Jachting może być naprawdę EKO!
Żeglarstwo to sport wodny polegający na napędzaniu jednostek pływających za pomocą siły wiatru. Oznacza to, że żeglowanie to ekologiczny sposób przemieszczania się, ponieważ wykorzystuje odnawialne źródło energii. Jeśli chcemy zadbać o środowisko, to warto wybrać jacht zamiast samochodu. Możemy nim przemieszczać się przez równie malownicze miejsca, a pływanie jest zdecydowanie ciekawsze niż nudna jazda samochodem.
Wybierając się na rejs żeglarski należy pamiętać o kilku ważnych zasadach tak, aby nie szkodzić środowisku i innym osobom na wodzie. Przede wszystkim należy pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni za jacht, załogę oraz środowisko po którym żeglujemy. Poniżej znajdują się najważniejsze zasady dotyczące ekologicznego korzystania ze środowiska wodnego.
Spis treści
Największy wróg zbiorników wodnych – plastik i chemia
Obecnie w morzach i oceanach znajduje się ponad 150 milionów ton plastiku. Rocznie do zbiorników wodnych trafia nawet do 12 milionów ton plastiku. Szacuje się, że w 2050 roku w oceanach będzie więcej odpadów niż ryb. Plastik nie tylko zaśmieca wodę i wybrzeża, szkodzi również zwierzętom, które zaplątują się w odpady lub połykają kawałki plastiku.
Powinniśmy zatem pamiętać o redukcji plastiku jak najbardziej to możliwe. Kiedy robimy zakupy na rejs korzystajmy z toreb płóciennych, wielokrotnego użytku. Kupując wodę wybierajmy butelki o większej pojemności (5 litrowe), zamiast zgrzewki wody 1,5 litrowej. Plastikowe butelki możemy napełniać wodą kolejny raz będąc w porcie. Taką wodę możemy wykorzystać do gotowania. Ograniczmy korzystanie z jednorazowych naczyń.
Wielbiciele kąpieli w jeziorach powinni pamiętać, że większość kosmetyków zawiera składniki szkodzące środowisku. Warto zwrócić uwagę na skład i wybrać produkty, które nie zatrują wody. Na rynku jest wiele marek w różnych cenach, które oferują kosmetyki o naturalnym składzie. Najlepiej jednak korzystać z pryszniców w portach. To samo dotyczy płynów do naczyń i innych środków czystości.
Pamiętajmy również o sortowaniu śmieci i nie wyrzucaniu niczego za burtę. Jeśli chcemy cieszyć się pięknem natury i czystymi wodami nie zaśmiecajmy ich.
Optymalizujmy zużycie wody i energii
Ładowanie akumulatora i napełnienie zbiornika wodnego to czasochłonna i kosztowna czynność w trakcie obozu żeglarskiego. Warto zatem pamiętać o rozsądnym zarządzaniu zasobami. Naczynia zmywajmy najlepiej w portach, jeśli jesteśmy tam codziennie. Każda marina posiada wyznaczone do tego miejsce. Z akumulatora korzystajmy z rozwagą, światła zapalajmy tylko wtedy, kiedy jest potrzebne. Silnika używajmy tylko, gdy nie ma wiatru lub przy manewrach portowych.
Kiedy sprzyja nam wiatr, korzystajmy z niego, w końcu na tym polega jachting. Wiele jachtów wyposażonych już jest w panele słoneczne, które pomogą zaoszczędzić energię. Pamiętając o tych kwestiach zużycie energii ograniczymy do minimum, zmniejszając dzięki temu również koszty. Na rynku pojawiają się również silniki elektryczne, dzięki którym ograniczy się emisję spalin. Takie silniki można również używać w miejscach, w których silniki spalinowe są zabronione.
Racjonalne zaopatrzenie na rejs
Robiąc wyposażenie żeglarza przed rejsem warto sporządzić dokładną listę potrzebnych rzeczy. Rozplanować posiłki na każdy dzień i pod tym kątem zrobić zakupy. Dzięki temu unikniemy marnotrawstwa żywności. Należy wziąć pod uwagę ilość dni (co jaki czas możemy zrobić zaopatrzenie).
Dokładnie przeanalizujmy nasze zakupy, nie warto robić ogromnych zakupów tylko po to, aby większość rzeczy później wyrzucić. W niektórych portach można spotkać się z wyznaczonym miejscem, w którym możemy umieścić jedzenie którego nie wykorzystaliśmy. Osoby potrzebujące będą mogły wykorzystać produkty, które nam nie będą już potrzebne.
Najważniejsze wskazówki
Pamiętajmy, aby nie zostawić niczego na noc na pokładzie, resztki jedzenia, reklamówki czy inne odpadki mogą przez noc zostać zwiane lub rozniesione przez zwierzęta.
- Oszczędzajmy energię i wodę, korzystajmy z nich tylko w razie potrzeby.
- Jak najwięcej wykorzystujmy siłę wiatru.
- Planujmy posiłki z wyprzedzeniem i nie róbmy wielkich zapasów.
- Korzystajmy z toreb materiałowych, wielokrotnego użytku.
- Segregujmy śmieci.
Świadomość żeglarzy dotycząca ekologii wzrasta. Coraz racjonalniej korzystamy z energii i wody. Zastępujemy foliowe reklamówki tymi wielokrotnego użytku i korzystamy z ekologicznych środków czystości. Warto zwracać uwagę na to, w jaki sposób oddziałujemy na środowisko. Jeśli chcemy cieszyć się piękną naturą, pamiętajmy o szanowaniu jej.
Postój na dziko – dobre praktyki
Tym żeglarzom, którzy decydują się na postój na dziko w jakimkolwiek miejscu przypominamy kilka dobrych praktyk:
- Nie cumuj do drzew. Przed rejsem wyposaż się w stalowy wkrętak / świder – różnie to nazywają – można coś takiego kupić za parę złotych nawet w sklepie zoologicznym (!) pod dziwną nazwą „wkrętak dla psów”. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, dużo lepsze od cumowania do drzew. Nie tylko nie naruszamy niepotrzebnie roślin, ale możemy poprowadzić cumę w dowolne miejsce na brzegu.
- Nigdy nie myj naczyń w jeziorze i nie używaj żadnych detergentów w pobliżu wody. Może się wydawać, że „kilka talerzy nie zrobi różnicy”. Zrobi. Pomyśl, że w samym 2020 roku na mazurskim szlaku pływało 12 tysięcy jachtów… A teraz pomyśl ile tam jest talerzy… No dobrze, po porostu tego nie róbcie 🙂
- Nie pal ognisk gdzie popadnie. Na wielu bindugach są do tego wyznaczone miejsca, ale to nie oznacza, że można rozpalać ogniska w każdym miejscu na dziko.
- Niech opał na ognisko przypłynie razem z tobą – ten pomysł może wydać się niektórym osobliwy, ale jeśli chociaż chwilę przyjrzymy się jakiemukolwiek dzikiemu brzegowi pod koniec sezonu, łatwo zauważyć, że jest on niemal doszczętnie oskubany z patyków, chrustu, niestety nie brakuje też drewna ewidentnie wyjętego z lasu. Drewno można tanio kupić – będzie to drewno dobrej jakości – i przywieźć ze sobą. Ktoś może powiedzieć, że to wożenie drwa do lasu, ale to jest właśnie to co często robimy w zorganizowanych grupach. Wówczas nasi załoganci nie latają z siekierą po lesie…
- Przestrzegajcie ciszy nocnej również na postojach na dziko, szczególnie gdy obok was są inni żeglarze. A w sezonie najczęściej inni żebrze będą w pobliżu. Może kilka, a może kilkadziesiąt metrów dalej będzie stał inny jacht, a jego załoga – tak samo jak Ty – będzie chciała cieszyć się urokami postoju w plenerze jakimi są przede wszystkim cisza i spokój.
- Zabierz wszystkie śmieci ze sobą, łącznie z tymi, które znajdziesz na miejscu. A niestety znajdziesz nie mało, dlatego weź tyle ile możesz. Praktykujemy to zawsze – niekiedy nasze jachty wracają z postoju na dziko niczym statki asenizacyjne na Jezioraku: z bakistami załadowanymi śmieciami, które zostawili inni.
Więcej porad znajdziesz w poradniku: Cumowanie na dziko [PORADNIK]
Być może kiedyś doczekamy na Mazurach instalacji takich jak na Jezioraku – swoją drogą rozwiązania pochodzącego z Norwegii. Póki co zachęcamy by podziwiać wyspy wyłącznie z daleka.
Ekspedycje na Mazurach 2025
Dobra praktyka żeglarska – również w zakresie EKO-żeglarstwa – jest nieodłącznym składnikiem każdej naszej Mazurskiej Ekspedycji. Pomysł na „Ekspedycje” przyjął się u nas na stałe. Każda z tych wypraw ma swój określony cel, wszystkie utrzymane są w wyprawowym klimacie – „odkrywamy” przecież nowe zakątki na żeglarskiej mapie!
Mazurskie Ekspedycje w 2025 roku – zobacz najlepsze rejsy żeglarskie na Mazurach:
- Ekspedycja Śniardwy – żeglarska wyprawa na największe z polskich jezior; termin: 26.04 – 04.05.2025 – 9 dni
- Ekspedycja Nidzkie – rejs na dzikie południe Mazur; termin: 14.06 – 21.06.2025 – 8 dni
- Ekspedycja Mamry – rejs po północnych Mazurach połączony z jubileuszem 15-lecia Szkoły Żeglarstwa PuntoVita; termin: 31.08 – 06.09.2025 – 7 dni
Kod rabatowy na Ekspedycję
Kody rabatowe są dostępne po przejściu do formularza rejestracji. W związku z dużą ilością zgłoszeń, które cały czas napływają liczba kodów rabatowych jest ograniczona.
Kod rabatowy na rejs żeglarski: KO
Rabat: -5%
Na rejsy: Ekspedycja Śniardwy lub Ekspedycja Nidzkie lub Ekspedycja Mamry
Dowiedz się więcej Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”?
Zapraszamy także na obozy żeglarskie organizowane przez Szkołę Żeglarstwa Puntovita.