Jak zostać instruktorem żeglarstwa?

Jak zostać instruktorem żeglarstwa? Praca z perspektywą rozwoju

Żeglarstwo to Twoja pasja? Uwielbiasz dzielić się swoją wiedzą? Potrafisz w klarowny sposób tłumaczyć i przedstawiać niezbędne informacje? Ten opis pasuje do Ciebie? Jeśli tak, to zachęcam Cię do zapoznania się z tym artykułem. Dowiesz się z niego, jak zostać instruktorem żeglarstwa. To wcale nie jest, aż tak skomplikowane!

Po pierwsze zastanów się, dlaczego chcesz zostać instruktorem?

Kochasz żeglarstwo, które przecież tak wiele Ci dało, a praca z ludźmi sprawia Ci przyjemność? Chcesz zarabiać świetnie się bawiąc? Ekstra! Jeśli będziesz czerpać z nauczania przyjemność, masz dużą szansę stać się świetnym instruktorem.

Trzy korzyści płynące z bycia instruktorem żeglarstwa:

 1. Najważniejszy jest ciągły samorozwój. Kursanci zwykle zadają wiele pytań, a niektóre potrafią być skomplikowane! Często wymaga to poszerzenia swojej wiedzy na dany temat, aby następnie w przystępny sposób przedstawić to swoim uczniom.

 2. Równie istotne są dobre zarobki. Oczywiście każda szkoła żeglarstwa ma własne stawki, ale uwierz jest to opłacalne!

 3. Elastyczny grafik… Sezonowość jest optymalnym rozwiązaniem dla studentów, którzy w trakcie roku akademickiego chcą się skupić na nauce. Na większych akwenach jest również możliwość żeglarskiego szkolenia weekendowego, dlatego nawet poza ścisłym sezonem jest kilka innych możliwości.

instruktor żeglowania

Pięć kroków do zastania instruktorem

Sprawdź czy spełniasz wszystkie wymagania:

Podejmij świadomą decyzję! Znajdź kurs żeglarski, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Możesz to szkolenie zrobić podczas tygodniowego pobytu na Mazurach jak i weekendowo.

Kurs żeglarstwa znaleziony? Świetnie, teraz tylko egzamin wstępny i możesz zaczynać szkolenie. Egzamin wstępny?! Tak, wygląda on dokładnie tak samo jak egzamin na paten Żeglarza Jachtowego. Część teoretyczna to 75 pytań jednokrotnego wyboru oraz część praktyczna na wodzie.

Czerp z kursu pełnymi garściami! To jest czas, w którym możesz zadać pytania na wszystkie nurtujące Cię tematy. Pozwól sobie na popełnianie błędów, nie od razu musisz wszystko wiedzieć. Ucz się i baw się dobrze.

Zdaj egzamin i zacznij szkolić innych. Pamiętaj, że nie zawsze będzie łatwo, ale najważniejsze: Nie poddawaj się!

Uprawnienia Nauczyciela Żeglowania to pierwszy stopień uprawnień instruktorskich jaki możesz uzyskać.

Następny to Instruktor Żeglowania, aby go zdobyć należy: 

 • mieć skończone 21 lat
 • posiadać stopień NŻ
 • mieć stopień Jachtowego Sternika Morskiego
 • mieć uprawnienia sternika motorowodnego
 • posiadać staż instruktorski z przynajmniej trzema pozytywnymi opiniami (chociaż jeden kurs musi trwać minimum 6 kolejnych dni), łącznie przynajmniej 30 dni szkoleniowych (kursy muszą być zgłoszone do OZŻ)

Zobacz koniecznie:

Magdalena Bełkot

magdalena bełkotStudentka Fizjoterapii na wrocławskim AWFie, trenerka akrobatyki sportowej, wychowawca kolonijny, nauczyciel żeglowania, sternik motorowodny. W żeglarstwie zakochała się już w wieku 8 lat. Wyznaje zasadę, że „w ciszy, czy w czasie burzy, Trzeba przy pracy śpiewać”. Uwielbia śpiewać zarówno przy wieczornym ognisku jak również podczas codziennej żeglugi – jej załoga śpiewa razem z nią! Kocha pracę z ludźmi i przekazywanie im swoich umiejętności. Lubi kiedy na jachcie panuje przyjazna, rodzinna atmosfera, ale to dyscyplinę stawia na pierwszym miejscu. Jej największym żeglarskim marzeniem jest rejs dookoła kuli ziemskiej.

Spotkasz ją na naszych rejsach i obozach żeglarskich dla młodzieży.

 

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

1 komentarz - Jak zostać instruktorem żeglarstwa? Praca z perspektywą rozwoju

 1. Kamil pisze:

  Całkowicie zgadzam się z tym, że praca instruktora to ciągły rozwój. Dwa lata byłem na zwolnieniu lekarskim przez kontuzję, która wyrzuciła mnie z gry. Mocno odczułem podstawowe braki po nieobecności przez to, że wiedza nieutrwalana zanika. Postanowiłem sprawdzić się i zrobić szkolenie instruktorskie. Znalazłem kurs prowadzony online na stronie Polskiej Akademii Kultury i Sportu i było to dokładnie to, czego oczekiwałem. Wiedza merytorycznie na niezwykle wysokim poziomie, dodatkowo była w nich duża różnorodność pliki pdf, nagrania pełen wachlarz możliwości wykorzystany! Dzięki temu mogłem wrócić w pełni energii i wiedzy do pracy i pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.