Rejs doszkalający na Mazurach dla dorosłych – 8 dni

Zapraszamy serdecznie na pilotażowy rejs doszkalający dla absolwentów (i nie tylko :-)) naszych szkoleń żeglarskich dla dorosłych i studentów. To propozycja dla osób, które pragną rozwijać swoje umiejętności żeglarskie, zaangażowanych i świadomych celu. Jest to również żeglarski wypoczynek dla aktywnych, ceniących sobie dobre wysokie standardy szkolenia żeglarskiego.

Czym jest rejs doszkalający?

Podczas rejsu będziemy przede wszystkim ćwiczyć manewry portowe i doskonalić pływanie pod żaglami na dużym jachcie z kołem sterowym. Podpowiemy Wam, jak dobrze zorganizować swój pierwszy kapitański rejs.

Jesteśmy otwarci również na potrzeby i sugestie uczestników rejsu tak, że postaramy się dostosować program szkoleniowy do Waszych indywidualnych potrzeb. Istnieje również możliwość powtórki z teorii najtrudniejszych zagadnień. Wieczorem chętnie spędzimy czas przy ognisku, bądź w przytulnej tawernie, gdzie omówimy dobre praktyki żeglugi śródlądowej.

Na zajęciach teoretycznych poruszymy m. in. zagadnienia takie jak planowanie trasy z uwzględnieniem warunków atmosferycznych i doskonalenie nawigacji na wodach śródlądowych z wykorzystaniem map oraz aplikacji mobilnych.

Tygodniowy rejs doszkalający organizowany jest dla studentów i dorosłych. Załoga na jednym jachcie szkoleniowym to maksymalnie czterech uczestników plus instruktor.

Dla kogo rejs doszkalający?

Jeśli pierwsze żeglarskie kroki już za Tobą, zapewne wiesz, że do pełnego opanowania sztuki żeglarskiej potrzeba minimalnie kilku tygodni intensywnego pływania. Dzięki naszemu rejsowi doszkalającemu można ten czas znacząco skrócić i niebawem przejąć ster na samodzielnie prowadzonym rejsie.

Rejs doszkalający po Wielkich Jeziorach Mazurskich to doskonały wybór dla osób, które chcą zacząć w najbliższym czasie samodzielnie prowadzić jacht. Ze względu na charakter rejsu, nie planujemy przyjęcia dużej liczby uczestników, a raczej będzie to impreza „kameralna”.

Aby uniknąć błędów i niepotrzebnego stresu przy czarterowaniu jachtów podzielimy się z Wami całą naszą praktyczną wiedzą. Tym razem nie będziecie już szkolić się w celu zdania egzaminu na patent – to macie już za sobą. Przed Wami kolejny etap żeglarskiej podróży!

Terminy i ceny rejsów z doszkalających na Mazurach – lato 2024:

 • od 27.07.2024 do 03.08.2024; cena: 2.690 zł/os.
 • od 03.08.2024 do 10.08.2024; cena: 2.690 zł/os.

Zgłoszenia wyłącznie drogą mailową:

Michał Stępka
tel. 501 177 487
email: michal@puntovita.pl

*Jeśli jesteś zainteresowany innym terminem to napisz: michal@puntovita.pl lub zadzwoń do nas. Telefon: 501 177 487.

Nasz jacht

Na rejsie doszkalającym zapraszamy na pokład jachtu Mariner 31 (koło sterowe).

Mariner 31

 • rok produkcji: 2019
 • długość kadłuba: 9.55
 • szerokość maksymalna: 296 cm
 • zanurzenie minimalne: 47 cm
 • zanurzenie maksymalne: 170 cm
 • liczba kabin 2 /liczba koji 8
 • maksymalna liczba załogi: 8
 • masa balastu: 1100 kg
 • typ/masa miecza: ciężki obrotowy / 160kg
 • wysokość kabinie: 195 cm

Flagowy jacht stoczni Mariner to duży, bardzo komfortowy jacht śródlądowy. Odznacza się dobrymi właściwościami manewrowymi. Wyposażony w duże koło sterowe, skrętny silnik zaburtowy oraz stery strumieniowe pozwoli poznać tajniki manewrowania dużym jachtem. Wewnątrz dużo przestrzeni i bogate wyposażenie.

Zobacz pełny opis jachtu na stronie: Jacht Mariner 31 – dynamiczna żegluga i bezpieczeństwo na wodzie

Jak to wygląda rejs doszkalający?

Spotykamy się wszyscy w sobotę o godzinie 18:00 w porcie i zakwaterowujemy się na jachtach. Na nich mieszkamy całe siedem dni, na nich też śpimy i przygotowujemy posiłki. Następnego dnia wypływamy z portu i nocujemy w innym miejscu. Zwykle nie jesteśmy na wodzie bez przerwy dłużej niż cztery godziny, a na obiady spływamy na ląd.

W portach znajdują się sanitariaty i prysznice (koszt za jeden prysznic to ok.12-15 zł). Na tym rejsie nie zawsze będziemy zatrzymywali się na noc w portach – przewidujemy cumowanie przy brzegu i spędzanie nocy poza cywilizacją.

Dzień szkoleniowy rozpoczynamy zbiórką o godzinie 8:00. Wówczas przedstawiany jest plan dnia, omawiane są warunki jakie będą panowały przez najbliższe godziny oraz wskazywane jest kolejne miejsce docelowe.

Informacje szczegółowe

Nasz jacht Nasza kadra Procedura rezerwacji
Ekwipunek żeglarski Nasz port Pakiet zniżek
Trasa rejsu Dokumenty Egzaminy

Dlaczego Mazury?

Szlak żeglarski na Mazurach przebiega przez ponad 30 jezior połączonych kilkoma kanałami. Liczy około 150 km długości. Na tej największej żeglarskiej trasie w Polsce możemy odkryć nie tylko piękno cudu natury, jakim są Jeziora Mazurskie, ale też pozostałości wielowiekowej historii.

Zaletą tego regionu jest olbrzymia ilość różnorodnych portów, dzięki którym poznajemy tajniki cumowania w różnych warunkach,  w różnych stylach (dziobem, longside, rufą) i różnymi sposobami (kotwica, mooring, boja, dalby).

Mazury dają nam możliwość wielogodzinnych rejsów do konkretnego celu, czasem od siebie oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów, a żeby tam się dostać trzeba pokonać m.in. kanały i niekiedy również śluzę komorową.

Przykładowa trasa tygodniowego rejsu doszkalającego to:

 • Wilkasy – Bogaczewo – jez. Jagodne – Prażmowo – Rydzewo – Giżycko – Wilkasy

Ostateczną decyzję o przebiegu rejsu podejmie kierownik w porozumieniu z uczestnikami. Trasa rejsu jest tylko propozycją i może ona ulec zmianie (również w trakcie trwania rejsu) ze względu na panujące warunki i czynniki organizacyjne.

Ile kosztuje rejs doszkalający na Mazurach?

Cena mazurskiego rejsu szkoleniowego z patentem zawiera:

 • Zakwaterowanie na jachcie Mariner 31 (lub podobnym tej samej klasy)
 • Realizację zindywidualizowanego programu doszkalającego
 • Możliwość powtórzenia całego materiału na Żeglarza Jachtowego
 • Opłaty portowe i paliwowe
 • Organizację ogniska wraz z zaopatrzeniem oraz wieczorów integracyjnych;
 • Opiekę Organizatora Turystyki i doświadczonej kadry instruktorskiej
 • Ubezpieczenie NNW 10.000zł z klauzulą „sporty wodne”;
 • Podatek VAT.

Ceny rejsów nie zawierają:

 • wyżywienia
 • dojazdu na Mazury
 • wydatków własnych

Na naszych rejsach:

 • Dbamy o dobrą kuchnię jachtową w wielu wariantach! Wszystko jest do zorganizowania 🙂 Dowiedz się więcej o dobrej jachtowej kuchni.
 • Dbamy o najwyższy standard bezpieczeństwa – jesteśmy wyposażeni we wszystkie niezbędne środki ratunkowe i trzymamy się dobrej praktyki żeglarskiej.
 • Dbamy o środowisko – nie zostawiamy śmieci i nie robimy zbędnego hałasu.
 • Dbamy o etykietę i kulturę jachtową – czyli przestrzegamy żeglarskich zwyczajów.

Rejs indywidualny/grupowy

Opisana tutaj propozycja jest przeznaczona dla osób indywidualnych. Jeśli masz większą grupę znajomych lub rodzinkę, z którą chciałbyś popłynąć na rejs doszkalający, możesz zarezerwować cały jacht z instruktorem dla swojej ekipy.

Skontaktuj się z nami –  przygotujemy ofertę  specjalnie dla Ciebie.

Zobacz też: Rejsy żeglarskie jachtem po Mazurach dla rodzin, grup oraz na życzenie

Opcje dodatkowe

Dodatkowe szkolenie na patent Sternika Motorowodnego PZMiNW

W trakcie majówki na Mazurach istnieje możliwość odbycia dodatkowego szkolenia na patent Sternika Motorowodnego i przystąpienia do egzaminów na patent motorowodny.

sternik motorowodnyPodobnie jak w wypadku patentu żeglarskiego, wypożyczenie jachtu motorowego jest w Polsce możliwe bez patentu tylko do granicach określonego ustawowo limitu mocy silnika. Bez patentu motorowodnego można prowadzić jachty o mocy silnika tylko do 10 kW (13,60 KM). Przeczytaj więcej o patentach motorowodnych.

Uprawnienia osoby posiadającej patent sternika motorowodnego:

 • prowadzenie łodzi motorowych po wodach śródlądowych,
 • prowadzenie łodzi motorowych o długości kadłuba do 12 m po wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.

Koszt szkolenia w trakcie majówki: 500 zł (tylko dla uczestników majówki).
Koszt egzaminu: 250 zł – cena podstawowa, 125 zł – uczniowie i studenci do 26 r. życia.

Do organizacji dodatkowego kursu wzmagane są minimum 3 chętne osoby.

Podręcznik żeglarski – materiały szkoleniowe Szkoły Żeglarstwa PuntoVita!

Kompletny i nowoczesny podręcznik przygotowany specjalnie z myślą o  naszym szkoleniu. Zawiera 100 stron z kolorowymi ilustracjami, które po kolei prowadzą przez wszystkie działy wiedzy niezbędnej żeglarzowi: budowę jachtu, ratownictwo, teorię żeglowania, meteorologię, locję i przepisy. Posiada on miejsce na notatki, które możesz robić podczas zajęć teoretycznych na kursie żeglarskim.

Nie znajdziesz tutaj ani jednego zbędnego zdania czy rysunku – możesz polegać na tym podręczniku w 100%. Zawiera ćwiczenia praktyczne i przykładowe pytania egzaminacyjne – nie musisz kupować żadnej innej książki do nauki! W ten sposób stworzysz spersonalizowany podręcznik i doskonałą, praktyczną pamiątkę z rejsu!

Autorzy: Barbara Zaczek, Krzysztof Osóbka.

Koszt materiałów szkoleniowych: 50 zł

Książeczka żeglarska

Książeczka żeglarska pozwala w jednym miejscu zapisywać informacje o zdobytych uprawnieniach, zrealizowanych kursach, doświadczeniu i stażu zarówno na wodach śródlądowych jak i morskich. Jest też piękną pamiątką z żeglarskich przygód. Z biegiem czasu zapełnia się rozmaitymi wpisami i pieczątkami z rejsów, które nigdy nie zostaną zapomniane.

Koszt książeczki żeglarskiej: 20 zł

Print Friendly, PDF & Email