Obozy wędrowne dla dzieci

Dobrą alternatywą dla masowych obozów stacjonarnych są obozy wędrowne dla dzieci, na których odpowiednio dobrani wiekowo uczestnicy przemierzają Mazury na jachtach. Żeglarskie obozy wędrowne dla dzieci mogą liczyć kilkudziesięciu uczestników, lecz same załogi to małe grupki – liczą zwykle do 6 osób.

Opiekę nad każdą z załóg sprawuje sternik/instruktor, który prowadzi jacht, uczy tajników żeglarstwa, a także dba o bezpieczeństwo i dobrą atmosferę w załodze.

W programie obozu wędrownego dla dzieci znajduje się nie tylko żeglowanie – uczestników czeka również zwiedzanie licznych zakątków Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich: dużych portów jachtowych, kameralnych przystani, wysp i dzikich brzegów. Na obozie wędrownym dzieci mają niepowtarzalną okazję poczuć się jak prawdziwi odkrywcy.

Oferta obozów wędrownych dla dzieci – Mazury

turystyczny obóz żeglarski dla młodzieży na Mazurach
Wędrowny obóz turystyczny dla młodzieży (14 dni) »

Uczestnicy: 11-13 lat oraz młodzież 14-17

 

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz wędrowny?

Na obozie wędrownym dla dzieci panuje zupełnie inna atmosfera niż na obozach stacjonarnych. Dzieci mogą doświadczyć czegoś zupełnie innego niż mieszkanie w tradycyjnym ośrodku wczasowym.

Na obozie wędrownym dzieci cały czas mieszkają na jachcie, który jest do tego celu odpowiednio przystosowany – wysokiej klasy jachty kabinowe wyposażone są w rozkładane koje (łóżka), zamykane kabiny, kambuz (kuchnię) oraz kingston (toaletę chemiczną).

Jacht staje się naszym małym domem, którym podróżujemy po wodzie, przemierzając Szlak Wielkich Jezior Mazurskich.

Przebywanie żeglarskiej trasy, odwiedzanie różnych portów i przystani, a także dzikich wysp i jezior jest istotą obozu wędrownego dla dzieci – większość dnia zajmuje po prostu żeglowanie.

Wieczory i noce spędzamy zacumowani w kolejnych portach, gdzie mamy dostęp do sanitariatów z prysznicami i infrastruktury rekreacyjnej, z której chętnie korzystamy organizując najmłodszym uczestnikom obozów wędrownych czas wolny. Czasami – zwykle dwa razy w ciągu obozu – cumujemy do dzikiego brzegu, spędzając noc w plenerze, w bliskim kontakcie z naturą.

Obóz wędrowny to coś więcej niż wypoczynek w ośrodku – dla wielu młodych adeptów żeglarstwa jest to przygoda ucząca cennych umiejętności takich jak samodzielność i współpraca w załodze.

Przemierzając żeglarski szlak na obozie wędrownym dzieci mogą poczuć się jak prawdziwi odkrywcy: jachty przepływają długą trasę, liczącą ponad 180 km żeglarskiego szlaku. Obozy wędrowne dla dzieci rozpoczynamy zawsze w naszej bazie w Wilkasach i realizujemy trasę Węgorzewo-Mikołajki, odwiedzając po drodze kilkanaście przystani.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Bezpieczeństwo obozu wędrownego dla dzieci

Podczas imprez żeglarskich bezpieczeństwo zawsze znajduje się na pierwszym miejscu. Na obozach wędrownych dla dzieci realizowane jest to na kilku płaszczyznach: wyposażenia jachtu, planowania żeglugi oraz odpowiednio dobranej kadry.

Po pierwsze jachty są systematycznie sprawdzane pod kątem sprawności technicznej – nie ma mowy na jakiekolwiek odstępstwa od tej reguły. Każdy z jachtów płynący w wędrownym obozie dla dzieci wyposażony jest we wszystkie wymagane prawem środki ratunkowe, takie jak kamizelki, koło ratunkowe i apteczkę.

Trasa całego rejsu, jak i poszczególne dni planowane są z uwzględnieniem zarówno krótko – jak i długoterminowej prognozy pogody pochodzącej z kilku źródeł, oraz z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych dzieci.

Nigdy nie wypływamy z portu, jeżeli spodziewamy się szczególnie trudnych warunków na wodzie. Po każdym bardziej intensywnym dniu staramy się zwolnić tempo i dać odpowiedni czas na wypoczynek.

Ostatecznie nasza wykwalifikowana kadra instruktorska dba o bezpieczeństwo dzieci przez 24 godziny na dobę. Co ważne, na obozie wędrownym dla dzieci przypada przynajmniej jeden opiekun na sześciu uczestników – jest to znacznie więcej niż na stacjonarnej koloni.

Ponadto w najmłodszych załogach na pokładzie jachtu oprócz sternika zakwaterowany jest dodatkowy opiekun, dbający o bezpieczeństwo dzieci podczas postojów w portach.

Wyżywienie na obozach wędrownych dla dzieci

Co drugi dzień na obóz dostarczane jest świeże zaopatrzenie, bazujące na szerokiej liście produktów. Załogi z pomocą instruktora mogą samodzielnie komponować swoje menu. Istnieje nawet pewien kanon kuchni jachtowej, potraw łatwych i szybkich w przygotowaniu, z którymi świetnie radzą sobie nawet najmłodsi uczestnicy obozów.

Posiłki przygotowywane są na jachtach pod opieką oraz nadzorem instruktora.

Na wodzie apetyt dopisuje, dlatego poza trzema głównymi posiłkami, uczestnicy w każdej chwili mogą przygotowywać sobie różne przekąski. W trakcie obozu wędrownego dla dzieci organizujemy także ogniska i grille.

Pełne wyżywienie wliczone jest w cenę. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule o zaopatrzeniu na rejsie żeglarskim.

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Jak przygotować dziecko do obozu wędrownego?

Listę rzeczy, w które należy wyposażyć dziecko na obóz wędrowny, przedstawiamy w dziale ekwipunek na obóz. Ważne jest, aby nie dawać zbyt wielu rzeczy i zwrócić uwagę na to, co rzeczywiście ważne.

Najważniejsze są spodnie przeciwdeszczowe i kurtka – mogą być takie same jak na wycieczkę w góry lub na kajaki, nie trzeba kupować drogich oryginalnych sztormiaków.

Kalosze nie są niezbędne – przydają się tylko od czasu do czasu. Więcej informacji umieściliśmy w artykule co zabrać na obóz żeglarski?

Wszyscy uczestnicy organizowanych przez nas wędrownych obozów dla dzieci otrzymują śpiewnik żeglarski z najpopularniejszymi szantami oraz pamiątkową koszulkę firmową.

Print Friendly, PDF & Email