Zapoznawczy rejs morski dla młodzieży po Zatoce Gdańskiej

Pierwsze żeglarskie kroki już za Tobą. Teraz zapraszamy Cię na spotkanie z Morzem Bałtyckim w postaci rejsu. Duży morski jacht, znani instruktorzy oraz bezpieczne wody Zatoki Gdańskiej – to  nasza propozycja dla młodzieży na poznanie żeglarstwa morskiego. Pokażemy Ci to, co  w morzu najciekawsze: morskie porty jachtowe, nawigację, żeglugę w nocy, manewrowanie dużym jachtem i mieszkanie na nim. Wszystko w ciągu tygodnia zwiedzania pięknego polskiego wybrzeża!

bałtyk pierwsza fala

Szczegóły:

  • Termin rejsu morskiego: 18.08 – 24.08.2024 – 7 dni
  • Jacht: Delphia 40.3
  • W cenie m.in.: wyżywienie, opłaty portowe, paliwo, ubezpieczenie, szkolenie żeglarskie.
  • Cena rejsu: 3.590 zł/os.

Ostatnie miejsca na rejsy i szkolenia dla młodzieży i dorosłych w sezonie letnim 2024! Nie czekaj - REZERWUJ!

Prowadzący: Krzysztof Osóbka
Kontakt: Michał Stępka
tel.: 501 177 487
e-mail: michal@puntovita.pl

załoga rejs żeglarski pierwsza fala zatoka gdańska

W trakcie rejsu będziemy uczyć podstaw nawigacji i locji morskiej oraz rozpoznawania głównych świateł nawigacyjnych.

nawigacja i locja morska

Kogo zapraszamy?

Zapraszamy młodzież w wieku 14 – 17 lat. Doświadczenie w żeglarstwie nie jest wymagane – to rejs zapoznawczy, który w łatwy i bezpieczny sposób prezentuje żeglarstwo morskie. Zapraszamy wszystkich ciekawych nowych żeglarskich przygód. Nie ma znaczenia czy pływasz od lat, czy będzie to Twój debiut na wodzie. Jeżeli myślisz o samodzielnym prowadzeniu jachtów w przyszłości, ten rejs dostarczy Ci wielu cennych doświadczeń – wszyscy nasi sternicy są Instruktorami Żeglarstwa PZŻ. Wyprawa morska jest tak zaplanowana, aby umożliwić naszym uczestnikom zdobycie godzin stażowych na morskie patenty żeglarskie. W trakcie siedmiu dni rejsu będzie to około 50 godzin.

Komfortowy jacht Delphia 40.3 wyposażony jest w nowoczesne systemy elektroniczne oraz sprzęt zapewniający najwyższy standard bezpieczeństwa, w tym pneumatyczne kamizelki ratunkowe z oświetleniem.

jacht bavaria cruiser 36

Posiada przestronny salon, bogato wyposażony kambuz (kuchnię), kingston (toaleta z umywalką) oraz trzy dwuosobowe kabiny. W trakcie postoju w portach mamy możliwość ładowania telefonów – kiedy płyniemy, prąd na jachcie służy wyłącznie do obsługi elektroniki pomiarowej i oświetlenia.

Jak to wygląda w praktyce?

Spotykamy się w Przystani Cesarskiej w Gdańsku w niedzielę 18 sierpnia o godzinie 17:00. Popołudnie spędzimy na zaokrętowaniu się i zapoznaniu z jachtem. Z portu wypływamy następnego dnia rano i po ok. 6 godzinach dopływamy do Jastarni. W trakcie żeglugi można korzystać z jachtowej toalety oraz kuchni, ale główne posiłki planujemy przygotowywać w trakcie postoju w portach.

Tam też mamy dostęp do pryszniców, najczęściej dodatkowo płatnych ok. 10 zł. Noc spędzamy zacumowani w porcie, a rano ruszamy dalej. Odwiedzimy w ten sposób pięć lub sześć portów jachtowych. Fragment trasy pokonamy w nocy. Uczestnicy podzieleni są na dwuosobowe wachty, w których wykonują obowiązki załogi.

Czego Cię nauczymy:

  • wszystkich umiejętności potrzebnych załogantowi morskiego jachtu – m.in. obsługi lin i żagli, pracy cumami,
  • posługiwania się środkami zabezpieczającymi i asekuracyjnymi oraz zachowania podczas alarmów,
  • pływania na kompasie – oczywiście staniesz za sterem!
  • podstaw nawigacji i locji morskiej, rozpoznawania głównych świateł nawigacyjnych,
  • podstawowej obsługi radia.

nasz jacht do rejsu po zatoce gdańskiej

Nasz jacht

Na żeglarską przygodę zabierze nas nowoczesny jacht Delphia 40.3:

  • rok produkcji: 2014
  • długość: 12,35
  • szerokość: 3,94 m
  • zanurzenie: 2,27 m
  • powierzchnia żagli: 69 m2
  • zbiornik paliwa: 150 litrów
  • zbiornik wody: 210 litrów
  • liczba kabin: 3
  • liczba koi: 8 + 2 w mesie

kabina dziobowa jachtu

Jeden z najbezpieczniejszych i łatwych w manewrowaniu jachtów turystycznych, ceniony na wszystkich morzach Europy.

Jasne wnętrze jachtu wykończone jest ciepłymi kolorami. Bogato wyposażona kuchnia posiada dwupalnikową kuchenkę gazową, piekarnik, mikrofalówkę, lodówkę oraz zlew z ciepłą wodą. Na jachcie znajduje się łazienka z morskim WC, umywalka i prysznic z ciepłą wodą. Ogrzewanie nadmuchowe 4KW zasilane jest paliwem diesla.

mesa kambuz

Uczestnicy będą zajmować dwuosobowe kabiny, w których nie brakuje dużych szafek i schowków. Wszystkie luki i okna wyposażone są w moskitiery oraz rolety.

Zobacz pełny opis i zdjęcia jachtu na stronie:

Zatoka Gdańska

To przedsionek Bałtyku, akwen osłonięty od pełnego morza i bardzo bezpieczny. Duża liczba portów, do których wejścia są łatwe, sprawia, że w tym rejonie można bardzo szybko zawinąć do brzegu.

zatoka gdańska

Licząca 35 kilometrów długości Mierzeja Helska stanowi dla Zatoki Gdańskiej potężny, naturalny falochron. W znaczniej mierze zalesiony półwysep stanowi też zasłonę przed silnym wiatrem.

Polskie wybrzeże – czasami niedoceniane – jest rejonem bardzo ciekawym turystycznie. Zobacz na: https://mapa.polwysep.pl/

Pogoda

Pod koniec lata spodziewamy się w rejonie Zatoki Gdańskiej temperatury około 20°C w dzień i 11°C w nocy. W trakcie żeglugi kilka mil od brzegu może być chłodniej, dlatego zalecamy zabrać cieplejsze ubrania.

Wiatr i opady są trudne do przewidzenia, choć w ubiegłym roku tygodniowy rejs po Zatoce spędziliśmy w stałym wietrze 3-4°B i bez kropli deszczu. Pod koniec sierpnia nie ma już upałów, a burze są mniej intensywne.

Na spotkanie ze sztormem nie ma co liczyć – w osłoniętej zatoce siła wiatru rzadko przekracza 6°B.

Ostatnie miejsca na rejsy i szkolenia dla młodzieży i dorosłych w sezonie letnim 2024! Nie czekaj - REZERWUJ!

Trasa Rejsu

Rejs zaczynamy w Gdańsku, mieście o burzliwej, ponad tysiącletniej historii. Można zobaczyć tutaj ogrom architektury gotyku – m.in. największą na świecie średniowieczną świątynię z cegły oraz największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Przystań Cesarska położona jest na terenach dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, w obrębie powstającego Młodego Miasta.

Jastarnia

Malutkie miasteczko z pięcioma letnimi kąpieliskami morskimi. Znajduje się tutaj Ośrodek Oporu „Jastarnia” – skansen nadmorskich fortyfikacji, wchodzących w skład dawnego Rejonu Umocnionego „Hel”. Obecnie Jastarnia jest znanym ośrodkiem windsurfingu i kitesurfingu.

Gdynia

Na początku XX wieku z maleńkiej wioski rybackiej, zamieniła się w duże miasto portowe zapewniające Polsce dostęp do morskich szlaków. Jest portem macierzystym najsłynniejszych polskich okrętów – ORP Błyskawica i Daru Pomorza – obecnie dostępnych dla zwiedzających statków-muzeów. Znajduje się tu także Akwarium Gdyńskie.

Hel

Stare, kaszubskie miasto portowe, znane dziś jako miejscowość letniskowa. Słynie z ogromnej, piaszczystej plaży położonej na samym końcu półwyspu. Turystów przyciąga też Helskie Fokarium opiekujące się bałtyckimi fokami oraz Muzeum Obrony Wybrzeża.

w drodze na hel

Sopot

Największy (i najdroższy!) z nadmorskich kurortów polskiego wybrzeża, pełen luksusowych hoteli. Znany z najdłuższego w Europie drewnianego molo, przy którym znajduje się marina dla jachtów. Miasto przyciąga co roku tłumy turystów, głównie tych poszukujących wakacyjnych przygód i rozrywki.

marina przy molo sopot

Władysławowo

Niewielkie miasteczko na północnym wybrzeżu. Położony nad otwartym morzem port rybacki jest jednym z największych na Bałtyku. Z wieży widokowej w Domu Rybaka można zobaczyć Półwysep Helski oraz Zatokę Pucką w całej okazałości. Kilka kilometrów na zachód, w pobliżu Przylądka Rozewie, znajduje się „Gwiazda Północy” – najdalej na północ wysunięte miejsce Polski.

Porty w Zatoce Gdańskiej, jakie planujemy odwiedzić.

porty w zatoce gdańskiej jakie planujemy odwiedzić

Cena zawiera

  • Zakwaterowanie na nowoczesnym jachcie Delphia 40.3.
  • Pełne wyżywienie.
  • Opłaty portowe i paliwowe.
  • Opiekę sternika – instruktora podczas całego rejsu.
  • Zapoznawcze szkolenie morskie.
  • Ubezpieczenie NNW.

rejs bałtyk

Cena nie zawiera:

  • Biletów wstępu do muzeów i obiektów turystycznych.
  • Kosztów przejazdu.

sterowanie jachtem na morzu

Co koniecznie zabrać?

W rejonie Zatoki Gdańskiej pod koniec lata trzeba przygotować się na chłodniejsze dni i zimne noce. Poniżej znajduje się lista rzeczy niezbędnych do zabrania.

  • Miękkie obuwie na jacht z białą podeszwą.
  • Czapka z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.
  • Czapka zimowa.
  • Przeciwdeszczowa kurtka i spodnie.
  • Ciepłe ubrania – sweter/bluza/odzież termiczna.
  • Ciepły śpiwór.
  • Więcej o przygotowaniu się do rejsu przeczytasz tutaj.

Więcej szczegółów podamy po zgłoszeniu.

Ostatnie miejsca na rejsy i szkolenia dla młodzieży i dorosłych w sezonie letnim 2024! Nie czekaj - REZERWUJ!

Dojazd do Gdańska

Przystań Cesarska w Gdańsku położona jest przy ul. Dokowej 1, niecałe 2 km od dworca PKP Gdańsk Główny. To cicha marina dla jachtów żaglowych i motorowych, szybko rozwijająca się na terenach dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, w obrębie powstającego Młodego Miasta.

Znajdziemy tutaj sanitariaty, prysznice, Bar Bosmana oraz wygodne leżaki z widokiem na zabytkową Stocznię. Zobacz stronę Przystani Cesarskiej.

Rejs zaczynamy o godzinie 17:00, kończymy o godzinie 9:00.

Zawsze odbieramy uczestników ze stacji kolejowej. Więcej wskazówek podamy po zgłoszeniu.

Sprawdź połączenie na: rozklad-pkp.pl

Prowadzący

Krzysztof Osóbka

krzysztof osóbka

Instruktor Żeglarstwa PZŻ związany ze Szkołą Żeglarstwa PuntoVita od ośmiu lat. Na początku jako Młodszy Instruktor, a od 2013 r. jako KWŻ dzieli się swoją pasją do żeglarstwa. Prowadził ponad 30 turnusów szkoleniowych na Mazurach. Ciągle poszukuje nowych pomysłów na żeglarskie wyprawy.

Autor wielu artykułów o tematyce żeglarskiej i pomysłodawca żeglarskich przedsięwzięć. Organizator Turystyki, Wychowawca Kolonijny, Kierownik Placówek Wypoczynku Dzieci i Młodzieży, Jachtowy Sternik Morski PZŻ, Sternik Motorowodny PZMiNW, Instruktor Żeglarstwa PZŻ.

 

Dlaczego zapraszamy?

Kiedy śródlądzie przestaje wystarczać, a otwarte wody nadal budzą strach, jedź na Bałtyk! Pokażemy Ci wszystko, co na morzu najciekawsze: morskie porty jachtowe, nawigację, żeglugę w nocy, manewrowanie dużym jachtem i mieszkanie na nim. To wszystko w ciągu tygodnia zwiedzania pięknego polskiego wybrzeża!

Kontakt:

Michał Stępka
Tel.: 501 177 487
E-mail: michal@puntovita.pl
CENA: 3.590 zł/os.
Termin: 18 – 24.08.2024 – 7 dni

Pakiet zniżek na ten wyjazd:

  • 5% stali klienci;
  • 5% grupy od 3 osób.

* Odszukaj nas na Facebook!

Print Friendly, PDF & Email