Obozy wędrowne dla młodzieży

Obozy wędrowne dla młodzieży są pełne przeżyć i barwnych wspomnień, które pozostają w pamięci na długo. Licząca do 6 osób załoga jachtu momentalnie staje się paczką znajomych, którzy przez dwa tygodnie prowadzą wędrowne życie na wspólnym pokładzie.

Instruktor zakwaterowany na jachcie razem z młodzieżą dba o dobrą żeglarską atmosferę i bezpieczeństwo uczestników. W obozie wędrownym dla młodzieży bierze udział zwykle około dziesięciu jachtów – cała flota przemierza razem Wielkie Jeziora Mazurskie, codziennie cumując w nowym miejscu.

Jest to najprawdziwsze żeglarstwo, stanowiące ciekawą alternatywę dla tradycyjnych wczasów w przepełnionych ośrodkach wypoczynkowych. Obóz wędrowny dla młodzieży jest świetną odskocznią od codzienności i szkołą praktycznych życiowych umiejętności.

Oferta obozów wędrownych dla młodzieży 

obóz szkoleniowe na patent żeglarza jachtowego dla młodzieży - mazury
Wędrowny obóz szkoleniowy na patent Żeglarza Jachtowego dla młodzieży (14 dni) »

Uczestnicy: młodzież 14-17 lat

 

turystyczny obóz żeglarski dla młodzieży na Mazurach
Wędrowny obóz turystyczny dla młodzieży (14 dni) »

Uczestnicy: 11-13 lat oraz młodzież 14-17 lat 

 

 

Dlaczego obóz wędrowny jest świetnym wyborem na wakacje dla młodzieży?

Życie na obozie wędrownym jest zupełnie innym doświadczeniem niż pobyt w tradycyjnym ośrodku wypoczynkowym. Bogato wyposażone jachty są nie tylko naszym środkiem podróży po Mazurach, ale przede wszystkim stanowią nasze miejsce zakwaterowania przez cały czas trwania obozu.

Na nich mieszkamy, śpimy i przygotowujemy posiłki. Dysponujemy wysokiej klasy jachtami, na których zakwaterowana jest 6-osobowa załoga wraz ze sternikiem-instruktorem. Daje to poczucie prawdziwego życia na wodzie i funkcjonowania jako żeglarz w zgranej załodze. Życie na pokładzie organizowane jest w tradycyjnym systemie wacht, które codziennie zmieniają się w wykonywaniu obowiązków.

Młodzieżowe obozy żeglarskie przepływają długą trasę, liczącą ponad 180 km szlaku żeglugowego na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Trasa nie jest dokładnie wytyczona, stałe są tylko jej punkty graniczne: Mikołajki na południu i Węgorzewo na północy.

Nasza baza w Wilkasach leży w połowie tej trasy, dlatego w trakcie obozu wędrownego z młodzieżą przepływamy jakby pętlę, odwiedzając najciekawsze miejsca szlaku, m. in. Giżycko, Sztynort, Stare Sady, często też małe miasteczko Ryn lub Popielo – jedną z niewielu przystani nad jeziorem Śniardwy.

Najczęściej na obozach wędrownych dla młodzieży płynie około dziesięciu jachtów, na których uczestnicy są odpowiednio dobrani wiekowo. Nie dziwi więc fakt, że przyjaźnie i znajomości zawiązane na takiej wyprawie często są bardzo trwałe, w końcu nie od dziś wiadomo, że żeglarstwo łączy ludzi!

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Obóz wędrowny dla młodzieży – szkolenie żeglarskie czy rejs turystyczny?

Wybierając się na wędrowny obóz żeglarski mamy do wyboru dwa warianty: szkoleniowy lub turystyczny.

Załogi szkoleniowe podczas całego rejsu przygotowują się do egzaminu na patent Żeglarza Jachtowego.

Są to wówczas intensywne dwa tygodnie nauki żeglowania: manewrów jachtem żaglowym, manewrów portowych na silniku oraz wielu innych. Oprócz intensywnego szkolenia praktycznego na młodych adeptów żeglarstwa czeka również spora dawka wiedzy z zakresu przepisów, budowy jachtu, teorii żeglowania, meteorologii i locji, a także ratownictwa.

Załogi na wędrownym obozie turystycznym nie realizują szkolenia żeglarskiego przygotowującego do egzaminu na patent żeglarski. Czas na wodzie spędzają bardziej rekreacyjnie. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy jadą na obóz pod żaglami po raz pierwszy, a także dla osób, które już mają patent żeglarza jachtowego – wówczas instruktor może prowadzić zajęcia doskonalące umiejętności żeglarskie.

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na obóz szkoleniowy czy turystyczny, wszystkie jachty będą spotykały się razem w porcie i nikomu nie zabraknie czasu na wypoczynek, klimatyczne ogniska i żeglarską zabawę!

Wyżywienie na obozach wędrownych dla młodzieży

Ku zaskoczeniu niektórych uczestników, żeglarze na naszych obozach wędrownych nie są skazani na konserwy i zupki chińskie. Żeglarskie menu bazuje na bardzo szerokiej liście produktów, które załogi z pomocą sternika komponują samodzielnie według swoich potrzeb. Istnieje nawet pewien kanon kuchni jachtowej, potraw łatwych i szybkich w przygotowaniu.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Gotuj z Neptunem, czyli jak wygląda gotowanie na jachcie? Zaopatrzenie dostarczane jest na obóz co drugi dzień.

Trzymamy się standardowego podziału na trzy główne posiłki w ciągu dnia, ale na wodzie apetyt dopisuje, dlatego uczestnicy mogą przygotowywać sobie różne przekąski przez cały czas. W trakcie rejsu nie brakuje też ognisk i grillów, na których praktykujemy bardzo szeroki repertuar potraw. Na naszych rejsach zawsze dbamy o dobrą kuchnię jachtową w wielu wariantach!

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Jak się przygotować do obozu wędrownego?

Wyposażenie jakie trzeba zabrać na wędrowny obóz dla młodzieży jest dość podobne do tego z innych turystycznych wypraw – górskich lub kajakowych. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego obuwia oraz odzieży przeciwdeszczowej.

Na Mazurach nie będziemy potrzebowali oryginalnych morskich sztormiaków – w zupełności wystarczy zwykła kurtka przeciwdeszczowa i spodnie. Kalosze przydają się tylko od czasu do czasu i nie są niezbędne.

Listę podstawowych rzeczy, które należy koniecznie zabrać na obóz wędrowny dla młodzieży znajdziesz w dziale ekwipunek na obóz. Bardziej szczegółowe informacje zamieściliśmy w artykule: co zabrać na obóz żeglarski?

Uczestnicy wędrownych obozów dla młodzieży otrzymują w prezencie przygotowany przez nas śpiewnik żeglarski z najpopularniejszymi szantami oraz firmową koszulkę pamiątkową.

Print Friendly, PDF & Email