Rozpoczęcie i zakończenie sezonu żeglarskiego w Szkole PuntoVita

Rozpoczęcie i zakończenie sezonu żeglarskiego w Szkole PuntoVita

Zwyczajowo za początek sezonu żeglarskiego w Polsce uważa się 1 maja, natomiast zakończenie przypada na koniec września. Wprawdzie pierwszych śmiałków pod żaglami można zobaczyć na Mazurach już w kwietniu, nie brakuje też takich, którzy pływają jeszcze w październiku i później, ale zdecydowana większość żeglugi po polskich akwenach odbywa się pomiędzy początkiem maja a końcem września. My również zaczynamy w majówkę i pływamy do września.

Rozpoczęcie sezonu żeglarskiego

Szkoła Żeglarstwa PuntoVita rozpoczyna sezon żeglarski majówką na jachcie po Mazurach. Co roku na początku sezonu żeglarskiego odwiedzamy najciekawsze jeziora na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, żeglując po trasie Giżycko – Mikołajki – Ryn. Majówka to świetny początek sezonu żeglarskiego, szczególnie dla osób zaczynających swoją przygodę z żeglarstwem.

majówka żeglarska

W trakcie Majówki na Mazurach można zrobić kurs z egzaminem na patent żeglarza jachtowego. Jest to bardzo dobry termin dla osób chcących zacząć żeglować, ponieważ po zdanym egzaminie na żeglarza jachtowego na wydanie patentu przez PZŻ czeka się nawet kilka tygodni.

W trakcie kursu żeglarskiego w majówkę dodatkowo można zrobić kurs motorowodny na Sternika Motorowodnego PZMiNW. Posiadając oba patenty – Żeglarza Jachtowego i Sternika Motorowodnego – otrzymujemy nieograniczone możliwości prowadzenia jachtów po wodach śródlądowych.

Kiedy otrzymuje się patent Sternika Motorowodnego?

Kurs na Sternika Motorowodnego warto zrobić przy okazji szkolenia żeglarskiego, kiedy jest się już nieco „opływanym”. Ułatwia to opanowanie wielu czynności na pokładzie, manewrów oraz wiedzy teoretycznej. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Czy warto robić patenty motorowodne?

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2022 → Zarezerwuj już teraz i odbierz 10% zniżki FIRST MINUTE!!!

Na początku sezonu żeglarskiego zapraszamy również na Ekspedycję Jeziorak – rejs po najdłuższym jeziorze w Polsce. Na rejsie po Jezioraku organizujemy dodatkowe zajęcia szkoleniowe dla osób mających już patent żeglarski, które chcą rozwinąć swoje umiejętności i lepiej przygotować się do roli samodzielnego sternika. Tworzymy także możliwość pływania we flotylli.

ekspedycja jeziorak

Na Jezioraku znajdziemy zarówno nowoczesne przystanie oraz niezwykłe miejsca do cumowania – kilkanaście pływających pomostów cumowniczych usytuowanych na wyspach. To unikatowe rozwiązanie zastosowane na Jezioraku, którego nie zobaczycie nigdzie indziej w Polsce.

Na rejsie po Jezioraku planujemy trzy poziomy zaawansowania załóg do wyboru:

 • załoga turystyczna ze sternikiem
 • załoga szkoleniowa z instruktorem
 • czarter jachtu do samodzielnego prowadzenia (flotylla)

rejs po jezioraku

Rejs po jeziorze Jeziorak prowadzimy w niskim sezonie – na początku lata możemy liczyć na piękną pogodę i niewielki ruch na wodzie. Ekspedycja Jeziorak to dobry wybór na początek sezonu żeglarskiego.

Sezon żeglarski w Szkole Żeglarstwa PuntoVita

Żeglujemy od początku maja do mniej więcej połowy września. Prowadzimy rejsy żeglarskie szkoleniowe i turystyczne dla różnych grup wiekowych.

Zdjęcie wykonane podczas Ekspedycji Wrota Mazur

Zdjęcie wykonane podczas Ekspedycji Wrota Mazur – był to najdłuższy rejs po Mazurach jaki zrealizowaliśmy, przepływając ponad 140 km drogi wodnej podczas tygodniowego rejsu na zakończenie sezonu. Dowiedz się – Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”?

W sezonie żeglarskim na Mazurach prowadzimy 4 dwutygodniowe turnusy wędrownych obozów żeglarskich dla młodzieży oraz 4 turnusy rejsów turystycznych dla młodzieży w terminach:

 • Turnus 1 – od 27.06.2021 do 10.07.2021
 • Turnus 2 – od 11.07.2021 do 24.07.2021
 • Turnus 3 – od 25.07.2021 do 07.08.2021
 • Turnus 4 – od 08.08.2021 do 21.08.2021

W ciągu całego sezonu żeglarskiego realizujemy 15 terminów tygodniowych rejsów szkoleniowych z kursem żeglarskim i egzaminem na patent żeglarski dla dorosłych. Rejsy szkoleniowe dla dorosłych trwają od początku sezonu żeglarskiego aż do jego końca. Terminy i ceny rejsów szkoleniowych dla dorosłych możesz sprawdzić na stronie: https://puntovita.pl/rejsy-zeglarskie/mazury/rejs-szkoleniowy-jachty-do-7-5-m-bez-uprawnien/#terminy-ceny

Przeżyj najlepsze wakacje 2022! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zarezerwuj, nie zwlekaj i odbierz aż 10% zniżki FIRST MINUTE!!!

Zakończenie sezonu żeglarskiego

Ostatni rejs dla młodzieży po Mazurach kończymy 21 sierpnia, ale nie oznacza to wcale zakończenia sezonu. W ostatni tydzień sierpnia młodych adeptów żeglarstwa, którzy mają już za sobą swoje pierwsze kroki na pokładzie jachtu śródlądowego, zapraszamy na pierwszy morski rejs. Pierwsza Fala, to zapoznawczy rejs po przyjaznych wodach Zatoki Gdańskiej – rejs morski dla młodzieży po bałtyckim wybrzeżu.

pierwsza fala

W ostatni tydzień sierpnia na zakończenie sezonu żeglarskiego dla młodzieży zapraszamy na pierwszą morską przygodę. Zobacz, czy to coś dla Ciebie: Co dalej po Mazurach? A może… Zatoka Gdańska!

Z końcem wakacji kończy się sezon żeglarski dla młodzieży, natomiast jeszcze do końca września trwają rejsy żeglarskie dla dorosłych. Kurs żeglarski pod koniec sezonu można zrobić na jednym z tygodniowych kursów żeglarskich dla dorosłych.

Kursy żeglarskie dla dorosłych na Mazurach – wrzesień 2021

 • KD13 – od 28.08.2021 do 04.09.2021 (1.490zł/os.)
 • KD14 – od 04.09.2021 do 11.09.2021 (1.490zł/os.)
 • KD15 – od 11.09.2021 do 18.09.2021 (1.390zł/os.)

Zobacz terminy i ceny rejsów szkoleniowych dla dorosłych.

Na wszystkich kursach żeglarskich w Szkole Żeglarstwa PuntoVita można dodatkowo zrobić kurs na Sternika Motorowodnego.

Oprócz typowych rejsów szkoleniowych na koniec sezonu żeglarskiego prowadzimy dwie Ekspedycje:

Ekspedycja Gołdapiwo

Rejs mało znanym szlakiem Sapiny na jezioro Gołdapiwo – wyprawa na ostatni żeglowny akwen na szlaku WJM przeznaczona dla wprawionych żeglarzy.

 • Termin: 29 sierpnia – 4 września 2021 – 7 dni

Zobacz ofertę rejsu na Mazurach: Ekspedycja Gołdapiwo

Ekspedycja Cobra

Rejs dużymi jachtami o bardzo długiej trasie – wykorzystamy wszystkie zalety dużych jachtów, aby w ciągu tygodnia przepłynąć ogromna trasę północ-południe.

 • Termin: 5 – 11 września 2021 – 7 dni

Zobacz ofertę rejsu na Mazurach: Ekspedycja Cobra

ekspedycja cobra

Nasze mazurskie „Ekspedycje” organizujemy co roku na zakończenie sezonu żeglarskiego. To rejsy zawsze doskonale przygotowane i przemyślane, na które przyjeżdżają całe grupy znajomych. Dowiedz się więcej w artykule Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”?

Sezon żeglarski 2021 (harmonogram)

Początek sezonu:

 • Majówka na Mazurach (1 – 8 maja)
 • Ekspedycja Jeziorak (6 – 12 czerwca)

Główny sezon żeglarski:

 • 4 turnusy obozów żeglarskich dla młodzieży (27.06 – 21.08.2021)
 • 15 terminów rejsów szkoleniowych dla dorosłych (29.05 – 18.09.2021)

Zakończenie sezonu żeglarskiego:

 • Pierwsza Fala – morski rejs dla młodzieży (22 – 28 sierpnia)
 • Ekspedycja Gołdapiwo (29.08 – 04.09.2021)
 • Ekspedycja Cobra (5 – 11 września 2021)
Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.