Co zabrać na obóz żeglarski

Co zabrać na obóz żeglarski, czyli podstawowe wyposażenie każdego żeglarza

W dzisiejszym artykule chciałbym zaprezentować – jak przygotować się do wyjazdu na żagle? Co należy wziąć na obóz? Rejs żeglarski, obojętnie – trzydniowy czy dwutygodniowy, mazurski czy morski, wymaga przygotowania. Oczywiście, nie wiąże się to z ogromnymi kosztami, jednak trzeba o to zadbać i nie można o niczym zapomnieć. Przedstawię składowe żeglarskiego ekwipunku i postaram się podsunąć kilka pomysłowych rozwiązań. 

Przedrejsowe zakupy – wyposażenie dla młodego żeglarza

o czym pamiętać wybierając się na obóz żeglarskiWiemy już dobrze, że wyjazd na obóz, kolonie lub rejs nie może się obyć bez choćby najmniejszych zakupów. Co koniecznie należy zabrać na obóz żeglarski i o czym musisz pamiętać robiąc przygotowania do rejsu? Co w takim razie będzie nam potrzebne w trakcie żeglugi, niezależnie od długości jej trwania oraz rodzaju akwenu?

Żeglarstwo to mimo wszystko obcowanie z wodą, zarówno w postaci fal, jak i deszczu, dlatego warto posiadać coś przeciwdeszczowego. To „coś”, czyli kurtka i spodnie, zwane powszechnie sztormiakiem, powinny jak najlepiej chronić nas przed przemoczeniem.

Jaki sztormiak dla żeglarzy?

Mamy kilka dobrych opcji do wyboru.

obóz żeglarski - zabawyMożemy wziąć lub zakupić prawdziwy, dedykowany dla żeglarzy sztormiak (produkowany przez firmy tj. Henry Lloyd, Helly Hansen, Musto, Gotop, Marinepool, AWN itp.), jednak wiąże się to z wysokimi kosztami (od kilkuset do 2000 złotych).

Ten wybór polecam dla osób, które stwierdziły już, że żagle nie będą dla nich jednorazową rozrywką, a zwiążą się z nimi bardziej.

Kolejną możliwością, sprawdzoną dobrze przeze mnie w początkach mojej żeglarskiej kariery, jest wykorzystanie jako sztormiaka odzieży narciarskiej bądź turystycznej.

Jednak, jak wiadomo, ciężko jest znaleźć kurtkę, która nie przemoknie w trakcie kilkugodzinnej ulewy. W takich wypadkach, na ratunek przychodzą gumowe sztormiaki (można je zakupić np. w OBI), które przy braku dziur/przetarć, powinny zatrzymać wodę po zewnętrznej stronie.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Co wziąć na morski rejs, mazurski obóz lub kolonię?

Na obóz żeglarski lub morski rejs należy zabrać ciepłe rzeczy taki jak bluzy, cz polary… Żeglarstwo jest sportem, w którym czasem trzeba pływać w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych, a właściwa „warstwa grzewcza” pozwolić przetrwać  ten czas w komforcie cieplnym.

ochrona przed słońcem w trakcie rejsuNależy pamiętać również o czapkach: z daszkiem (niestety, na wodzie w trakcie upałów jesteśmy narażeni na intensywne działanie słońca, co przy braku nakrycia głowy nieraz skutkuje udarem słonecznym) oraz ciepłą czapkę (nie można pozwolić zmarznąć uszom!).

Wracając do niebezpieczeństwa związanego z długotrwałym wystawianiem się na słońce… Na obóz należy wziąć krem z dużym filtrem UV oraz okularach przeciwsłonecznych.

Co do obuwia – na pewno należy zabrać buty z miękką, najlepiej jasną podeszwą oraz kalosze na deszczową pogodę. Ważne, aby buty były „zabudowane” – na pokładzie jest dużo drobnego (i mniej drobnego ;-)) osprzętu, o który nietrudno zahaczyć bosą stopą, rozcinając sobie skórę i niepotrzebnie zadając ból.

Kalosze nie są niezbędne, bardzo dobrze sprawdzają się natomiast buty do wody czy sandały. Szczegółowo o wyborze odpowiedniego obuwia piszemy w artykule Jakie buty na jacht najlepiej wybrać?

Na jachcie śpi się we własnych śpiworach, dobrze, aby był dość gruby (szczególnie poza sezonem), jednak nie polecam śpiworów puchowych, proponuję wybrać jednak syntetyczny.

Resztę – według własnych preferencji, załoganci często zabierają jeszcze małą poduszkę, latarkę, stroje kąpielowe (dobra pogoda trafia się prawie zawsze, a jeżeli nie – z parkami wodnymi nigdzie nie ma problemu)

O czym należy pamiętać przy pakowaniu na obóz żeglarski?

Sam proces pakowania również jest istotną kwestią. Nie należy zabierać ze sobą wielkie walizki na kółkach, bądź innych jej podobnych, należy wziąć coś bardziej kompaktowego – miękką torbę, plecak bez sztywnego stelaża, aby bezproblemowo dało się je gdzieś schować na czas rejsu. Pakowane rzeczy, szczególnie ubrania, warto powkładać do worków, najlepiej zamykanych, aby nie zawilgotniały.

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Do każdego rejsu trzeba się przygotować, ponieważ niedokładność w tej kwestii może spowodować konieczność uzupełniania braków już na miejscu, co może stanowić problem. Nie warto również kupować od razu wszystkich najdroższych akcesoriów oraz odzieży żeglarskiej.

Korzystniej jest, kiedy już przekonamy się do żeglarstwa, systematycznie kompletować kolejne rzeczy.

Lista zakupów na rejs

Przygotowaliśmy podręczną listę zakupów na rejs żeglarski na Mazurach w pliku PDF: Co zabrać na obóz – LISTA ZAKUPÓW (nowa zakładka).

Lista zawiera podpowiedzi przydatne przy zakupach przed wyjazdem na obóz żeglarski dla młodzieży.

Pewne rzeczy są niezbędne i nie można się bez nich obejść na wakacjach pod żaglami, są też takie, które przydają się tylko czasami.

Przydatne materiały:

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.