Jak zostać żeglarzem w 3 prostych krokach? [+KOD RABATOWY]
Dobrze, że trafiłeś na tę stronę, ponieważ mam dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość: w tym roku możesz zostać żeglarzem! Domyślam się, że żeglarstwo chodzi Ci po głowie od dłuższego czasu, być może nie wiesz, jak się za to zabrać i od czego zacząć, dlatego w tym artykule pokażę Ci, że tylko trzy kroki dzielą Cię od tego, aby na serio nauczyć się żeglować – zupełnie od podstaw. Jak zostać żeglarzem? Przeczytaj ten tekst do końca, ponieważ zawiera bardzo przydatne informacje oraz dodatkowy bonus (kod rabatowy).
Skrót artykułu:
- Patent żeglarskich, czyli „prawo jazdy” na jacht można zrobić w ciągu tygodniowego szkolenia. Ale jest to dopiero wstęp do nauki żeglowania. Żeby dobrze czuć się za sterem jachtu, najlepiej spędzić 3 tygodnie na różnych rejsach z instruktorem.
- Trzy tygodnie szkolenia są rekomendowane przez wielu instruktorów i organizacje żeglarskie, przy czym nie muszą to być trzy tygodnie pod rząd.
- Po 6 tygodniach intensywnego pływania (3 szkolenie + 3 samodzielna praktyka) powinniśmy wejść już na taki poziom umiejętności, który daje maksimum satysfakcji z żeglowania.
- Mamy przygotowaną dla Ciebie taką ścieżkę rozwoju żeglarskiego, ale chciałbym abyś wiedział jak to dokładnie jest z tą nauką żeglowania. Dlatego artykuł jest obszerny, a na końcu jest dodatkowy prezent (kod rabatowy).
A teraz po kolei…
Na początek kilka dobrych wiadomości:
- zrobić patent żeglarski nie jest aż tak trudno,
- nauka żeglowania od samego początku jest przyjemna,
- możesz zacząć żeglować w każdym wieku, w swojej grupie wiekowej,
- być może nie uwierzysz: żeglarstwo jest jedną z tańszych form turystyki.
Zanim wyjaśnię szczegóły, uprzedzam, że będzie też zła wiadomość, ale o tym za chwilę.
Spis treści
- Krzysztof Osóbka
- Czy trudno jest zrobić patent żeglarski?
- Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się żeglować?
- Kursy żeglarskie a samodzielna praktyka
- Formuła 3 + 3
- Jak zostać żeglarzem w 3 krokach?
- Tydzień 1 – kurs żeglarski z egzaminem na patent Żeglarza Jachtowego
- Tydzień 2 – Rejs doszkalający na Mazurach
- Tydzień 3 – Ekspedycja Żeglarska
- Jaki rejs żeglarski wybrać na początek?
- Zacząć żeglować możesz w każdym wieku
- Żeglarstwo jest jedną z tańszych form turystyki
- Rejsy żeglarskie dla wszystkich
- Dla kogo jest żeglarstwo?
- Po co żeglować?
- Zła wiadomość
- Prezent – kod rabatowy na Ekspedycję
- 3 kroki do żeglarskiej przygody
Krzysztof Osóbka
Podpowiada, jak nauczyć się żeglować turystycznie bez nadmiaru stresu i niepotrzebnych błędów – nie pokaże Ci drogi najkrótszej, lecz najlepszą jaką zna, abyś jeszcze w tym roku mógł pewnie poczuć się za sterem jachtu śródlądowego.
Choć zna Mazury jak mało kto, Kraina Wielkich Jezior nie przestaje go fascynować. Pomysłodawca „Mazurskich Ekspedycji”.
Czy trudno jest zrobić patent żeglarski?
Nie, nie jest to trudne. Łatwiej jest zdobyć patent żeglarski, niż nauczyć się żeglować.
To pozornie dziwaczne stwierdzenie nie jest pozbawione sensu – zdobyć patent żeglarski to nie to samo, co nauczyć się żeglować. Patent żeglarski to WSTĘP to tego, by nauczyć się prawdziwego żeglowania.
Jak to działa?
Do 2014 roku szkolenie na Żeglarza Jachtowego było obowiązkowe, aby przystąpić do egzaminu na patent. Musiało trwać minimalnie dwa tygodnie – takie były wymagania Polskiego Związku Żeglarskiego (PZŻ). Nie można było przystępować do egzaminu bez ukończenia minimum dwutygodniowego kursu. Wśród kierowników szkoleń i egzaminatorów nie brakowało jednak głosów, że optymalny czas szkolenia to trzy tygodnie, ale tylko nieliczne szkoły żeglarstwa prowadzały takie kursy.
Obecnie do przystąpienia do egzaminu żeglarskiego ukończenie kursu nie jest formalnie wymagane, ale nie znam nikogo, kto przystępowałby do egzaminu bez odbycia kursu. Zwykle kursy dla dorosłych trwają tydzień. Turnusy dwutygodniowe prowadzone są głównie dla młodzieży a kursy trzytygodniowe chyba zupełnie zniknęły z rynku szkoleń żeglarskich na patent Żeglarza Jachtowego.
Rekomendacja trzech tygodni szkolenia jednak pozostała. Przy rozmiarach popularnych dziś jachtów (znacznie większych i bardziej luksusowych w porównaniu choćby z tymi sprzed 10 lat), które są często trudniejsze w prowadzeniu, postulat trzech tygodni szkolenia wydaje się tym bardziej zasadny.
Tylko kto ma trzy tygodnie urlopu?
Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się żeglować?
Kurs na Żeglarza Jachtowego i zdanie egzaminu żeglarskiego to dopiero początek żeglarskiej przygody – patent żeglarski daje uprawnienia do samodzielnego prowadzenia jachtów. Aby solidnie nauczyć się pływać jachtem, warto jednak poświęcić więcej czasu na szkolenie niż tydzień.
Zdarza się, że starsi żeglarze mówią, że potrzeba lat praktyki lub całego życia. Rozumiem, że dla niektórych żeglarstwo staje się nie tylko hobby czy życiową pasją lecz wręcz sposobem na życie – w sumie jest tym dla mnie. Jednak dla początkującego żeglarza, lub kogoś, kto dopiero przymierza się do tego by zacząć, „lata praktyki” to żadna odpowiedź.
Kursant, który dopiero co przyjechał na kurs żeglarski, często zadaje konkretne pytania:
- Ile czasu potrzeba, aby naprawdę poczuć się pewnie za sterami jachtu?
Na tak postawione pytanie, bez wahania odpowiadam:
- 6 tygodni intensywnego pływania.
Oczywiście nie oznacza to, że po 6 tygodniach staniemy się alfą i omegą żeglarstwa, albo że jesteśmy zwolnieni z obowiązku zachowania zasad bezpieczeństwa i dobrej praktyki żeglarskiej. Te umowne 6 tygodni powinno po prostu sprawić, że nasze umiejętności wzrosną do poziomu, który daje maksimum satysfakcji z żeglarstwa oraz bezpiecznego żeglowania.
Na taką odpowiedź niektórzy kursanci zadają kolejne pytanie:
Przecież przed chwilą mówiłeś, że optymalne są 3-tygodniowe kursy żeglarskie?
Kursy żeglarskie a samodzielna praktyka
Znajdą się i tacy, którzy uważają, że tylko i wyłącznie samodzielna praktyka zaprowadzi nas do wysokich umiejętności. Często powołują się przy tym na różne przypadki „szkoły życia” jaką przeszli pod żaglami. W każdej morskiej opowieści jest ziarnko prawdy.
W mojej opinii najszybciej, najbardziej efektywnie i jednocześnie najwięcej zabawy z nauki żeglowania wyciągają te osoby, które dobrze połączyły naukę żeglarstwa na kursach z samodzielną praktyką.
6, 8, 10 i więcej tygodni spędzonych na pokładzie nie uczyni z nikogo „wilka morskiego” ani „jeziorowego”, jeśli nie będzie miał dobrych wzorców wyniesionych z kursów żeglarskich. Samoukom grozi nie tylko stresująca i kosztowana nauka na własnych błędach, ale też utrwalanie złych nawyków.
Co roku widzimy na wodzie SETKI takich osób.
Błędy przy kładzeniu masztu skutkujące niszczeniem sprzętu to tylko jeden z objawów zbyt szybkiego porywania się na samodzielną żeglugę. Zniszczenia sprzętu mogą kosztować utratę nawet kilkutysięcznej kaucji oraz zepsuciem wakacji – a to wcale nie jest najwyższa cena, jaką można zapłacić za słabe przygotowanie się do roli sternika.
Większość osób, które dobrze czują się na żaglach przechodziło podobną drogę – dobry kurs żeglarski, dodatkowy rejs oraz żeglarskie wyzwanie. Nie chodzi wyłącznie o ilość czasu spędzonego na wodzie, ale też jego jakość.
Formuła 3 + 3
Pewnie już domyślasz się, jakie rozwiązanie proponuję. Rekomendacja, aby szkolić się trzy tygodnie, nie jest pozbawiona sensu. Samodzielna praktyka i „szkoła życia” na wodzie też jest bardzo potrzebna. Dlatego to, co rekomenduję z całą odpowiedzialnością, to następująca formuła:
3 tygodnie dobrego szkolenia + 3 tygodnie samodzielnej praktyki = 6 tygodni intensywnego pływania
Ważne żebyśmy się dobrze rozumieli: mówimy cały czas o żeglarstwie turystycznym, czyli pewnej formie turystyki kwalifikowanej – wymagającej opanowania pewnej wiedzy i umiejętności.
Kurs żeglarski to nie marynarka wojenna, nie szkoła morska, nie musztra, nie obóz przetrwania. Owszem, są wyzwania ale ranga tych wyzwań jest taka sama jak ranga wyzwań, które stoją przed początkującym turystą górskim czy narciarzem, który stawia swoje pierwsze kroki na stoku – każdy etap powinien być ciekawy i satysfakcjonujący.
To przecież turystyka – forma spędzania wolnego czasu, aktywności fizycznej, wakacji i przygody.
Nie jest tak, że dopiero po 3-6 tygodniach pływania będzie ono fajne. Od samego początku powinieneś się dobrze bawić pod żaglami, niezależnie od tego czy zaczynasz, jesteś średniozaawansowany, czy myślisz o podjęciu pracy jako instruktor (po 6 tygodniach solidnej praktyki zacznij się nad tym zastanawiać – warto;).
Kurs żeglarski – od pierwszego dnia spędzonego na jachcie – będzie dobrą zabawą.
Jak widzisz, nie twierdzę, że mogę z każdego zrobić „wilka morskiego” w ciągu tygodniowego kursu. Ale każdego, kto chce się tego nauczyć, w ciągu trzech dobrych rejsów mogę przygotować w 100% do samodzielnej praktyki na wodach śródlądowych.
Jeśli doczytałeś/aś aż dotąd (dziękuję!) i uważasz, że takie podejście ma sens, to oznacza, że moja propozycja jest dla Ciebie. Czytaj dalej.
Jak zostać żeglarzem w 3 krokach?
Jeszcze w tym roku możesz samodzielnie pływać jachtem po Mazurach lub jakimkolwiek innym akwenie w Polsce. Nie mówię przy tym tylko o zrobieniu uprawnień, ale przebyciu całej drogi od osoby początkującej przez średniozaawansowaną aż po wprawionego żeglarza w 100% gotowego do samodzielnej praktyki.
- Rejs szkoleniowy z egzaminem na Patent Żeglarski (początkujący)
- Rejs doszkalający na Mazurach (średniozaawansowany)
- Ekspedycja żeglarska (zaawansowany)
Trzy rejsy w różnych terminach, trzy odrębne tygodnie – jeden sezon i jesteś w 100% gotowy do samodzielnego zdobywania doświadczenia.
Tydzień 1 – kurs żeglarski z egzaminem na patent Żeglarza Jachtowego
Pierwszy kurs przygotowujący do egzaminu żeglarskiego w tym roku prowadzimy w majówkę. Jest to mocny początek sezonu: przez tydzień mieszkasz na pokładzie jachtu, który przemierza najciekawszy szlak żeglarski w Polsce. Jacht prowadzi instruktor z naszej kadry, który krok po kroku wprowadza Cię w tajniki żeglarstwa i przygotowuje do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.
Zobacz ofertę: Tygodniowy rejs szkoleniowy po Mazurach dla dorosłych i studentów – 8 dni (nowe okno, ten tekst czytaj dalej po kod rabatowy).
- Terminy: od maja do września
- Cena: od 1.990zł/os.
- Zobacz wszystkie terminy i ceny
Egzamin żeglarski
Po zdanym egzaminie czeka się kilka tygodni na wystawienie patentu żeglarskiego przez PZŻ.
Kurs na Sternika Motorowodnego
W trakcie każdego rejsu szkoleniowego na Mazurach można dodatkowo zrobić kurs na Sternika Motorowodnego PZMiNW.
Ciekawa trasa
Rejs szkoleniowy realizujemy na trasie Wilkasy – Bogaczewo – Jagodne – Szymonka – Giżycko. To trasa zapewniająca dużą różnorodność portów i akwenów żeglugi, prezentująca bogactwo Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Rejs na Mazurach to świetny wybór na początek przygody z żeglarstwem dla osób początkujących.
Tydzień 2 – Rejs doszkalający na Mazurach
Cenimy osoby, które mają poważne podejście do nauki żeglarstwa, dlatego jako jedna z niewielu firm w Polsce prowadzimy rejsy z dodatkowymi zajęciami szkoleniowymi. Specjalnie przygotowany program obejmuje naukę umiejętności, które wykraczają poza podstawowy kurs żeglarski. To propozycja dla osób, które pragną rozwijać swoje umiejętności żeglarskie, zaangażowanych i świadomych celu.
Zobacz ofertę: Rejs doszkalający na Mazurach dla studentów i dorosłych (nowe okno, ten tekst czytaj dalej po kod rabatowy).
Terminy i ceny:
- Terminy: od maja do września
- Cena: od 2.590zł/os.
- Zobacz wszystkie terminy i ceny
Duży jacht z kołem sterowym
Podczas rejsu będziemy przede wszystkim ćwiczyć manewry portowe i doskonalić pływanie pod żaglami na dużym jachcie z kołem sterowym. Podpowiemy Wam, jak dobrze zorganizować swój pierwszy kapitański rejs.
Najlepsze praktyki żeglugi śródlądowej.
Poruszymy m. in. zagadnienia takie jak planowanie trasy z uwzględnieniem warunków atmosferycznych i doskonalenie nawigacji na wodach śródlądowych z wykorzystaniem map oraz aplikacji mobilnych.
Maksymalnie 4 uczestników
Załoga na jednym jachcie szkoleniowym to maksymalnie czterech uczestników plus instruktor.
Tydzień 3 – Ekspedycja Żeglarska
Trzeci krok w żeglarskiej przygodzie jaką proponujemy to nasze żeglarskie Ekspedycje. „Ekspedycja” to żartobliwa nazwa rejsu z pomysłem, która przyjęła się u nas na stałe. Każda z tych żeglarskich wypraw ma swój określony cel – zmierzamy w jakiś odległy rejon Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, aby „odkryć” nowe zakątki na naszej żeglarskiej mapie.
Zobacz ofertę: Ekspedycja Śniardwy lub Ekspedycja Nidzkie lub Ekspedycja Mamry (nowe okno, ten tekst czytaj dalej po kod rabatowy).
Mazurskie Ekspedycje 2025:
Bardzo ciekawa trasa
Choć są to wyprawy bardzo żeglarskie – bardzo dużo pływania i nieraz wymagające, długie przeloty – nie brakuje na nich dobrej zabawy. W „Ekspedycjach” biorą udział wprawieni żeglarze oraz osoby, które pierwszy raz w życiu widzą łódkę na oczy – każdy znajduje w Ekspedycji ducha przygody! Przeczytaj więcej w artykule Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”?
Niezwykłe miejsca w krainie Mazur.
Wszystkie nasze „Ekspedycje” utrzymane są w wyprawowym klimacie odkrywania nowych zakątków na mapie. Niezwykłe zatoki, wyspy i rzadko uczęszczane szlaki – to wszystko pojawia się w programie każdej Ekspedycji.
Doświadczenie żeglarskie
Ze względu na swoją specyfikę „Ekspedycje” są rejsami, na których uczestnicy zdobywają bardzo dużo umiejętności żeglarskich. Długa trasa sprawia, że spędzamy na wodzie nawet 8 godzin dziennie (czasami więcej). Nasi sternicy nie są przy tym cały czas przy sterze – każdy z załogantów ma czas, aby poprowadzić jacht.
Ponadto wszyscy cały czas biorą udział w prowadzeniu jednostki, obsłudze żagli i – kilkakrotnie w ciągu dnia – cumowaniu i manewrach portowych. W trakcie tych rejsów aż cztery razy przechodziliśmy przez śluzy Karwik i Guziankę (łącznie przeprawiliśmy 20 jachtów), co dla wielu adeptów żeglarstwa jest cennym doświadczeniem.
Jaki rejs żeglarski wybrać na początek?
Uczciwa odpowiedź brzmi: KAŻDY. Powyższe trzy kroki to przede wszystkim PROPOZYCJA. Warto jednak przyjąć pewną kolejność – od rejsu dla osób poczatkujących po bardziej zaawansowany. Formuła 3 kroków jest pomyślana właśnie w ten sposób.
Zacząć żeglować możesz w każdym wieku
Nie ma ograniczeń wiekowych, aby zacząć uczyć się żeglarstwa. Kurs żeglarski możesz zrobić w każdym wieku, w swojej grupie wiekowej – załogi dobieramy pod względem wieku.
Najmłodsza osoba, która pojawiła się na naszym pokładzie miała 7 lat. Oczywiście był to rejs turystyczny, przygotowany z myślą o najmłodszych adeptach żeglarstwa. Egzamin żeglarski można zdawać od 14 roku życia.
Ile lat miała najstarsza osoba? Prawdę mówiąc nie jestem pewien, ale na pewno powyżej 70-tki. Na rejsach dla dorosłych na pokładzie jachtu jest zwykle nie więcej niż 4 osoby załogi w zbliżonym wieku. W jednym rejsie płynie od 5 do 10 jachtów, które spotykają się w kolejnych portach.
Żeglarstwo jest jedną z tańszych form turystyki
Być może żeglarstwo kojarzy się z ekskluzywną i drogą formą spędzania czasu – oczami wyobraźni łatwo zobaczyć luksusowy jacht z milionerami na pokładzie. W praktyce na mazurskim szlaku spotkamy zwykłych ludzi na urlopie, rodziny z dziećmi, grupy znajomych, studentów, dzieci na obozach żeglarskich, emerytów, kilku cudzoziemców (głównie Niemców i Czechów) – czy są wśród nich milionerzy? Nie wiem. W każdym razie żeglarstwo nie jest drogie.
Koszt czarteru jachtu waha się od ok. 150 zł do ponad tysiąca złotych za dobę, w zależności głównie od rozmiarów i standardu jachtu oraz terminu czarteru. Jacht jest środkiem podróży oraz miejscem zamieszkania jednocześnie dla kilku osób, dlatego wszelkie koszty żeglarskiej wyprawy (czarter jachtu, opłaty porowe, paliwo, wyżywienie) dzielą się pomiędzy uczestników.
W praktyce często okazuje się, że czarter jachtu jest tańszy niż miejsce w hotelu czy ośrodku wypoczynkowym dla rodziny lub grupy znajomych. Szczególnie jeśli zdecydujemy się na wybór mniejszego jachtu albo żeglugę poza ścisłym sezonem – wówczas ceny mogą być znacznie niższe.
Rejsy żeglarskie dla wszystkich
Przez 10 lat pływania po Mazurach prowadziłem przeróżne rejsy, ale wiem, że moje doświadczenie to tylko ułamek tego, pod jakimi banderami odbywają się rejsy żeglarskie. Otóż na Mazurach bez trudu znajdziecie rejsy dla… (tutaj dowolna kombinacja cech osób żeglujących lub ich zainteresowań).
Tak na przykład rejsy dla dzieci, rejsy dla studentów czy rejsy dla rodzin z dziećmi to nic zaskakującego. Ciekawym pomysłem, jaki kiedyś koło nas przepłynął, był „rejs ojców z córkami”. Rejsy „męskie” (ojców z synami) są na porządku dziennym. Tak samo jak „rejs dla singli”, „rejs dla wegetarian”, „rejs rowerowy” – żegluga przyciąga osoby o przeróżnych zainteresowaniach.
Jedną z największych niezwykłości nautycznych jakie widziałem, był „żłobek pod żaglami” – na pokładzie dwóch potężnych Maxusów 33 w istocie rezydowały maleńkie dzieci. 🙂
Dla kogo jest żeglarstwo?
Otóż, niezupełnie dla każdego – są pewne ludzkie cechy, które pod żaglami są szczególnie uciążliwe, są też pewne gusta i zamiłowania, którym nie po drodze z żeglowaniem.
- Żeglarstwo jest dla osób lubiących się uczyć – to turystyka kwalifikowana, czyli wymagająca pewnej wiedzy i umiejętności. Jeśli nauka tych umiejętności nie sprawia przyjemności, to żeglowanie również niekoniecznie.
- Żeglowanie jest dla osób ceniących aktywność fizyczną – żeglowanie po Mazurach to umiarkowany wysyłek fizyczny, jednak nie jest to wyłącznie leżakowanie na pokładzie.
- Żeglarstwo jest dla osób szanujących przyrodę – na rejsie większość czasu gościmy w środowisku, które ma wielu mieszkańców.
Po co żeglować?
Najczęściej dla ludzi. Ludzi, których możemy spotkać na przystani, ludzi, których możemy zabrać na rejs – czasem to rodzina, czasem znajomi, a czasem zupełnie przypadkowi towarzysze podróży.
Wspólne doświadczeni i przeżycia z rejsu mają niezwykłą moc tworzenia przyjaźni i znajomości. To zwykle powód, dla którego coraz więcej ludzi wraca na żagle.
Doświadczenia z nauki żeglowania i życia na pokładzie jachtu są bardzo uniwersalne – żeglarstwo pomaga poznać samego siebie, doświadczyć przeróżnych sytuacji i niejednokrotnie bywa cenną „szkołą życia”.
Znam również wielu miłośników pływania w pojedynkę, co rzeczywiście ma dość niesamowity, refleksyjny klimat. Osobiście jednak wolę pływać przynajmniej we dwoje.
W żeglarstwie, a w szczególności w tematyce szkoleń żeglarskich, dryfują czasem – niczym statki widmo – stare dogmaty o źródłach trudnych do ustalenia. Istnieje na przykład taki pogląd, że grupy znajomych, rodziny, pary a nawet małżeństwa należy koniecznie rozdzielać – nie powinni się szkolić na pokładzie tych samych jachtów.
Na szczęście mało kto w to rzeczywiście wierzy i stosuje. Jest to archaiczna bzdura, o której napiszę kiedyś osobny artykuł. Żeglarstwo turystyczne jest po to, aby cieszyć się nim wspólnie z bliskimi. Nawet jeśli jedziesz na rejs jako singiel/ka razem z nieznaną grupą osób, to bardzo możliwe, że znajomości zawarte pod żaglami pozostaną z tobą na długo…
Zła wiadomość
Na początku wspominałem, że niestety jest też zła wiadomość. Co roku spotykamy się z tym problemem latem. Piękna pogoda, mnóstwo jachtów na wodzie, sezon żeglarski w pełni… Dzwoni telefon. Dzwoni drugi telefon. Trzeci.
Dzwonią osoby, którym przypomniało się, że przecież zawsze chciały spróbować żeglarstwa, zobaczyć jak to faktycznie wygląda, albo miały postanowienia typu: w tym roku zrobię patent żeglarski. W ubiegłym roku miejsca na większości rejsów były zajęte kilka tygodni przed sezonem.
Kto się za długo wahał z podjęciem decyzji, ostatecznie nie załapał się na żaden rejs. Cała nasza flota i wszyscy instruktorzy mieli pełne obłożenie przez cały sezon. Z jednej strony to oczywiście cieszy, że tak dużo osób interesuje się żeglarstwem, jednak przykro jest odmawiać przyjęcia na rejs z powodu braku miejsc (mimo, że rozszerzyliśmy liczbę naszych jachtów).
Tendencja ta wciąż się utrzymuje – zgłoszenia na rejsy na Mazurach we wszystkich terminach napływają już w od listopada ubiegłego roku.
Dlatego jeśli kiedykolwiek myślałeś o tym, żeby zacząć żeglować, to dobry moment, aby zarezerwować miejsce na rejsie jest TERAZ – póki są miejsca.
Załogi Ekspedycji Wrota Mazur (2018 r.), jednego z naszych flagowych rejsów. Większość uczestników pływa z nami od lat – genialne zdjęcia z wyprawy znajdziesz w albumie na naszym profilu na Facebook.
Prezent – kod rabatowy na Ekspedycję
Dobrze jest, jeśli na rejsy i szkolenia żeglarskie trafią osoby, które rzeczywiście wiedzą o co w tym chodzi: ile czasu potrzeba, żeby nauczać się żeglować, jak nauczyć się żeglować, dla kogo jest żeglowanie itd. Jeśli doczytałeś/doczytałaś ten artykuł aż dotąd, to znaczy, że jesteś taką osobą. Dlatego mam prezent właśnie dla Ciebie:
Kod rabatowy na rejs żeglarski: KO
Rabat: -5%
Na rejsy: Ekspedycja Śniardwy lub Ekspedycja Nidzkie lub Ekspedycja Mamry
Kody rabatowe są dostępne po przejściu do formularza rejestracji. W związku z dużą ilością zgłoszeń, które cały czas napływają (o czym pisałem wyżej) liczba kodów rabatowych jest ograniczona.
Kody rabatowe na rejsy żeglarskie 2026 są dostępne po przejściu do formularza rejestracji do wyczerpania puli.
3 kroki do żeglarskiej przygody
Nasza propozycja to trzy osobne rejsy w różnych terminach, które pozwolą Ci w ciągu jednego sezonu przejść od podstaw po zaawansowany poziom umiejętności żeglarskich tak, abyś mógł w pełni samodzielnie prowadzić jachty śródlądowe.
Trzy tygodnie szkolenia (zgodnie z rekomendacją praktyków) pozwolą Ci:
- uzyskać patent Żeglarza Jachtowego uprawniający do prowadzenia jachtów żaglowych,
- opanować 100% wiedzy teoretycznej potrzebnej do żeglowania na śródlądziu,
- zdobyć ponad 120 godzin praktycznego doświadczeni w prowadzeniu jachtów różnego typu
- opanować umiejętności żeglarskie na trzech poziomach: podstawowym, średniozaawansowanym i zaawansowanym,
- opcjonalnie: zrobić dodatkowy kurs z egzaminem na patent Sternika Motorowodnego, który w połączeniu z patentem żeglarskim daje nieograniczone możliwości prowadzenia jachtów po wodach śródlądowych.
Wybierz rejs dla siebie:
Tygodniowy rejs szkoleniowy po Mazurach dla dorosłych i studentów – 8 dni (początkujący)
- Terminy: od maja do września
- Cena: od 1.990zł/os.
- Zobacz wszystkie terminy i ceny
Rejs doszkalający na Mazurach dla dorosłych – 8 dni (średniozaawansowany)
- Terminy: od maja do września
- Cena: od 2.590zł/os.
- Zobacz wszystkie
Ekspedycja Śniardwy (zaawansowany)
- Termin: 26.04 – 04.05.2025 – 9 dni
- Cena: 1.690 zł/os.
Ekspedycja Nidzkie (zaawansowany)
- Termin:14.06 – 21.06.2025 – 8 dni
- Cena: 1.190 zł/os.
Ekspedycja Mamry (zaawansowany)
- Termin: 31.08 – 06.09.2025 – 7 dni
- Cena: 1.890 zł/os.
Kiedy przejdziesz taką drogę, własna praktyka może zaprowadzić Cię na bardzo satysfakcjonujący poziom. Uprzedzam jednak, że żeglarstwo jest bardzo wciągające, dlatego jak już się mocno opływasz (tak plus minus 6 tygodni), pomyśl, czy nie chciałbyś/chciałabyś pracować w żeglarstwie. W końcu większość naszej kadry to nasi dawni kursanci, którzy przeszli taką właśnie ścieżkę.
Czy to jest dla Ciebie?
Wiem, że to długi artykuł. Cieszę się, że dotarłeś aż tutaj i bardzo Ci dziękuję za przeczytanie go do końca. Mam nadzieję, że znalazłeś w nim przydatne informacje.
Oznacza to, że żeglarstwo jest dla Ciebie, ponieważ napisałem ten tekst z myślą o osobach, które serio myślą o żeglarstwie, czyli takich jak Ty.
Zadzwoń do mnie
Jeśli ten tekst Cię zaciekawił, masz dodatkowe pytania o któryś z rejsów lub chcesz pogadać o szczegółach – dzwoń.
Chętnie podpowiem, jak zacząć żeglować.
Krzysztof Osóbka
tel. 782 667 073
krzysztof@puntovita.pl
Instruktor Żeglarstwa
Jachtowy Sternik Morski
Kierownik Wyszkolenia Żeglarskiego w Szkole Żeglarstwa PuntoVita