Patent kapitana jachtowego

Patent kapitana jachtowego jest najwyższym stopniem wśród patentów żeglarskich. Uzyskanie uprawnień pozwala na swobodne pływanie bez żadnych ograniczeń po wodach morskich oraz śródlądowych. Starając się o patent kapitana jachtowego konieczne jest posiadanie już pozostałych stopni żeglarskich.

Dodatkowo wymagane jest odbycie kilku rejsów pełnomorskich – co najmniej sześciu. Rejsy te muszą liczyć minimum 1200 godzin żeglugi. W ramach tego czasu konieczne jest odbycie 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu o długości całkowitej od 7,5 do 18 m.

Kandydat ubiegający się o uzyskanie patentu na kapitana jachtowego powinien udokumentować rejsy odbyte na statku o długości powyżej 20 m, którego czas wynosił ponad 100 godzin oraz jeden rejs po wodach pływowych trwający powyżej 100 godzin z zawinięciem do co najmniej dwóch portów pływowych.

Patent kapitana jachtowego najwyższym stopniem żeglarskim

patent kapitana jachtowego

Patent kapitana jachtowego jest bardzo prestiżowym uprawnieniem, a podczas jego zdobywania każdy żeglarz musi wykazać się odpowiednią wiedzą oraz predyspozycjami. Odbycie kursów żeglarskich również wymaga czasu, ale szkoły żeglarskie potrafią to sprawnie zorganizować i przeprowadzić.

Pamiętać należy również o tym, że osoby, które nie posiadają żadnego patentu mogą pływać tylko jachtami o niewielkiej mocy, jednak nie zawsze jest to możliwe, ponieważ wypożyczenie jachtu bez uprawnień jest bardzo trudne. Dlatego też wszystkie osoby, które kochają żeglarstwo i chcą czynnie je uprawiać, powinny pomyśleć o powiększaniu swojej wiedzy, która zagwarantuje zdanie egzaminu na patent żeglarski.

Print Friendly, PDF & Email