Rozpoczęcie i zakończenie sezonu żeglarskiego w Szkole PuntoVita

Rozpoczęcie i zakończenie sezonu żeglarskiego w Szkole PuntoVita

Zwyczajowo za początek sezonu żeglarskiego w Polsce uważa się 1 maja, natomiast zakończenie przypada na koniec września. Wprawdzie pierwszych śmiałków pod żaglami można zobaczyć na Mazurach już w kwietniu, nie brakuje też takich, którzy pływają jeszcze w październiku i później, ale zdecydowana większość żeglugi po polskich akwenach odbywa się pomiędzy początkiem maja a końcem września. My również zaczynamy w majówkę i pływamy do września.

Rozpoczęcie sezonu żeglarskiego 2024

Na początku sezonu żeglarskiego zapraszamy na Ekspedycję Śniardwy – to rejs dla koneserów chcących wyjść poza uczęszczane szalki aby poczuć smak żeglarskiej przygody. Chcemy ukazać Wam dawnego ducha Krainy Wielkich Jezior – tajemniczej i odludnej. Wierzymy, że odnajdziemy go właśnie na Jeziorze Śniardwy.

W długi czerwcowy weekend wyruszymy na Ekspedycję Nidzkie – jedno z najdzikszych dużych mazurskich jezior, leżące na południowym krańcu szlaku. Pełne zatok, wysp i tajemniczych zakamarków nieznanych większości żeglarzy, uważane jest za akwen dla prawdziwych koneserów.

Na rejs w po jeziorze Nidzkim wyruszamy z miejscowości Ruciane-Nida. Oprócz niezwykłego akwenu zdecydowaliśmy się także na niezwykłe jachty. Na tę wyprawę planujemy wyruszyć tradycyjnymi, dziś już nieco archaicznymi, Tangami 780! Szykujcie się na żeglarską podróż w czasie!

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Pierwszy kurs z egzaminem na patent żeglarza jachtowego można zrobić w trakcie majówki na Mazurach. Jest to bardzo dobry termin dla osób chcących zacząć żeglować, ponieważ po zdanym egzaminie na żeglarza jachtowego na wydanie patentu przez PZŻ czeka się nawet kilka tygodni.

W trakcie kursu żeglarskiego w majówkę dodatkowo można zrobić kurs motorowodny na Sternika Motorowodnego PZMiNW. Posiadając oba patenty – Żeglarza Jachtowego i Sternika Motorowodnego – otrzymujemy nieograniczone możliwości prowadzenia jachtów po wodach śródlądowych.

Kiedy otrzymuje się patent Sternika Motorowodnego?

Kurs na Sternika Motorowodnego warto zrobić przy okazji szkolenia żeglarskiego, kiedy jest się już nieco „opływanym”. Ułatwia to opanowanie wielu czynności na pokładzie, manewrów oraz wiedzy teoretycznej. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Czy warto robić patenty motorowodne?

Sezon żeglarski w Szkole Żeglarstwa PuntoVita 2024

W sezonie żeglarskim żeglujemy w Polsce od początku maja do mniej więcej połowy września. Prowadzimy rejsy żeglarskie szkoleniowe i turystyczne dla różnych grup wiekowych. Zimą odwiedzamy Wyspy Kanaryjskie.

Zdjęcie wykonane podczas Ekspedycji Wrota Mazur

Zdjęcie wykonane podczas Ekspedycji Wrota Mazur – był to najdłuższy rejs po Mazurach jaki zrealizowaliśmy, przepływając ponad 140 km drogi wodnej podczas tygodniowego rejsu na zakończenie sezonu. Dowiedz się – Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”?

W sezonie żeglarskim na Mazurach prowadzimy 5 dwutygodniowe turnusy wędrownych obozów żeglarskich dla młodzieży oraz 5 turnusów rejsów turystycznych dla młodzieży w terminach:

W ciągu całego sezonu żeglarskiego realizujemy 18 terminów tygodniowych rejsów szkoleniowych z kursem żeglarskim i egzaminem na patent żeglarski dla dorosłych. Rejsy szkoleniowe dla dorosłych trwają od początku sezonu żeglarskiego aż do jego końca. Terminy i ceny rejsów szkoleniowych dla dorosłych możesz sprawdzić na stronie: Tygodniowy rejs szkoleniowy po Mazurach dla dorosłych i studentów

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Zakończenie sezonu żeglarskiego

Ostatni rejs dla młodzieży po Mazurach kończymy 26 sierpnia, ale nie oznacza to wcale zakończenia sezonu. W ostatni tydzień sierpnia młodych adeptów żeglarstwa, którzy mają już za sobą swoje pierwsze kroki na pokładzie jachtu śródlądowego, zapraszamy na pierwszy morski rejs. Pierwsza Fala, to zapoznawczy rejs po przyjaznych wodach Zatoki Gdańskiej – rejs morski dla młodzieży po bałtyckim wybrzeżu.

Rejs morski dla młodzieży po Bałtyku

W ostatni tydzień sierpnia na zakończenie sezonu żeglarskiego dla młodzieży zapraszamy na pierwszą morską przygodę. Zobacz, czy to coś dla Ciebie: Co dalej po Mazurach? A może… Zatoka Gdańska!

Z końcem wakacji kończy się sezon żeglarski dla młodzieży, natomiast jeszcze do końca września trwają rejsy żeglarskie dla dorosłych. Kurs żeglarski pod koniec sezonu można zrobić na jednym z tygodniowych kursów żeglarskich dla dorosłych.

Kursy żeglarskie dla dorosłych na Mazurach – wrzesień 2024

 • KD14 od 31.08.2024 do 07.08.2024 – 2.090zł/os.
 • KD15 od 07.09.2024 do 14.09.2024 – 2.090zł/os.
 • KD16 od 14.09.2024 do 21.09.2024 1.990zł/os

Zobacz terminy i ceny rejsów szkoleniowych dla dorosłych.

Na wszystkich kursach żeglarskich w Szkole Żeglarstwa PuntoVita można dodatkowo zrobić kurs na Sternika Motorowodnego.

Oprócz typowych rejsów szkoleniowych na koniec sezonu żeglarskiego prowadzimy Ekspedycje:

Ekspedycja Mamry

Ekspedycja Mamry to żeglarska wyprawa po północnych Mazurach połączona z jubileuszem 15-lecia Szkoły Żeglarstwa PuntoVita! Będzie to zamknięta impreza w urokliwym miejscu – wszyscy uczestnicy rejsu są zaproszeni! Szykujemy dla Was kilka niespodzianek!

Na ten rejs wyruszymy dużymi jachtami z kołem sterowym.

 • Termin: 01.09 – 07.09.2024 – 7 dni
 • Cena: 1.790 zł/os.

Zobacz ofertę rejsu na Mazurach: Ekspedycja Mamry

Nasze mazurskie „Ekspedycje” organizujemy co roku na zakończenie sezonu żeglarskiego. To rejsy zawsze doskonale przygotowane i przemyślane, na które przyjeżdżają całe grupy znajomych. Dowiedz się więcej w artykule Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”?

Żeglarski rejs ze Stavanger w głąb fiordu Lysefjorden [Norwegia]

Na sam koniec sezonu zapraszamy Was na wyprawę śladami Wikingów, pomiędzy skalistymi klifami wcinającymi się na dziesiątki mil w głąb surowego norweskiego lądu. Pożeglujemy z miasta Stavanger na wschód, przez otoczony stromymi, granitowymi górami majestatyczny Lysefjord – jeden z najpiękniejszych norweskich fiordów.

 • Termin: 07.09 – 14.09.2024 – 8 dni
 • Cena: 3.990 zł/os.

Zobacz ofertę rejsu w Norwegii.

Żeglowanie po fiordach to przede wszystkim możliwość bardzo bliskiego kontaktu z naturą i niesamowite widoki. Im dalej od otwartego morza, tym zafalowanie się zmniejsza. Więcej o tym jak żegluje się po fiordach piszemy w artykule: Jak wygląda rejs po fiordach? Wyprawa nie tylko dla wikingów

Sezon żeglarski 2024 (harmonogram)

Początek sezonu:

 • Majówka na Mazurach (27.04 – 07.05.2024)
 • Ekspedycja Nidzkie (25.05 – 01.06.2024)

Główny sezon żeglarski:

 • 5 turnusów szkoleniowych obozów żeglarskich dla młodzieży (25.06 – 26.08.2024)
 • 5 turnusów turystycznych obozów żeglarskich dla młodzieży (25.06 – 26.08.2024)
 • 18 terminów rejsów szkoleniowych dla dorosłych (27.04 – 21.09.2024)

Zakończenie sezonu żeglarskiego:

 • Pierwsza Fala – morski rejs dla młodzieży (18 – 24 sierpnia 2024)
 • Ekspedycja Mamry (1 –  7 września 2024)
 • Rejs w Norwegii (7 – 14 września 2024)
Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.