
Jachting może być naprawdę EKO!
Żeglarstwo to sport wodny polegający na napędzaniu jednostek pływających za pomocą siły wiatru. Oznacza to, że żeglowanie to ekologiczny sposób przemieszczania się, ponieważ wykorzystuje odnawialne źródło energii. Jeśli chcemy zadbać o środowisko, to warto wybrać jacht zamiast samochodu. Możemy nim przemieszczać się przez równie malownicze miejsca, a pływanie jest zdecydowanie ciekawsze niż nudna jazda samochodem.
Wybierając się na rejs żeglarski należy pamiętać o kilku ważnych zasadach tak, aby nie szkodzić środowisku i innym osobom na wodzie. Przede wszystkim należy pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni za jacht, załogę oraz środowisko po którym żeglujemy. Poniżej znajdują się najważniejsze zasady dotyczące ekologicznego korzystania ze środowiska wodnego.
Spis treści
Największy wróg zbiorników wodnych – plastik i chemia
Obecnie w morzach i oceanach znajduje się ponad 150 milionów ton plastiku. Rocznie do zbiorników wodnych trafia nawet do 12 milionów ton plastiku. Szacuje się, że w 2050 roku w oceanach będzie więcej odpadów niż ryb. Plastik nie tylko zaśmieca wodę i wybrzeża, szkodzi również zwierzętom, które zaplątują się w odpady lub połykają kawałki plastiku.
Powinniśmy zatem pamiętać o redukcji plastiku jak najbardziej to możliwe. Kiedy robimy zakupy na rejs korzystajmy z toreb płóciennych, wielokrotnego użytku. Kupując wodę wybierajmy butelki o większej pojemności (5 litrowe), zamiast zgrzewki wody 1,5 litrowej. Plastikowe butelki możemy napełniać wodą kolejny raz będąc w porcie. Taką wodę możemy wykorzystać do gotowania. Ograniczmy korzystanie z jednorazowych naczyń.
Wielbiciele kąpieli w jeziorach powinni pamiętać, że większość kosmetyków zawiera składniki szkodzące środowisku. Warto zwrócić uwagę na skład i wybrać produkty, które nie zatrują wody. Na rynku jest wiele marek w różnych cenach, które oferują kosmetyki o naturalnym składzie. Najlepiej jednak korzystać z pryszniców w portach. To samo dotyczy płynów do naczyń i innych środków czystości.
Pamiętajmy również o sortowaniu śmieci i nie wyrzucaniu niczego za burtę. Jeśli chcemy cieszyć się pięknem natury i czystymi wodami nie zaśmiecajmy ich.
Optymalizujmy zużycie wody i energii
Ładowanie akumulatora i napełnienie zbiornika wodnego to czasochłonna i kosztowna czynność w trakcie obozu żeglarskiego. Warto zatem pamiętać o rozsądnym zarządzaniu zasobami. Naczynia zmywajmy najlepiej w portach, jeśli jesteśmy tam codziennie. Każda marina posiada wyznaczone do tego miejsce. Z akumulatora korzystajmy z rozwagą, światła zapalajmy tylko wtedy, kiedy jest potrzebne. Silnika używajmy tylko, gdy nie ma wiatru lub przy manewrach portowych.
Kiedy sprzyja nam wiatr, korzystajmy z niego, w końcu na tym polega jachting. Wiele jachtów wyposażonych już jest w panele słoneczne, które pomogą zaoszczędzić energię. Pamiętając o tych kwestiach zużycie energii ograniczymy do minimum, zmniejszając dzięki temu również koszty. Na rynku pojawiają się również silniki elektryczne, dzięki którym ograniczy się emisję spalin. Takie silniki można również używać w miejscach, w których silniki spalinowe są zabronione.
Racjonalne zaopatrzenie na rejs
Robiąc wyposażenie żeglarza przed rejsem warto sporządzić dokładną listę potrzebnych rzeczy. Rozplanować posiłki na każdy dzień i pod tym kątem zrobić zakupy. Dzięki temu unikniemy marnotrawstwa żywności. Należy wziąć pod uwagę ilość dni (co jaki czas możemy zrobić zaopatrzenie).
Dokładnie przeanalizujmy nasze zakupy, nie warto robić ogromnych zakupów tylko po to, aby większość rzeczy później wyrzucić. W niektórych portach można spotkać się z wyznaczonym miejscem, w którym możemy umieścić jedzenie którego nie wykorzystaliśmy. Osoby potrzebujące będą mogły wykorzystać produkty, które nam nie będą już potrzebne.
Najważniejsze wskazówki
Pamiętajmy, aby nie zostawić niczego na noc na pokładzie, resztki jedzenia, reklamówki czy inne odpadki mogą przez noc zostać zwiane lub rozniesione przez zwierzęta.
- Oszczędzajmy energię i wodę, korzystajmy z nich tylko w razie potrzeby.
- Jak najwięcej wykorzystujmy siłę wiatru.
- Planujmy posiłki z wyprzedzeniem i nie róbmy wielkich zapasów.
- Korzystajmy z toreb materiałowych, wielokrotnego użytku.
- Segregujmy śmieci.
Świadomość żeglarzy dotycząca ekologii wzrasta. Coraz racjonalniej korzystamy z energii i wody. Zastępujemy foliowe reklamówki tymi wielokrotnego użytku i korzystamy z ekologicznych środków czystości. Warto zwracać uwagę na to, w jaki sposób oddziałujemy na środowisko. Jeśli chcemy cieszyć się piękną naturą, pamiętajmy o szanowaniu jej.
