Zapoznawczy rejs morski dla młodzieży po Zatoce Gdańskiej

Pierwsze żeglarskie kroki już za Tobą. Teraz zapraszamy Cię na spotkanie z Morzem Bałtyckim w postaci rejsu. Duży morski jacht, znani instruktorzy oraz bezpieczne wody Zatoki Gdańskiej – to  nasza propozycja dla młodzieży na poznanie żeglarstwa morskiego. Pokażemy Ci to, co  w morzu najciekawsze: morskie porty jachtowe, nawigację, żeglugę w nocy, manewrowanie dużym jachtem i mieszkanie na nim. Wszystko w ciągu tygodnia zwiedzania pięknego polskiego wybrzeża, bez choroby morskiej!

bałtyk pierwsza fala

 

Szczegóły:

 • Termin rejsu morskiego: 22.08 – 28.08.2021 – 7 dni
 • Jacht: Bavaria 36 Cruiser
 • W cenie m.in.: wyżywienie, opłaty portowe, paliwo, ubezpieczenie, szkolenie żeglarskie.
 • Cena rejsu: 2.390 zł / osoba

Prowadzący: Krzysztof Osóbka i Barbara Zaczek
Kontakt: Michał Stępka
tel.: 501 177 487
e-mail: michal@puntovita.pl

załoga rejs żeglarski pierwsza fala zatoka gdańska

W trakcie rejsu będziemy uczyć podstaw nawigacji i locji morskiej oraz rozpoznawania głównych świateł nawigacyjnych.

nawigacja i locja morska

Kogo zapraszamy?

Zapraszamy młodzież w wieku 14 – 17 lat. Doświadczenie w żeglarstwie nie jest wymagane – to rejs zapoznawczy, który w łatwy i bezpieczny sposób prezentuje żeglarstwo morskie. Zapraszamy wszystkich ciekawych nowych żeglarskich przygód. Nie ma znaczenia czy pływasz od lat, czy będzie to Twój debiut na wodzie. Jeżeli myślisz o samodzielnym prowadzeniu jachtów w przyszłości, ten rejs dostarczy Ci wielu cennych doświadczeń – wszyscy nasi sternicy są Instruktorami Żeglarstwa PZŻ. Wyprawa morska jest tak zaplanowana, aby umożliwić naszym uczestnikom zdobycie godzin stażowych na morskie patenty żeglarskie. W trakcie siedmiu dni rejsu będzie to około 50 godzin.

Komfortowy jacht Bavaria 36 Cruiser wyposażony jest w nowoczesne systemy elektroniczne oraz sprzęt zapewniający najwyższy standard bezpieczeństwa, w tym pneumatyczne kamizelki ratunkowe z oświetleniem.

jacht bavaria cruiser 36

Posiada przestronny salon, bogato wyposażony kambuz (kuchnię), kingston (toaleta z umywalką) oraz trzy dwuosobowe kabiny. W trakcie postoju w portach mamy możliwość ładowania telefonów – kiedy płyniemy, prąd na jachcie służy wyłącznie do obsługi elektroniki pomiarowej i oświetlenia.

Jak to wygląda w praktyce?

Spotykamy się w Marinie Gdynia w niedzielę 22 sierpnia o godzinie 17:00. Popołudnie spędzimy na zaokrętowaniu się i zapoznaniu z jachtem. Z portu wypływamy następnego dnia rano i po ok. 6 godzinach dopływamy do Jastarni. W trakcie żeglugi można korzystać z jachtowej toalety oraz kuchni, ale główne posiłki planujemy przygotowywać w trakcie postoju w portach.

Tam też mamy dostęp do pryszniców, najczęściej dodatkowo płatnych ok. 10 zł. Noc spędzamy zacumowani w porcie, a rano ruszamy dalej. Odwiedzimy w ten sposób pięć lub sześć portów jachtowych. Fragment trasy pokonamy w nocy. Uczestnicy podzieleni są na dwuosobowe wachty, w których wykonują obowiązki załogi.

Czego Cię nauczymy:

 • wszystkich umiejętności potrzebnych załogantowi morskiego jachtu – m.in. obsługi lin i żagli, pracy cumami,
 • posługiwania się środkami zabezpieczającymi i asekuracyjnymi oraz zachowania podczas alarmów,
 • pływania na kompasie – oczywiście staniesz za sterem!
 • podstaw nawigacji i locji morskiej, rozpoznawania głównych świateł nawigacyjnych,
 • podstawowej obsługi radia.

W rejsie weźmie udział 8 osób – tyle, na ile przewidziany jest jacht.

nasz jacht do rejsu po zatoce gdańskiej

Nasz jacht

Na żeglarską przygodę zabierze nas nowoczesny jacht Bavaria 36 Cruiser:

 • rok produkcji: 2011
 • długość: 9,9 m
 • szerokość: 3,67 m
 • zanurzenie: 1,95 m
 • powierzchnia żagli: 69 m2
 • zbiornik paliwa: 150 litrów
 • zbiornik wody: 210 litrów
 • liczba kabin: 3
 • liczba koi: 6 + 2 w mesie

kabina dziobowa jachtu

Jeden z najbezpieczniejszych i łatwych w manewrowaniu jachtów turystycznych, ceniony na wszystkich morzach Europy.

Jasne wnętrze jachtu wykończone jest ciepłymi kolorami. Bogato wyposażona kuchnia posiada dwupalnikową kuchenkę gazową, piekarnik, mikrofalówkę, lodówkę oraz zlew z ciepłą wodą. Na jachcie znajduje się łazienka z morskim WC, umywalka i prysznic z ciepłą wodą. Ogrzewanie nadmuchowe 4KW zasilane jest paliwem diesla.

mesa kambuz

Uczestnicy będą zajmować dwuosobowe kabiny, w których nie brakuje dużych szafek i schowków. Wszystkie luki i okna wyposażone są w moskitiery oraz rolety.

Zobacz pełny opis i zdjęcia jachtu na stronie: balticayachts.pl

Zatoka Gdańska

To przedsionek Bałtyku, akwen osłonięty od pełnego morza i bardzo bezpieczny. Duża liczba portów, do których wejścia są łatwe, sprawia, że w tym rejonie można bardzo szybko zawinąć do brzegu.

zatoka gdańska

Licząca 35 kilometrów długości Mierzeja Helska stanowi dla Zatoki Gdańskiej potężny, naturalny falochron. W znaczniej mierze zalesiony półwysep stanowi też zasłonę przed silnym wiatrem.

Polskie wybrzeże – czasami niedoceniane – jest rejonem bardzo ciekawym turystycznie. Zobacz na: https://mapa.polwysep.pl/

Pogoda

Pod koniec lata spodziewamy się w rejonie Zatoki Gdańskiej temperatury około 20°C w dzień i 11°C w nocy. W trakcie żeglugi kilka mil od brzegu może być chłodniej, dlatego zalecamy zabrać cieplejsze ubrania.

Wiatr i opady są trudne do przewidzenia, choć w ubiegłym roku tygodniowy rejs po Zatoce spędziliśmy w stałym wietrze 3-4°B i bez kropli deszczu. Pod koniec sierpnia nie ma już upałów, a burze są mniej intensywne.

Na spotkanie ze sztormem nie ma co liczyć – w osłoniętej zatoce siła wiatru rzadko przekracza 6°B.

Trasa Rejsu

Zaczynamy w Gdyni, która na początku XX wieku z maleńkiej wioski rybackiej, zamieniła się w duże miasto portowe zapewniające Polsce dostęp do morskich szlaków. Jest portem macierzystym najsłynniejszych polskich okrętów – ORP Błyskawica i Daru Pomorza – obecnie dostępnych dla zwiedzających statków-muzeów. Stacjonują na Molo Południowym, kilka kroków od mariny, w której zaczynamy rejs. Znajduje się tu także Akwarium Gdyńskie.

Jastarnia

Malutkie miasteczko z pięcioma letnimi kąpieliskami morskimi. Znajduje się tutaj Ośrodek Oporu „Jastarnia” – skansen nadmorskich fortyfikacji, wchodzących w skład dawnego Rejonu Umocnionego „Hel”. Obecnie Jastarnia jest znanym ośrodkiem windsurfingu i kitesurfingu.

Gdańsk

Miasto burzliwej, ponad tysiącletniej historii. Można zobaczyć tutaj ogrom architektury gotyku – m.in. największą na świecie średniowieczną świątynię z cegły oraz największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Marina Gdańska leży w samym sercu starego miasta.

Hel

Stare, kaszubskie miasto portowe, znane dziś jako miejscowość letniskowa. Słynie z ogromnej, piaszczystej plaży położonej na samym końcu półwyspu. Turystów przyciąga też Helskie Fokarium opiekujące się bałtyckimi fokami oraz Muzeum Obrony Wybrzeża.

w drodze na hel

Sopot

Największy (i najdroższy!) z nadmorskich kurortów polskiego wybrzeża, pełen luksusowych hoteli. Znany z najdłuższego w Europie drewnianego molo, przy którym znajduje się marina dla jachtów. Miasto przyciąga co roku tłumy turystów, głównie tych poszukujących wakacyjnych przygód i rozrywki.

marina przy molo sopot

Władysławowo

Niewielkie miasteczko na północnym wybrzeżu. Położony nad otwartym morzem port rybacki jest jednym z największych na Bałtyku. Z wieży widokowej w Domu Rybaka można zobaczyć Półwysep Helski oraz Zatokę Pucką w całej okazałości. Kilka kilometrów na zachód, w pobliżu Przylądka Rozewie, znajduje się „Gwiazda Północy” – najdalej na północ wysunięte miejsce Polski.

Porty w Zatoce Gdańskiej, jakie planujemy odwiedzić.

porty w zatoce gdańskiej jakie planujemy odwiedzić

Cena zawiera

 • Zakwaterowanie na nowoczesnym jachcie Bavaria 36 Cruiser.
 • Pełne wyżywienie.
 • Opłaty portowe i paliwowe.
 • Opiekę sternika – instruktora podczas całego rejsu.
 • Zapoznawcze szkolenie morskie.
 • Ubezpieczenie NNW.

rejs bałtyk

Cena nie zawiera:

 • Biletów wstępu do muzeów i obiektów turystycznych.
 • Kosztów przejazdu.

sterowanie jachtem na morzu

Co koniecznie zabrać?

W rejonie Zatoki Gdańskiej pod koniec lata trzeba przygotować się na chłodniejsze dni i zimne noce. Poniżej znajduje się lista rzeczy niezbędnych do zabrania.

 • Miękkie obuwie na jacht z białą podeszwą.
 • Czapka z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.
 • Czapka zimowa.
 • Przeciwdeszczowa kurtka i spodnie.
 • Ciepłe ubrania – sweter/bluza/odzież termiczna.
 • Ciepły śpiwór.
 • Więcej o przygotowaniu się do rejsu przeczytasz tutaj.

Więcej szczegółów podamy po zgłoszeniu.

Dojazd do Gdyni

Marina Gdynia położona jest przy Molo Południowym, niecałe 2 km od dworca PKP Gdynia Główna. Rejs zaczynamy o godzinie 17:00, kończymy o godzinie 9:00.

dojazd do gdyni

Zawsze odbieramy uczestników ze stacji kolejowej. Więcej wskazówek podamy po zgłoszeniu.

Sprawdź połączenie na: rozklad-pkp.pl

rozkład pkp

Prowadzący

Krzysztof Osóbka

krzysztof osóbka

Instruktor Żeglarstwa PZŻ związany ze Szkołą Żeglarstwa PuntoVita od ośmiu lat. Na początku jako Młodszy Instruktor, a od 2013 r. jako KWŻ dzieli się swoją pasją do żeglarstwa. Prowadził ponad 30 turnusów szkoleniowych na Mazurach. Ciągle poszukuje nowych pomysłów na żeglarskie wyprawy.

Autor wielu artykułów o tematyce żeglarskiej i pomysłodawca żeglarskich przedsięwzięć. Organizator Turystyki, Wychowawca Kolonijny, Kierownik Placówek Wypoczynku Dzieci i Młodzieży, Jachtowy Sternik Morski PZŻ, Sternik Motorowodny PZMiNW, Instruktor Żeglarstwa PZŻ.

Barbara Zaczek

barbara zaczek

Instruktorka żeglarstwa od 2016 r. W ciągu pierwszych dwóch lat pracy na obozach szkoleniowych została KWŻ, a kilku jej kursantów zawodowymi instruktorami. Potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Ceniona za miłą atmosferę na jachcie, nigdy nie rezygnuje z wysokich wymagań wobec załogi.

Autorka artykułów żeglarskich oraz ilustracji zdobiących firmowy śpiewnik żeglarski. Jachtowy Sternik Morski PZŻ oraz Motorowodny Sternik Morski PZMiNW, Młodszy Instruktor Żeglarstwa PZŻ, radiooperator dalekiego zasięgu LRC, Wychowawca Kolonijny, Kierownik Placówek Wypoczynku Dzieci i Młodzieży.

Dlaczego zapraszamy?

Kiedy śródlądzie przestaje wystarczać, a otwarte wody nadal budzą strach, jedź na Bałtyk! Pokażemy Ci wszystko, co na morzu najciekawsze: morskie porty jachtowe, nawigację, żeglugę w nocy, manewrowanie dużym jachtem i mieszkanie na nim. To wszystko w ciągu tygodnia zwiedzania pięknego polskiego wybrzeża i bez choroby morskiej!

Kontakt:

Michał Stępka
Tel.: 501 177 487
E-mail: michal@puntovita.pl
CENA: 2.390 zł / osoba
Termin: 22.08 – 28.08.2021 – 7 dni

Pakiet zniżek na ten wyjazd:

 • 5% rezerwacja do 28 lutego – first minute;
 • 5% stali klienci;
 • 5% grupy od 3 osób.

* Odszukaj nas na Facebook!
* Przy zapisie w trakcie obozu na Mazurach otrzymasz 10% zniżki!

Zobacz pełny opis oferty w pliku PDF: Bałtyk Pierwsza Fala 2021

Print Friendly, PDF & Email