o trzech wyspach na mazurach

O trzech wyspach na Mazurach w kontekście żeglarskim

Przemierzając wody mazurskich jezior z pewnością natkniecie się na wiele wysp. Wiele z nich to dzikie, trudno dostępne zakątki. Są też i takie, które często odwiedzamy w trakcie naszych rejsów na Mazurach. W tym artykule opiszę trzy – moim zdaniem najciekawsze – z wielu wysp na Szlaku Wielkich Jezior. Niebawem ruszamy na żeglarską wyprawę, podczas której odwiedzimy kilka z nich.

Mazurska Wyspa Gilma

Wyjątkowa i tajemnicza – te określenia najlepiej oddają charakter tej wyspy. Niełatwo jest się do niej dostać. Gilma położona jest z dala od szlaku żeglownego, leży na krańcu jeziora Dobskiego. Wyspa – podobnie jak całe jezioro– objęta jest rezerwatem. Obozy żeglarskie rzadko zapuszczają się w ten tajemniczy rejon, ale my staramy się wypłynąć na jezioro Dobskie przynajmniej raz w sezonie.

Nie możemy na tym akwenie pływać na silniku. Jeśli więc wiatr nam nie sprzyja – lepiej nie wyruszać w stronę Gilmy. Po drodze nie ma przystani a jezioro Dobskie – pełne nieoznakowanych kamiennych raf – nie należy do gościnnych.

wyspa gilmaGilma jest wyspą trudno dostępną. Znajdziemy tutaj zaledwie dwa miejsca do zacumowania. Jedno z nich znajduje się w północno-zachodnim krańcu, niestety jest ono często zajęte. Przesmyk pomiędzy wyspą o brzegiem wynosi ok. 20 m i jest wystarczający głęboki (ok. 3,0 m) by swobodnie można było go pokonać na żaglach. Wymaga to jednak wprawy, ponieważ wiatr odbija się we wszystkich kierunkach od brzegu. Mimo to podejście do tego miejsca na żaglach jest jak najbardziej wykonalne. Gdy już dobijemy do brzegu pamiętajmy o kotwicach i solidnych cumach, nikt nie chciałby obudzić się na środku jeziora. Przy dobrym ustawieniu możemy tam zmieścić nawet trzy jachty.

Kolejnym miejscem, gdzie możemy zacumować jacht jest południowo-wschodnia część wyspy. Zmieści się tutaj tylko jeden jacht ale w zamian za to mamy dobrą ochronę przed wiatrem północnym.

Gdyby po dotarciu w rejon wyspy okazało się, że wszystkie miejsca do zacumowania są już zajęte, schronienia możemy szukać w pobliskiej zatokach: Dobańskiej i Rajcocha. Niegdyś przybiliśmy do brzegu na Dziewiszewskim Rogu całą kolonią żeglarską!

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2020 → Zarezerwuj już teraz!

Wyspa Gilma jest górzysta, pokryta stromymi wzniesieniami. Część z nich na pewno jest dziełem człowieka. W tym miejscu istniała bowiem warownia księcia Izegupsa – ostatniego wodza Galindów. W XIII wieku wznosiło się w tym miejscu grodzisko pruskie, a po podbiciu Prusów w XIV wieku Krzyżacy zbudowali tutaj nieduży zamek. Ruiny tego zamku miały znajdować się tutaj do 1634 r.

Historia tej wyspy na tym się nie kończy. Zanurzając się w jej głąb możemy trafić na kamienne schody, które zaprowadzą nas do ruin na szczycie wzgórza. Są to ruiny kapliczki zbudowanej na początku XIX wieku, przez rodzinę Tautenburgów – drugiego po Lehndorffach rezydujących niegdyś w Sztunorcie, najpotężniejszego rodu szlacheckiego w tym rejonie. Świątynia Przyjaźni – nazywana też czasami Świątynią Dumania – była niewielką kapliczką w romantycznym stylu. W tym czasie Tautenburgowie założyli też na wyspie park w stylu angielskim, pełen ścieżek spacerowych, na którego miejscu obecnie rośnie gęsty ciemny las.

Wyspa Heleny

wyspa heleny mazuryWyspa Heleny zwodzi swoimi niewielkimi rozmiarami, jednak jest to jedna z najpiękniejszych wysp na całym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Przy brzegu jest dosyć głęboko a dno jest piaszczyste. W trakcie turystycznego rejsu po Mazurach warto odwiedzić to miejsce. Dla szkolących się na patent żeglarski jest to idealne miejsce do pierwszego przećwiczenia podejścia do dzikiego brzegu (choć na egzaminie na patent żeglarza jachtowego oczywiście nie ma takiego zadania).

Wyspa oferuje kilka dobrych miejsc do cumowania dających szansę na schronienie przed wiatrem z różnych kierunków. Bez problemu można zacumować tutaj całym obozem żeglarskim. Niedostępna jest tylko północna część wyspy ze względu na płyciznę i liczne kamienie.

W południowej części znajdziemy wiele bardzo dobrych miejsc do zacumowania. Wysokie drzewa dają w tym miejscu cień na suchym, porośniętym trawą terenie – nie ma tu mokradeł, ani przesadnie dużo komarów. Jest to wymarzone miejsce na żeglarskie ognisko i prawdziwy wyspiarski wieczór.

Ruszając ścieżką w kierunku północnym natrafimy na wzniesienie, z którego roztacza się przepiękny widok na jezioro Dobskie.

Wyspa Upałty

wyspa upałtyWyspa ciesząca się mianem największej na Mazurach. 67 ha terenu pokrywa gęsty ponad dwustuletni las, który tworzą głównie drzewa liściaste. Położona w pobliżu stałego lądu umożliwia zwierzętom przepływanie na wyspę. Wyspa nie sprzyja żeglarzom, brzegi są płytkie i gęsto porośnięte przez trzciny. Na tej wyspie możemy odnaleźć jedynie dwa miejsca od zachodu odpowiednie do zacumowania małym jachtem.

W trakcie rejsów po Mazurach raczej omijamy to niegościnne miejsce.Upałty może być celem podróży dla małego, płytko zanurzonego jachtu z dzielną załogą żadną przygód.

Rozmiary i układ drzew pozwala domyślać się, że teren wyspy musiał być zagospodarowany. Na początku XX wieku wyspa tętniła życiem. W XIX w. były tu altany i rozległy park francuski w stylu Ludwika XIV. W tym czasie powstały na wyspie również budynki gospodarcze.

Do 1939 r. w północnej części wyspy istniała gospoda licznie odwiedzana przez turystów, domki letniskowe oraz leśniczówka. Utwardzona droga prowadziła od przesmyku łączącego wyspę z lądem na zachodzie z kamiennym molem na jej wschodnim brzegu, do którego przybijały statki wycieczkowe. Stare widokówki ukazują wyspę pełną letników. Obecnie nie ma prawie śladu po zabudowaniach a dawny park zamienił się w dziki i mroczny las skrywający szczątki fundamentów.

Przeżyj najlepsze wakacje 2020! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zarezerwuj już teraz!

W pobliżu wyspy Upałty znajdowała się niegdyś mała, prawie nieistniejąca już wysepka, dawniej nazywana Wyspą Piramidową. Na jeziorze Święcajty możemy odwiedzić Wyspę Kocią i Tartaczną – bardzo przyjazne żeglarzom – a na jeziorze Dargin otoczone legendami Poganckie Kępy. W tej części Mazur jest jeszcze kilka innych wysp, skrywających wiele tajemnic.

Niebawem wyruszymy na żeglarską wyprawę, aby odkryć niejedną z nich…

Dołączysz do nas?

Wyspy przygód – https://puntovita.pl/rejsy-zeglarskie/mazury/studencka-majowka/

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.