
Alkohol na jachcie a bezpieczeństwo na Mazurach
Sezon żeglarski to dla wielu czas długo wyczekiwanych wakacji. Ciepłe wieczory pod rozgwieżdżonym niebem, integracja z załogą, szanty przy ognisku lub w portowej tawernie… Lato, rozgrzane słońcem mazurskie wybrzeża i połyskujące jeziora stwarzają idealne warunki do odpoczynku, ale co za tym idzie zachęcają również do większego niż zwykle spożycia alkoholu. I choć oczywiście „wszystko jest dla ludzi”, szczególnie na Mazurach, podczas imprezy żeglarskiej na jachcie, warto zachować umiar. Znajomość granic może niekiedy uratować życie, a przynajmniej uchronić od wypadku.
Spis treści
Alkohol na jachcie – czy to w ogóle legalne?
Artykuł 7. Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych brzmi następująco:
Zabrania się prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.
Pojazdy mechaniczne to najprościej takie pojazdy, które posiadają silnik i poruszają się przy jego pomocy. Niemechaniczne – napędzane siłą ludzkich mięśni lub na przykład, jak żaglówka, siłą wiatru. Jacht w świetle prawa traktowany jest podobnie jak każdy inny pojazd niemechaniczny (lub mechaniczny gdy zamiast na żaglach płynie na silniku), a szlak żeglowny – jak droga publiczna.
Przepisy ruchu drogowego jasno zabraniają prowadzenia samochodów i innych pojazdów takich jak rower w stanie nietrzeźwości. Podobnie sprawy mają się w wypadku jachtów żaglowych i motorowych. Dlaczego więc tak wielu mazurskich turystów akceptując te zasady na drodze, lekceważy je na wodzie?
Alkohol na jachcie – bezpieczeństwo i konsekwencje prawne
Stan „po spożyciu alkoholu” pojawia się, gdy stężenie alkoholu we krwi przekroczy 0,2 promila. Kiedy stężenie to wynosi 0,5 lub więcej promila mowa już o stanie nietrzeźwości. Warto wspomnieć, że już po jednym zwyczajnym piwie pierwsza granica 0,2 promila zostaje przekroczona. Organizm trawi alkohol stosunkowo wolno, dlatego umiar zachować należy również podczas wieczornych zabaw przy ognisku, szczególnie jeżeli następnego dnia planujemy wypłynąć w dalszy rejs.
Często po zakrapianej imprezie, do odzyskania pełnej trzeźwości odczekać należy nawet paręnaście godzin. A stan zupełnej trzeźwości należy osiągnąć bezwzględnie przed wypłynięciem z portu! Nawet minimalne stężenie alkoholu we krwi może okazać się fatalne w skutkach.
Pierwsze oznaki rozproszenia uwagi pojawiają się już przy stężeniu 0,3 promila. Przy stężeniu 0,8 promila zaobserwować można zaburzenie koordynacji ruchowo-wzrokowej. Zarówno stan nietrzeźwości jak i nawet „po spożyciu” wpływa bardzo negatywnie na szybkość reakcji i sprawność wykonywania dowolnych czynności. Prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu jest w takim wypadku niebezpieczne – zarówno dla prowadzącego, jak i wszystkich dookoła. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa donosi, że podczas wakacji 2022 roku śmierć poprzez utonięcie poniosły 164 osoby, zaś najwięcej wypadków zanotowano na Warmii i Mazurach. Ofiarą większości tych wypadków padali młodzi mężczyźni, zazwyczaj pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających.
Prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości lub „po spożyciu” ma również poważne konsekwencje prawne.
Według kodeksu wykroczeń, art. 87§1:
Kto, znajduje się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
Kodeks karny w art. 178a§1 mówi zaś, że:
Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Podsumowanie
W nadchodzącym sezonie żeglarskim pamiętajmy przede wszystkim o zachowaniu umiaru i odpowiedzialnym korzystaniu ze sprzętu żeglarskiego. Prowadzenie jachtu pod wpływem alkoholu może okazać się zgubne. Ocena warunków pogodowych, uważne badanie akwenu, a nawet poruszanie się po jachcie wymagają skupienia i dobrego refleksu, które zapewnić może jedynie pełna trzeźwość. Dotyczy to zresztą zarówno sternika jak i całej załogi. Po dobiciu do portu natomiast pamiętajmy o etykiecie żeglarskiej i zasadach współżycia społecznego tak, by nawet podczas imprezy zachowywać się w sposób kulturalny i odpowiedzialny, szanując innych korzystających z mazurskiego wypoczynku.
Bibliografia:
Alkohol i środki odurzające na jachcie? [online w: Żeglarski.info]
(https://zeglarski.info/artykuly/alkohol-i-srodki-odurzajace-na-jachcie/) [dostęp: 5.11.2022]
Alkohol na pokładzie. Czy można pić podczas rejsu? [online w: Prawo dla żeglarzy]
(http://prawodlazeglarzy.pl/czy-mozna-pic-alkohol-podczas-rejsu/) [dostęp: 5.11.2022]
Wakacje 2022. Wypadki i utonięcia… [online w: Dziennik Bałtycki]
(https://dziennikbaltycki.pl/wakacje-2022-wypadki-i-utoniecia-policja-podala-statystyki-ile-osob-zginelo-na-drogach-a-ile-utonelo/ar/c16-16810595) [dostęp: 5.11.2022]
Po jakim czasie od wypicia alkoholu można bezpiecznie prowadzić? [online w: Medonet]
(https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/napoje/po-jakim-czasie-od-wypicia-alkoholu-mozna-bezpiecznie-prowadzic/6rvqjft) [dostęp: 5.11.2022]
