastarni znajduje się Ośrodek Oporu „Jastarnia”, będący skansenem nadmorskich fortyfikacji, które kiedyś były częścią dawnej Strefy Umocnionej „Hel”. Obecnie Jastarnia jest znanym ośrodkiem dla miłośników windsurfingu i kitesurfingu.

Marina Jastarnia przyjmuje jednostki o dł. kadłuba do 12 m. i zanurzeniu nieprzekraczającym 3,2 m. Obszerny basen portowy osłonięty jest dwoma 100-metrowymi falochronami. Szerokość między główkami portu wynosi 50 m. Funkcjonują tutaj dwie przystanie dla jachtów: LOK i Marina Jastarnia.

Hel

Jeden z najbardziej znanych polskich kurortów nadmorskich, przyciąga co roku ponad 200 tysięcy turystów. Hel słynie z rozległej, piaszczystej plaży usytuowanej na krańcu półwyspu. Popularną atrakcje stanowi też Muzeum Obrony Wybrzeża oraz Helskie, które troszczy się o bałtyckie foki.

Miejsca postojowe dla jachtów o długości do 13 metrów zlokalizowane są przy pływających pomostach. Jachty powyżej 13 metrów długości mogą cumować przy pirsie w basenie portowym. Marina otoczona jest systemem falochronów i oferuje 60 miejsc do cumowania jednostek sportowych i turystycznych o maksymalnym zanurzeniu 4,5 m. W roku 2019 odwiedziło ją ponad 3,1 tys. jachtów na postój przekraczający dobę, a liczba ta nie obejmuje jednostek zacumowanych krócej niż dwie godziny, ponieważ ich wpłynięcie jest nieodpłatne.

Gdynia

W pierwszych latach XX wieku, z małej rybackiej wioski przekształciła się w znaczne miasto portowe, pełniące istotną rolę w zapewnieniu Polsce dostępu do morskich szlaków. Gdynia jest macierzystym portem dla najbardziej znanych polskich okrętów – ORP Błyskawica i Dar Pomorza – które obecnie stanowią atrakcję dla zwiedzających jako statki-muzea. Dodatkowo, mieści się tu Akwarium Gdyńskie.

Sopot

Największe i najbardziej ekskluzywne miasto wypoczynkowe na polskim wybrzeżu, obfitujące w luksusowe hotele. Zdobyło sławę dzięki posiadaniu najdłuższego drewnianego molo w Europie, wzdłuż którego rozciąga się przystań dla jachtów. Co roku przyciąga ono rzesze turystów, zwłaszcza tych poszukujących letnich przygód i rozrywki.

Przykładowa trasa

Podane porty są wyłącznie przykładowe – mogą pojawić się na trasie lecz nie muszą. Trasa każdego rejsu szkoleniowego ustalana jest indywidulanie, biorąc pod uwagę warunki pogodowe, umiejętności i potrzeby załogi oraz liczne czynniki organizacyjne. Ostateczną decyzję podejmuje kapitan rejsu. Podkreślamy, że jest to rejs szkoleniowy, a nie stażowy – jesteśmy nastawieni w pierwszej kolejności na intensywność nauki (trasa ma drugorzędne znaczenie).

Nasz kurs na patent Jachtowego Sternika Morskiego realizujemy w formie rejsu wędrownego. Wyruszamy z Przystani Cesarskiej w Gdańsku i żeglujemy do pobliskich marin w obrębie Zatoki Gdańskiej. Na trasie mogą pojawić się przystanie takie jak na przykład Jastarnia, Hel, Sopot i Gdynia.

Pogoda na Zatoce Gdańskiej w maju

W maju spodziewamy się w rejonie Zatoki Gdańskiej temperatury około 16°C w dzień i 8°C w nocy. W trakcie żeglugi kilka mil od brzegu może być chłodniej, dlatego zalecamy zabrać cieplejsze ubrania. Wiatr i opady są trudne do przewidzenia, choć w ubiegłym roku tygodniowy rejs po Zatoce spędziliśmy w stałym wietrze 3-4°B i bez kropli deszczu. W maju przypada tu statystycznie średnio 6 deszczowych dni. Na spotkanie ze sztormem nie ma co liczyć– w osłoniętej zatoce siła wiatru rzadko przekracza 6°B.

Przed wyjazdem na Kurs Jachtowego Sternika Morskiego koniecznie zapozna się z działem Ekwipunek żeglarski.

Print Friendly, PDF & Email