Żeglarski rejs ze Stavanger w głąb fiordu Lysefjorden [NORWEGIA]

Zapraszamy Was na wyprawę śladami Wikingów, pomiędzy skalistymi klifami wcinającymi się na dziesiątki mil w głąb surowego norweskiego lądu. Pożeglujemy z miasta Stavanger na wschód, przez otoczony stromymi, granitowymi górami majestatyczny Lysefjord – jeden z najpiękniejszych norweskich fiordów.

Termin: 07.09 – 14.09.2024 – 8 dni
(sobota – sobota)

Jacht: Dufour 412 Liberty
Cena: 3.990 zł/osobę

Ostatnie miejsca na rejsy i szkolenia dla młodzieży i dorosłych w sezonie letnim 2024! Nie czekaj - REZERWUJ!

rejs norwegia

Cena zawiera:

 • Zakwaterowanie na jachcie Dufour 412
 • Opłaty portowe i paliwowe
 • Pełne wyżywienie
 • Opiekę doświadczonego kapitana
 • Elementy szkolenia na patent Jachtowego Sternika Morskiego
 • Staż morski oraz opinię z rejsu
 • Ubezpieczenie NNW
 • Sprzątanie jachtu po zakończeniu rejsu
 • Ubezpieczenie kaucji za jacht

Cena nie zawiera:

 • Przelotu
 • Wydatków własnych

Nasz jacht

Na żeglarską przygodę zabierze nas nowy, nowoczesny Dufour 412 Liberty:

 • długość: 12.70 m
 • szerokość: 4.20 m
 • zanurzenie: 1.75 m
 • powierzchnia żagli: 70 m2
 • zbiornik paliwa: 200 litrów
 • liczba kabin: 3
 • liczba koi: 6-8
 • liczba łazienek: 2

Na pokładzie wygodnie zaokrętuje się od 6 (trzy kabiny dwuosobowe) do 8 załogantów (dwie osoby w mesie).

Ten średniej wielkości jacht, łatwy w prowadzeniu i obsłudze, idealnie nadaje się do żeglugi w głąb wąskich fiordów – przy niewielkiej wadze (8940 kg) posiada stosunkowo dużą powierzchnię żagli (grot 38, genua 33 m2), co pozwoli wykorzystać każdy podmuch wiatru pomiędzy stromymi skalistymi brzegami. Nie będziemy mieli kłopotu z cumowanie nawet w najmniejszych marinach.

Wnętrze jest bardzo jasne dzięki panoramicznym oknom. Mesa wyposażona jest w drewniany stół, który można złożyć, aby powstała dwuosobowa koja. Kambuz posiada dwupalnikową kuchenkę gazową, piekarnik, lodówkę i zlew.

Gdzie płyniemy?

Celem naszego rejsu jest kawa na końcu fiordu Lysefjorden, w małej kawiarni w wiosce Lysebotn. Zawsze warto mieć jakiś cel 🙂

Więcej o tym jak żegluje się po fiordach piszemy w artykule: Jak wygląda rejs po fiordach? Wyprawa nie tylko dla wikingów

Rejs zaczynamy w marinie Åmøy Havn leżącej kilka kilometrów na północ od Stavanger, około 30 km od lotniska. Popłyniemy w głąb zatoki Boknafjorden odwiedzając kolejno: Gandsfjorden, Høgsfjorden, Frafjorden i wreszcie Lysefjorden, aż dotrzemy do leżącej na jego końcu osady Lysebotn.

Stavanger

Miasto portowe leżące nad południowo- zachodnią częścią zatoki Boknafjorden. Założone w 1125 roku, liczy obecnie ponad 100 tys. mieszkańców. Centrum miasta samo w sobie jest małe i kameralne, z wąskimi uliczkami i otwartymi przestrzeniami wolnymi od ruchu samochodowego. Muzeum Norsk Hermetikkmuseum znajdujące się w Starym Stavangerze upamiętnia dawną chwałę miasta, jako stolicy śledzia. Obecnie Stavanger stanowi centrum przemysłu naftowego Norwegii.

Stavanger Norwegia Rejs

Zatoka Boknafjorden

Ogromna zatoka rozgałęziająca się na kilka dużych fiordów wcinających się daleko w głąb lądu, m. in. Gandsfjorden i Høgsfjorden. Wypełniona wieloma małymi wysepkami, stanowi przedsionek Morza Północnego. Akwen o niewielkim zafalowaniu – choroba morska nam nie grozi!

Zatoka Boknafjorden

Gandsfjorden

Jest ramieniem zatoki Boknafjorden. Biegnie wzdłuż wybrzeży aglomeracji Stavanger – trzeciego, co do wielkości obszaru miejskiego w Norwegii. Cała zachodnia strona Gandsfjorden jest bardzo rozwinięta i zurbanizowana. Wschodnia strona fiordu ma wiele gór i szczytów.

Gandsfjorden

Høgsfjorden

Rozpoczyna się w południowej części zatoki Boknafjorden. Liczy 23 km długości i około 1,5 km szerokości. W połowie rozgałęzia się na dwie odnogi – mniejszy południowy Frafjorden oraz większy, zmierzający na północny zachód.

Høgsfjorden Norwegia Rejs żeglarski

Frafjorden

Fiord o długości 6 km jest najbardziej wewnętrzną gałęzią Høgsfjorden. Ma bardzo strome, niezamieszkane brzegi. W głębi fiordu leży jedna mała wioska Frafjord. Otacza ją niewielka dolina rolnicza, a cały obszar ma około 100 mieszkańców.

Frafjorden

Ostatnie miejsca na rejsy i szkolenia dla młodzieży i dorosłych w sezonie letnim 2024! Nie czekaj - REZERWUJ!

Lysefjorden

Nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza jasny fiord. Granitowe klify leżące po obu stronach fiordu sięgają ponad 1000 metrów. Spośród licznych skalnych urwisk leżących nad fiordem do najbardziej znanych należy Preikestolen. Długość fiordu wynosi 42 km, stanowi on jedną z odnóg Høgsfjorden (23 km) leżącego w zatoce Boknafjorden. Z uwagi na nieprzyjazny teren okolice fiordu są bardzo słabo zaludnione. Wzdłuż jego biegu znajdują się zaledwie dwie osady – miasteczko Forsand oraz wioska Lysebotn.

Rejs Norwegia fiordy

Preikestolen

Potężny klif nad brzegiem Lysefjorden, wznoszący się na 604 metry ponad poziom morza. Jego płaska, kwadratowa powierzchnia wierzchołka o wymiarach 25 na 25 metrów jest jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Bezpośrednio na szczyt wiedzie pagórkowata droga o różnicy poziomu 350 m i długości 3,8 km. Piesza wycieczka zajmuje ok. 3-4 godziny w obie strony. Szlak odkryto dopiero w 1900 roku podczas podróży statkiem po Lysefjord.

Lysebotn

Wieś  na wschodnim krańcu Lysefjorden w bardzo odizolowanej dolinie, do której można dotrzeć tylko jedną drogą lub łodzią. Obecnie mieszkają tu głównie pracownicy pobliskich elektrowni wodnych. Jedyna droga łącząca wieś z resztą kraju powstawała dopiero w 1984 roku i jest otwarta tylko latem, kiedy jest wolna od lodu i bezpieczna. Latem w wiosce dostępne są wycieczki kajakiem z przewodnikiem, domki turystyczne i niewielka kawiarnia.Lysebotn

Żeglowanie po fiordach

Żeglowanie po fiordach to przede wszystkim możliwość bardzo bliskiego kontaktu z naturą i niesamowite widoki. Im dalej od otwartego morza, tym zafalowanie się zmniejsza. W głębi fiordów żegluje się trochę jak po jeziorach, wiatr wieje przeważnie wzdłuż fiordu. Pływy są niewielkie od 0,5 do 1 metra.

Norweski Urząd Kartograficzny (Kartverket) stworzył serwis Internetowy, na którym możemy skorzystać ze świetnie opracowanej, interaktywnej mapy. Mapa posiada kilka warstw tematycznych, w tym mapę morską norweskiego wybrzeża oraz możliwość wygenerowania map w PDF: https://norgeskart.no/

Mariny

Najczęściej są to bezobsługowe porty z pełną infrastrukturą – w automatach opłaca się postój, wodę i prąd oraz można kupić kartę magnetyczną lub żetony, aby móc skorzystać z prysznica czy pralki. W głębi fiordów, gdzie ruch żeglarski jest znacznie mniejszy,  również jest wiele miejsc, w których można się zatrzymać.

Zazwyczaj są to jednak zwykłe betonowe keje albo drewniane pomosty. W sezonie możemy mieć kłopot ze znalezieniem wolnego miejsca, ponieważ do tych małych pomostów wśród fiordów zazwyczaj cumują lokalne łodzie wycieczkowe i promy. Postój na kotwicy jest możliwy w wielu osłoniętych zatoczkach.

Zobacz naszą marinę Åmøy Havn…

Åmøy Havn

Pogoda

Pogoda w tym rejonie jest bardzo trudna do przewidzenia – szczególnie we wrześniu. Czasami letnie temperatury utrzymują się aż do końca miesiąca, zazwyczaj jednak z końcem września dzienne temperatury oscylują już w okolicy 10°C, wieczorami i nocą potrafią już spaść do okolicy zera. Wrzesień jest jednym z bardziej suchych miesięcy w roku, co oznacza, że prawdopodobieństwo przynajmniej krótkiego opadu deszczu w ciągu dnia wynosi „tylko” 50%. Temperatura w ciągu dnia może się zmienić nawet o kilkanaście stopni.

pogoda

Co koniecznie zabrać?

Pogoda w Norwegii we wrześniu może być bardzo zmienna – słońce i deszcz mogą pojawiać się na przemian nawet kilka razy dziennie. Musimy więc być gotowi na wszystko, lecz w szczególności przygotować się na niskie temperatury.

Poniżej znajduje się lista rzeczy niezbędnych do zabrania:

 • Czapka z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.
 • Dobry sztormiak oraz kalosze.
 • Dobre, ciepłe obuwie na jacht.
 • Ciepły śpiwór.
 • Czapka zimowa i rękawiczki.
 • Ciepłe ubrania – sweter/bluza/odzież termiczna.

Ostatnie miejsca na rejsy i szkolenia dla młodzieży i dorosłych w sezonie letnim 2024! Nie czekaj - REZERWUJ!

Wyżywienie

Jak wiadomo Norwegia nie jest tanim krajem – szczególne dotyczy to żywności, która jest mniej więcej 4-krotnie droższa niż w Polsce. Zabierzemy część zaopatrzenia z kraju, dlatego całkowity koszt rejsu jest stosunkowo niewielki.

Wyprawy piesze

Niewykluczone, że w trakcie rejsu pojawi się okazja i chęć, aby wybrać się na pieszą wyprawę na jeden ze skalistych klifów, np. słynny Preikestolen. Na wyprawę w góry potrzebne będą odpowiednie buty.

Zobacz szlak na Preikestolen

szlak na Preikestolen

Cena: 3.990 zł/osoba

Cena zawiera:

 • Zakwaterowanie na jachcie Dufour 412 Liberty
 • Opłaty portowe i paliwowe
 • Pełne wyżywienie
 • Opiekę doświadczonego kapitana
 • Elementy szkolenia na patent Jachtowego Sternika Morskiego
 • Staż morski oraz opinię z rejsu
 • Ubezpieczenie NNW
 • Sprzątanie jachtu po zakończeniu rejsu
 • Ubezpieczenie kaucji za jacht

Cena nie zawiera:

 • Przelotu
 • Wydatków własnych

Przelot

Proponowane połączenia:

 • Gdańsk <–> Stavanger (7 września – 14 września): 218 zł

Sprawdź na: https://www.skyscanner.pl/

Sprawdź na: https://www.google.com/flights

Zgłoszenia i pytania:

Organizator:

Michał Stępka
tel.: 501 177 487
e-mail: michal@puntovita.pl

Prowadzący rejs:

Krzysztof Osóbka
tel. 782 667 073
e-mail: krzysztof@puntovita.pl

Ostatnie miejsca na rejsy i szkolenia dla młodzieży i dorosłych w sezonie letnim 2024! Nie czekaj - REZERWUJ!
Print Friendly, PDF & Email