ekspedycja wrota mazur ekipa

Ekspedycja Wrota Mazur – najdłuższy mazurski rejs [RELACJA]

Osiem odwiedzonych przystani, dwa postoje przy dzikim brzegu, żegluga w dzień i w nocy, dwukrotne śluzowanie i ponad 140 km drogi wodnej – to wszystko zaledwie w przeciągu 8 dni rejsu żeglarskiego na Mazurach.

Ekspedycja „Wrota Mazur” była najdłuższą i najbardziej intensywną ze wszystkich naszych dotychczasowych żeglarskich wypraw na Mazurach!

Cel Ekspedycji „Wrota Mazur”

mapa mazurskaDotrzeć do najbardziej odległego od naszej bazy w Wilkasach jeziora Roś, leżącego na południowym krańcu szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, to był cel tegorocznej Ekspedycji.

Dlaczego?

To bardzo proste – miasto Pisz i jezioro Roś to ostanie zakątki Szlaku, w których jeszcze nie byliśmy. Zorganizowanie wyprawy właśnie tam, uważaliśmy za przygodę, na którą warto zaprosić nasze załogi.

Pomysł był o tyle brawurowy, że musieliśmy z tego tajemniczego zakamarka WJM jeszcze wrócić do naszego portu w Wilkasach, a rejs trwał tylko 8 dni…

Na początek nocny przelot

W Ekspedycji wzięło udział 5 jachtów, czyli ponad 30 osób. Zrealizowanie tak długiej trasy wymagało nie tylko bardzo dobrej organizacji rejsu, potrzeba było czegoś więcej – mobilizacji uczestników i ich chęci do udziału w wyprawie wymagającej dużego tempa działania.

Koncepcja Ekspedycji jest już dobrze znana naszym uczestnikom i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wszystkie załogi od samego początku z pełnym zapałem rzuciły się w wir przygody…
Pierwszy jej etap rozpoczął się od nocnego przelotu z portu w Wilkasach do przystani Zielony Wiatr w Bogaczewie.

Niemal cała linia brzegowa Jeziora Niegocin jest oświetlona, warunki sprzyjały nocnej żegludze, a każdy kilometr był na wagę złota, dlatego był to pierwszy, ale nie ostatni raz, kiedy płynęliśmy po zachodzie słońca.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → First Minute: 10% zniżki przy rezerwacji do 30.11.2023!

Ekspedycja Wrota Mazur 2023

Zobacz ofertę: Ekspedycja Wrota Mazur  (nowe okno).

  • Termin: 03.06 – 10.06.2023 – 8 dni
  • Cena: 1.550 zł/os.

Ekspedycja Wrota Mazur to żeglarska wyprawa do Pisza nad Jeziorem Roś leżącego na południowym krańcu Wielkich Jezior Mazurskich. W trakcie tej wyprawy planujemy pokonać trasę, liczącą blisko 140 km szlaku żeglarskiego. Rejs w kierunku Pisza i jeziora Roś organizujemy w trakcie czerwcówki (Boże Ciało, 03.06 – 10.06.2023). Jest to świetna okazja, aby poznać unikatowy akwen i „rozgrzać się” za sterem jeszcze na początku sezonu żeglarskiego. Na tym rejsie poprowadzimy dodatkowe zajęcia szkoleniowe dla osób mających już patent żeglarski, chcących rozszerzyć swoje umiejętności.

Droga na południe

Kolejny dzień zapowiadał się na „zwyczajny” – wyjście z portu, stawianie żagli, zrzucanie żagli, kładzenie masztu, stawianie masztu… nic nadzwyczajnego aż do Mikołajek. Jednak ten dzień nie zakończył się na knajpce w wiosce żeglarskiej. Gdy słońce już zachodziło, ruszyliśmy dalej w kierunku przystani Niedźwiedzi Róg…

płynąc na południe mazur

Gdy odbijaliśmy od nabrzeża w Mikołajkach, na wodzie był jeszcze jakiś minimalny ruch.

żeglowanie nocą mazuryKilka motorówek kręciło się po jeziorze, do swojego portu wracał żaglowiec Fryderyk Chopin. Gdy dotarliśmy do Przeczki – cieśniny pomiędzy jeziorem Mikołajskim a Śniardwy – na wodzie nie było już żadnego ruchu.

Gdy wpłynęliśmy na jezioro Śniardwy, spowiły nas zupełne ciemności, a woda stała się całkowicie nieruchoma. Jakiś czas staliśmy na wodzie kontemplując absolutną ciszę. Jasne światło flary na kilka chwil rozświetliło tafle wody wokół naszych jachtów.

Nocny koncert szantowy na pokładzie jednego z jachtów w takiej scenerii zrobił niemałe wrażenie.

Ruszyliśmy dalej – nocne wejście do portu Niedźwiedzi Róg nie było łatwe. Około 2 w nocy wszyscy byliśmy już zacumowani.

Żeglując dalej na południe Mazur

Nasza droga ku Wrotom Mazur prowadziła przez jezioro Śniardwy – większą część tego wielkiego jeziora pokonaliśmy zupełnie bez przeszkód w ciągu nocy. Kolejny dzień przyniósł piękną pogodę i idealny wiatr.

żeglowanie rejs mazury

Tym razem Śniardwy były dla nas przychylne i przepuściły nas na leżące na jego południu rozległe rozlewisko, nazywane jeziorem Seksty. Tutaj ma swój początek Kanał Jegliński – najdłuższy na Mazurach czynny kanał żeglugowy.

Na początku kanału musieliśmy przejść przez śluzę Karwik, która reguluje poziom wody pomiędzy Śniardwami a jeziorem Roś.

Po przejściu przez śluzę czekała nas długa żegluga na silniku. Ponad pięciokilometrowy kanał jest dość płytki i nieco zarośnięty roślinnością wodną, ale bardzo malowniczy. Nie ma na tym odcinku intensywnego ruchu – śluza Karwik nie jest tak bardzo uczęszczana jak Guzianka, a statki białej floty od lat już tędy nie pływają.

na jachcie mazury lato

Port Wrota Mazur bardzo nas zakończył – mnóstwo miejsca do cumowania, dobra infrastruktura i sporo przestrzeni. Większa część naszej wyprawy spędziła tu spokojne popołudnie. Dwa jachty wybrały się na wyprawę do centrum Pisza, płynąc około kilometr w dół rzeki.

mazury latem

Wyprawa ta nabrała nieoczekiwanego przebiegu, gdy okazało się, że prąd wody, niski stan wody i zalegające rzekę wodorosty poważnie utrudniają odwrót…

śluza mazury

Jezioro Roś

jezioro rośPo bardzo intensywnych pierwszych dwóch dniach Ekspedycji, mogliśmy w końcu nieco zwolnić tempo. Kolejny dzień spojonej żeglugi przez jezioro Roś zakończyliśmy dość wcześnie postojem w jednym z najpiękniejszych dzikich miejsc na Mazurach.

Płomienie ogniska przez całą noc rozświetlały taflę wody nad brzegiem jeziora.

Następny dzień spędziliśmy na zwiedzaniu jeziora Roś. Jest to jedno z piękniejszych jezior na Mazurach, o krystalicznie czystej wodzie i fantazyjnych kształtach linii brzegowej.

Gdy płynie się tym jeziorem, ma się wciąż wrażenie, że już jezioro zamknięte, a droga wciąż otwiera się na nowo.

Dwa jachty próbowały dopłynąć do jego najdalszego zakątka, co ostatecznie się nie udało – z powodu goniącego nas czasu musieliśmy zawrócić i dołączyć do reszty grupy.

Spotkaliśmy się wszyscy ponownie w porcie Wrota Mazur – stamtąd wyruszyliśmy w podróż powrotną na północ przez Kanał Jegliński i śluzę Karwik. Gdy dotarliśmy ponownie na jezioro Seksty, słońce już zachodziło.

Cumowaliśmy w „Binduga Port” – osłoniętym zagłębieniu w lądzie, pozostałości po dawnym porcie do spławiania drewna.

Ponownie Śniardwy

Droga prowadziła ponownie przez jezioro Śniardwy – musieliśmy się przedostać do Mikołajek. Wiatr sprzyjał – dobre 4 stopnie w skali Beauforta i z południowego wschodu dawały nam idealny baksztag i zawrotną prędkość. Jezioro Śniardwy – największe z polskich jezior – wciąż stanowi zagadką dla wielu żeglarzy.

jezioro śniardwy żeglujemy rejs

Uważane jest często za nieprzyjazne i trudne w żegludze, niektórzy mówią o niebezpieczeństwach tu czyhających. Żegluga po Śniardwach jest rzeczywiście bardziej wymagająca, ale nie taki diabeł straszny jak go malują. Nie ma tu wiatrów spadowych, a siła nagłych podmuchów jest mniejsza niż na innych jeziorach.

Ponadto na jeziorze występuje niewielki prąd wodny. Wbrew „mazurskim opowieściom” wysokość fali bardzo rzadko przekracza metr. Warunkiem bezpiecznej żeglugi jest tutaj wiedza o podwodnych przeszkodach i miejscach, w których można się schronić w razie znacznego pogorszenia pogody.

Poznaliśmy ten akwen bardzo dobrze podczas Ekspedycji Śniardwy w 2017 roku.

Tym razem udało nam się uniknąć niespodzianek i po południu wszyscy dotarliśmy do przystani pod hotelem Gołębiewski. Park Wodny Tropikana wynagrodził nam trudy ekspedycji. Wieczór spędziliśmy w naszej ulubionej restauracji na Mazurach.

Ekspedycja Śniardwy 2023

Inna opcja na drugi krok w żeglarskiej karierze to rejs Ekspedycja Śniardwy (nowe okno).

  • Termin: 27.08 – 02.09.2023 – 7 dni
  • Cena: 1.290 zł/os.

Jezioro Śniardwy odwiedzimy ponownie w trakcie kolejnej Ekspedycji Śniardwy 2023. Największe z polskich jezior budzi ciekawość zielu powodów: gigantyczne rozmiary i rozbudowana linia brzegowa skrywają  liczne zakątki, nieznane większości żeglarzy. Śniardwy jest wciąż zagadką dla wielu żeglarzy, czasami uchodzi za trudne w żegludze i nieprzyjazne, a niektórzy mówią wręcz o niebezpieczeństwach i  dwumetrowych falach czyhających tam na żeglarzy. Żeglowanie po jeziorze Śniardwy jest wymagające, ale nie taki diabeł straszny jak go malują.

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → First Minute: 10% zniżki przy rezerwacji do 30.11.2023!

Ostatni odcinek

Zapowiadał się bardzo spokojnie – chcieliśmy zatrzymać się na dłuższy postój i spokojny obiad w porcie Prażmowo na jeziorze Jagodne. Niestety depcząca nam po piętach burza zmusiła nas do szybkiej decyzji o zmianie planu – pędzimy prosto do Wilkas.

burza mazury

Ostatnie metry spędziliśmy płynąc w kamizelkach i bacznie obserwując taflę jeziora, gotowi na nagły zwrot. Ostatecznie, pokaźnych rozmiarów burza przeszła kilka kilometrów od nas. Znów mieliśmy szczęście.

Ekspedycja Wrota Mazur szczęśliwie dobiegła końca. W trakcie 8 dni tego rejsu przebyliśmy ponad 140 km, odwiedzając po drodze 8 przystani oraz dwa dzikie miejsca. Znaczą część trasy pokonaliśmy żeglując w dzień i w nocy. Wszystkie punkty programu zostały zrealizowane. Ale czy na pewno?

Ostatecznie dotarliśmy PRAWIE na sam koniec jeziora Roś. Zabrakło nam kilku, trzech, może czterech kilometrów. Ostatni skrawek krainy Wielkich Jezior Mazurskich został „nieodkryty”.

Czym są Ekspedycje?

Pomysł na „Ekspedycje” przyjął się u nas na stałe. Każda z tych wypraw ma swój określony cel, wszystkie utrzymane są w wyprawowym klimacie – „odkrywamy” przecież nowe zakątki na żeglarskiej mapie!

ekspedycje żeglarskie puntovita

W trakcie rejsu „Wyspy Przygód” zbadaliśmy leżące na jeziorze Dobskim wyspy: Gilmę i Helenę. „Ekspedycja Śniardwy” przemierzyła wzdłuż i w szerz największego z polskich jezior, a wyprawa „Na Krańcu Świata” dotarła aż do zatoki Zamordeje Małe na jezioro Nidzkim.

Tegoroczna „Ekspedycja Wrota Mazur” okazała się najdłuższą ze wszystkich.

Zdjęcia ze wszystkich rejsów żeglarskich na Maurach znajdują się w albumach na FB:

Gdzie ruszymy dalej?

Na kolejny rejs zapraszamy już w maju 2023. Tym razem wyruszymy w kierunku Rynu i Mikołajek leżących nad najciekawszymi akwenami na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – jeziorem Ryńskim i Tałty. Jest to jeden z najbardziej malowniczych rejonów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Większość akwenu otaczają strome, zalesione wzniesienia, a linia brzegowa pełna jest półwyspów i głębokich zatok.

Będzie to wyprawa inna niż dotychczasowe Ekspedycje. Tym razem zamiast wyprawowo-ekspedycyjnej, czasami nieprzewidywalnej przygody, proponujemy wypoczynek w klimacie slow life. Odwiedzimy wiele urokliwych zakątów, takich jak Zatoka Rominek, Jora Wielka, czy Stare Sady.

Pewne jest, że będzie to bardzo spokojna i klimatyczna wyprawa, bez pośpiechu i napiętego grafiku.

wypoczynek na jachcie mazury

Do załogi można dołączyć na stronie: Rejs majówka żeglarska – Mazury.

Żeglarska majówka na Mazurach 2023

Zobacz ofertę: majówka na jachcie  (nowe okno).

  • Termin: 29.04 – 06.05.2023 – 8 dni
  • Cena: 1.590 zł/os.

Rejs szkoleniowy na trasie Giżycko – Mikołajki – Ryn prowadzimy tylko raz w roku – poznajesz najciekawsze porty na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.  Majówka na Mazurach to świetny wybór na początek sezonu oraz początek przygody z żeglarstwem dla osób początkujących.

Planujemy kolejną wyprawę żeglarską – Ekspedycja Mamry

ekspedycja mamryKolejna planowana przez nas wyprawa to „Ekspedycja Mamry”. Jezioro Mamry jest drugim pod względem wielkości jeziorem w Polsce. Stanowi część naturalnego kompleksu jezior w północnej części WJM, dlatego „Mamry” to nie tylko jedno duże jezioro, lecz wszystkie akweny na północ od Giżycka aż po Węgorzewo.

Jest to rejon najczęściej dobrze znany mazurskim żeglarzom lecz posiada też liczne urokliwe zakątki. W trakcie tego rejsu będziemy mieli czas, aby bez pośpiechu zwiedzić wiele z nich.

Tym co wyróżnia „Ekspedycję Mamry” są jachty i program rejsu. W tym rejsie wezmą udział wyłącznie jachty Antila 27. Na tych komfortowych i szybkich jachtach wszyscy znajdą przytulną kabinę i będą mogli zdobyć doświadczenie w obsłudze większej jednostki.

Osoby chętne będą mogły wziąć udział specjalnie przygotowanych zajęciach doszkalających. Będziemy uczyć wielu praktycznych umiejętności, których nie obejmują standardowe kursy żeglarskie.

Zobacz program na stronie „Ekspedycja Mamry”.

  • Termin: 03.09 – 09.09.2023 – 7 dni
  • Cena: 1.650 zł/os.

Mazurskie Ekspedycje w 2023 roku

Majówka na Mazurach (początkujący)

  • Termin: 29.04 – 06.05.2023 – 8 dni
  • Cena: 1.590 zł/os.   

Ekspedycja Wrota Mazur (średniozaawansowany)

  • Termin: 03.06 – 10.06.2023 – 8 dni
  • Cena: 1.550 zł/os.

Ekspedycja Śniardwy (średniozaawansowany)

  • Termin: 27.08 – 02.09.2023 – 7 dni
  • Cena: 1.290 zł/os.

Ekspedycja Mamry (zaawansowany)

  • Termin: 03.09 – 09.09.2023 – 7 dni
  • Cena: 1.650 zł/os.

Zapraszamy także na obozy żeglarskie organizowane przez Szkołę Żeglarstwa Puntovita.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.