
Żeglarstwo sportowe i turystyczne – podobieństwa i różnice
Żeglarstwo jest formą aktywności, która może przybierać różne postacie. Dla jednych jest to rozrywka i sposób na udany urlop, inni będą traktować je jako sport. W artykule przedstawimy różnice pomiędzy żeglarstwem turystycznym i sportowym.
Czym jest żeglarstwo sportowe?
Żeglarstwo sportowe to nic innego niż uczestnictwo w regatach. Kluby żeglarskie szkolą zawodników pod kątem regat. Wbrew pozorom szkolenia nie obejmują jedynie treningów na jachcie. Uczestnicy zawodów żeglarskich trenują również wydolnościowo, aby wytrzymać, często skrajne warunki pogodowe panujące podczas zawodów. Dodatkowo zawodnicy uczą się strategii żeglowania pod kątem konkretnych zawodów. Pierwszy klub żeglarski w Polsce założono w 1922 roku w Chojnicach. ChKŻ istnieje do dziś i szkoli zawodników do startu w regatach.
Czym jest żeglarstwo turystyczne?
Żeglarstwo turystyczne to zdecydowanie „łagodniejsza” forma jachtingu. Głównym celem turystyki żeglarskiej jest wypoczynek. Wiele osób traktuje żeglarstwo jako pasję i sposób na spędzanie wolnego czasu. Nad polskimi jeziorami w sezonie wakacyjnym można zauważyć liczne jachty.
Można to zobaczyć w dziale: filmy żeglarskie.
Żeglarstwo turystyczne to dobry pomysł na wakacje dla każdej grupy wiekowej. Jest to atrakcja zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
Żeglarstwo turystyczne i sportowe to dwa z wielu obliczy żeglarstwa. O niezwykłych rodzajach żeglarstwa przeczytasz w artykule Żeglowanie – moje hobby. Poznaj 10 gatunków żeglarstwa.
