Jakie buty na jacht najlepiej wybrać?

Jakie buty na jacht najlepiej wybrać?

Dobre buty na jacht to absolutna podstawa każdego wyjazdu. Każdy, kto choć raz miał obtarte od niewygodnego obuwia pięty, wie o czym mówię. Trudno jest się cieszyć wycieczką i upajać wrażeniami, kiedy nasze stopy są obolałe czy spuchnięte. Na żaglach dobre buty są niezbędne. Tylko jakie wybrać? Dowiecie się z tego artykułu!

Odpowiednia podeszwa butów na jacht

Z dawnych czasów utarło się przekonanie, że buty na żagle powinny mieć białą podeszwę. A to z tego względu, że niektóre gumowe podeszwy pocierając o powierzchnię jachtu miały brzydki zwyczaj zostawiania czarnych smug na pokładzie. Na pewno spotkaliście się z podobną sytuacją na sali gimnastycznej, której podłoga często poprzecinana jest kreskami zostawionymi przez uczniowskie buty.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Obecnie jednak duża część obuwia posiada podeszwy, które niezależnie od koloru śladów nie zostawiają. Ja sama większość butów na łódkę mam z ciemnymi podeszwami – po prostu przed zetknięciem ich z laminatem sprawdzam, jak zachowują się na innych powierzchniach.

Najważniejsze cechy butów jachtowych

Choć może to zabrzmieć sztampowo, buty na żaglówkę powinny być przede wszystkim wygodne. Nie ma w tym stwierdzeniu jednak nic banalnego, bowiem wszyscy tacy mądrzy i niby wiedzą, że nic nie powinno stóp uwierać ani drapać, jednak powiadam: kto nigdy nie poświęcił się dla mody, niech pierwszy rzuci kamień! Nie zliczę, ile kilometrów przechodziłam w tanich butach z podeszwą jak sztywna, ale bardzo, bardzo cienka kartka papieru…

Wygodne buty żeglarskie to podstawa przyjemnego żeglowania!

Wygodne buty żeglarskie to podstawa przyjemnego żeglowania!

Poza tym, że chodzenie w niewygodnych butach nie jest najlepszym, co możemy zrobić dla naszego kręgosłupa, na żaglach może być nawet niebezpieczne. Po pokładzie jachtu musimy poruszać się pewnie i zręcznie, dlatego ważne jest, aby zapewnić stopom komfort. Poza tym, podeszwa powinna być miękka, tak, by człowiek się nie ślizgał.
Uważam ponadto, że dobre tenisówki żeglarskie można poznać po tym, że są lekkie. Ciężkie, trepowate buty nie sprawdzą się na żaglach.

Sandały żeglarskie

Najzwyklejsze, turystyczne sandały jak najbardziej dają radę na żaglach! Jest to standardowe żeglarskie obuwie, w których można przy dobrej pogodzie przechodzić cały rejs! Są przewiewne, a mimo to zapewniają ochronę stopy przed wystającymi elementami jachtu i szorstką keją. Dodatkowo, jeżeli są wykonane z syntetycznych materiałów, w sandałach żeglarskich można także bezpiecznie wchodzić do wody!

Sandały żeglarskie sprawdzą się idealnie podczas żeglowania po Mazurach.

Sandały żeglarskie sprawdzą się idealnie podczas żeglowania po Mazurach.

Czy należy brać na rejs gumowce żeglarskie?

Kalosze na jacht nie są co prawda niezbędnym ekwipunkiem, niemniej bywa, że ogromnie się przydają. Co prawda na naszych obozach żeglarskich dla młodzieży unikamy żeglowania w deszczu, zdarzają się jednak chwile bardziej słotne, podczas których żeglarskie gumowce są niezastąpione. Może jednak być też tak, że kalosze dwa tygodnie przeleżą na wygnaniu w bakiście, a światło dnia ujrzą dopiero w momencie pakowania plecaka przed wyjazdem. Jak to więc z tymi gumowcami żeglarskimi jest – zabierać je czy nie?

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Na śródlądziu opcje są dwie. Można zabrać, ponieważ wtedy zawsze można je w razie potrzeby założyć, a dużo miejsca nie zajmą. Można też nie zabierać kaloszy, jednak wtedy koniecznie należy mieć ze sobą minimum dwie pary butów sportowych – na wypadek przemoknięcia jednej z nich. Do ewentualnego wchodzenia do wody najczęściej dobrze się sprawdzają buty do wody, crocsy lub zwykle klapki albo japonki.

Kalosze żeglarskie nie są obowiązkowe na rejsie po jeziorach, ale na morzu na pewno się przydadzą!

Kalosze żeglarskie nie są obowiązkowe na rejsie po jeziorach, ale na morzu na pewno się przydadzą!

Na rejs morski koniecznie trzeba zaopatrzyć się w kalosze – na morzu często nie mamy wyboru i musimy być na pokładzie mimo deszczu. Należy zabrać gumowce nawet wybierając się na rejs jachtem po Zatoce Gdańskiej, jak nasza Pierwsza Fala, która jest skierowana do młodych żeglarzy chcących odbyć pierwszy morski rejs.

Odwieczny spór o żeglarskie stopy

Stopy żeglarza są newralgiczną częścią jego ciała, nic więc dziwnego, że budzą w niektórych potężne emocje. Szczególnie podczas wieczornych dyskusji przy ognisku.
O ile cała żeglarska brać zgadza się (mniej-więcej, bo każdy żeglarz w inny sposób wyraziłby swoje zdanie, na pewno lepiej i bardziej dobitnie niż pozostali), że ani w klapkach ani w japonkach żeglować nie można, o tyle z żeglowaniem bez butów sprawa jest bardziej skomplikowana. Jeżeli zamierzacie żeglować w laczkach, równie dobrze możecie od razu fiknąć koziołka za burtę i zwichnąć kostkę.

To jak w końcu – można czy nie można żeglować na boso? Choć pewnie co po niektóry kapitan spiorunowałby was wzrokiem za samą myśl o zdjęciu butów na pokładzie, większość żeglarzy jest bardziej wyrozumiała wobec stóp załogi. Osobiście rzadko zdejmuję moje buty żeglarskie, bo wiem, że chodząc boso po pokładzie wkrótce pozbyłabym się większości palców u stóp. Podobnych do mnie zachęcam więc do pływania w pełnym obuwiu.

A po takim zabarwieniu stóp można poznać, który żeglarz pływa cały sezon w butach…

A po takim zabarwieniu stóp można poznać, który żeglarz pływa cały sezon w butach…

Są jednak ludzie, którzy na boso poruszają się bardzo zręcznie. Uważam więc, że jeżeli ktoś lepiej czuje się chodząc po pokładzie bez butów i robi to tak umiejętnie, że nie uderza się o żadne elementy jachtu, nie ma żadnych przeciwwskazań, by buty na czas żeglugi wrzucić do bakisty. Stopy przyczepiają się do pokładu nie gorzej niż gumowa podeszwa, a trzeba naprawdę nie mieć serca, by w upalny dzień zmuszać załogę do żeglowania w pełnym obuwiu. Idealnym rozwiązaniem byłyby opisane wyżej sandały żeglarskie.

Buty wyprawowe na żagle

Jeżeli jesteście miłośnikami górskich wędrówek lub zaprawionymi harcerzami, możecie być przyzwyczajeni do tego, że na każde wakacje zabieracie ze sobą masywne buty trzymające kostkę. Nie są to jednak odpowiednie buty na łódkę. Na żaglach będą niepotrzebnym bagażem. Po pokładzie najwygodniej jest się poruszać w lekkich, sportowych butach: możecie wziąć ze sobą półbuty żeglarskie albo żeglarskie tenisówki.

Najzwyklejsze tenisówki są idealnym obuwiem jachtowym.

Najzwyklejsze tenisówki są idealnym obuwiem jachtowym.

Jeżeli z kolei cenicie sobie w życiu ciężką muzykę i trudno wyobrazić wam sobie rozstanie z ulubionymi glanami czy martensami (które, jasna sprawa, nie są butami na jacht), trampki żeglarskie będą najlepszym wyjściem. Wiem, że w ciężkich butach dobrze się chodzi, a jeszcze lepiej wygląda, ale mimo mojego sentymentu do glanów pognałabym każdego, kto próbowałby w takich wejść na jacht – jak prawdopodobnie wszyscy żeglarze. Wiecie, jacht jest mały. Tak na zewnątrz jak i w środku. Duże buty będą tam po prostu nieporęczne i niewygodne. Ponadto stanowią zagrożenie dla ich użytkownika, jachtu i palców nieuważnych współzałogantów.

Podsumowanie

Podsumowując: jakie buty na żagle?

  • Buty jachtowe powinny być wygodne, lekkie i nie powinny się ślizgać.
  • Podeszwa może mieć wszystkie kolory tęczy, ale nie może zostawiać śladów na laminacie.
  • Nie można żeglować w klapkach ani japonkach.
  • Kalosze żeglarskie nie są obowiązkowe, ale bywają przydatne.
  • Często lepiej sprawdzają się wszelkie buty do wody, dobre sandały czy crocsy.
  • Ciężkie buty górskie, zimowe i w typie glanów absolutnie nie nadają się na żagle.
  • Buty, w których wuefista wpuściłby was na salę gimnastyczną, to buty, w których możecie jechać na żagle. Chyba, że gracie w hokeja na lodzie – wtedy nie.
  • Zawsze należy mieć ze sobą minimum dwie pary butów, w których można żeglować.
  • Sandały żeglarskie są bardzo dobrym obuwiem, które warto mieć ze sobą na rejsie!

Sprawdź, co oprócz dobrych butów jachtowych zabrać koniecznie na rejs w naszym artykule – co zabrać na rejs.

barbara zaczek instruktor żeglarstwa

Barbara Zaczek – Instruktor Żeglarstwa PZŻ, Instruktor Motorowodny PZMiNW, od sześciu lat pracuje jako instruktorka żeglarstwa oraz KWŻ na szkoleniowych obozach dla młodzieży w Szkole Żeglarstwa PuntoVita. Patent żeglarza jachtowego uzyskała w 2013 r. również na szkoleniu w PuntoVicie! Od tego czasu nieprzerwanie doskonali swoje umiejętności. Autorka wielu artykułów oraz podkastu o tematyce żeglarskiej „Zając na żaglach”.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.