Patent żeglarski - od ilu lat

Patent żeglarski – od ilu lat? Żeglowanie jest dla każdego?

Czy kiedykolwiek obserwując jachty poruszające się po jeziorach czy morzu zastanawiałeś się, jakich umiejętności czy uprawnień potrzeba, aby prowadzić taki jacht? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to przeczytaj koniecznie ten artykuł. Dowiesz się z niego, co należy zrobić, aby stać się żeglarzem i móc samodzielnie prowadzić jacht. Na pewno będzie potrzebny patent żeglarski – ile trzeba mieć lat, aby go wyrobić i zdać?

Dla kogo żeglarstwo?

Wbrew pozorom nie ma żadnych specjalnych wymagań, jakie należy spełnić, aby zacząć żeglować. Nie wymagany jest specjalny talent, czy sprawność fizyczna. Nieistotny jest wiek czy doświadczenie. Więc co jest potrzebne, aby uprawiać żeglarstwo? Przede wszystkim chęci i uśmiech na twarzy oraz dobry instruktor, który wprowadzi kursanta w tajniki żeglarstwa od podstaw.

Zdjęcie z jednego z naszych rejsów dla młodzieży po Wyspach Kanaryjskich (ferie zimowe). Zobacz więcej w naszej galerii zdjęć z „Kanarów”.  Żeglowanie po morzu to dalszy krok w żeglarskiej przygodzie. Wiele osób, które swoje pierwsze kroki na pokładzie, stawia właśnie na naszych obozach żeglarskich dla młodzieży (wakacje – Mazury), kontynuuje swój żeglarski rozwój na rejsach morskich dla młodzieży. Zaczynamy na Zatoce Gdańskiej, przez spokojne wody Chorwacji, po błękitne fale oceanu na Wyspach Kanaryjskich.

Czym jest patent żeglarski i jak go uzyskać?

Patent żeglarski to inaczej mówiąc prawo jazdy na jacht. Chcąc wyczarterować jacht i prowadzić go samodzielnie musimy posiadać patent żeglarski, który uprawnia nas do pływania po wodach śródlądowych i morskich. W Polsce wyróżniamy trzy stopnie uprawnień żeglarskich: żeglarz jachtowy, jachtowy sternik morski, kapitan jachtowy.

patent żeglarski co to

Patent żeglarski to dokument uprawniający do żeglowania jachtem po wszystkich akwenach śródlądowych w Polsce oraz w ograniczonym zakresie po wodach morskich. Patent jest potrzebny, aby wyczarterować (czyli wypożyczyć) jacht. Książeczka żeglarska (inaczej log-book) służy do udokumentowania odbytych rejsów, pozwala w jednym miejscu gromadzić informacje o naszym stażu na wodach śródlądowych oraz morskich.

Pierwszy stopień żeglarski pozwala na prowadzenie jachtów bez ograniczeń po wodach śródlądowych. Ponadto żeglarz jachtowy może pływać po wodach morskich do 2 mil morskich od brzegu z zastrzeżeniem, że pływa w dzień jachtem do 12 metrów długości kadłuba. Jak widać, uprawnienia podstawowego patentu są bardzo szerokie. W takim razie patent żeglarski od ilu lat? Według prawa patent żeglarski na żeglarza jachtowego może uzyskać osoba powyżej 14 roku życia. Aby otrzymać uprawnienia, należy zdać egzamin na patent żeglarski składający się z części praktycznej i teoretycznej.

Czy mogę pływać bez patentu?

Polskie prawo dopuszcza możliwość prowadzenia jachtów przez osoby bez patentu, jednak w bardzo ograniczonym zakresie. Osoba bez patentu może wypożyczyć jacht o długości kadłuba nie przekraczającej 7,5 metra.

Więcej informacji na temat możliwości żeglowania bez patentu oraz patentów żeglarskich w Polsce znajdziesz w artykule: Co potrzebne do kierowania jachtem? Żeglowanie bez patentu i z patentem!

Patent motorowodny – od ilu lat?

Podobnie jak w wypadku patentu żeglarskiego, do egzaminu na patent sternika motorowodnego może przystąpić osoba, która ukończyła 14 lat. Więcej na temat uprawnień motorowodnych przeczytasz w artykule: Czy warto robić patenty motorowodne?

Od czego zacząć przygodę z żeglarstwem?

Najważniejszą rzeczą jest dobór odpowiedniej szkoły żeglarskiej i kursu dopasowanego do naszych potrzeb. Na rynku dostępnych jest wiele form szkoleń żeglarskich. Można wybierać między kursami weekendowymi, stacjonarnymi a wędrownymi. Wybór szkoły żeglarskiej jest najistotniejszy. Należy dokładnie sprawdzić, ile lat doświadczenia ma dana szkoła i jakie uprawnienia posiadają instruktorzy. Najlepiej wybrać szkołę żeglarską z wieloletnim doświadczeniem, posiadającą wykwalifikowaną kadrę instruktorską. Jeśli szukamy obozu dla dzieci, ważne jest również przygotowanie pedagogiczne sterników.

przygoda żeglarstwo

Więcej dowiesz się z poradnika: Jak wybrać dobrą szkołę żeglarstwa dla nastolatka?

Jaki rodzaj szkolenia żeglarskiego wybrać?

W tej kwestii wszystko zależy od naszych preferencji i ilości czasu. Możemy szkolić się wyłącznie w weekendy w czasie dni wolnych od szkoły czy pracy. Jeśli szkolenie chcemy odbyć w czasie urlopu czy wakacji, mamy do wyboru dwie opcje: szkolenie stacjonarne i wędrowny obóz żeglarski.

Szkolenie stacjonarne polega na tym, że cały kurs odbywa się na jednym zbiorniku wodnym. Na jachcie spędza się kilka godzin dziennie pływając. Resztę czasu kursanci mogą poświęcić na wypoczynek na lądzie czy naukę teorii w sali wykładowej. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że uczestnicy kursu są zakwaterowani w pensjonacie, śpią w wygodnych łóżkach i nie musza martwić się o przygotowywanie posiłków. Minusem takiego rozwiązania są ograniczone możliwości zajęć praktycznych. Pływając po jednym akwenie szybko poznamy każdy jego zakamarek i niekoniecznie będziemy mieli możliwość przećwiczenia wszystkich manewrów. Nie będziemy również przygotowani na różne warunki panujące w portach, ponieważ przyzwyczaimy się do układu jednej mariny.

Drugim sposobem na szkolenie żeglarskie jest wędrowny obóz żeglarski. Szkolenie charakteryzuje się tym, że kursanci spędzają znacznie więcej czasu na jachtach i poruszają się po różnych jeziorach. Jacht staje się środkiem lokomocji, ale również miejscem zamieszkania i stołówką. Dzień na obozie żeglarskim rozpoczyna się od zbiórki na której kierownik obozu przedstawia plan dnia. Kursanci samodzielnie przygotowują posiłki (w przypadku najmłodszych uczestników zajmuje się tym sternik) oraz jacht do wypłynięcia.

Podczas wędrownego obozu kursanci mają okazję sprawdzić swoje umiejętności w różnych portach i na różnych jeziorach. Zdobywają dodatkowe umiejętności, uczą się składać maszt czy cumować przy dzikim brzegu. Wędrowny obóz żeglarski jest dobrą propozycją dla osób, które chcą poczuć klimat prawdziwego żeglarstwa.

dzień na obozie żeglarskim

Jak wygląda dzień na wędrownym obozie żeglarskim? Dowiedz się, jak wygląda dzień z życia żeglarza.

Obóz żeglarski = patent?

Chcesz spróbować żeglarstwa, ale nie wiesz czy patent żeglarski będzie Ci potrzebny? Wybierając się na obóz żeglarski nie masz obowiązku podejść do egzaminu na patent żeglarski. Jeśli chcesz postawić swoje pierwsze kroki na jachcie, ale też wypocząć, wybierz rejs turystyczny. W porównaniu do rejsu szkoleniowego jest on mniej intensywny. Jest więcej czasu na wypoczynek i zwiedzanie okolicznych atrakcji. Rejs turystyczny jest też dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają już patent żeglarski, ale chcą podszkolić swoje umiejętności pod okiem doświadczonego instruktora.

Podsumowując, żeglarstwo jest sportem dla każdego. W ostatnich latach stało się popularną formą turystyki. Patent żeglarski od ilu lat? Patent żeglarski może uzyskać osoba powyżej 14 roku życia. Podstawą zdobycia umiejętności żeglarskich są szczere chęci i dobra szkoła

żeglarstwo w 6 tygodni

Polecamy artykuł: Jak zacząć żeglować? Dowiedz się, jak najlepiej wybrać kurs żeglarski dla dorosłych.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

1 komentarz - Patent żeglarski – od ilu lat? Żeglowanie jest dla każdego?

  1. Michał pisze:

    Jako nowy adept żeglarstwa zdobycie takich uprawnień wydaje mi się raczej skomplikowana. Słyszałem też opinię, że zdobycie pozwolenia na pływanie jachtem żaglowym jest bardzo trudne, a patent uzyskują tylko doświadczeni. Jak to wygląda tak naprawdę w praktyce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.