jezioro wilkasy

Żeglarski rejs na jezioro Nidzkie. Relacja z imprezy majówkowej na Mazurach – „Na Krańcu Świata”.

Pełna rozmaitych przygód wyprawa na kraniec świata już za nami! Żeglarski rejs na jezioro Nidzkie w tegoroczną, bardzo długą majówkę trwał aż 8 dni. Pokonaliśmy w tym czasie liczącą blisko 60 kilometrów trasę. W trakcie wyprawy zawinęliśmy w sumie do dziesięciu portów, przechodziliśmy przez śluzę Guziankę oraz dwukrotnie cumowaliśmy na dziko na Jeziorze Nidzkim.

Droga na południe

Wyprawa nie była łatwa – wyruszyliśmy z Wilkas nad jeziorem Niegocin w niedzielę rano. Długa podróż na południe – przez wszystkie kanały i jezioro Tałty – do Mikołajek stanowiła dopiero połowę drogi. Po postoju w Mikołajkach ruszyliśmy przez jezioro Mikołajskie i Bełdany. Na noc zatrzymaliśmy się w kameralnej przystani w Zatoce Wygryńskiej. Dopiero trzeciego dnia żeglugi przeprawiliśmy się przez śluzę Guziankę. Sama trasa na jezioro Nidzkie trwała dwa i pół dnia.

Przeprawa przez Guziankę

guziankaNa śluzowanie musieliśmy chwilę poczekać – przed nami przeprawiał się statek białej floty z pierwszeństwem przejścia. Na szczęście tego dnia nie było na Guziance dużego tłoku. Generalnie przeprawa przez śluzę nie jest taka znowu trudna jak to się czasem opisuje.

Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad i jeśli tylko potrafimy działać spokojnie, bez pośpiechu oraz – co najważniejsze – współpracować z innymi żeglarzami – wtedy przeprawa prze Guziankę jest bezpieczna i bardzo ciekawa. Za śluzą czekał na nas zupełnie inny krajobraz!

Guzianka jest jedną z najważniejszych konstrukcji na Szlaku WJM. W sezonie żeglarskim każdego dnia przez śluzę przeprawiają się dziesiątki jachtów i motorówek, a także kajakarze oraz statki białej floty.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Jezioro Nidzkie

To jeden z ostatnich akwenów w Krainie Wielkich Jezior niemal nie zmienionych przez działalność człowieka – jedno z najdzikszych dużych mazurskich jezior. 23 km linii brzegowej układa się w niezwykłe kształty – pełno tu głębokich zatok, wysp i tajemniczych zakamarków nieznanych większości żeglarzy.

jezioro nidzkieWystępujące w wielu miejscach przewężenia, często połączone ze zmianą kierunku linii brzegowej, powodują powstawanie zawirowań i odbicia wiatru.

Nidzkie uważane jest za trudne do zbadania dla żeglarza – akwen dla prawdziwych koneserów.

Na tym wymagającym żeglarskiej wprawy akwenie nie zobaczymy boi wyznaczających szlak żeglugowy, nie spotkamy też motorówek – prawie całe jezioro stanowi rezerwat przyrody objęty strefą ciszy i zakazem używania silników spalinowych.

Odwiedziliśmy na tym jeziorze dwa piękne porty: Pod Dębem oraz Krzyże.

Zatrzymywaliśmy się tam tylko na przerwę obiadową, a noce woleliśmy spędzić przy dzikich brzegach jeziora Nidzkiego.

Zachwycała nas gęstwina i intensywna, majowa zieleń Puszczy Piskiej.

zieleń puszczy piskiejOstatnią noc na Nidzkim spędziliśmy w Zatoce Zamordeje Małe, która jest jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc na Mazurach.

Długa na dwa kilometry wąska zatoka mogłaby dać schronienie dziesiątkom jachtów – w cieniu olbrzymich sosen i brzóz porastających strome leśne zbocza jest dużo wygodnych miejsc do zacumowania.

Jednak ze względu na odległość od głównego szlaku oraz charakter samego jeziora (zakaz ruchu na silniku) mało kto dociera aż tutaj.

Niektórzy uznają tę zatokę za najpiękniejszą na szlaku.

Pogoda na Mazurach nam sprzyjała

Mieliśmy okazję doświadczyć niemal każdej pogody – był wiatr, przechodziły burze, były też bardzo spokojne i gorące dni.

słoneczna pogoda na mazurachOstatniego dnia, gdy wracaliśmy już do naszej bazy w Wilkasach, płynęliśmy w stronę zachodzącego słońca na pięknym wietrze – Mazury pożegnały nas doskonałą żeglarską pogodą.

Największy sukces imprezy żeglarskiej to…

Ludzie, z którymi mogliśmy płynąć. Spotkanie z nimi było największym sukcesem naszej wyprawy. „Super, że Was poznałem. Jeden z lepszych tygodni w moim życiu!” napisał do mnie jeden z uczestników.

W trakcie żeglarskiej wyprawy można bowiem odkryć nie tylko kilka nowych, nieznanych nam zakątków na żeglarskiej mapie – można też poznać nieznany nam dotąd zakątek samego siebie.

Ostatecznie to przecież nie cel wyprawy jest prawdziwym celem, nawet nie droga jest celem, ale to, kim się stajemy, kiedy wyruszamy w podróż…

W sierpniu ruszamy ponownie – przed nami Ekspedycja Wrota Mazur!

Pełna oferta obozów żeglarskich na Mazurach jest dostępna tutaj: https://puntovita.pl/obozy-zeglarskie/

Z żeglarskim pozdrowieniem,
Krzysztof
PS. Dziękujemy naszym załogom za udostępnienie wspaniałych zdjęć z wyprawy.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

1 komentarz - Żeglarski rejs na jezioro Nidzkie. Relacja z imprezy majówkowej na Mazurach – „Na Krańcu Świata”.

  1. Ernest pisze:

    Naprawdę wspaniałe miejsce do rejsów i podróżowania. Krajobraz zapiera dech 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.