Ekspedycja Jeziorak – rejs Pojezierze Iławskie 2021
Żeglarska wyprawa na jezioro Jeziorak
- Termin: 6 – 12 czerwca 2021 – 7 dni
- Cena: 990 zł/os.
Wybierz miejsce na pokładzie jachtu turystycznego, szkoleniowego lub popłyń jako sternik – możliwość czarteru jachtu w ramach ekspedycji (pływanie we flotylli) – jedyna taka oferta.
Za nami już cztery mazurskie ekspedycje: „Ekspedycja Śniardwy” (2017), „Wrota Mazur” (2018), „Ekspedycja Mamry” (2019) i „Ekspedycja Nidzkie” (2020). Jachty pod niebieską banderą Szkoły Żeglarstwa PuntoVita pływały już po wszystkich akwenach na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jednak żeglarskie szlaki nie kończą się tylko na Mazurach. W Polsce nie brakuje przecież innych wód śródlądowych, na których można uprawiać żeglarstwo.
Na początku czerwca 2021 odwiedzimy jeden z najbardziej atrakcyjnych żeglarsko akwenów śródlądowych w Polsce – przed nami jezioro Jeziorak!
Jezioro Jeziorak
Większość brzegów jest gęsto zalesiona. Jeziorak ma wiele zatok, półwyspów i aż 16 wysp, które stanowią jedną z głównych atrakcji jeziora. Część z nich jest zagospodarowana turystycznie. To, co można zobaczyć na Jezioraku stanowi esencję żeglarstwa śródlądowego: piękne dzikie brzegi, długa i zawiła linia brzegowa pełna tajemniczych zatok i wysp, niezwykłe miejsca do cumowania oraz kameralne, zadbane przystanie.
Żegluga po takim jeziorze jest też okazją do szlifowania żeglarskich umiejętności. Dlatego zdecydowaliśmy, że na tym rejsie ponownie zorganizujemy zajęcia doszkalające oraz możliwość pływania we flotylli.
Co wyróżnia ten rejs?
3 poziomy zaawansowania załóg:
- załoga turystyczna ze sternikiem
- załoga szkoleniowa z instruktorem
- czarter jachtu do samodzielnego prowadzenia (flotylla)
Na tym rejsie poprowadzimy zaawansowane zajęcia szkoleniowe dla osób chcących w przyszłości prowadzić jachty samodzielnie. Jest to świetna okazja na „rozgrzanie się” za sterem jeszcze na początku sezonu żeglarskiego.
Ciekawe miejsca na trasie rejsu
Zalewo
Ostatnia przystań do jakiej chcemy dotrzeć na wyprawie przez Jeziorak – kameralna Ekomarina w Zalewie zapewnia bardzo wysoki standard dla żeglarzy. Warto przepłynąć cały Jeziorak, by tu dotrzeć.
Kanał Dobrzycki
Zbudowany w latach 1331–1334, jest uważany za najstarszy kanał żeglowny na ziemiach polskich. Liczy 2600 metrów. Niegdyś prowadził tędy szlak żeglugi parowej. Obecnie jest wykorzystywany przez żeglarzy i kajakarzy.
Półwysep Bukowiec
Czasami nazywany wyspą, spory obszar połączony z lądem groblą, po której prowadzi wąska droga. Niegdyś znajdowało się tutaj grodzisko zwane Schloss. Obecnie jest tu duże pole namiotowe.
Siemiany
Duża przystań żeglarska w centrum akwenu. Solidna keja z y-bomami z doskonałym zapleczem. Nie można ominąć tego miejsca na rejsie po Jezioraku.
Wyspy z pływającymi pomostami
Pływające pomosty cumownicze ustawione w kilkunastu miejscach na Jezioraku to inicjatywa unikatowa w skali polskich szlaków wodnych. Pomosty przeważnie wyposażone są w y-bomy, przy większości z nich zlokalizowane są przenośne toalety i kontenery.
Początek rejsu – gdzie zaczynamy rejs po Jezioraku?
Rejs po Jezioraku zaczynamy i kończymy w Porcie Iława, ul. Karola Chodkiewicza 5: http://port-ilawa.pl/
Nasze jachty
2 x Sedna 26 (załoga turystyczna ze sternikiem)
Jacht dość ciężki, z dużą powierzchnią żagli, znany z wyróżniającej się linii kadłuba. Przestronne, jasne wnętrze zaprojektowane z dbałością o szczegóły. Jacht trudny dla początkujących sterników – wymaga nieco żeglarskiej wprawy. Bogato wyposażony (m. in. lodówka, ogrzewanie) przeznaczony do typowo turystycznego żeglowania.
2 x Antila 26 (załoga doszkalająca ze sternikiem)
Obecnie śródlądowy standard – jacht średniej trudności w prowadzeniu. Bardzo popularny na szkoleniach żeglarskich dla dorosłych, wygodny do mieszkania dla 6 osób załogi. W naszym rejsie popłyną dwie Antile 26 w wersji armatorskiej, wykończone w mahoniu, z silnikami Yamaha 9.9 KM ze śrubą uciągową (rozruch elektryczny). Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest to obecnie najpopularniejszy jacht, chętnie wybierany do prywatnych czarterów.
2 x Tango 780 (flotylla – jacht bez sternika)
Idealny jacht dla 4-osobowej załogi, łatwy w prowadzeniu i obsłudze. Charakteryzuje się dużą statecznością oraz zwrotnością zapewniającą możliwość efektywnego halsowania przy ostrych kursach. Idealne na początek samodzielnej żeglugi. Mazurski klasyk w armatorskiej odsłonie – więcej o tym jachcie w artykule – jacht Tango 780.
Żeglarskie zajęcia doszkalające
W trakcie Ekspedycji osoby chętne będą mogły skorzystać ze specjalnie przygotowanych praktycznych i teoretycznych zajęć doszkalających. Nauczymy Was tego, co jest potrzebne do samodzielnego prowadzenia rejsów.
Zajęcia będą realizowane w różnych miejscach i czasie w zależności od warunków w trakcie rejsu.
Budowa jachtu w praktyce
- Prawidłowe składanie i stawianie masztu
- Instalacje jachtowe i obsługa silnika
Locja użytkowa i meteorologia z sensem
- Posługiwanie się mapami i planowanie trasy
- Korzystanie z serwisów pogodowych
Odbiór i zdawanie czarterowanego jachtu
- Jak zadbać o prawidłowe przygotowanie jachtu do rejsu
- Jak nie dać się oskubać z kaucji
Przepisy – postępowanie w razie kolizji i uszkodzenia jachtu
- Sporządzanie protokołu dla ubezpieczyciela
- Kilka słów o rodzajach ubezpieczeń
Teoria manewrowania i manewry pod żaglami
- Stanięcie w dryf i zacieśniona cyrkulacja (360)
- Podejście do człowieka za burtą różnymi metodami
Manewry portowe
- Cumowanie jacht w porcie w dwie osoby
- Podejście do dzikiego brzegu
Proponowane zajęcia są uzupełnieniem rejsu dla osób chętnych. Będą je prowadzili Instruktorzy Żeglarstwa PZŻ. Są to zajęcia dla osób już żeglujących, posiadających patent Żeglarza Jachtowego – nie jest to szkolenie żeglarskie od podstaw.
Zajęcia takie prowadzimy jako jedna z bardzo niewielu firm w Polsce. Przygotowaliśmy je z myślą o tych osobach, które chcą w przyszłości samodzielnie prowadzić jachty w przyszłości i zależy im na naprawdę solidnym przygotowaniu do roli sternika.
Tych z Was, którzy chcą zrobić patent żeglarski zapraszamy na szkolenia żeglarskie na Mazurach: Rejsy szkoleniowe rozpoczynają się w każdą sobotę od 28 maja do 18 września. Zobacz terminy kursów dla dorosłych. W trakcie rejsu na Mazurach prowadzimy również szkolenia motorowodne.
Mazurskie Ekspedycje w 2021 roku – zobacz najlepsze rejsy żeglarskie na Mazurach:
- „Giżycko – Mikołajki – Ryn” – rejs majówkowy z możliwością odbycia kursu z egzaminem na Żeglarza Jachtowego, 1 – 8 maja 2021
- „Ekspedycja Gołdapiwo” – żeglarska wyprawa szlakiem rzeki Sapiny na jezioro Gołdapiwo, 29 sierpnia – 4 września 2021
- „Ekspedycja Cobra” – rejs żeglarski na dużych jachtach śródlądowych; 5 – 11 września 2021
Program ramowy Ekspedycji Jeziorak
Niedziela 06.06
- Zbiórka uczestników w Porcie Iława (ul. Karola Chodkiewicza 5) o godzinie 16:00.
- Zakwaterowanie na jachtach i przygotowanie do wypłynięcia.
- Wypłynięcie z portu, zapoznanie z właściwościami manewrowymi jachtów.
- Postój na noc w Porcie Iława.
Poniedziałek 07.06
- Zakupy i zaopatrzenie na rejs.
- Żegluga na północ – Zatoka Widłągi.
- Postój na noc na jednej z wysp.
Wtorek 08.06
- Dalsza żegluga na północ.
- Przeprawa przez Kanał Dobrzycki na Jezioro Ewingi.
- Nocny postój Ekomarinie Zalewo.
Środa 09.06
- Powrót na południe.
- Żegluga na Jezioro Płaskie.
- Postój na noc w porcie w Siemianach.
Czwartek 10.06
- Żegluga w głąb Zatoki Kraga.
- Nocny postój na Półwyspie Bukowiec.
Piątek 11.06
- Powrót na południe.
- Postój na noc w Porcie Iława.
Sobota 12.06
- Zakończenie rejsu i wykwaterowanie z jachtów do godziny 10:00.
Uwaga!
- Program ramowy jest orientacyjny – może ulec zmianom ze względów pogodowych, niemniej będziemy starali się zrealizować go w pełni i dotrzeć we wszystkie zaplanowane miejsca.
- Planujemy przynajmniej dwa razy spędzić noc zacumowani przy dzikim brzegu, gdzie nie ma dostępu do udogodnień takich, jak w marinach.
- Większe zakupy i zaopatrzenie na rejs można zrobić tylko na początku rejsu w Iławie. W dalszej części jeziora znajdują się wyłącznie małe, wiejskie sklepy.
- Wyżywienie nie jest uwzględnione w cenie. Załoga składa się na kasę pokładową, z której kupowane jest zaopatrzenie dla całej załogi i sternika. Sternicy podpowiedzą, jakie produkty najlepiej wybrać.
Ekspedycja Jeziorak – co zawiera cena?
- Zakwaterowanie na jachtach Sedna 26 lub Antila 26 maksymalnie 6 osób załogi + sternik
- Wszystkie opłaty portowe i paliwowe
- Opiekę Organizatora Turystyki
- Opiekę doświadczonej kadry instruktorskiej
- Organizację ogniska w plenerze
- Ubezpieczenie NNW
- Możliwość udziału w specjalnie przygotowanych zajęciach doszkalających
Pływanie we flotylli – stwórz swoją załogę i popłyń jako sternik!
Dla tych z Was, którzy posiadają minimum patent Żeglarza Jachtowego i czują się już pewnie za sterem, przygotowaliśmy szczególną ofertę czarteru jachtu na preferencyjnych warunkach z możliwością udziału w Ekspedycji Jeziorak.
Jak to działa?
- Koszt czarteru jachtu Tango 780 S w ramach Ekspedycji: 1990 zł*.
- Kaucja zwrotna: 500 zł.
Zabierasz na pokład tyle osób, ile chcesz: może to być czwórka znajomych lub tylko jedna osoba – decyzja należy do Ciebie a cena pozostaje ta sama. Sugerujemy, aby raczej nie przekraczać liczby łącznie 4-5 osób na pokładzie – choć same Tanga dopuszczone są do żeglugi nawet w 6 osób, mieszkanie byłoby już uciążliwe. W każdy razie sam zbierasz swoją załogę.
Podajesz nam dane wszystkich osób do ubezpieczenia – wszyscy jesteście pełnoprawnymi członkami naszej wyprawy i otrzymujecie ubezpieczenie, opiekę i pomoc naszej kadry, Kierownika Rejsu oraz możliwość udziału we wszystkich organizowanych przez nas atrakcjach oraz zajęciach doszkalających.
Nasza kadra jest cały czas do Twojej dyspozycji – służymy pomocą i radą we wszystkich sprawach dotyczących jachtu i żeglugi.
Zobacz pełny opis oferty w pliku PDF: Ekspedycja Jeziorak — 2021.
Dołączysz do naszej ekspedycyjnej flotylli?
Ze względu na specyfikę akwenu i dostępność jachtów liczba jednostek jest ograniczona: na tę wyprawę możemy zabrać maksymalnie 2 jachty flotylli.
W Ekspedycji wezmą udział cztery jachty z zawodowymi sternikami, którzy będą czuwać nad całością wyprawy. Miejsce na pokładzie tych jachtów: 990 zł/ osoba*.
Kto zaprasza?
Krzysztof Osóbka – Instruktor Żeglarstwa PZŻ związany ze Szkołą Żeglarstwa PuntoVita od 10 lat. Na początku jako Młodszy Instruktor, a od 2013 r. jako KWŻ dzieli się swoją pasją do żeglarstwa. 36 turnusów szkoleniowych w tym 28 jako kierownik. Łącznie z innymi rejsami spędził na mazurskich wodach ponad 630 dni. Choć zna Mazury jak mało kto, Kraina Wielkich Jezior nie przestaje go fascynować. Ciągle poszukuje nowych pomysłów na żeglarskie wyprawy. Pomysłodawca żeglarskich Ekspedycji.
Jachtowy Sternik Morski PZŻ, Motorowodny Sternik Morski PZMiNW, Instruktor Żeglarstwa PZŻ oraz Instruktor Motorowodny PZMiNW.
Barbara Zaczek – studentka romanistyki, pasjonatka literatury i języków obcych. Instruktorka żeglarstwa od 2016 r. W ciągu pierwszych dwóch lat pracy na obozach szkoleniowych została KWŻ, a kilku jej kursantów zawodowymi instruktorami.
Potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji i zna sto sposobów na ściągnięcie jachtu z mielizny. Ceniona za miłą atmosferę na jachcie, nigdy nie rezygnuje z wysokich wymagań wobec załogi. Marzy, by mieć na pokładzie własnego psa do podawania cum.
Jachtowy Sternik Morski PZŻ oraz Motorowodny Sternik Morski PZMiNW, Instruktor Żeglarstwa PZŻ, radiooperator dalekiego zasięgu LRC oraz Instruktor Motorowodny PZMiNW.
Dlaczego zapraszamy?
Jachty pod niebieską banderą Szkoły Żeglarstwa PuntoVita pływały już po wszystkich akwenach na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Ideą naszych Ekspedycji jest poznawanie nowych zakątków na żeglarskiej mapie, która nie kończy się przecież na Mazurach.
Jezioro Jeziorak jest jednym z najciekawszych akwenów śródlądowych w Polsce, do których możemy zawitać w poszukiwaniu żeglarskich przygód.
Po raz kolejny tworzymy możliwość pływania we flotylli – mamy nadzieję, że dla wielu z Was będzie to kolejny żeglarski krok, a ze wspólnej przygody wyniesiecie wiele cennych doświadczeń.
Na naszych rejsach:
- Dbamy o dobrą kuchnię jachtową w wielu wariantach! Wszystko jest do zorganizowania 🙂 Dowiedz się więcej o dobrej jachtowej kuchni.
- Dbamy o najwyższy standard bezpieczeństwa – jesteśmy wyposażeni we wszystkie niezbędne środki ratunkowe i trzymamy się dobrej praktyki żeglarskiej.
- Dbamy o środowisko – nie zostawiamy śmieci i nie robimy zbędnego hałasu. Jachting może być naprawdę EKO!
- Dbamy o etykietę i kulturę jachtową – czyli przestrzegamy żeglarskich zwyczajów.
Cena:
990 zł*/ osoba / miejsce na pokładzie jachtu turystycznego (Sedna 26) lub doszkalającego (Antila 26)
1990 zł*/ czarter jachtu ekspedycyjnego (Tango 780 S) w ramach flotylli (informacje powyżej)
Rabaty:
- Dla uczestników poprzednich Ekspedycji (stały klient) -5% rabatu! Dotyczy obu wariantów udziału. Przy zgłoszeniu podaj nazwę i rok Ekspedycji, w której brałeś udział.
- Przy rezerwacji do końca lutego 2021 FIRST MINUTE -5%! Dotyczy obu wariantów udziału.
Zgłoszenia i wpłaty:
Michał Stępka
Telefon: 501 177 487
E-mail: michal@puntovita.pl
Szczegóły rejsu:
Krzysztof Osóbka
Telefon: 782 667 073
E-mail: krzysztof@puntovita.pl
Odszukaj wydarzenie „Ekspedycja Jeziorak” na Facebook!
Pełny opis oferty w pliku PDF: Ekspedycja Jeziorak — 2021