Ekspedycja Cobra – Rejs Mazury 2021
Rejs żeglarski na dużych jachtach śródlądowych
- Termin: 5 – 11 września 2021 – 7 dni
- Cena: 1.259 zł/os.
Za nami już cztery mazurskie Ekspedycje: „Ekspedycja Śniardwy” (2017), „Wrota Mazur” (2018), „Ekspedycja Mamry” (2019) i „Ekspedycja Nidzkie” (2020). Jako miłośnicy Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – mimo, iż poznaliśmy już niemal każdy jego zakątek – nie spoczywamy na laurach. Przed nami rejs, jakiego jeszcze nie było: duże i szybkie jachty oraz ogromna trasa do pokonania – przed Wami Ekspedycja Cobra!
Spis treści
Jacht Cobra 33
Dzięki swojej dynamicznej sylwetce oraz bogatemu wyposażeniu jacht Cobra 33 jest idealnym wyborem dla żeglarzy żądnych przygód, ceniących sobie jednocześnie jakość i estetykę wykonania.
Cobra 33 jest przestrzennym i komfortowym jachtem żaglowym o niezwykle dużym kokpicie, w którym znajdzie miejsce nawet 8 śmiałków. Szerokie półpokłady dają załodze możliwość łatwej i bezpiecznej komunikacji. Wewnątrz znajdują się 2 lub 3 kabiny, duża mesa, wystarczająco wysoka, aby można było się w niej wyprostować, oraz osobne pomieszczenie sanitarne, przydatne podczas dłuższego żeglowania.
Cobra 33 zaprojektowana przez Andrzeja Skrzata – jednego z najbardziej znanych polskich projektantów jachtowych – znajduje się w ścisłej czołówce najszybszych jachtów żaglowych obecnie dostępnych na wodach śródlądowych.
Zobacz więcej zdjęć na stronie producenta: www.cobrayachts.com
Parametry jachtu Cobra 33:
- Długość całkowita: 9.93 m
- Szerokość: 3,33 m
- Zanurzenie: 0.45/1.65 m
- Waga całkowita: 4695 kg
- Waga balastu: 1500 kg
- Powierzchnia grota: 31.15 m2
- Powierzchnia foka: 26.80 m2
- Rodzaj balastu: składany kil mieczowy
- Zbiornik na wodę: 100 L
- Zbiornik paliwa: 60 L
- Zbiornika na nieczystości: 65 L
- Załoga: 8
- Ładowność: 1100 kg
- Moc silnika: 18 KM
- Kategoria projektowa: B
Zalety jachtu Cobra 33
Kategoria projektowa B oznacza, że jest to jednostka zaprojektowane do rejsów pełnomorskich, w warunkach wiatrowych do 8°B włącznie i przy fali o znacznej wysokości – do 4 m włącznie. Te nieprzeciętne właściwości nautyczne Cobra osiąga dzięki balastowi o wadze 1,5 tony oraz bardzo dużej powierzchni żagli, liczącej łącznie 57,95 m2.
Wnętrze Cobry, choć nie jest największe spośród jachtów śródlądowych, reprezentuje najwyższy standard, spotykany na jednostkach tej klasy. Dość powiedzieć, że ogrzewanie i lodówka są standardowym wyposażeniem każdej Cobry. Liczący aż 100 litrów zbiornik na wodę oraz 65-litrowy zbiornik na nieczystości sprawiają, że jacht ten może pozostać samowystarczalny nawet przez kilka dni żeglugi.
Uwagę zwraca również silnik o mocy 18 KM, który wraz z 60-litrowym zbiornikiem paliwa pozwala na realizację najdłuższych tras w niemal każdych warunkach pogodowych.
A jeśli nie Cobra to co?
Ze względu na ograniczoną dostępność i dużą popularność Cobry wśród żeglarzy możliwe jest, że w naszym rejsie popłyną także jednostki pochodzące z innych stoczni. Alternatywę stanowią więc ogromne Maxusy 33, które standardem i szybkością dorównują Cobrze 33.
Zobacz zdjęcia jachtu Maxus 33 na stronie stoczni Northman: www.northman.pl
Na tym rejsie chcemy wykorzystać wszystkie zalety dużych jachtów – szybkość, wysoki standard hotelowy oraz niezależność, którą dają duże zbiorniki.
Trasa Ekspedycji Cobra
Wyprawa ta ma na celu pokonanie bardzo długiej trasy, liczącej około 200 km szlaku żeglarskiego.
Rejs rozpoczniemy w Giżycku, kierując się najpierw na południową część szlaku, gdzie odwiedzimy m. in. Ryn, Mikołajki oraz przystań Niedźwiedzi Róg na jeziorze Śniardwy.
Będzie to najdalej na południe wysunięty port na naszej trasie.
Po opuszczeniu Niedźwiedziego Rogu wrócimy na północ, do Giżycka. Na takich długich przelotach minie pierwsza połowa Ekspedycji.
Druga część rejsu będzie spokojniejsza – krótsze przeloty i czas na relaks. Po postoju w Giżycku wyruszymy w stronę jeziora Dobskiego, a kolejnego dnia na jeziora Mamry i Święcajty.
Po drodze zawiniemy także do Węgorzewa.
Na naszej trasie jest oczywiście także Kętrzyńska Przystań, gdzie będziemy świętować sukcesy Ekspedycji Cobra i 12-lecie Szkoły Żeglarstwa PuntoVita.
Przedostatnią noc spędzimy w przystani Hotelu Tajty oferującej piękną saunę i mazurską balię z widokiem na jezioro.
Rejs zakończymy w Giżycku.
Ryn
Jest niewielkim miasteczkiem, nieco na uboczu szlaku żeglarskiego, niemal w całości skupionym wokół potężnego zamku wznoszącego się nad miastem. Panuje tu zupełnie inna aura niż w dużych, zatłoczonych kurortach, a Ekomarina w Rynie należy do najlepszych na mazurskim szlaku.
Zatoka Rominek
Licząca dwa kilometry długości zatoka leży w zachodniej części jeziora Ryńskiego. Jest to bez wątpienia jeden najpiękniejszych zakamarków na całych Mazurach. Na jej końcu znajdują się bardzo dobre, osłonięte od wiatru miejsca do cumowania dla wielu jachtów.
Stare Sady
Osada na zachodnim brzegu jeziora Tałty kojarzona jest najczęściej z piękna przystanią Pod Jabłoniami albo tawerną Zielony Wiatr. Malownicze położenie na wysokich wzniesieniach otaczających jezioro sprawia, że większość domów w Starych Sadów zamieniła się w piękne pensjonaty. Tutaj czas płynie bardzo powoli.
Niedźwiedzi Róg
Jedyny port jachtowy na jeziorze Śniardwy dający schronienie w każdych warunkach. Kilkadziesiąt miejsc cumowniczych rozsianych jest na kanałach wykopanych w głębi lądu. Do portu prowadzi płytki kanał oznaczony charakterystycznymi, białymi znakami widocznymi z daleka nawet w nocy.
EkoMarina Giżycko
Największy i jeden z najbardziej nowoczesnych portów na Mazurach, mogący pomieścić aż 138 jednostek oraz kilka statków pasażerskich. Wysoki standard i położenie w centrum największego miasta w rejonie czynią z EkoMariny miejsce organizacji wielu regat i niezliczonych wypraw żeglarskich.
Jezioro Dobskie
Jezioro objęte strefą ciszy i zakazem ruch na silniku. Boje z napisem „Koniec dróg żeglownych” przy wejściu na jezioro każą pamiętać o nieoznakowanych kamienistych mieliznach. Jezioro pełne dzikich wysp skrywających wiele tajemnic…
Kętrzyńska Przystań
Niewielka przystań leżąca blisko północnego krańca jeziora Mamry. Ceniona przez żeglarzy i lądowych turystów za wysoki standard i pięknie zagospodarowany teren. Idealna do świętowania żeglarskich sukcesów.
Przystań Hotelu Tajty
Odznacza się świetnymi miejscami do cumowania dla dużych jachtów, elegancką restauracją i swojską tawerną. Żeglarzy przyciąga tutaj ulokowana na tarasie strefa relaksu z sauną opalaną piecem na drewno oraz zewnętrzną mazurską balią.
Program Ekspedycji Cobra
Program ramowy:
Niedziela 05.09
- Zbiórka uczestników w EkoMarinie Giżycko o godzinie 17:00.
- Zakwaterowanie na jachtach i przygotowanie do wypłynięcia.
- Wypłynięcie w kierunku południowym – przeprawa przez kanały.
- Nocny postój na kotwicy w Zatoce Rominek.
Poniedziałek 06.09
- Krótki postój w Rynie (EkoMarina) – zaopatrzenie.
- Dalsza żegluga na południe w kierunku jeziora Śniardwy.
- Postój w stanicy wodnej Niedźwiedzi Róg.
Wtorek 07.09
- Wypłynięcie w kierunku północnym.
- Krótki postój w Mikołajkach (zaopatrzenie) lub Starych Sadach.
- Przeprawa przez kanały na północ.
- Postój w EkoMarinie Giżycko – zaopatrzenie.
Środa 08.09
- Żegluga na północ – Jezioro Dobskie.
- Nocny postój na kotwicy.
Czwartek 09.09
- Dalsza żegluga na północ – Jezioro Mamry.
- Krótki postój w Węgorzewie (EkoMarina) – zaopatrzenie.
- Postój w Kętrzyńskiej Przystani.
- Impreza z okazji 12-lecia Szkoły Żeglarstwa PuntoVita.
Piątek 10.09
- Powrót na południe – Jezioro Tajty.
- Postój w przystani Hotelu Tajty.
- Możliwość skorzystania z sauny i mazurskiej bani (zobacz).
Sobota 11.09
- Powrót do EkoMariny Giżycko.
- Wykwaterowanie z jachtów do godziny 10:00.
Uwaga!
- Program ramowy jest orientacyjny – może ulec zmianom ze względów pogodowych, niemniej będziemy starali się zrealizować go w pełni i dotrzeć we wszystkie zaplanowane miejsca.
- Planujemy aż trzykrotnie spędzić noc na kotwicy (jachty wyposażone są w toalety ze zbiornikami).
- Połowa przystani, w jakich planujemy się zatrzymać, to EkoMariny, czyli przystanie oferujące pełną obsługę sanitarną (toalety, prysznice, pralnie i suszarnie oraz mini zaplecze kuchenne), a także odbiór ścieków z jachtów i nieczystości stałych oraz dostęp do energii elektrycznej i wody na pomoście.
- Zakupy i zaopatrzenie na rejs można zrobić tylko w niektórych miejscowościach: Giżycko, Mikołajki, Węgorzewo.
- Wyżywienie nie jest uwzględnione w cenie. Załoga składa się na kasę pokładową, z której kupowane jest zaopatrzenie dla całej załogi i sternika. Sternicy podpowiedzą jakie produkty najlepiej wybrać.
Co jeszcze może pojawić się w programie?
Nie chcemy wyprzedać faktów ani obiecywać za dużo, ale z doświadczenia wiemy, że na żeglarskich wyprawach można przeżyć więcej przygód niż przewidziano w planie…
Dlatego uprzedzamy, że na trasie Ekspedycji Cobra mogą pojawić się atrakcje takie jak:
- Zupełnie nieznane nam dotąd przystanie i dzikie miejsca do cumowania.
- Ponadprogramowe ogniska z szantami, których dotąd nie słyszeliście.
- Niezwykłe spotkania i nowe, ciekawe znajomości…
- Wyprawy rowerowe lub kajakowe w celu dotarcia tam, gdzie jacht nie wpłynie…
- Burze, wichury, awarie, pływanie w kamizelkach i inne żeglarskie wyzwania lub… brak wiatru i nuda na pokładzie (to też jest żeglarstwo:)
- Nauka umiejętności żeglarskich, których nie obejmują standardowe kursy na patent, dużo czasu za sterem pod okiem naszych instruktorów.
- Zmiana trasy i odkrycie czegoś zupełnie innego niż to, czego szukamy!
Cena Ekspedycji Cobra
Cena Ekspedycji Cobra zawiera:
- Zakwaterowanie na wysokiej klasy jachtach Cobra 33 lub Maxus 33.
- Wszystkie opłaty portowe i paliwowe
- Opiekę Organizatora Turystyki
- Opiekę doświadczonej kadry instruktorskiej
- Ubezpieczenie NNW
- Udział w imprezie okolicznościowej z okazji 12-lecia Szkoły Żeglarstwa PuntoVita!
Jak to wygląda w praktyce?
Spotykamy się wszyscy w niedzielę w porcie i kwaterujemy się na jachtach. Na nich mieszkamy całe siedem dni, na nich śpimy i przygotowujemy posiłki. Codziennie nocujemy w innym miejscu. W trakcie żeglugi można korzystać z jachtowej kuchni (kambuz) oraz toalety (kingston). W portach znajdują się sanitariaty i prysznice (koszt za jeden prysznic to ok.12-15 zł). Na tym rejsie nie zawsze będziemy zatrzymywali się na noc w portach – przewidujemy cumowanie przy dzikim brzegu i spędzanie nocy poza cywilizacją. Jachty wyposażone są w lodówki i ogrzewanie.
Na naszych rejsach:
- Dbamy o dobrą kuchnię jachtową w wielu wariantach! Wszystko jest do zorganizowania 🙂 Dowiedz się więcej o dobrej jachtowej kuchni.
- Dbamy o najwyższy standard bezpieczeństwa – jesteśmy wyposażeni we wszystkie niezbędne środki ratunkowe i trzymamy się dobrej praktyki żeglarskiej.
- Dbamy o środowisko – nie zostawiamy śmieci i nie robimy zbędnego hałasu – Jachting może być naprawdę EKO!
- Dbamy o etykietę i kulturę jachtową – czyli przestrzegamy żeglarskich zwyczajów.
- Lubimy odwiedzać mazurskie sauny – tym razem chcemy zawitać do sauny fińskiej i bali mazurskiej w przystani przy Hotelu Tajty.
Kogo zapraszamy?
Nigdy nie widziałeś jachtu na oczy, ale wyprawa budzi Twoją ciekawość? Żaden problem. Nasi sternicy wprowadzą Cię w tajniki żeglarstwa i zadbają o Twoje bezpieczeństwo na wodzie. Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia żeglarskiego, żeby wyruszyć z nami. A może pływasz już od lat, ale masz powyżej uszu wycieczek z Giżycka do Sztynortu?
Chciałbyś odkryć nowe miejsca na szlaku WJM i przeżyć coś wyjątkowego? Wrócić z rejsu z prawdziwą żeglarską historią pełną przygód? Nie wiemy, jaki jest Twój powód, ale wiemy, że jeśli czytasz opis tego rejsu, to oznacza, że możesz wyruszyć na Ekspedycję Cobra!
Zapraszamy wszystkich ciekawych nowych przygód – nie ma znaczenia, czy pływasz od lat, czy będzie to Twój debiut na wodzie. Jedynym warunkiem jest ukończenie 18 lat. Jeżeli myślisz o samodzielnym prowadzeniu jachtów w przyszłości, ten rejs na pewno dostarczy Ci wielu cennych doświadczeń – wszyscy nasi sternicy są Instruktorami Żeglarstwa PZŻ. Sprawimy, że każdy przeżyje niezapomnianą przygodę, a takich ludzi jak pod żaglami nie spotkasz nigdzie indziej!
Jeśli się wahasz czy płynąć z nami…
- Czytaj relację z wyprawy Wyspy Przygód (maj 2017) lub zobacz zdjęcia na FB
- Czytaj relację z Ekspedycji Śniardwy (sierpień 2017) lub zobacz zdjęcia na FB
- Czytaj relację z Ekspedycji Wrota Mazur (sierpień 2018) lub zobacz zdjęcia na FB
- Czytaj relację z Ekspedycji Mamry (sierpień 2019) lub zobacz zdjęcia na FB
- Czytaj relację z Ekspedycji Nidzkie (sierpień 2020) lub zobacz zdjęcia na FB
Czym są nasze Ekspedycje?
„Ekspedycja” to żartobliwa nazwa rejsu z pomysłem, która przyjęła się u nas na stałe. Co roku na końcu sezonu żeglarskiego organizujemy rejsy tematyczne. Każda z Ekspedycji ma swój określony cel. Na „Ekspedycji Śniardwy” spędziliśmy cały tydzień badając największe z polskich jezior. Wyprawa „Na Krańcu Świata” dotarła na jezioro Nidzkie.
W trakcie „Ekspedycji Wrota Mazur” – najdłuższej z dotychczasowych – dopłynęliśmy aż do Pisza nad jeziorem Roś. Wszystkie te rejsy utrzymane są w wyprawowym klimacie odkrywania nowych zakątków na mapie. Choć są to wyprawy prawdziwie żeglarskie – bardzo dużo pływania i nieraz wymagające, długie przeloty – nie brakuje na nich dobrej zabawy: na ostatniej Ekspedycji Nidzkie świętowaliśmy 11-lecie Szkoły Żeglarstwa PuntoVita.
W „Ekspedycjach” biorą udział wprawieni żeglarze oraz osoby, które pierwszy raz w życiu widzą jacht na oczy – każdy znajduje w Ekspedycji ducha przygody! Więcej o tym, czym są nasze Ekspedycje pisaliśmy w artykule: Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”?
Co wyróżnia Ekspedycję Cobra?
- Pływamy wyłącznie na dużych, komfortowych i szybkich jachtach: Cobra 33 i Maxus 33.
- Realizujemy niezwykle długą trasę i odwiedzamy najciekawsze akweny.
- Nasze jachty są przystosowane do długiej niezależnej żeglugi (niezależny system sanitarny, lodówka, ogrzewanie, światła nawigacyjne i in.)
- Cumujemy w najlepszych marinach na szlaku WJM.
- Wszyscy nasi sternicy są instruktorami żeglarstwa – mogą nauczyć Cię tajników pływania dużym jachtem śródlądowym.
- W trakcie rejsu będziemy świętować 12 urodziny Szkoły Żeglarstwa PuntoVita!
- Odwiedzimy saunę fińską i mazurską balię w przystani Hotelu Tajty.
12 lat PuntoVita!
Szóstego dnia rejsu, w czwartek 10 września – kiedy prawie cała trasa Operacji Cobra będzie już zrealizowana – nasza wyprawa zawinie do niewielkiej Kętrzyńskiej Przystani, aby świętować 12-lecie Szkoły Żeglarstwa PuntoVita. Będzie to zamknięta impreza w urokliwym miejscu – wszyscy uczestnicy rejsu są zaproszeni!
Szykujemy dla Was kilka niespodzianek!
Kto zaprasza?
Krzysztof Osóbka – Instruktor Żeglarstwa PZŻ związany ze Szkołą Żeglarstwa PuntoVita od 10 lat. Na początku jako Młodszy Instruktor, a od 2013 r. jako KWŻ dzieli się swoją pasją do żeglarstwa. 36 turnusów szkoleniowych w tym 28 jako kierownik. Łącznie z innymi rejsami spędził na mazurskich wodach ponad 630 dni. Choć zna Mazury jak mało kto, Kraina Wielkich Jezior nie przestaje go fascynować. Ciągle poszukuje nowych pomysłów na żeglarskie wyprawy. Pomysłodawca mazurskich Ekspedycji. Jachtowy Sternik Morski PZŻ, Motorowodny Sternik Morski PZMiNW, Instruktor Żeglarstwa PZŻ oraz Instruktor Motorowodny PZMiNW.
Barbara Zaczek – Instruktorka żeglarstwa od 2016 r. W ciągu pierwszych dwóch lat pracy na obozach szkoleniowych została KWŻ, a kilku jej kursantów zawodowymi instruktorami. Potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Ceniona przez załogi za miłą atmosferę na jachcie oraz za brawurowe prowadzenie motorówki w każdych warunkach. Prowadzi podcast o tematyce żeglarskiej – Zając na żaglach.
Jachtowy Sternik Morski oraz Motorowodny Sternik Morski, Instruktor Żeglarstwa PZŻ, Instruktor Motorowodny PZMiNW, radiooperator LRC. Mimo tych wszystkich tytułów nadal nie ma własnego pieska na jachcie, jednak, jak twierdzi, „to już tylko kwestia czasu”. Oby!
Dlaczego zapraszamy?
Zwykłe turystyczne rejsy odwiedzające ciągle te same miejsca? To nie u nas. Chcemy pokazać Wam Mazury takimi, jakimi je sami widzimy – mikroświatem, który można odkrywać wciąż na nowo. Zależy nam na tym, abyście z naszych rejsów wynosili jak najwięcej doświadczeń, żeglarskich umiejętności oraz wspaniałych wspomnień. Dlatego tym razem chcemy wyruszyć na żeglarską wyprawę dużymi jachtami i wykorzystać wszystkie ich zalety, aby pokonać spektakularną trasę, odwiedzając najpiękniejsze zakątki na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Co koniecznie zabrać na rejs?
Pogoda we wrześniu bywa kapryśna, dlatego poniżej znajduje się lista rzeczy niezbędnych do zabrania na wyprawę:
- Ciepły śpiwór,
- Nieprzemakalna kurtka i spodnie,
- Kalosze (z białą lub nierobiącą śladów podeszwą),
- Czapka i szalik,
- Ciepłe ubrania – sweter/bluza/odzież termiczna,
- Kilka par grubych skarpet.
Uwaga!
Wyżywienie nie jest uwzględnione w cenie. Załoga składa się na kasę pokładową, z której kupowane jest zaopatrzenie dla całej załogi i sternika. Sternicy podpowiedzą, jakie produkty najlepiej wybrać.
- Cena: 1.259 zł / osoba
- Rezerwacja całego jachtu (max 8 osób): 9.599 zł
Zgłoszenia i wpłaty:
- Michał Stępka
- Telefon: 501 177 487
- E-mail: michal@puntovita.pl
Szczegóły rejsu:
- Krzysztof Osóbka
- Telefon: 782 667 073
- E-mail: krzysztof@puntovita.pl
Zobacz pełną ofertę w pliku PDF: Ekspedycja Cobra 2021
Odszukaj nas na Facebook