Ekspedycja Wrota Mazur – wypłyń z nami w mazurski rejs!

Żeglarska wyprawa do Pisza nad Jeziorem Roś. Po Mazurskiej ekspedycji Śniardwy zapraszamy na kolejną wyprawę. Tym razem na południowy kraniec Wielkich Jezior Mazurskich – do Pisza nad Jeziorem Roś.

To rejs dla koneserów chcących wyjść poza uczęszczane szalki, aby poznać smak przygody. A więc pora wyruszyć na żeglarską wyprawę ku „Wrotom Mazur”.

Termin: 03.06 – 10.06.2023 – 8 dni; cena: 1.550 zł/os. 

FIRST MINUTE na lato 2025! Zarezerwuj już teraz i zagwarantuj sobie najlepszą cenę! Żeglujemy z Wami już 15 lat!! Dziękujemy za zaufanie.


Podczas rejsu istnieje możliwość odbycia dodatkowego kursu i uzyskania patentu Sternika Motorowodnego. Konieczne wcześniejsze zgłoszenie.

Jezioro Roś

Nazywane też czasami Warszawskim, dla nas jedno z najbardziej odległych jezior, niegdyś było pierwszym na szlaku. Z jeziora wypływa rzeka Pisa, którą przeprowadzano jachty pomiędzy Mazurami, a Zalewem Zegrzyńskim pod Warszawą (!). Jest to jedno z piękniejszych jezior na Mazurach, o krystalicznie czystej wodzie i fantazyjnych kształtach linii brzegowej. W szczycie sezonu, gdy na innych jeziorach jest tłok, tu zobaczymy na raz najwyżej kilkanaście jachtów.

Miasto Pisz

Kamienna „pruska baba”Miasto Pisz – leżące na południowym krańcu szlaku WJM – było niegdyś prawdziwym Wrotami Mazur dla żeglarzy przybywających z centralnej Polski. Kiedyś początek wszystkich żeglarskich wypraw, dziś należy do jednego z najbardziej odległych i odrobinę zapomnianych zakątków mazurskiego szlaku.

Pożary i wojny zmiotły z powierzchni ziemi budowle wzniesione tu w dawnych wiekach, lecz uważny turysta może odnaleźć tu pozostałości nawet z czasów pruskich.

Ku wrotom Mazur – śluza Karwik i Kanał Jegliński*

śluza KarwikRóżnicę poziomu wody pomiędzy tymi jeziorami, wynoszącą około 1 metr, pomaga też regulować jaz znajdujący się w pobliżu śluzy.

Długość śluzy wynosi 45 metrów, a szerokość otwieranego elektrycznie wejścia 7,5 metra. Statki białej flot od lat już tędy nie pływają.

Śluza ulokowana jest na Kanale Jeglińskim – najdłuższym czynnym kanale Wielkich Jezior Mazurskich, zbudowanym w tym samym czasie co śluza.

Ponad pięcio-kilometrowy kanał jest dość płytki i nieco zarośnięty roślinnością wodną, ale bardzo malowniczy.

Nie spodziewamy się na tym odcinku intensywnego ruchu – śluza Karwik nie jest tak bardzo uczęszczana jak Guzianka.

*Ekspedycja Wrota Mazur 2023 – Uwaga! Zmiana trasy!

W roku 2023 śluza Karwik znajduje się w remoncie a kanał Jegliński jest niedostępny dla żeglugi. Dlatego trasa tegorocznej ekspedycji ulegnie zmianie. Prawdopodobnie popłyniemy najdalej na południe jak tylko się da – na jezioro Seksty – a później zwiedzimy południowe brzegi jeziora Śniardwy. O tym rejonie piszemy więcej w artykule na blogu: Żeglowanie po jeziorze Śniardwy.

Zatoka Seksty – tajemniczy zakątek Śniardw

Południowy kraniec Jeziora Śniardwy tworzy rozległe rozlewisko nazywane często Jeziorem Seksty. Wraz z przylegającym do niego od zachodu niewielkim Jeziorem Kaczerajno tworzy jeden z najbardziej tajemniczych zakątków na całych Mazurach. Możemy odnaleźć tu zakątki takie jak binduga Port – ukryty w puszczy dawny basen portowy, służący niegdyś do transportu drewna.

Zatoka Seksty jezioro Śniardwy Binduga Port

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2025 → FIRST MINUTE na lato 2025! Zarezerwuj już teraz i zagwarantuj sobie najlepszą cenę! Żeglujemy z Wami już 15 lat!! Dziękujemy za zaufanie.

Jezioro Śniardwy – największe z polskich jezior

Nasza droga ku Wrotom Mazur będzie prowadziła przez Jezioro Śniardwy – największe z polskich jezior, które wciąż jest zagadką dla wielu żeglarzy.

Uchodzi za nieprzyjazne i trudne w żegludze, a niektórzy mówią o niebezpieczeństwach tam czyhających – w istocie żegluga po Śniardwach jest wymagająca, ale nie taki diabeł straszny jak go malują.

Na Śniardwach nie ma wiatrów spadowych, siła nagłych podmuchów jest mniejsza niż na innych jeziorach. Wbrew „mazurskim opowieściom” wysokość fali rzadko przekracza metr.

Ponadto na jeziorze występuje niewielki prąd wodny. Warunkiem bezpiecznej żeglugi jest tutaj wiedza o podwodnych przeszkodach i miejscach, w których można się schronić w razie znacznego pogorszenia pogody. Zobacz relację z Ekspedycji Śniardwy.

Dlaczego Ekspedycja?

mapa mazurJezioro Roś – dla nas jedno z najbardziej odległych – wzbudza ciekawość z wielu powodów. Rozbudowana linia brzegowa kryje wiele wyjątkowych zakątków, nieznanych większości żeglarzy.

Nie ma tu boi wyznaczających szlak żeglugowy. Spotyka się tu nieliczne jachty, rzadziej motorówki lub wędkarzy. Na Jeziorze Roś nie ma wysp, a większość brzegów, półwyspów i zatok nie ma nazw.

Jest to jezioro odrobinę zapomniane przez żeglarzy tłoczących się w Mikołajkach, Giżycku i Węgorzewie – może czeka na ponowne odkrycie?

Wyprawa nie będzie łatwa – ruszamy z Wilkas nad Jeziorem Niegocin. Czeka nas długa podróż na południe (przez wszystkie kanały), po krótkim postoju w Mikołajkach musimy pokonać całe Jezioro Śniardwy, aby na koniec przeprawić się przez śluzę Karwik.

Do Jeziora Roś dotrzemy malowniczym Kanałem Jeglińskim – najdłuższym czynnym kanale na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

W trakcie Ekspedycji chcemy odwiedzić miasto Pisz – jedno z najstarszych miast na szlaku, będące niegdyś początkiem wszystkich żeglarskich wypraw.

Orientacyjny program rejsu mazurskiego*:

Sobota 03.06

Zbiórka uczestników w AZS Wilkasy o godzinie 17:00; Zakwaterowanie na jachtach i przygotowanie do wypłynięcia.
Wypłynięcie w kierunku południowym (jeśli wszystkie załogi będą gotowe i pogoda pozwoli)

Niedziela 04.06

Postój w Mikołajkach – zaopatrzenie.

Poniedziałek 05.06

Wypłynięcie na Jezioro Śniardwy.
Postój w Gospodarstwie Rybackim Głodowo lub Stanicy wodnej Niedźwiedzi Róg.
Jezioro Seksty i Kaczerajno – poszukiwanie miejsca do cumowania na dziko. Ognisko w plenerze.

Wtorek 06.06

Przeprawa przez śluzę Karwik. Kanał Jegliński.
Postój w Piszu – zaopatrzenie i zwiedzanie miasta

Środa 07.06

Eksploracja Jeziora Roś – przebieg nieznany.
Miejsce cumowania – nieznane.

Czwartek 08.06

Powrót na północ: Kanał Jegliński i śluza Karwik.
Przeprawa przez całe Śniardwy do Mikołajek.
Cumowanie w Przystani Zielony Wiatr w Starych Sadach nad Jeziorem Tałty.

Piątek 09.06

Powrót na północ – z Jeziora Tałty do AZS Wilkasy.
Możliwość skorzystania z sauny w Parku Wodnym Wilkasy.

Sobota 10.06

Wykwaterowanie z jachtów w porcie AZS Wilkasy do godziny 10:00.

Dla osób chętnych: możliwość udziału w dodatkowym kursie na Sternika Motorowodnego w godzinach 10:00 – 15:00. Konieczne wcześniejsze zgłoszenie.

*Program jest wyłącznie orientacyjny – może ulec zmianom ze względów organizacyjnych, preferencji załóg oraz warunków pogodowych, niemniej będziemy starali się zrealizować go w pełni i dotrzeć we wszystkie zaplanowane miejsca.

*Ekspedycja Wrota Mazur 2023 – Uwaga! Zmiana trasy!

W roku 2023 śluza Karwik znajduje się w remoncie a kanał Jegliński jest niedostępny dla żeglugi. Dlatego trasa tegorocznej ekspedycji ulegnie zmianie. Prawdopodobnie popłyniemy najdalej na południe jak tylko się da – na jezioro Seksty – a później zwiedzimy południowe brzegi jeziora Śniardwy. O tym rejonie piszemy więcej w artykule na blogu: Żeglowanie po jeziorze Śniardwy.

Co jeszcze może pojawić się w programie?

Nie chcemy wyprzedać faktów, ani obiecywać za dużo, ale z doświadczenia wiemy, że na żeglarskich wyprawach można przeżyć więcej przygód niż przewidziano w planie… Dlatego uprzedzamy, że na trasie Ekspedycji mogą pojawić się atrakcje takie jak:

  • Zupełnie nieznane nam dotąd przystanie i dzikie miejsca do cumowania.
  • Ponadprogramowe ogniska z szantami, których dotąd nie słyszeliście
  • Niezwykłe spotkania i nowe, ciekawe znajomości…
  • Kurs rozpalania ognia, budowy szałasu i kuchni ekspedycyjnej.
  • Dostęp do świeżych ryb prosto od mazurskich rybaków.
  • Inne jachty i załogi, które przyłączą się do naszej Ekspedycji.
  • Burze, wichury, awarie, pływanie w kamizelkach i inne żeglarskie wyzwania lub… brak wiatru i nuda na pokładzie (to też jest żeglarstwo:)
  • Nauka umiejętności żeglarskich, których nie obejmują standardowe kursy na patent, dużo czasu za sterem pod okiem naszych instruktorów.
  • Zmiana trasy i odkrycie czegoś zupełnie innego niż to tego czego szukamy!

Cena zawiera:

cena obozu mazury

  • Zakwaterowanie na jachtach – do dyspozycji mamy wysokiej klasy jachty (dwie Antile 24, Antila 26 lub Antila 27, Laguna 730)
  • Opłaty portowe i paliwowe
  • Organizację ogniska wraz z zaopatrzeniem
  • Opiekę Organizatora Turystyki
  • Opiekę doświadczonej kadry instruktorskiej
  • Ubezpieczenie NNW
  • Sprzątanie jachtu po zakończeniu rejsu

Jak to wygląda w praktyce?

jak przebiega rejs mazurskiSpotykamy się wszyscy w sobotę w porcie i zakwaterowujemy się na jachtach.

Na nich mieszkamy całe siedem dni, na nich też śpimy i przygotowujemy posiłki.

Następnego dnia wypływamy z portu i nocujemy w innym miejscu. Nigdy nie jesteśmy na wodzie bez przerwy dłużej niż cztery godziny.

Na obiady spływamy na ląd. W portach znajdują się sanitariaty i prysznice (koszt za jeden prysznic to ok.12-15 zł).

Na tym rejsie nie zawsze będziemy zatrzymywali się na noc w portach – przewidujemy cumowanie przy brzegu i spędzanie nocy poza cywilizacją.

Kogo zapraszamy?

kogo zapraszamy na rejs mazurski

Nigdy nie widziałeś jachtu na oczy, ale wyprawa budzi Twoją ciekawość? Żaden problem. Nasi sternicy wprowadzą Cię w tajniki żeglarstwa i zadbają o Twoje bezpieczeństwo na wodzie.

Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia żeglarskiego żeby wyruszyć z nami. A może pływasz już od lat, ale masz powyżej uszu wycieczek z Giżycka do Sztynortu? Chciałbyś odkryć nowe miejsca na szlaku WJM i przeżyć coś wyjątkowego? Wrócić z rejsu z prawdziwą żeglarską historią pełną przygód?

Nie wiemy jaki jest Twój powód, ale wiemy, że jeśli czytasz to zdanie, to oznacza, że możesz wyruszyć na Ekspedycję Wrota Mazur!

Zapraszamy wszystkich ciekawych nowych przygód – nie ma znaczenia czy pływasz od lat czy będzie to Twój debiut na wodzie. Jedynym warunkiem jest ukończenie 18 lat. Jeżeli myślisz o samodzielnym prowadzeniu jachtów w przyszłości, ten rejs na pewno dostarczy Ci wielu cennych doświadczeń – wszyscy nasi sternicy są Instruktorami Żeglarstwa PZŻ.

Sprawimy, że każdy przeżyje niezapomnianą przygodę, a takich ludzi jak pod żaglami nie spotkasz nigdzie indziej!

FIRST MINUTE na lato 2025! Zarezerwuj już teraz i zagwarantuj sobie najlepszą cenę! Żeglujemy z Wami już 15 lat!! Dziękujemy za zaufanie.

Jeśli się wahasz czy płynąć z nami…

Przeżyj najlepsze wakacje 2025! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → FIRST MINUTE na lato 2025! Zarezerwuj już teraz i zagwarantuj sobie najlepszą cenę! Żeglujemy z Wami już 15 lat!! Dziękujemy za zaufanie.

Jak wyglądają nasze jachty?

W zależności od liczebności załóg jakie się zgłoszą na wyprawię będziemy pływali jachtami 6 i/lub 8 osobowymi.

Jacht Antila 24

  • długość kadłuba: 718 cm
  • szerokość maksymalna: 270 cm
  • zanurzenie minimalne: 35 cm
  • zanurzenie maksymalne: 138 cm
  • liczba koi:    6-8
  • maksymalna liczba załogi: 8
  • Idealny jacht dla 6-osobowej załogi, łatwy w prowadzeniu i obsłudze. Płytkie zanurzenie jest dużą zaletą przy cumowaniu do dzikiego brzegu.

Jacht Antila 26

  • długość kadłuba: 780 cm
  • szerokość maksymalna: 288 cm
  • zanurzenie minimalne: 38 cm
  • zanurzenie maksymalne: 165 cm
  • liczba koi:    6-8
  • maksymalna liczba załogi: 8
  • Polecamy dla załogi 7- i 8- osobowej. Większa powierzchnia żagli daje jednostce większą szybkość.

Jacht Antila 27

  • rok produkcji: 2015 i 2016
  • długość kadłuba: 820
  • szerokość maksymalna: 300 cm
  • zanurzenie minimalne: 40 cm
  • zanurzenie maksymalne: 170 cm
  • liczba kabin 3 /liczba koi 8 + 2
  • maksymalna liczba załogi: 10
  • masa balastu: 1000 kg
  • typ/masa miecza: ciężki obrotowy / 150kg
  • maks. wysokość kabinie: 185 cm
  • Jacht może zabrać nawet 10 osób, jednak polecamy go dla grupy 8-osobowej. Jacht znacznych rozmiarów i o stosunkowo dużym zanurzeniu wymaga wprawionej załogi. 38 m2 powierzchni żagla sprawia, że jest to najszybszy z jachtów w naszej flocie.

Tak wygląda standardowy układ koi na jachcie. Przy zgłoszeniu możesz wskazać preferowany jacht oraz miejsce na nim – postaramy się zrealizować Twoje życzenie w miarę posiadanych miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego zachęcamy do grupowych rezerwacji.

Uwaga!

W przypadku zgłoszenia grupy liczącej więcej niż 8 osób należy liczyć się z możliwością zakwaterowaniem na dwóch jachtach.

FIRST MINUTE na lato 2025! Zarezerwuj już teraz i zagwarantuj sobie najlepszą cenę! Żeglujemy z Wami już 15 lat!! Dziękujemy za zaufanie.

Zapytaj o szczegóły:
Michał Stępka
Telefon: 501 177 487
E-mail: michal@puntovita.pl

Dodatkowe szkolenie motorowodne

Podczas rejsu istnieje możliwość odbycia dodatkowego kursu i uzyskania patentu Sternika Motorowodnego. 

Konieczne wcześniejsze zgłoszenie.

Sternik Motorowodny PZMiNW

sternik motorowodnyPodobnie jak w wypadku patentu żeglarskiego, wypożyczenie jachtu motorowego jest w Polsce możliwe bez patentu tylko do granicach określonego ustawowo limitu mocy silnika. Bez patentu motorowodnego można prowadzić jachty o mocy silnika tylko do 10 kW (13,60 KM). Przeczytaj więcej o patentach motorowodnych.

Uprawnienia osoby posiadającej patent sternika motorowodnego:

  • prowadzenie łodzi motorowych po wodach śródlądowych,
  • prowadzenie łodzi motorowych o długości kadłuba do 12 m po wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.

Koszt szkolenia w trakcie ekspedycji: 500 zł.
Koszt egzaminu: 250 zł – cena podstawowa, 125 zł – uczniowie i studenci do 26 r. życia.

Kto zaprasza?

Krzysztof „Osobisty” Osóbka

krzysztof osóbkaInstruktor Żeglarstwa PZŻ związany ze Szkołą Żeglarstwa PuntoVita od 10 lat. Na początku jako Młodszy Instruktor, a od 2013 r. jako KWŻ dzieli się swoją pasją do żeglarstwa. 36 turnusów szkoleniowych, w tym 28 jako kierownik. Łącznie z innymi rejsami spędził na mazurskich wodach ponad 630 dni. Choć zna Mazury jak mało kto, Kraina Wielkich Jezior nie przestaje go fascynować. Ciągle poszukuje nowych pomysłów na żeglarskie wyprawy. Pomysłodawca mazurskich Ekspedycji.

 

Jachtowy Sternik Morski PZŻ, Motorowodny Sternik Morski PZMiNW, Instruktor Żeglarstwa PZŻ oraz Instruktor Motorowodny PZMiNW.

Dlaczego zapraszamy?

Utarty szlak z Węgorzewa do Mikołajek to dla nas za mało! Chcemy zaprezentować coś znacznie więcej i ukazać Wam dawnego ducha Krainy Wielkich Jezior – tajemniczej i odludnej. Wierzymy, że odnajdziemy go właśnie na zapomnianym Jeziorze Roś – u Wrót Mazur.

Co koniecznie zabrać?

Pogoda w początku czerwca bywa kapryśna, dlatego poniżej znajduje się lista rzeczy niezbędnych do zabrania na wyprawę:

  • Ciepły śpiwór
  • Nieprzemakalna kurtka i spodnie
  • Kalosze (z białą, nierobiącą śladów podeszwą)
  • Czapka i szalik
  • Ciepłe ubrania – sweter/bluza/odzież termiczna
  • Kilka par grubych skarpet

Dowiedz się więcej w dziale ekwipunek żeglarski lub podstawowe wyposażenie każdego żeglarza oraz Jakie buty na jacht najlepiej wybrać?

jachty mazury nocą

Uwaga!

Wyżywienie nie jest uwzględnione w cenie. Załoga składa się na kasę pokładową, z której kupowane jest zaopatrzenie dla całej załogi i sternika. Sternicy podpowiedzą jakie produkty najlepiej wybrać.

FIRST MINUTE na lato 2025! Zarezerwuj już teraz i zagwarantuj sobie najlepszą cenę! Żeglujemy z Wami już 15 lat!! Dziękujemy za zaufanie.

Cena: 1.550 zł/os.*
Michał Stępka
tel. 501 177 487
email: michal@puntovita.pl

* Odszukaj nas na Facebook!

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.

*Ekspedycja Wrota Mazur 2023 – Uwaga! Zmiana trasy!

W roku 2023 śluza Karwik znajduje się w remoncie a kanał Jegliński jest niedostępny dla żeglugi. Dlatego trasa tegorocznej ekspedycji ulegnie zmianie. Prawdopodobnie popłyniemy najdalej na południe jak tylko się da – na jezioro Seksty – a później zwiedzimy południowe brzegi jeziora Śniardwy. O tym rejonie piszemy więcej w artykule na blogu: Żeglowanie po jeziorze Śniardwy.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.