Patent jachtowego sternika morskiego

Patent jachtowego sternika morskiego jest uprawnieniem, które można zdobyć po ukończeniu 18 roku życia. Konieczne jest również przedstawienie zaświadczenia o odbyciu żeglugi w minimum dwóch rejsach, o łączymy czasie wynoszącym co najmniej 200 godzin. Jeżeli spełniamy te kryteria możemy przystąpić do kursu na patent jachtowego sternika morskiego.

patent jachtowego sternika morskiego

Kurs na patent jachtowego sternika morskiego to zajęcia praktyczne – manewrowanie jachtem morskim – oraz sporo wiedzy. W trakcie szkolenia warto rozwiązywać testy i poznawać pytania egzaminacyjne na interesujące nas uprawienia.

Szkolenie na JSM przypomina kursy na patent żeglarski, ale zakres jest inny:

  • locja morska
  • ratownictwo morskie
  • komunikacja i łączność na morzu
  • nawigacja

To najważniejsze działy żeglarskiej wiedzy jakie trzeba opanować w trakcie kursu. Warto przyłożyć się do nauki – testy egzaminacyjne są często trudniejsze do zdania niż część praktyczna. Dobry kurs powinien nas przygotować zarówno do zdania egzaminu teoretycznego jak i egzaminu praktycznego.

Uprawnienia jachtowego sternika morskiego są jednak warte wysiłku jaki trzeba włożyć w szkolenie: możemy prowadzić jachty o długości kadłuba do 18 metrów po wszystkich morzach. Dodatkowo patent ten daje uprawnienia Motorowodnego Sternika Morskiego – nie musimy kończyć kolejnego kursu, ani zdawać egzaminu.

Print Friendly, PDF & Email