Czym są Mazurskie Ekspedycje?

Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”?

Ekspedycja” to żartobliwa nazwa rejsu z pomysłem, która przyjęła się u nas na stałe. Każda z tych żeglarskich wypraw ma swój określony cel – zmierzamy w jakiś odległy rejon Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, aby „odkryć” nowe zakątki na naszej żeglarskiej mapie!

Czego można spodziewać się na Ekspedycji mazurskiej? Sprawdzamy i odkrywamy ukryte zakątki Mazur, które warto poznać i poczuć moc żeglarskiej przygody.

Bardzo ciekawa trasa rejsu

To dla każdej Ekspedycji sprawa kluczowa – dokąd tym razem? Zwykle pomysł powstaje przynajmniej rok wcześniej. W trakcie wędrownych obozów żeglarskich na Mazurach pojawiają się koncepcje na rejsy, które można zrealizować dopiero w kolejnym sezonie.

ciekawa trasa ekspedycji mazury

Dlatego każda Ekspedycja ma nie tylko precyzyjnie określony cel – całość wyprawy jest także szczegółowo zaplanowana. Jak dotąd udało się je wszystkie zrealizować w 100%, mimo że są to zwykle bardzo długie trasy, ponieważ zawsze zaczynamy w naszym porcie w Wilkasach, a rejs trwa 7 lub 8 dni.

W ten sposób na „Ekspedycji Śniardwy” (sierpień 2017) spędziliśmy niemal cały tydzień badając największe polskie jezioro. Żeglarska majówka w 2018 roku zatytułowana „Na Krańcu Świata” dotarła na jezioro Nidzkie, leżące na południowym krańcu Szlaku WJM. Cały akwen najdzikszego z mazurskich jezior zbadaliśmy natomiast w 2020 roku na „Ekspedycji Nidzkie„.

Najdłuższą z dotychczasowych wypraw była jednak „Ekspedycja Wrota Mazur” – w trakcie tego rejsu dopłynęliśmy niemal na sam koniec jeziora Roś. W trakcie tego rejsu przepłynęliśmy ponad 140 km drogi wodnej.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Mazurskie Ekspedycje w 2024 roku

  • Ekspedycja Śniardwy – żeglarska wyprawa na największe z polskich jezior, 27.04 – 07.05.2024 – 8 dni
  • Ekspedycja Nidzkie – rejs na dzikie południe Mazur, termin: 25.05 – 01.06.2024 – 8 dni
  • Ekspedycja Mamry – po północnych Mazurach połączony z jubileuszem 15-lecia Szkoły Żeglarstwa PuntoVita, 01.09 – 07.09.2024 – 7 dni

Kod rabatowy na rejs żeglarski MazuryKod rabatowy na wszystkie Ekspedycje: KO
Rabat: -5%

Na rejsy: Ekspedycja Śniardwy lub Ekspedycja Nidzkie i Ekspedycja Mamry

Kody rabatowe są dostępne po przejściu do formularza rejestracji.

Niezwykłe miejsca w krainie Mazur

Wszystkie nasze „Ekspedycje” utrzymane są w wyprawowym klimacie odkrywania nowych zakątków na mapie. Za pierwszy taki rejs można uznać majówkę studencką na Mazurach w 2017 roku „Wyspy Przygód”.

W trakcie „Ekspedycji Śniardwy” cumowaliśmy między innymi w Niedźwiedzim Rogu, na wyspie Pajęczej i w Okartowie. Dotarliśmy także w najbardziej zapomniany zakątek całego szlaku – na sam koniec jeziora Tyrkło, przez które miała prowadzić alternatywna droga wodna na Niegocin (w istocie kiedyś małe jachty rozmiarów Omegi rzeczywiście przemierzały tę „drogę” w dosłownym sensie – na kołach wozów…).

Wyprawa na jezioro Nidzkie pozwoliła nam zbadać Zatokę Zamordeje Małe, uważaną za jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na całych Mazurach. Odwiedziliśmy je ponownie podczas „Ekspedycji Nidzkie” w 2020 roku, lecz tym razem dotarliśmy również do Jaśkowa – ostatniej przystani na Mazurach.

jezioro nidzkie

Zamordeje Małe, to wąska i długa na dwa kilometry zatoka o zawiłym kształcie. Daje dużo świetnie osłoniętych miejsc do zacumowania – u stóp olbrzymich sosen i brzóz porastających strome zbocza jeziora, bez trudu znalazło schronienie 5 naszych jachtów. Natomiast Jaśkowo to maleńka wieś, leżąca w najdalszej zatoce jeziora Nidzkiego – na samym końcu szlaku żeglarskiego. Ze względu na wąski i płytki przesmyk łączący zatokę z resztą jeziora, dociera tu niewiele jachtów. Znajduje się tutaj jedna z najpiękniejszych plaż na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Jest to jednak rejon, w którym obowiązuje zakaz ruchu na silniku i docierają tu nieliczni żeglarze. Samo jezioro Nidzkie jest bowiem jednym z najmniej zmienionych przez człowieka akwenów w Krainie WJM. Jest to jedno z najdzikszych dużych mazurskich jezior – ponad 23 km linii brzegowej pełnej głębokich zatok, wysp i tajemniczych zakamarków nieznanych większości żeglarzy.

Ekspedycja Wrota Mazur”, która dotarła aż na jezioro Roś – dla nas jedno z najbardziej odległych – odkryła wiele wyjątkowych zakątków z dala od głównego szlaku.

ekspedycja wrota mazur

Na Rosiu nie ma wysp, a większość brzegów, zatok i półwyspów nie ma nazw. Nie ma też boi wyznaczających szlak żeglugowy. Jest to jezioro odrobinę zapomniane przez żeglarzy tłoczących się w głównych mazurskich ośrodkach – dla nas było nowym odkryciem.

Jedyna droga na jezioro Roś prowadzi przez malowniczy Kanał Jegliński, który jest najdłuższym z czynnych kanałów żeglugowych na Mazurach. Na początku kanału ulokowana jest śluza Karwik, regulująca poziom wody pomiędzy jeziorem Roś a Śniardwami.

Przygoda żeglarska dla każdego

Generalnie „Ekspedycje” to wyprawy bardzo żeglarskie – dużo na nich pływania, niektóre przeloty są długie i nieraz wymagające fizycznie. Jednak na tych rejsach nie brakuje dobrej zabawy!

przygoda żeglarska ognisko szanty

Lubimy dbać o szczegóły i dobre przygotowanie, dlatego ogniska z pochodniami w klimatycznych miejscach i bogata „kuchnia ekspedycyjna” to nasze specjalności. Miłośnikom szant i piosenek żeglarskich również nie dajemy powodów do narzekania…

Zamów śpiewnik żeglarski już od 9,90 zł 77 szant + akordy gitarowe + 98 stron Kup teraz →

Plenerowe ogniska do białego rana pojawiły się we wszystkich „Ekspedycjach”: na Wyspie Heleny, Wyspie Pajęczej, nad brzegiem jeziora Tyrkło, jeziora Nidzkiego i jeziora Roś. W trakcie „Ekspedycji Nidzkie” zorganizowaliśmy imprezę z okazji 11 lat działalności Szkoły Żeglarstwa PuntoVita i planujemy w kontynuować tę tradycję na kolejnych wyprawach.

W trakcie rejsu znajdujemy też czas, aby trochę pozwiedzać nowo poznane okolice, zobaczyć najciekawsze miejsca na Szlaku, pójść do dobrej restauracji, czy po prostu odpocząć, poczytać książkę lub poleżeć w hamaku.

W „Ekspedycjach” biorą przecież udział wprawieni żeglarze oraz osoby, które pierwszy raz w życiu widzą łódkę na oczy – każdy znajduje w „Ekspedycji” ducha przygody!

Szkolenie żeglarskie

Ze względu na swoją specyfikę „Ekspedycje” są rejsami, na których uczestnicy mimochodem zdobywają bardzo dużo umiejętności żeglarskich. Dzieje się tak z kilku powodów.

szkolenie żeglarskie

Po pierwsze zwykle długa trasa sprawia, że spędzamy na wodzie nawet 8 godzin dziennie (czasami więcej, o czym dalej). Nasi sternicy nie są przy tym cały czas przy sterze – każdy z załogantów ma czas, aby poprowadzić jacht.

Ponadto wszyscy cały czas biorą udział w prowadzeniu jednostki, obsłudze żagli i – kilkakrotnie w ciągu dnia – cumowaniu i manewrach portowych. W trakcie tych rejsów aż cztery razy przechodziliśmy przez śluzy Karwik i Guziankę (łącznie przeprawiliśmy 20 jachtów), co dla wielu adeptów żeglarstwa jest cennym doświadczeniem.

Dlatego, niezależnie od żeglarskiego stażu, każdy uczestnik „Ekspedycji” uczy się czegoś nowego w trakcie tych rejsów. Warto dodać, że każdy z naszych „ekspedycyjnych” sterników jest instruktorem żeglarstwa PZŻ.

Więcej – szkolenia żeglarskie na Mazurach.

Ze względu na duże zainteresowanie doskonaleniem swoich umiejętności żeglarskich wśród uczestników wypraw, postanowiliśmy wprowadzić do planowanej we wrześniu 2024 „Ekspedycji Mamry” elementy szkolenia żeglarskiego.

młodzi żeglarze

Osoby chętne mogły skorzystać ze specjalnie przygotowanych zajęć doszkalających: uczyliśmy praktycznych umiejętności, których nie obejmują standardowe kursy żeglarskie.

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Etykieta, kultura i dobra praktyka żeglarska

„Ekspedycje” to w gruncie rzeczy turystyka i relaks z elementami przygody… Choć zdajemy sobie sprawę, że nasze rejsy są formą wakacji dla uczestników, zawsze dbamy o przestrzeganie etykiety jachtowej, kultury i dobrej praktyki żeglarskiej.

żeglowanie mazury 2019

W pierwszej kolejności dbamy o najwyższy standard bezpieczeństwa – jesteśmy wyposażeni we wszystkie kluczowe środki ratunkowe i trzymamy się dobrej praktyki żeglarskiej. Nasze jachty zawsze pływają razem, w małych grupach lub – w razie potrzeby – w parach.

Prognozy pogody czerpiemy z kilku sprawdzonych źródeł i cały czas prowadzimy obserwację. Gdy wpływamy do portu lub cumujemy do dzikiego brzegu, zawsze stajemy możliwe jak najbliżej siebie, tak, aby cała grupa miała ze sobą kontakt.

To tylko kilka elementów dobrej praktyki żeglarskiej jakiej się trzymamy. Co ważne, na naszych rejsach dbamy też o etykietę i kulturę jachtową – czyli przestrzegamy żeglarskich zwyczajów.

Dlaczego warto?

Na naszych „Ekspedycjach” chcemy zaprezentować coś znacznie więcej niż utarty szlak z Węgorzewa do Mikołajek. Chcemy pokazać naszym załogom Mazury takimi, jakimi je sami widzimy: mikroświatem, który można odkrywać wciąż na nowo. Zależy nam na tym, aby z naszych rejsów wynosili jak najwięcej doświadczeń, żeglarskich umiejętności oraz wspaniałych wspomnień.

jachting mazury dlaczego warto

Zajrzyj również na stronę uczestniczki naszych rejsów – Wiki  – i poczytaj więcej o naszych ekspedycjach.

Wierzymy, że każdy może przeżyć na „Ekspedycji” niezapomnianą przygodę. Najbliższe wyprawy to majówka żeglarska 2023: „Ekspedycja Śniardwy” oraz „Ekspedycja Nidzkie” w Boże Ciało. We wzresśni 2024 wyruszamy na kolejną „Ekspedycję Mamry„.

Możesz przeczytać relację z każdej z dotychczasowych „Ekspedycji” a także zobaczyć zdjęcia w albumach na FB:

Mazurskie Ekspedycje w 2024 roku – zobacz najlepsze rejsy żeglarskie na Mazurach:

  • Ekspedycja Śniardwy – żeglarska wyprawa na największe z polskich jezior, 27.04 – 07.05.2024 – 8 dni
  • Ekspedycja Nidzkie – rejs na dzikie południe Mazur, termin: 25.05 – 01.06.2024 – 8 dni
  • Ekspedycja Mamry – po północnych Mazurach połączony z jubileuszem 15-lecia Szkoły Żeglarstwa PuntoVita, 01.09 – 07.09.2024 – 7 dni

Kod rabatowy na Ekspedycję

Kod rabatowy na rejs żeglarski Mazury

Kody rabatowe są dostępne po przejściu do formularza rejestracji. W związku z dużą ilością zgłoszeń, które cały czas napływają liczba kodów rabatowych jest ograniczona.

Kod rabatowy na rejs żeglarski: KO
Rabat: -5%

Na rejsy: Ekspedycja Śniardwy lub Ekspedycja Nidzkie – Ekspedycja Mamry

Dlaczego zapraszamy na żeglarskie Ekspedycje?

Chcemy pokazać Wam Mazury takimi, jakimi je sami widzimy – mikroświatem, który można odkrywać wciąż na nowo. Ideą naszych Ekspedycji jest poznawanie nowych zakątków na żeglarskiej mapie. Jachty pod niebieską banderą Szkoły Żeglarstwa PuntoVita pływały już po wszystkich akwenach na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Zależy nam na tym, abyście z naszych rejsów wynosili jak najwięcej doświadczeń, żeglarskich umiejętności oraz wspaniałych wspomnień.

Dlatego organizujemy rejsy oryginalne, z pomysłem i celem – na takiej wyprawie można odkryć nie tylko kilka nowych zakątków na żeglarskiej mapie, ale również nie jeden, nieznany nam dotąd zakątek samego siebie. Ostatecznie to przecież nie cel wyprawy jest prawdziwym celem, nawet nie droga jest celem, ale to, kim się stajemy, kiedy wyruszamy w podróż…

co wyróżnia ekspedycję cobra

Fotografia z jednego z kursów na żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego w szkole PuntoVita – fot. Michał Smolarski (2020).

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.