Żeglarstwo w Polsce – gdzie żeglować? Akweny wodne
Gdy początkujący żeglarz opanuje podstawowe manewry i zapała pasją do żeglarstwa, żarty się kończą. Wkrótce znane akweny stają się dla tego żądnego przygód ducha „za ciasne” i zaczyna on szukać nowych wód i lądów do odkrycia. Gdzie żeglować? Jakie są najlepsze akweny wodne do żeglowania, czyli na jakich wodach możecie rozwinąć swoje żeglarskie skrzydła! Jeżeli zastanawiacie się, gdzie jest najlepsza turystyka żeglarska w Polsce, zapraszam do lektury.
Spis treści
Żeglowanie po jeziorze – Mazury najpopularniejsze wśród żeglarzy
Zdecydowana większość polskich żeglarzy stawiała swoje pierwsze żeglarskie kroki na jeziorach. Przeważająca liczba naszych jezior to akweny otwarte dla ruchu pod żaglami. Turystyka żeglarska w Polsce kwitnie wyjątkowo bujnie na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To właśnie tutaj najchętniej spędza urlop potężny odsetek żeglarzy. Trudno się im dziwić – duże porty z nowoczesną infrastrukturą i długi szlak z piękną linią brzegową oferuje bogatą gamę przeżyć i niezapomniane wakacje na łonie natury. Starzy żeglarze powiadają, że na Mazury można przyjeżdżać co rok, a i tak nigdy do końca się ich nie pozna…
Zobacz ofertę: Rejsy – Mazury
Jednak nie tylko główny szlak przyciąga żeglarzy. Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego istnieje wiele ciekawych zbiorników wodnych. Na przykład najdłuższe jezioro w Polsce – leżący przy Iławie Jeziorak – zachwyca każdego odwiedzającego swoim charakterem. Jest odrobinę bardziej „dziki” niż Szlak WJM i odkrywając jego porośnięte trzciną zatoczki każdy żeglarz może poczuć dreszcz przygody! Jest to jeden z najciekawszych akwenów wodnych w Polsce, wciąż mniej popularny od Mazur.
Na Jezioraku znajdziemy solidne przystanie i jachty niczym nie ustępujące tym ze szlaku WJM, a także atrakcje jakich nie zobaczymy nigdzie na Mazurach – bezpłatne pomosty do cumowania na wyspach.
Pozostałe jeziora długo by wymieniać: od Kiekrza w Poznaniu, przez Dąbie i aż po Jeziora Augustowskie – praktycznie w całym kraju mamy pod dostatkiem akwenów wodnych do żeglowania.
Żeglowanie po rzece – śródlądowe drogi wodne
Zwykle o żeglarstwie rzecznym młodzi adepci sztuki żeglarskiej dowiadują się przy okazji wykładu z locji. „Po co mamy się uczyć tych wszystkich znaków i budowy rzeki?” – pytają zniechęceni wpatrując się w strony podręcznika. Podejrzewają, że podobnie jak w szkole tak i na kursie żeglarskim każą im „uczyć się na pamięć rzeczy, które nigdy potem nie przydadzą im się w prawdziwym życiu”.
Jakież zdziwienie błyska w tych jeszcze chwilę temu znudzonych oczach, kiedy instruktor – doskonale wiedzący, co po tej młodej głowie chodzi – odpowiada spokojnie: „mając patent żeglarski możesz żeglować również po rzekach”. Większość osób niezwiązanych w żaden sposób z nautyką posiada raczej mgliste pojęcie o żegludze i rzadko kiedy wiedzą, że po wielu rzekach w Polsce można żeglować. Tak, również na żaglach. Owszem, wykonując zwroty i wszelkie manewry.
Jeden z naszych jachtów na początku rzeki Sapiny. Przepłynęliśmy ten niezwykły odcinek nieco zapomnianego szlaku podczas Ekspedycji Gołdapiwo.
Najczęściej jednak jachty poruszające się po rzekach nie mają lekko. Nurt, nieoznakowane płycizny i wszelkiej maści przenoszone rzeką obiekty nie ułatwiają życia żeglarzom. Aby manewrować po rzece trzeba posiadać wysokie umiejętności żeglarskie oraz non-stop zachowywać czujność i obserwować taflę wody, by uniknąć nieprzyjemnych spotkań z podwodnymi przeszkodami. Tym niemniej żeglarstwo w Polsce kwitnie również na rzekach. Dawniej spławiano jachty na Szlak Wielkich Jezior Mazurskich właśnie rzekami – jednostki te rokrocznie pokonywały na początku sezonu żeglarskiego potężny dystans z Warszawy do Pisza drogą wodną.
Do najciekawszych dróg wodnych w Polsce, przebiegających w większości po rzece, należy Wielka Pętla Wielkopolska – szlak żeglugi śródlądowej o długości 688 km, przebiegający przez trzy województwa.
Żeglowanie po zalewie – sztuczne jeziora w Polsce
Poszukując akwenów wodnych do żeglowania w pobliżu waszego miejsca zamieszkania, możecie natrafić na sztuczne zbiorniki wodne. Są one najczęściej budowane w celu pozyskiwania energii czy regulacji stosunków wodnych, jednak nieraz oferują także sprzyjające warunki do uprawiania żeglarstwa. Najbardziej znanymi zalewami w Polsce, gdzie można żeglować są: Zalew Soliński położony w bliskiej okolicy Bieszczadów, Zalew Zegrzyński, na którym praktykuje wielu warszawskich żeglarzy oraz Jezioro Rożnowskie.
Żeglowanie po morzu – pierwszy morski rejs
Czy żeglarz jachtowy może pływać po morzu? Jak najbardziej! Przede wszystkim, posiadając patent żeglarza jachtowego można uprawiać żeglugę na wodach morskich na jednostkach do 12 m długości kadłuba, w porze dziennej i na dystansie nie większym niż 2 Mm od brzegu. Oprócz tego warto również spróbować żeglarstwa morskiego na dłuższym rejsie. Prędzej czy później każdy żeglarz poczuje zew morza i spróbuje na nim swoich sił. A choć otwarte wody mogą budzić niepokój, nie ma powodów do zmartwień.
Żegluga morska otoczona jest zwykle mocno przesadzoną groźną, mityczną aurą – podejrzewam, że w dużej mierze za sprawą podniosłych szant śpiewanych przy ogniskach – jednak w rzeczywistości płynąc na turystyczny rejs z doświadczonym i rozsądnym kapitanem nie ma powodów do niepokoju. Potwierdzą to setki żeglarzy, którzy – kiedyś niepewni – pokochali żeglugę morską i teraz nawet słone fale przyjmują z radością.
Dla tych, którzy zastanawiają się nad swoim pierwszym morskim rejsem, przygotowaliśmy specjalny zapoznawczy morski rejs dla młodzieży. Rejs jachtem po Zatoce Gdańskiej – Pierwsza Fala – to tygodniowy rejs po bezpiecznych wodach Zatoki Gdańskiej na nowoczesnym jachcie morskim Bavaria 36 Cruiser. W ciągu tygodnia spokojnej żeglugi pokażemy młodym adeptom żeglarstwa wszystko to, co w żeglarstwie morskim najciekawsze: życie na pokładzie nowoczesnego jachtu, morskie porty jachtowe, żeglugę w nocy, podstawy nawigacji i locji morskiej.
Gdzie żeglować w Polsce – podsumowanie
- Po pierwsze: Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – to najpopularniejszy akwen wodny do żeglowania w Polsce.
- Po drugie: inne jeziora do żeglowania – np. Dąbie (zachodniopomorskie), Gopło (kujawsko-pomorskie), Powidzkie (wielkopolskie), Jezioro Jeziorak (warmińsko-mazurskie).
- Po trzecie: rzeki – w szczególności Wisła, Warta i Noteć. W Polsce jest wiele kilometrów rzecznych dróg wodnych, szczególnie ciekawa jest Wielka Pętla Wielkopolska.
- Po czwarte: żeglowanie po sztucznych jeziorach – to często bardzo atrakcyjne akweny dla żeglarzy, w szczególności Solina i Zalew Zegrzyński.
- Po piąte: wybrzeże morskie – na początek najlepsza jest Zatoka Gdańska lub Zalew Szczeciński.
Najciekawsze rejsy żeglarskie na Mazurach 2025
Na początku sezonu żeglarskiego 2025 zapraszamy na wyjątkowy rejs żeglarski: Ekspedycję Śniardwy. Będzie to wyprawa na największe z polskich jezior, rejs dla osób chcących zdobyć więcej doświadczenia żeglarskiego lub postawić pierwsze kroki na pokładzie jachtu i dopiero poznać żeglarstwo. Jezioro Śniardwy budzi ciekawość przez swoje gigantyczne rozmiary i bardzo rozbudowaną linię brzegową pełną tajemniczych zakamarków, nieznanych większości żeglarzy.
- Termin: 26.04 – 04.05.2025 – 9 dni
- Cena: 1.690 zł/os.
Warunkiem bezpiecznej żeglugi po jeziorze Śniardwy jest znajomość podwodnych przeszkód i miejsc, w których można zacumować w razie pogorszenia pogody. Mamy taką wiedzę, więc ruszamy!
Ekspedycja Nidzkie 2025
Ekspedycja Nidzkie to żeglarska wyprawa po ostatnim dzikim jeziorze, leżącym na południowym krańcu Wielkich Jezior Mazurskich. Pełne zatok, wysp i tajemniczych zakamarków nieznanych większości żeglarzy, uważane jest za akwen dla prawdziwych koneserów. Oprócz niezwykłego akwenu zdecydowaliśmy się także na niezwykłe jachty. Na tę wyprawę planujemy wyruszyć tradycyjnymi, dziś już nieco archaicznymi, Tangami 780! Szykujcie się na żeglarską podróż w czasie!
- Termin: 14.06 – 21.06.2025 – 8 dni
- Cena: 1190 zł/os.(!)
Rejs na jezioro Nidzkie poprowadzimy w trakcie czerwcówki 2024 . To dobra okazja, aby „rozgrzać się” za sterem przed sezonem żeglarskim i poznać unikatowy akwen.
Ekspedycja Mamry 2025
Ostatni ekspedycyjny rejs po Mazurach w tym sezonie to Ekspedycja Mamry. Popłyniemy dużymi jachtami na północne Mazury, aby świętować 16-lecie Szkoły Żeglarstwa PuntoVita!
- Termin: 31.08 – 06.09.2025 – 7 dni
- Cena: 1.890 zł/os.
Północna część Mazur jest dobrze znana większości żeglarzy. W połowie rejsu zawiniemy do portu Piękny Brzeg, aby świętować 16-lecie Szkoły Żeglarstwa PuntoVita. Wszyscy uczestnicy rejsu są zaproszeni! Szykujemy dla Was kilka niespodzianek!