Rozpoczęcie i zakończenie sezonu żeglarskiego w Szkole PuntoVita

Rozpoczęcie i zakończenie sezonu żeglarskiego w Szkole PuntoVita

Zwyczajowo za początek sezonu żeglarskiego w Polsce uważa się 1 maja, natomiast zakończenie przypada na koniec września. Wprawdzie pierwszych śmiałków pod żaglami można zobaczyć na Mazurach już w kwietniu, nie brakuje też takich, którzy pływają jeszcze w październiku i później, ale zdecydowana większość żeglugi po polskich akwenach odbywa się pomiędzy początkiem maja a końcem września. My również zaczynamy w majówkę i pływamy do września.

Rozpoczęcie sezonu żeglarskiego

Szkoła Żeglarstwa PuntoVita rozpoczyna sezon żeglarski majówką na jachcie po Mazurach. Co roku na początku sezonu żeglarskiego odwiedzamy najciekawsze jeziora na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, żeglując po trasie Giżycko – Mikołajki – Ryn. Majówka to świetny początek sezonu żeglarskiego, szczególnie dla osób zaczynających swoją przygodę z żeglarstwem.

W trakcie Majówki na Mazurach można zrobić kurs z egzaminem na patent żeglarza jachtowego. Jest to bardzo dobry termin dla osób chcących zacząć żeglować, ponieważ po zdanym egzaminie na żeglarza jachtowego na wydanie patentu przez PZŻ czeka się nawet kilka tygodni.

W trakcie kursu żeglarskiego w majówkę dodatkowo można zrobić kurs motorowodny na Sternika Motorowodnego PZMiNW. Posiadając oba patenty – Żeglarza Jachtowego i Sternika Motorowodnego – otrzymujemy nieograniczone możliwości prowadzenia jachtów po wodach śródlądowych.

Kiedy otrzymuje się patent Sternika Motorowodnego?

Kurs na Sternika Motorowodnego warto zrobić przy okazji szkolenia żeglarskiego, kiedy jest się już nieco „opływanym”. Ułatwia to opanowanie wielu czynności na pokładzie, manewrów oraz wiedzy teoretycznej. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Czy warto robić patenty motorowodne?

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2023 → Zarezerwuj do 31 stycznia 2023 i odbierz 5% zniżki First Minute!

Na początku sezonu żeglarskiego zapraszamy również na Ekspedycję Wrota Mazur – rejs na dalekie południe szlaku żeglarskiego na Mazurach,  najdłuższą z naszych corocznych Ekspedycji. Na rejsie do miasta Pisz nad jeziorem Roś przepłyniemy przez  jezioro Śniardwy – największego jezioro w Polsce – przejdziemy przez przez śluzę Karwik oraz pokonania najdłuższy żeglowny kanał na Mazurach – Kanał Jeglińśki.

Rejs w kierunku Pisza i jeziora Roś organizujemy w trakcie czerwcówki (Boże Ciało, 03.06 – 10.06.2023). Jest to świetna okazja, aby poznać unikatowy akwen i „rozgrzać się” za sterem jeszcze na początku sezonu żeglarskiego. 

Sezon żeglarski w Szkole Żeglarstwa PuntoVita

W sezonie żeglarskim żeglujemy w Polsce od początku maja do mniej więcej połowy września. Prowadzimy rejsy żeglarskie szkoleniowe i turystyczne dla różnych grup wiekowych. Zimą odwiedzamy Wyspy Kanaryjskie.

Zdjęcie wykonane podczas Ekspedycji Wrota Mazur

Zdjęcie wykonane podczas Ekspedycji Wrota Mazur – był to najdłuższy rejs po Mazurach jaki zrealizowaliśmy, przepływając ponad 140 km drogi wodnej podczas tygodniowego rejsu na zakończenie sezonu. Dowiedz się – Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”?

W sezonie żeglarskim na Mazurach prowadzimy 4 dwutygodniowe turnusy wędrownych obozów żeglarskich dla młodzieży oraz 5 turnusów rejsów turystycznych dla młodzieży w terminach:

W ciągu całego sezonu żeglarskiego realizujemy 17 terminów tygodniowych rejsów szkoleniowych z kursem żeglarskim i egzaminem na patent żeglarski dla dorosłych. Rejsy szkoleniowe dla dorosłych trwają od początku sezonu żeglarskiego aż do jego końca. Terminy i ceny rejsów szkoleniowych dla dorosłych możesz sprawdzić na stronie: https://puntovita.pl/rejsy-zeglarskie/mazury/rejs-szkoleniowy-jachty-do-7-5-m-bez-uprawnien/#terminy-ceny

Przeżyj najlepsze wakacje 2023! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zarezerwuj do 31 stycznia 2023 i odbierz 5% zniżki First Minute!

Zakończenie sezonu żeglarskiego

Ostatni rejs dla młodzieży po Mazurach kończymy 26 sierpnia, ale nie oznacza to wcale zakończenia sezonu. W ostatni tydzień sierpnia młodych adeptów żeglarstwa, którzy mają już za sobą swoje pierwsze kroki na pokładzie jachtu śródlądowego, zapraszamy na pierwszy morski rejs. Pierwsza Fala, to zapoznawczy rejs po przyjaznych wodach Zatoki Gdańskiej – rejs morski dla młodzieży po bałtyckim wybrzeżu.

W ostatni tydzień sierpnia na zakończenie sezonu żeglarskiego dla młodzieży zapraszamy na pierwszą morską przygodę. Zobacz, czy to coś dla Ciebie: Co dalej po Mazurach? A może… Zatoka Gdańska!

Z końcem wakacji kończy się sezon żeglarski dla młodzieży, natomiast jeszcze do końca września trwają rejsy żeglarskie dla dorosłych. Kurs żeglarski pod koniec sezonu można zrobić na jednym z tygodniowych kursów żeglarskich dla dorosłych.

Kursy żeglarskie dla dorosłych na Mazurach – wrzesień 2023

 • KD14 od 02.09.2023 do 09.09.2023 – 1.890zł/os.
 • KD15 od 09.09.2023 do 16.09.2023 – 1.790zł/os.
 • KD16 od 16.09.2023 do 23.09.2023 1.790zł/os

Zobacz terminy i ceny rejsów szkoleniowych dla dorosłych.

Na wszystkich kursach żeglarskich w Szkole Żeglarstwa PuntoVita można dodatkowo zrobić kurs na Sternika Motorowodnego.

Oprócz typowych rejsów szkoleniowych na koniec sezonu żeglarskiego prowadzimy dwie Ekspedycje:

Ekspedycja Wrota Mazur

Ekspedycja Wrota Mazur to żeglarska wyprawa do Pisza nad Jeziorem Roś leżącego na południowym krańcu Wielkich Jezior Mazurskich. W trakcie tej wyprawy planujemy pokonać trasę, liczącą blisko 140 km szlaku żeglarskiego

 • Termin: 03.06 – 10.06.2023 – 8 dni
 • Cena: 1.550 zł/os.

Zobacz ofertę rejsu na Mazurach: Ekspedycja Wrota Mazur

Ekspedycja Śniardwy

Największe z polskich jezior budzi ciekawość zielu powodów: gigantyczne rozmiary i rozbudowana linia brzegowa skrywają  liczne zakątki, nieznane większości żeglarzy. Śniardwy jest wciąż zagadką dla wielu żeglarzy, czasami uchodzi za trudne w żegludze i nieprzyjazne, a niektórzy mówią wręcz o niebezpieczeństwach i  dwumetrowych falach czyhających tam na żeglarzy. Żeglowanie po jeziorze Śniardwy jest wymagające, ale nie taki diabeł straszny jak go malują.

 • Termin: 27.08 – 02.09.2023 – 7 dni
 • Cena: 1.290 zł/os.

Zobacz ofertę rejsu na Mazurach: Ekspedycja Śniardwy.

Ekspedycja Mamry

Rejs dużymi jachtami na północne Mazury  połączony z jubileuszem 13-lecia Szkoły Żeglarstwa PuntoVita!

 • Termin: 03.09 – 09.09.2023 – 7 dni
 • Cena: 1.650 zł/os.

Zobacz ofertę rejsu na Mazurach: Ekspedycja Mamry

Nasze mazurskie „Ekspedycje” organizujemy co roku na zakończenie sezonu żeglarskiego. To rejsy zawsze doskonale przygotowane i przemyślane, na które przyjeżdżają całe grupy znajomych. Dowiedz się więcej w artykule Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”?

Sezon żeglarski 2023 (harmonogram)

Początek sezonu:

 • Majówka na Mazurach (29.04 – 06.09.2023)
 • Ekspedycja Wrota Mazur (3 – 10 czerwca 2023)

Główny sezon żeglarski:

 • 4 turnusy szkoleniowych obozów żeglarskich dla młodzieży (25.06 – 19.08.2023)
 • 5 turnusów turystycznych obozów żeglarskich dla młodzieży (25.06 – 26.08.2023)
 • 17 terminów rejsów szkoleniowych dla dorosłych (29.04 – 23.09.2023)

Zakończenie sezonu żeglarskiego:

 • Pierwsza Fala – morski rejs dla młodzieży (20 – 26 sierpnia 2023)
 • Ekspedycja Śniardwy (27 sierpnia –  2 września 2023)
 • Ekspedycja Mamry (3 – 9 września 2023)
Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.