trasa żeglarska na mazurach

Trasy żeglarskie na Mazurach w trakcie rejsów z PuntoVitą

Szlak żeglarski na Mazurach pozwala na realizację bardzo wielu tras rejsów turystycznych. W zależności od miejsca, z którego zaczynamy rejs żeglarski, możemy wybrać różne akweny do żeglowania jachtem. W tym artykule przedstawimy najlepsze trasy żeglarskie na Mazurach, którymi pływamy jachtem podczas rejsów z PuntoVita.

Główna trasa żeglarska

Główny szlak żeglugowy na Mazurach przebiega z południa na północ, z miejscowości Pisz (jezioro Roś) do Węgorzewa (jezioro Mamry) i liczy około 86 km. Na tej trasie znajdują się główne miasta na szlaku WJM:

  • Pisz – Mikołajki – Giżycko – Węgorzewo

Oprócz szlaku głównego na Mazurach mamy przynajmniej dziesięć szlaków bocznych, które pozwalają organizować rejsy po Mazurach o różnych kombinacjach trasy.

trasa żeglarska pisz mikołajki

Najwięcej rejsów rozpoczyna się w Giżycku i jego okolicach (Wilkasy, Piękna Góra), dlatego trasy żeglarskie na Mazurach zaczniemy omawiać od tego miasta. Rejsy z Giżycka płyną w dwóch kierunkach: północnym (Węgorzewo) i południowym (Mikołajki).

Trasa rejsu Giżycko – Węgorzewo

To jedna z najpopularniejszych tras żeglarskich, na której spotkamy po drodze setki jachtów i motorówek. Odległość z Giżycka do Węgorzewa wynosi około 24 km, oczywiście jeśli będziemy trzymali się wytyczonego bojami farwaterowymi szlaku żeglarskiego. Żeglując tą trasą, płyniemy najczęściej przez duże otwarte przestrzenie jeziora Kisajno, Dargin i Mamry.

jacht kętrzyńska przystań

Jacht przy kei w Kętrzyńskiej Przystani na Jeziorze Mamry – niewielka, sympatyczna przystań w północnej części Mazur. Można tutaj zawinąć nieco schodząc z trasy rejsu z Giżycka do Węgorzewa. Więcej podobnych miejsc w tym rejonie opisaliśmy w artykule Mazury północne – gdzie warto popłynąć jachtem?

Sugerowany czas: tygodniowy rejs.

Składanie masztu: maszt trzeba złożyć tylko raz, aby przepłynąć pod mostem sztynorckim.

Na co zwrócić uwagę:

  • Możliwe duże zagęszczenie ruchu w okolicach mostu sztynorckiego i na jeziorku Kirsajty.
  • Ze względu na stosunkowo duże odległości, trasę należy planować obserwując prognozę pogody na najbliższe dwa dni.
  • Sporo znaków kardynalnych – szczególnie na jeziorze Mamry, szlak jest bardzo dobrze oznakowany.

Porty na trasie:

  • Sztynort – jeden z największych portów na Mazurach i właściwie jedyny solidny port w pierwszej połowie trasy Giżycko – Węgorzewo.
  • Opcjonalnie innych miejsc do cumowania na noc możemy szukać na jeziorze Dargin.
  • Na jeziorze Mamry znajdziemy sporo dobrych przystani. Warta odwiedzenia jest Kętrzyńska Przystań.

Propozycja trasy rejsu z Giżycka do Węgorzewa (7 dni)

  1. Giżycko (zaokrętowanie)
  2. Giżycko – Sztynort
  3. Sztynort – Kętrzyńska Przystań
  4. Kętrzyńska Przystań – Węgorzewo
  5. Węgorzewo – Plaża Poganty (j. Dargin)
  6. Plaża Poganty – Giżycko
  7. Giżycko (wyokrętowanie)

Możliwe warianty:

  • Wypad na Jezioro Dobskie – najlepiej ze Sztynortu. Całe jezioro jest objęte zakazem ruchu na silniku i znajdziemy tam tylko jedną bindugę: Kąt Rajcocha. Trasa żeglarska dla miłośników dzikich, opustoszałych miejsc.
  • Jezioro Święcajty – odnoga głównego szlaku żeglarskiego na jeziorze Mamry biegnie na wschód, na jezioro Święcajty. Znajdziemy tutaj ciekawy port warty odwiedzenia: Piękny Brzeg.
  • Rozpoczęcie rejsu w Sztynorcie – duży port jachtowy jest bazą kilku firm czarterowych i wiele rejsów zaczyna się właśnie stąd, również ze względu na łatwy dojazd do Sztynortu.

sztynort

Sztynort – dojazd: ruszając z Giżycka drogą 63 na północ kierujemy się do miejscowości Pozezdrze, następnie skręcamy na zachód (ul. 1 maja). Malownicza droga prowadzi przez osady Harsz, Kirsajty i most sztynorcki – najdłuższy most na mazurach. Dojazd do Sztynortu z Giżycka zajmuje około pół godziny (26 km).

Trasa rejsu z Giżycka na północ, w kierunku Węgorzewa, najczęściej z postojem w Sztynorcie, to często praktykowany kierunek na tygodniowych rejsach szkoleniowych dla dorosłych.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Trasa rejsu Giżycko – Mikołajki

Rejs z Giżycka może skierować się również na południe szlaku WJM, w stronę Mikołajek. To drugi popularny kierunek rejsów żeglarskich. Trasa ta ma nieco inny charakter – większość jezior na trasie Giżycko – Mikołajki to długie jeziora rynnowe (wyjątek stanowi jezioro Niegocin, akwen, z którego zaczynamy rejs). Ponadto jest to trasa żeglarska z dużą liczbą kanałów: łącznie aż 5 różnej długości kanałów. Odległość z Giżycka do Mikołajek wynosi około 33 km.

przystań zielony wiatr

Przystań Zielony Wiatr w Starych sadach mieści 2 lub 3 jachty. Miejsce pozbawione komercyjnego szumu, tawerna położona na pięknym wzgórzu nad jeziorem. Piękna sceneria na nostalgiczne ognisko i podziwianie zachodu słońca.

Sugerowany czas: tygodniowy rejs.

Składanie masztu: maszt trzeba złożyć przynajmniej dwa razy w trakcie rejsu na trasie Giżycko – Mikołajki, przy moście Kula (j. Boczne / j. Jagodne) oraz na początku kanału Szymońskiego (j. Jagodne / j. Szymonka).

Na co zwrócić uwagę:

W szczycie sezonu miejsca w portach mogą być zajęte już po południu – dobrze mieć zawsze jakieś alternatywne miejsce do cumowania w razie braku wolnych miejsc.

  • Rozsądną żeglugę przez kanały – należy zachować dystans od krawędzi kanału w niektórych miejscach, często brzegi kanałów zajmują też wędkarze, warto też niepotrzebnie nie spowalniać ruchu.
  • Statki białej floty często pływają na tej trasie – pamiętajmy, że przepisy lokalne zabraniają przepływania przed nimi w odległości mniejszej niż 50 m, warto obserwować akwen i zachować dystans.
  • Nie brakuje też tutaj dużych motorówek i houseboatów. Wprawdzie powszechnie wiadomo, że żagle mają pierwszeństwo, natomiast nie oznacza to, że możemy celowo tworzyć takie sytuacje, aby inny jacht musiał zmieniać kurs.

Porty na trasie:

  • Port Jagodne – niewielka, lecz nowoczesna i zadbana przystań z bardzo solidną keją w połowie jeziora Jagodnego, doskonała lokalizacja na postój po pierwszym dniu żeglugi, względnie niedaleko wejścia do pierwszego kanału.
  • Szymonka – położona na samym końcu jeziora Jagodnego, często miejsce to jest szybko zapełnione już po południu (idealna lokalizacja na początek przeprawy przez kanały kolejnego dnia).
  • Zielony Gaj – port położony na trasie przez kanały, można zatrzymać się na obiad lub szarlotkę, co często praktykujemy podczas rejsów z młodzieżą.
  • Jora Wielka – Knajpa Muzeum, tutaj czas nie płynie wcale.
  • Stare Sady – elegancka przystań Pod Jabłoniami nie należy do najtańszych, natomiast zdecydowanie do najpiękniejszych przystani na Mazurach.
  • Hobby i Tawerna Zielony Wiatr w Starych Sadach – bardzo mała przystań (wszystko w cenie postoju) o niespotykanym klimacie, tawerna o ekstremalnie slowfoodowej kuchni. Magiczna przestrzeń.

Propozycja trasy rejsu z Giżycko do Mikołajek (7 dni):

  1. Giżycko (zaokrętowanie)
  2. Szymonka
  3. Jora Wielka
  4. Mikołajki
  5. Hobby / Pod Jabłoniami
  6. Port Jagodne
  7. Giżycko (wyokrętowanie)

Możliwe warianty:

  • Wypad do Rynu
  • Ryn jest miasteczkiem spokojniejszym niż Mikołajki, leży na uboczu szlaku żeglarskiego. Można tu zacumować w jednej z najlepszych marin na Mazurach: EkoMarina Ryn, a także odwiedzić restaurację Młyn – obie lokalizacje warte polecenia.
  • Na trasie żeglarskiej do Rynu położne są zatoki Skanał i Rominek – jedne z najpiękniejszych dzikich miejsc do cumowania na szlaku WJM.

trasa żeglarska giżycko mikołajki

Trasa żeglarska Giżycko – Mikołajki przebiega przez 5 z 12 czynnych na Mazurach kanałów. Główny ciąg kanałów, łączących jezioro Jagodne z jeziorem Tałty, liczy około 7 km (razem z odcinkami przebiegającymi przez naturalne jeziora, ten fragment szlaku żeglugowego liczy około 10 kilometrów).

Trasa rejsu Giżycko – Węgorzewo – Mikołajki – Giżycko

Pełna „pętla mazurska”, trasa łącząca północ z południem, to standardowa trasa wielu obozów żeglarskich z patentem trwających dwa tygodnie.

Połączenie dwóch opisanych wyżej tras: Giżycko – Węgorzewo oraz Giżycko – Mikołajki. Długość tej trasy żeglarskiej wynosi około 120 km.

Sugerowany czas: dwutygodniowy rejs żeglarski.

Składanie masztu: na pełnej trasie Giżycko – Węgorzewo – Mikołajki – Giżycko maszt trzeba złożyć przynajmniej osiem razy w trakcie rejsu. Jeśli zdecydujemy się na postój w takich miejscach jak jezioro Tajty czy port Zielony Gaj (pomiędzy kanałami) składnie masztu będzie potrzebne nawet kilkanaście razy. Jest okazja, żeby nabrać wprawy.

Na co zwrócić uwagę:

  • W trakcie rejsu dwutygodniowego możemy zechcieć cumować (i to nie raz) na dziko, dlatego zachęcamy do stosowania się do dobrych żeglarskich zwyczajów w tym zakresie.
  • Zobacz: Postój na dziko – dobre praktyki.

Porty na trasie:

  • Płynąc pełną trasę północ – południe możemy płynąć kanałem Łuczańskim (przez Giżycko i most obrotowy) lub kanałem Niegocińskim i Piękną Górą (przez jezioro Tajty).
  • Wybierając drugi wariant możemy zawinąć do przystani Hotelu Tajty – doskonały port, bardzo wygodny do cumowania, restauracja oraz mazurska balia i sauna opalana drewnem z widokiem na jezioro.

Propozycja trasy rejsu trasie Giżycko – Węgorzewo – Mikołajki – Giżycko (14 dni):

  1. Giżycko (zaokrętowanie)
  2. Giżycko – Sztynort
  3. Sztynort – Kętrzyńska Przystań
  4. Kętrzyńska Przystań – Węgorzewo
  5. Węgorzewo – Plaża Poganty (j. Dargin)
  6. Plaża Poganty – Hotel Tajty
  7. Hotel Tajty – Szymonka
  8. Szymonka – Jora Wielka
  9. Jora Wielka – Mikołajki
  10. Mikołajki – Stare Sady
  11. Stare Sady – Port Jagodne
  12. Port Jagodne – Wilkasy (nasz port)
  13. Wilkasy – Giżycko
  14. Giżycko (wyokrętowanie)

Możliwe warianty:

  • Przedłużenie trasy o wypad na Śniardwy – spokojnie wystarczy jeden dzień, jeśli wyruszamy z Mikołajek, polecamy wówczas przystań w Popielnie. Natomiast jeśli chcemy popłynąć dalej w głąb jeziora Śniardwy (np. do portu Niedźwiedzi Róg lub na wyspy), należy wygospodarować dwa dni z naszego rejsu.
  • Jezioro Bełdany – port w Wierzbie, Galindia lub postój na dziko na jednej z wielu bindug nad jeziorem Bełdany.

trasa żeglarska giżycko węgorzewo

Nasze jachty co roku pływają na trasie Giżycko – Węgorzewo – Mikołajki – Giżycko. Jest to najpopularniejsza trasa dwutygodniowych rejsów żeglarskich na Mazurach, licząca około 120 km. Nasze ulubione warianty dodatkowe to jezioro Święcajty na północy oraz miasto Ryn na południu. Na zdjęciu: nasze jachty na jeziorze Ryńskim na trasie z Rynu do Mikołajek.

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Krótkie rejsy żeglarskie z Giżycka

A co jeśli mamy tylko jeden dzień na żeglowanie? Gdzie popłynąć na początek? Oto kilka propozycji na jednodniowy rejs żeglarski z Giżycka.

Łabędzi Szlak

Labirynt wysp na jeziorze Kisajno i alternatywna trasa na północ z Giżycka w kierunku Sztortu. Łabędzi Szlak to droga wodna prowadząca pomiędzy malowniczymi zatokami i cieśninami dziesięciu wysp: Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów, Górny Ostrów, Mały Ostrów, Wielka Kiermuza oraz Dębowa Górka.

Długość trasy żeglarskiej przez Łabędzi Szlak może być różna. Jeśli chcemy przepłynąć wzdłuż zachodniego brzegu jeziora będzie to minimum 6 km w jedną stronę, ale szlakiem tym można żeglować na wiele sposobów, np. opłynąć niektóre wyspy czy zajrzeć do jednej z tajemniczych zatoczek. Bardzo ciekawymi miejscami na Łabędzim Szlaku jest zatoka zwana „Pawie Oczko” (zatoka wyspy Duży Ostrów) oraz wąski przesmyk w trzcinach pomiędzy wyspą Górny Ostrów a Wielką Kiermuzą, znany jako Przesmyk Św. Piotra.

łabędzi szlak

Zieloną strzałką zaznaczono początek Łabędziego Szlaku. Na zbliżeniu wyspy Duży Ostrów (po prawej, na dole) widać zatoczkę zwaną „Pawie Oczko”. Pomiędzy wyspami Górny Ostrów i Wielka Kiermuza widoczny Przesmyk Św. Piotra (po prawej, u góry).

Kolor niebieski: główny szlak żeglugowy Giżycko – Węgorzewo, najpopularniejsza trasa żeglarska na Mazurach.
Kolor fioletowy: trasa przez jezioro Tajty.

Jezioro Tajty

Jezioro położne w pobliżu Giżycka. Można się tu dostać kanałem Łuczańskim z Niegocina lub przez Kanał Piękna Góra z Kisajna. Większość żeglarzy tylko przepływa przez jezioro Tajty, nie zatrzymując się tutaj. Niewiele osób decyduje się zbadać ten mało popularny akwen.

Na początku jeziora położony jest piękny port przy Hotelu Tajty. Samo jezioro odznacza się ciekawą linią brzegową. Na początku jezioro jest wąskie ze stromymi, gęsto porośniętymi lasem brzegami. Mijamy dwa przewężenia, przy czym drugie, położne mniej więcej w połowie trasy, jest szczególnie ciekawe: niesamowicie wąskie i nie najłatwiejsze do pokonania na żaglach. Natomiast tuż za nim otwiera się zaskakująca, otwarta przestrzeń – najczęściej zupełnie pusta.

Jezioro Tajty, mimo że znajduje się niemal w samym sercu szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, bardzo blisko Giżycka, jest rzadko odwiedzane przez żeglarzy. Kanały łączące jezioro z Kisajnem i Niegocinem sprawiają, że jest to akwen „przelotowy”. Dlatego wyruszając na krótki rejs z Giżycka, nawet w ciągu jednodniowego rejsu, możemy odwiedzić całkiem odludny i dziki zakątek szlaku żeglarskiego.

Jezioro Niegocin

Dla wielu żeglarzy pierwszy akwen na żeglarskiej trasie – jezioro Niegocin, nad którym położone jest Giżycko, to 7 pod względem powierzchni jezioro w Polsce. Mimo ogromnej przestrzeni w sezonie letnim, a w szczególności w weekendy można zobaczyć tutaj ogromną ilość żagli. Możemy tu żeglować jachtem kilka godzin lub wybrać się na całodniowy rejs z Giżycka.

Opcje na trasę jednodniowego rejsu po Niegocinie są dwie. Możemy skierować się zupełnie na południe w stronę jeziora Bocznego, gdzie można odwiedzić Rydzewo lub Bogaczewo – w obu wioskach znajdziemy ładne przystanie. W Rydzewie jest kilka (przynajmniej trzy) ciekawe restauracje dla miłośników podróży kulinarnych.

Opcja druga na krótki rejs po Niegocinie to nieco bardziej odludny kierunek – jezioro Wojnowo. Wiedzie tędy również szlak kajakowy na jezioro Buwełno. Niegdyś mniejsze żaglówki również pływały tędy, aby alternatywną drogą dostać się na jezioro Śniardwy. Dla współczesnych jachtów szlak ten jest niedostępny (konieczne jest przeniesienie lub przewóz łodzi na odcinku około 2 km pomiędzy jeziorami). Szlak ten, nazywany „wielką pętlą mazurską”, opisywaliśmy artykule: Czy powstanie tunel dla żeglarzy? Nowe drogi wodne na Mazurach.

jezioro niegocin

Na południu jeziora Niegocin znajdują się dwie odnogi. Zachodnia to jezioro Boczne – prowadzi tędy główny szlak żeglugowy na Mazurach. Warto zajrzeć do Rydzewa na obiad. Odnoga wschodnia to jezioro Wojnowo – rzadko uczęszczany zakątek objęty zakazem ruchu na silniku. Jezioro jest otoczone malowniczymi wzgórzami. Dla jachtów to obecnie ślepy zaułek, ale może kiedyś doczekamy się nowej drogi wodnej prowadzącej tędy na jezioro Śniardwy.

Najlepsze trasy rejsów po Mazurach

Która trasa żeglarska na Mazurach jest najlepsza? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, nie ma bowiem dwóch takich samych rejsów. Niewątpliwie opisane na początku trasy rejsów Giżycko – Węgorzewo oraz Giżycko – Mikołajki (rejsy tygodniowe) oraz pełnej trasy Węgorzewo – Mikołajki (rejs dwutygodniowy), to najpopularniejsze trasy żeglarskie na Mazurach. Jednak szlak żeglarski WJM jest bardzo rozległy, a liczba możliwych tras bardzo duża. Dalej opisujemy kilka z najciekawszych tras rejsów po Mazurach.

Mazury północne: Święcajty i Stręgiel

Żeglując głównym szlakiem żeglarskim na trasie Giżycko – Węgorzowo, na początku jeziora Mamry można odbić na wschód w boczny szlak na jezioro Święcajty. Przesmyk pomiędzy dwoma jeziorami, zwany „Kalską Bramką”, często jest pełen jachtów. Dalej jezioro rozszerza się i otwiera się przed nami sporo przestrzeni z ciekawymi zakamarkami.

Zdecydowanie warto odwiedzić jeden z najładniejszych portów na Mazurach: Piękny Brzeg. Na jeziorze są dwie wyspy, które można opłynąć lub zacumować do nich na jakiś czas. We wschodniej części jeziora, w miejscowości Ogonki znajdziemy gospodarstwo rybackie oraz kilka ośrodków wypoczynkowych, w tym hotel Ognisty Ptak, z niewielkim lecz bardzo eleganckim portem.

Naszą trasę żeglarką możemy tutaj zakończyć i wrócić na główny szlak żeglugowy na jeziorze Mamry lub złożyć maszt i przepłynąć płytkim kanałem łączącym jezioro Święcajty z jeziorem Stręgiel. Wysokość przęsła mostu w Ogonkach jest niewielka (ok. 3 metry) – większe jachty mogą mieć trudność, aby się tędy przedostać.

Stręgiel to bardzo malownicze jezioro, nie ma tutaj portów, a brzegi w większości są zupełnie dzikie, zalesione lub podmokłe. Można zacumować do bezimiennej wyspy lub odszukać ujście rzeki Sapiny – znajduje się tutaj jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Mazurach, gdzie można zacumować jachtem.

szlak jezioro święcajty

Trasa żeglarska przez jezioro Święcajty i Stręgel. Ciekawe porty znajdziemy na północnym brzegu Święcajt oraz w Ogonkach. Przeprawiając się na Stręgiel należy uważać na płyciznę, kamienie i niskie przęsło mostu. Zdjęcie po lewej: malowniczy przesmyk na jezioro Stręgiel, zaraz za mostem w Ogonkach; po prawej: nasz jacht kilkadziesiąt metrów w górę Sapiny – niesamowite miejsce, w którym można zacumować. Tutaj rozpoczyna się ostatni, zapomniany szlak żeglarski rzeki Sapiny, prowadzący na jezioro Gołdapiwo. Przepłynęliśmy tą trasą w trakcie Ekspedycji Gołdapiwo.

Trasa rejsu Giżycko – Mikołajki – Ryn

Jedna z najlepszych tras żeglarskich na Mazurach, łączy w sobie esencję krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Na tej trasie można zobaczyć wszystko to, co na Mazurach najciekawsze: zróżnicowane jeziora i system łączących je kanałów, duże nowoczesne porty jachtowe oraz kameralne przystanie, główne miasta na szlaku i malutkie, klimatyczne osady. Znajdziemy tu również bardzo przyjazne dzikie miejsca do cumowania i malownicze scenerie. Dodatkowo może to być tez szlak przygód kulinarnych.

Ta trasa żeglarska rozpoczyna się w Giżycku (najlepiej skomunikowane miasto w rejonie) na wodach jeziora Niegocin. Pierwszy odcinek przebiega na trasie Giżycko – Mikołajki, z dodatkowym wariantem do Rynu. Wszystkie elementy tych tras żeglarskich opisywaliśmy już wyżej. Warto dodać, że jest to trasa bardzo dobra, gdy chcemy komuś pokazać Mazury. Natomiast na pierwszy rejs w roli sternika nie jest to najłatwiejsza trasa (liczne kanały, duże odległości na różnorodnych jeziorach, konieczność dobrego szacowania czasu żeglugi).

Niewątpliwie dużo się dzieje na tej trasie – jeziora są bardzo różnorodne, porty również zróżnicowane, jest to więc trasa dobra dla osób chcący zdobywać doświadczenie w żeglowaniu. Co roku pływamy tędy w ramach Żeglarskiej Majówki na Mazurach.

Nasza żeglarska majówka na jachcie po Mazurach pływa na trasie Giżycko – Mikołajki – Ryn. To jeden z najbardziej zróżnicowanych rejonów szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Sam odcinek Mikołajki – Ryn po jeziorze Tałty i Ryńskim stanowi wielki ciąg wodny liczący ponad 20 km.

Pełno tu głębokich zatok i półwyspów, a większość akwenu otaczają strome, zalesione wzniesienia. Więcej o tej ciekawej żeglarskiej trasie pisaliśmy w artykule: Mazury zachodnie: Mikołajki i Ryn. Wypłyń w rejs pełen przygód!

Trasa rejsu przez Śniardwy

Trasa żeglarska biegnąca przez największe z polskich jezior należy do jednej z najbardziej niezwykłych tras na całym szlaku WJM. Jednocześnie szlak Mikołajki – Okartowo nie jest zbyt uczęszczany. Przyczyną tego może być fakt, że po drodze przez jezioro Śniardwy wzdłuż północnego brzegu, nie ma portów ani bezpiecznych miejsc do cumowania.

Żeglowanie po jeziorze Śniardwy wymaga więc dobrego przygotowania, zaplanowania, dobrego zapoznania z prognozą pogody i mapą.

Ogromna przestrzeń jeziora Śniardwy, na którym zobaczymy co najwyżej kilka żagli, tworzy wyjątkowy klimat, którego nie znajdziemy nigdzie indziej na szlaku WJM. Trasa żeglarska Mikołajki – Okartowo, to trasa dla wytrwałych.

Więcej o tej wspaniałej trasie żeglarskiej pisaliśmy w artykule: Szlaki żeglarskie na Mazurach – które rejony warto zwiedzić?

Trasa żeglarska przez jezioro Śniardwy. Żeglując z Mikołajek do Okartowa brakuje bezpiecznych miejsc do cumowania, całą trasę trzeba przepłynąć na raz. Na zdjęciach: żeglowanie jachtem po jeziorze Śniardwy (Ekspedycja Śniardwy 2017 r.) oraz nasze jachty na początku jeziora Tyrkło – zobacz 5 miejsc na Mazurach, których nie znasz.

Rejs Giżycko – Pisz

Jedna z najdłuższych tras żeglarskich, jakie zrealizowaliśmy w ciągu tygodniowego rejsu. Ekspedycja Wrota Mazur (2018 r.) wyruszała z Wilkas koło Giżycka, przez Mikołajki, jezioro Śniardwy, śluzę Karwik i Kanał Jegliński aż do Piszu nad jeziorem Roś. Oczywiście mówimy o trasie w obie strony: Giżycko – Pisz – Giżycko. W ciągu 8 dni żeglugi pokonaliśmy ponad 140 km drogi wodnej.

Pełny opis tej wspaniałej żeglarskiej trasy znajdziesz w artykule: Ekspedycja Wrota Mazur – najdłuższy mazurski rejs [RELACJA].

W tej Ekspedycji wzięło udział ponad 30 osób na 5 jachtach. Zrealizowanie tak długiej trasy wymaga bardzo dobrej organizacji rejsu, a także znacznej mobilizacji załóg i ich chęci do działania. Żeglarska wyprawa w jakimś określonym celu, dla dotarcia w jakieś z góry założone miejsce ma w sobie prawdziwie odkrywczy klimat, jest przygodą zupełnie inną niż tradycyjne turystyczne pływanie. Możesz o tum przeczytać artykule: Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”?

ekspedycja wrota mazur

Ekspedycja Wrota Mazur była jednym z naszych najbardziej spektakularnych rejsów, z których przywieźliśmy mnóstwo niesamowitych zdjęć. Można je zobaczyć na w naszym albumie na Facebook.

Podsumowanie

Do najpopularniejszych tygodniowych tras żeglarskich na Mazurach należą:

  • Trasa Giżycko – Węgorzewo (odległość ok. 24 km)
  • Trasa Giżycko – Mikołajki (odległość ok. 33 km)

Popularna trasa na dwutygodniowy rejs żeglarski z Giżycka:

  • Giżycko – Węgorzewo – Mikołajki – Giżycko (odległość ok. 120 km)

Dogodne trasy na krótki, jednodniowy rejs z Giżycka to:

  • Łabędzi Szlak
  • Jezioro Tajty
  • Jezioro Niegocin

Naszym zdaniem najlepsze trasy rejsów po Mazurach to:

  • Mazury północne: rejs na jeziora Święcajty i Stręgiel
  • Rejs na trasie Giżycko – Mikołajki – Ryn
  • Rejs przez jezioro Śniardwy (trasa Mikołajki – Okartowo)
  • Wyprawa żeglarska Giżycko – Pisz (bardzo długa)

Mazurskie Ekspedycje w 2024 roku – zobacz najlepsze rejsy żeglarskie na Mazurach:

  • Ekspedycja Śniardwy – żeglarska wyprawa na największe z polskich jezior, 27.04 – 07.05.2024 – 8 dni
  • Ekspedycja Nidzkie – rejs na dzikie południe Mazur, termin: 25.05 – 01.06.2024 – 8 dni
  • Ekspedycja Mamry – po północnych Mazurach połączony z jubileuszem 15-lecia Szkoły Żeglarstwa PuntoVita, 01.09 – 07.09.2024 – 7 dni

[EDIT: 2024] Kod rabatowy na Ekspedycję

Kod rabatowy na rejs żeglarski Mazury

Kody rabatowe są dostępne po przejściu do formularza rejestracji. W związku z dużą ilością zgłoszeń, które cały czas napływają liczba kodów rabatowych jest ograniczona.

Kod rabatowy na rejs żeglarski: KO
Rabat: -5%

Na rejsy: Ekspedycja Śniardwy lub Ekspedycja Nidzkie – Ekspedycja Mamry

Krzysztof Osóbka

jak zostać zeglarzem

Krzysztof Osóbka – Instruktor Żeglarstwa PZŻ związany ze Szkołą Żeglarstwa PuntoVita od 10 lat. Na początku jako Młodszy Instruktor, a od 2013 r. jako KWŻ dzieli się swoją pasją do żeglarstwa. 40 turnusów szkoleniowych w tym 31 jako kierownik. Łącznie z innymi rejsami spędził na mazurskich wodach ponad 700 dni.

Choć zna Mazury jak mało kto, Kraina Wielkich Jezior nie przestaje go fascynować. Ciągle poszukuje nowych pomysłów na żeglarskie wyprawy. Główny pomysłodawca i twórca Mazurskich Ekspedycji oraz rejsów dla młodzieży Pierwsza Fala. Jachtowy Sternik Morski PZŻ, Motorowodny Sternik Morski PZMiNW, Instruktor Żeglarstwa PZŻ oraz Instruktor Motorowodny PZMiNW.

Podpowiada, jak nauczyć się żeglować turystycznie bez nadmiaru stresu i niepotrzebnych błędów – nie pokaże Ci drogi najkrótszej, lecz najlepszą jaką zna, abyś jeszcze w tym roku mógł pewnie poczuć się za sterem jachtu śródlądowego.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.