Jak wygląda rejs po fiordach

Jak wygląda rejs po fiordach? Wyprawa nie tylko dla wikingów

Rejs po fiordach to marzenie niejednego żeglarza. Norwegia budzi wiele skojarzeń, spośród których myśl „to drogi kraj” lub „zimno tam” czasem wyprzedza nawet wikingów. Jak rzeczywiście wygląda żegluga w głąb fiordu? Ile to kosztuje? Czy jest bardzo zimno? Czy to niebezpieczne? Kiedy można tam polecieć? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w tym krótkim artykule.

Ile kosztuje rejs jachtem po fiordach?

Po pierwsze nie musi to być astronomicznie drogi rejs. Jakkolwiek Norwegia należy do jednego z najdroższych krajów na świecie nie oznacza to, że za turystyczny rejs jachtem zapłacimy ogromne pieniądze. Wynika to z faktu, iż żeglarstwo jest tam bardzo popularne a ceny czarteru jachtów nie są przez to gigantyczne. Tak więc główny koszt rejsu, jakim jest czarter jachtu, nie jest tak wysoki jak można by się tego spodziewać. I mowa tu o jachtach bardzo wysokiej klasy, praktycznie nowych – Norwegowie nie mają bowiem zwyczaju oferować turystom byle czego.

Sprawa druga to wybór jachtu. Na żeglugę w głąb wąskiego fiordu, jakim jest np. Lysefjorden nie potrzeba wielkiego jachtu, a co za tym idzie – nasza kieszeń na tym nie ucierpi. Średniej wielkości Dufour 412 Liberty może zabrać na taką wyprawę od 6 do 8 osób załogi w naprawdę komfortowych warunkach, przy czym rejs takim jachtem nie wykończy ich portfeli.

Oprócz kosztów samego jachtu pozostaje jeszcze sprawa opłat portowych, paliwa i wyżywienia załogi – o tym wszystkim piszemy dalej.

Kiedy jechać na fiordy?

Jednym z najlepszych miesięcy, aby po raz pierwszy zobaczyć fiordy, jest wrzesień. Miesiące w środku lata są oczywiście cieplejsze, jednak prawdopodobieństwo występowania burz i nagłych opadów jest we wrześniu najmniejsze – jest to najbardziej suchy miesiąc na norweskim wybrzeżu.

Dlatego na naszą pionierską wyprawę do Norwegii zdecydowaliśmy się jechać właśnie we wrześniu.

Żeglarski rejs ze Stavanger w głąb fiordu Lysefjorden [NORWEGIA]

Mariny jachtowe w Norwegii

Ponadto ma też znaczenie czy rejs zaczynamy w ekskluzywnej marinie w centrum dużego miasta, Oslo, Stavanger lub Bergen, czy też zadamy sobie minimum trudu by dotrzeć do nieco oddalonej od miasta, niewielkiej przystani, jak na przykład Åmøy Havn, leżącej 30 km na północ od Stavanger. W małej marinie znajdziemy po prostu tańsze i nowsze jachty.

Po norweskiej prowincji nie spodziewajcie się jednak obskurnych spartańskich warunków – standard wszystkich nawet najmniejszych marin w Norwegii jest bardzo wysoki. Co ciekawe ceny postoju w nich nie są przesadnie wysokie, ponieważ cumowanie jachtu przy pomoście jest w tym kraju sprawą tak zwyczajną jak parkowanie samochodu. Bardzo wiele marin jest całkowicie samoobsługowych – w automatach opłaca się postój, wodę i prąd oraz można kupić kartę magnetyczną lub żetony, aby móc skorzystać z prysznica czy pralki. W głębi fiordów, gdzie ruch żeglarski jest znacznie mniejszy również jest wiele miejsc, w których można się zatrzymać.

rejs fiordy norwegia

Opłata portowa zależy od mariny. Zazwyczaj wynosi ona około 250-350 Nkr za małą łódkę (około 500 Nkr za większą), ale zdarzają się i takie za jedyne 150 Nkr. Jedna Korona Norweska (Nkr) = 0,43 zł. Oznacza to, że ceny niektórych portów na Mazurach bywają zbliżone do tych w Norwegii…

Wyżywienie załogi na rejsie w Norwegii

Największa różnica w cenach dotyczy żywności, która jest w Norwegii nawet 4-krotnie droższa niż w Polsce, ponadto zagęszczenie sklepów nie jest tak duże jak u nas. Bardzo sensownym rozwiązaniem kwestii zaopatrzenia jest zabranie części produktów z Polski – nawet ponosząc koszty dodatkowego bagażu w samolocie pozwoli to znacząco obniżyć koszty rejsu.

Nie oznacza to jednak jedzenia byle czego – naszym zdaniem, na dobrym rejsie nie może zabraknąć dobrej żeglarskiej kuchni, dlatego na nasze rejsy lubimy jechać dobrze przygotowani również kulinarnie.

Jakim jachtem warto popłynąć na rejs w Norwegii?

Liczący 12,7 metra długości kadłuba Dufour 412 Liberty, łatwy w prowadzeniu i obsłudze, idealnie nadaje się do żeglugi w głąb skalistego fiordu. Przy dość niewielkiej wadze (8940 kg) posiada dużą powierzchnię żagli (grot 38, genua 33 m2). Dzięki temu można na tym jachcie wykorzystać niemal każdy podmuch wiatru pomiędzy stromymi skalistymi brzegami. Cumowanie w niewielkich, kameralnych przystaniach na trasie rejsu nie sprawi nam najmniejszego problemu.

Dufour 412 Liberty

Co można zobaczyć podczas rejsu w Norwegii?

To, czego nie zobaczymy w żadnym innym kraju w Europie – morze wcinające się w głąb lądu na dziesiątki kilometrów. Na tym rejsie nie będziemy w ogóle pływać po otwartym morzu. Rejs zaczniemy w niewielkiej marinie leżącej na wysepce u wejściu zatoki Boknafjorden – jest to ogromna zatoka rozgałęziająca się na kilka dużych fiordów wcinających się daleko w głąb lądu. Wypełniona jest wieloma małymi wysepkami i stanowi przedsionek Morza Północnego. To akwen o niewielkim zafalowaniu, na którym choroba morska nam nie grozi!

Norwegia zatoka Boknafjorden

Popłyniemy w głąb zatoki Boknafjorden odwiedzając kolejno: Gandsfjorden, Høgsfjorden, Frafjorden i wreszcie Lysefjorden, aż dotrzemy do leżącej na jego końcu osady Lysebotn.

Najciekawszy z fiordów na naszej trasie to liczący aż 42 km Lysefjorden – nazwa ta w dosłownym tłumaczeniu oznacza jasny fiord. Leżące po obu stronach granitowe klify sięgają ponad 1000 metrów wzwyż. Jednym z nich jest znany na całym świecie Preikestolen – jest to potężny klif, wznoszący się na 604 metry ponad poziom morza. Jego płaski, kwadratowy wierzchołek o wymiarach 25 na 25 metrów jest jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Bezpośrednio na szczyt wiedzie pagórkowata droga o różnicy poziomu 350 m i długości 3,8 km. Piesza wycieczka zajmuje ok. 3-4 godziny w obie strony. Szlak odkryto dopiero w 1900 roku podczas podróży statkiem po Lysefjord.

Niewykluczone, że w trakcie tego rejsu pojawi się okazja i chęć, aby spojrzeć na fiord z innej perspektywy i wspiąć się na jeden ze skalistych klifów, np. właśnie na słynny Preikestolen. Na wyprawę w góry potrzebne będą odpowiednie buty.

Rejs Norwegia fiordy

Żeglowanie po fiordach

Nie taka straszna ta Norwegia dla żeglarzy, prawda? Nie trzeba więc być wikingiem by wyruszyć na wyprawę po fiordach. Odrobina przygotowania, poznania akwenu i lokalnych warunków wystarczy, aby wybrać się na niesamowitą wyprawę w głąb fiordu.

Żeglowanie po fiordach daje bardzo bliski kontakt z naturą i niesamowite widoki. W głębi fiordów żegluje się trochę jak po jeziorach, wiatr wieje przeważnie wzdłuż fiordu, lecz odbijając się od stromych skał może sprawić nie jedną niespodziankę pod żaglami. Im dalej od otwartego morza, tym zafalowanie się zmniejsza.  Pływy są niewielkie: od 0,5 do 1 metra.

Na norweskim wybrzeżu pełno jest małych wysepek i podwodnych skał, dlatego trzeba zachować czujność i zaopatrzyć się w dokładne mapy. Norweski Urząd Kartograficzny (Kartverket) stworzył serwis Internetowy, na którym możemy skorzystać ze świetnie opracowanej, interaktywnej mapy. Mapa posiada kilka warstw tematycznych, w tym mapę morską norweskiego wybrzeża oraz możliwość wygenerowania map w PDF: https://norgeskart.no/

Doczytałeś do końca? Świetnie, to teraz możesz zacząć myśleć o wyprawie na fiordy.

Żeglarski rejs ze Stavanger w głąb fiordu Lysefjorden [NORWEGIA]

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.