Żeglarski „bon ton”, czyli etykieta i zwyczaje w żeglarstwie!
Co przez to rozumiemy? Najprościej mówiąc jest to zbiór zasad panujących w żeglarskiej społeczności. Reguły te nie są nigdzie spisane, jednak panują one już od wielu lat i powinny być znane przez wszystkich żeglarzy nawet tych początkujących. Etykieta obejmuje zarówno wygląd załogi i jachtu jak i tradycje oraz obyczaje żeglarskie. Wywodzi się z tradycji i kultury żeglarstwa morskiego, a na śródlądziu stanowi zbiór dobrych zwyczajów.
Prawdę mówiąc jest to dla nas jeden z najważniejszych aspektów żeglarstwa – etykiet uczymy w trakcie naszych obozów żeglarskich, które organizujemy dla dzieci, młodzieży, studentów, dorosłych oraz rodzin.
Spis treści
Wygląd załogi na jachcie, czyli dobre obyczaje żeglarskie
Od załogantów wymaga się schludnego ubrania oraz, w miarę możliwości, jednolitego. Jednolite koszulki kursantów na pokładzie jachtu prezentują się znakomicie podczas rejsów podczas których przebiega szkolenie żeglarskie!
Zdecydowanie najważniejszą częścią garderoby jest obuwie. Po pokładzie poruszamy się w miękkim obuwiu. Zabronione są buty na obcasie oraz ciężkie obuwie (np. glany). Chodzenie po pokładzie w klapkach lub na boso może być niebezpieczne, ponieważ na jachcie znajduje się dużo wystających, ostrych przedmiotów. Czytaj więcej informacji o bezpiecznych rejsach BHP.
Osoby z długimi włosami powinny pamiętać o ich związaniu, ponieważ rozwiane pasma mogą wplątać się w liny lub inny osprzęt, co może stwarzać zagrożenie.
Należy pamiętać o tym, że wpływanie do portu w samym stroju kąpielowym może zostać odebrane jako brak kultury i szacunku. W upalne dni lepiej pamiętać o czapce z daszkiem, uchroni nas ona przed udarem słonecznym.
Załoga powinna być także przygotowana na nagłą zmianę pogody. Przemarznięci i zmoknięci załoganci nie będę czerpali przyjemności z jachtingu, a o szkoleniu żeglarskim można wtedy zapomnieć.
Wygląd jachtu
Etykieta żeglarska mówi, że po wpłynięciu do portu i zacumowaniu jachtu załoga powinna zająć się porządkowaniem jachtu. Odpowiednio sklarowany jacht to ukłon w stronę etykiety żeglarskiej.
Co znaczy sklarowany?
To proste. Wszystkie liny są ułożone, żagle schludnie zwinięte, a dek utrzymany w czystości. Podczas żeglugi odbijacze powinny być zdjęte, a liny sklarowane. Suszenie ubrań na relingach powinno odbywać się wyłącznie w porcie, pływanie z praniem wywieszonym na relingach jest nieestetyczne.
Etykieta żeglarska dla załogi
Załoga powinna bezwzględnie słuchać rozkazów kapitana. W trakcie szkoleń kursanci uczą się działać jako załoga, a później prowadzić jacht. To kapitan ustala kurs rejsu, na jego komendę rozwijane są żagle i luzowane są liny. Dzięki temu na jachcie nie panuje chaos, a żegluga przebiega sprawnie.
Przy wchodzeniu do portu załoga powinna założyć odbijacze, które pozwolą uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń jachtu.
Po zacumowaniu łodzi kapitan zobowiązany jest odwiedzić bosmanat i dokonać opłaty za postój. Kapitan jest odpowiedzialny za załogę i jacht. Podążając za zwyczajem kapitanowi pierwszemu podaje się posiłki.
Spożywanie alkoholu podczas żeglowania jest niedozwolone, ponieważ jest to przyczyna wielu wypadków. Alkohol dozwolony jest jednie w porcie, według tradycji załoganci wznoszą toast na siedząco.
Przesądy żeglarskie
Żeglarze również bywają przesądni.
Oto kilka najbardziej znanych przesądów:
- Żeglarze nigdy nie stukają się kieliszkami, ponieważ przy każdym stuknięciu ulatuje jedna dusza.
- Nie wolno odpalać papierosa od świeczki, ponieważ ginie wtedy jeden marynarz.
- Gwizdanie na jachcie wywołuje sztorm.
- Nie należy wpisywać w dzienniku portu docelowego zanim się do niego nie wpłynie, przynosi to pecha.
- Niespłacanie długów może przynieść długotrwały sztorm.
Etykieta żeglarska nie jest skomplikowana. Warto ją znać, może ona zjednać nam wielu nowych przyjaciół, nie tylko tych starej daty. Na jachcie przede wszystkim powinniśmy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, ubierać się odpowiednio do pogody, współpracować z załogą oraz dobrze się bawić.
Obecnie często mówi się o zaniku zasad etykiety i upadającej kulturze żeglarskiej. Ci z nas, który pamiętają o podstawach etykiety wyróżniają się coraz bardziej. Dlatego warto zadbać o to jakimi żeglarzami jesteśmy – nie tylko pod względem umiejętności i wiedzy żeglarskiej, ale też prawdziwego żeglarskiego ducha.