żeglarstwo

Dlaczego żeglarstwo? Zacznij przygodę z jachtingiem!

Godzinami można by opowiadać, dlaczego człowiek tysiące lat temu zaczął żeglować, ale nie miejsce i czas na to (choć i tym Was w przyszłości pomęczę ). W każdym razie to, że wielu ludzi odczuwa pociąg do wody i wiatru, próbując je ujarzmić za pomocą różnorakich konstrukcji z żaglem, jest faktem. Dlaczego to robią? Motywów można wymieniać wiele,  ja skupię się na tych najogólniejszych.

Historycznie, podstawowym zadaniem żeglarstwa, poza działaniami wojennymi, był transport pomiędzy państwami czy kontynentami przeróżnych towarów na pokładach liniowców. Obecnie już nie wykorzystuje się do tego celu żaglowców, jednak przyszłe załogi, studenci szkół morskich, szkolą się na takowych.

Dlaczego watro zainspirować dziecko żeglarstwem?

Wielu z Was pewnie od razu nasuwa się wiele odpowiedzi na to pytanie. W końcu jest to sport posiadający wieloletnią tradycję, uczący strategicznego myślenia oraz oferujący nabycie konkretnych umiejętności. My jednak wiemy, że obóz żeglarski dla dzieci może być czymś więcej niż tylko sportem: łatwo może stać się ich pasją.

dlaczego warto zainspirować dziecko żeglarstwem

Po co dziecku żeglarstwo?

Żeglarstwo jeszcze nie tak dawno uważane było powszechnie za sport elitarny, podobnie jak polo, zarezerwowany dla ludzi z wyższych sfer. Tymczasem dzisiaj już każdy może spędzić urlop pod żaglami i wysłać pociechę na obóz żeglarski.

Mimo to część rodziców nadal przeżywa duże rozterki rozważając, czy wysłać dziecko na Mazury. W końcu otwarty akwen bywa nieprzyjazny, a i pogoda lubi płatać figle żeglarzom. Ci, którzy już raz przyjechali na nasz obóz żeglarski dla dzieci przyjeżdżają do nas rok w rok, ponieważ wiedzą, że nasza kadra dba o bezpieczeństwo swoich załóg, jednocześnie zapewniając im niezapomniane wakacje.

zabawy żeglarskieNatomiast czy żeglarstwo jest dzieciom potrzebne?

Odpowiedź brzmi: nie jest. Nie każdy musi lubić żeglarstwo – zdajemy sobie z tego sprawę – i to jest okej! Faktem jest, że wielu rodziców zachęca swoje potomstwo do próbowania coraz to różnych aktywności, tak aby mieli możliwość odkrycia hobby, które najbardziej im się spodoba.

Wielu fachowców pochwala takie postępowanie, argumentując to poszerzaniem horyzontów dziecka, które ma możliwość wyboru swojego ulubionego zajęcia. Dlatego warto próbować nowych rzeczy – a nóż okaże się, że będzie to pasja na całe życie, tak jak to miało miejsce w przypadku wielu naszych instruktorów oraz uczestników.

Najmłodsi, którzy przyjeżdżają do nas na rejsy żeglarskie dla dzieci zwykle mieli już wcześniej styczność z żeglarstwem, natomiast nastolatki najczęściej przyjeżdżają na żagle w poszukiwaniu nowych przygód. A kiedy już złapią bakcyla, to przyjeżdżają rok w rok – często w tych samych załogach, utrzymując tym samym długoletnie przyjaźnie.

Nauka żeglarstwa, czyli jak zostać żeglarzem?

W żeglarstwo wyjątkowo łatwo się wciągnąć! I wcale nie tak trudno jest zrobić pierwszy krok ku zostaniu żeglarzem. Najłatwiej zacząć od wybrania się na obóz żeglarski dla dzieci lub dla dorosłych. Nasi najmłodsi klienci dopiero wkraczają w wiek nastoletni. Część z nich pływało na żaglach z rodzicami lub śmigało na optymistach w lokalnych szkółkach żeglarskich, jednak nadszedł czas na podejście do żeglarstwa bardziej serio.

Nasze obozy żeglarskie dla dzieci są idealnym miejscem, jeżeli chcecie, by Wasze pociechy nauczyły się prowadzić jacht. Nasza kadra instruktorska czuwa nad bezpieczeństwem załóg, jednocześnie ucząc ich najważniejszych umiejętności żeglarskich. Na każdego instruktora przypada zwykle jedynie pięciu uczestników, co jest fenomenem, który nie istnieje na zwykłych koloniach dla dzieci.

Dzięki tak małej liczbie załogantów każdy sternik doskonale wie, jakie są najmocniejsze strony każdego członka załogi, a nad czym trzeba jeszcze popracować. Pozwala to na profesjonalne podejście do uczestnika. W efekcie szkolenie żeglarskie staje się efektywne i owocne dla załoganta.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Żeglarstwo to aktywność fizyczna połączona z wypoczynkiem

jachting aktywność fizycznaCzasem można się spotkać z kwaśnymi uwagami „szczurów lądowych” twierdzących, że żeglarstwa nie można nazywać sportem, ponieważ co to za sport – siedzisz na łódce, a ona płynie. Tacy cynicy powiedzą to samo o jeździe konnej, bo na koniu „też się tylko siedzi”. Jednak każdy, kto miał styczność czy to z żeglarstwem czy z końmi, wie doskonale, że prawda wygląda zupełnie inaczej.

Kursy żeglarskie dla dzieci organizowane przez Szkołę Żeglarstwa Puntovita opierają się na ciągłym ruchu: zaraz po śniadaniu wypływamy i nie licząc krótkich przerw cały dzień spędzamy na wodzie.

Żeglując co chwila trzeba wybierać jakieś liny, ruszać sterem i co najważniejsze – balansować ciałem. Podczas, gdy łódka pod żaglami zawsze przechyla się na którąś stronę, załoganci pracują całym ciałem, tak aby utrzymać pionową pozycję względem ziemi – co często robią zupełnie odruchowo, nie zdając sobie z tego sprawy.

Nic dziwnego, że po całym dniu pełnym wrażeń na świeżym powietrzu człowiek czuje się wypoczęty, a mimo to zdrowo zmęczony. Dlatego właśnie żeglarstwo jak najbardziej do sportów zaliczyć można, a nad większością aktywności ma tę przewagę, że jest wyjątkowo mało kontuzjogenny! Z konia można spaść, a zamiast w piłkę można kopnąć w czyjeś kolano. Natomiast na jachcie poważne wypadki zdarzają się niezwykle rzadko.

Dzika przyroda i nocne ogniska szantowe

Też tak mieliście, że kiedy w dzieciństwie czytaliście książki przygodowe, w których bohaterowie zaciągali się na statek i płynęli w nieznane, to chcieliście pójść w ich ślady wyruszając ku przygodzie? Myślę, że obóz żeglarski dla dzieci jest czymś podobnym.

Mieszka się na jachcie, który codziennie jest w innym miejscu, czasem trafi się las i ognisko, a na każdym rogu czeka nowa przygoda. Co port, to nowe miejsca do odkrywania, wszędzie dookoła przyroda i rzeczywistość, której ciężko doświadczyć wychowując się w mieście. Kiedy akurat zacumujemy przy dzikim brzegu i urządzimy ognisko, korzystamy z okazji, by uczulić młodzież na znaczenie przyrody.

żeglarstwo przyroda dzika

Zależy nam na tym, by wszyscy żeglarze nabrali szacunku do natury, ponieważ dzięki temu nadal będziemy mogli się nią cieszyć i obserwować. A podczas ognisk nie brakuje nigdy dźwięków gitary, wspólnego śpiewania szant oraz zajadania pieczonych w ogniu warzyw i kiełbas!

Czas na rekreacyjne żeglowanie

Jeżeli czytając ten tekst, stwierdziliście, że macie już swój wyuczony zawód i nie jest to oficer na tankowcu – nic straconego, można przecież uprawiać jachting rekreacyjnie (a mówiąc między nami, jest ono chyba jednak dużo ciekawsze). Żeglować można wszędzie – na jeziorku za lasem, na większej rzece, na naszych cudownych Mazurach bądź innych pojezierzach, na morzu, oceanie… Nic, tylko próbować, jeżeli tylko mamy taką możliwość! A jeżeli o nie chodzi – nie ma problemu.

Przygodę z żaglami możemy zacząć na rejsie z rodziną i wynajętym sternikiem, bądź samemu zapisać się zorganizowaną imprezę żeglarską (a to dodatkowa szansa na poznanie innych zapaleńców ). Jeżeli zechcemy być samemu sobie kapitanem – również to nie żaden kłopot, zapisujemy się na kurs na patent żeglarza jachtowego i już po 2 tygodniach, przy odrobinie chęci i wysiłku, mamy uprawnienia żeglarskie, z którym na śródlądziu możemy prawie wszystko!

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

A jeżeli nie podobają nam się jeziora albo chcemy więcej – morze stoi przed nami otworem. Mamy do wyboru Bałtyk, Śródziemne, Adriatyk, Północne, a także inne, bardziej egzotyczne – w dzisiejszych czasach wystarczy tylko pomysł, a jeżeli dostanie się on we właściwe ręce, kwestia jego realizacji to naprawdę moment.

Warto również wspomnieć, że żegluga to nie tylko ciężka walka z żywiołem (której notabene spokojnie można uniknąć), ale i okazja do odpoczynku, złapania słońca czy kąpieli na środku ciepłego morza.  Z praktyki wiem, że nie ma na świecie bardziej uspokajającej rzeczy od chlupotu wody odbijającej się od kadłuba jachtu w trakcie płynięcia… ach!

Dreszczyk emocji?

Jeżeli natomiast poza przyjemnością czerpaną z kołysania się na falach, cenimy sobie emocje związane z rywalizacją i żeglugą często w trudnych warunkach, bądź po prostu znudziło nam się pływanie turystyczne, to czas najwyższy spróbować żeglarstwa regatowego. 

I również nie jest problemem to, że nie trenujecie od dziecka, wszystko da się nadrobić; obecnie odbywa się wiele cyklów regat m.in. jachtów kabinowych, w które spokojnie można się wdrożyć nie mając wcześniej do czynienia z taką formą rywalizacji. Kto wie, może za kilka lat ktoś zagości w którejś z załóg wyścigu Sydney-Hobart?

Wszystkiego warto spróbować, nigdy nie wiadomo, co nam przypadnie do gustu i stanie się naszą pasją. Żeglarstwo jest sportem, który można uprawiać przez cały rok, więc możemy się zdecydować na rozpoczęcie naszej przygody praktycznie w każdym momencie… To kiedy zaczynamy?

Dołącz do naszej załogi PuntoVita

Serdecznie polecamy na nasze obozy żeglarskie dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz rodzin. Zapraszamy wszystkich chętnych poznać nowy sport, a także i tych, którzy są wyśmienitymi wilkami morskimi, a żagli nigdy dla nich nie jest za dużo. Oprócz tego, że otrzymają od nas wyszkolenie żeglarskie, najmłodsi uczestnicy ucieszą się pewnie na wiadomość, że czekają na nich jeszcze zabawy żeglarskie.

Kiedy jesteśmy na lądzie, wcale się nie nudzimy! Wolne chwile zapełniamy naszym załogom (oczywiście w granicach rozsądku – czasem też trzeba odpocząć, nawet od dobrej zabawy) różnymi grami i integracjami żeglarskimi. Często sami obozowicze proponują nam swoją ulubioną zabawę i cały obóz ma okazję zintegrować się podczas gry, którą znają i lubią. Jedno jest pewne: obóz żeglarski dla dzieci to wakacje z prawdziwego zdarzenia!

Jeśli chcesz uprawiać żeglarstwo razem z nami, to zapraszamy do kontaktu.

Szkoła Żeglarstwa PuntoVita, telefon: 501 177 487.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

2 komentarze - Dlaczego żeglarstwo? Zacznij przygodę z jachtingiem!

  1. Marim pisze:

    Wspaniała inicjatywa promowania żeglarstwo od najmłodszych lat.
    Pozdrawiam.

  2. maristo.pl pisze:

    Super, żeglarstwo to wspaniała przygoda oraz trudny sport bardzo mi się podoba ta inicjatywa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.