Wymiana patentu PZŻ

Wymiana patentu PZŻ – co dalej?

Wakacje spędziłeś na Mazurach podziwiając majestatycznie poruszające się jachty po wodzie? Zapragnąłeś spróbować i okazało się, że pływanie Ci się spodobało? Super, to teraz tylko trzeba wyrobić patent żeglarski i można żeglować! No właśnie patent, po co on nam właściwie jest i jak go zdobyć?

Rodzaje patentów

Zacznijmy od tego, jakie są rodzaje patentów.

Rozpoczynając od najniższego stopnia mamy patenty:

Oczywiście istnieją również uprawnienia Instruktorskie takie jak Nauczyciel Żeglowania czy Instruktor Żeglarstwa, ale o nich może kiedy indziej. Ciekawskich odsyłam do artykułu: jak wygląda praca instruktora żeglarstwa?

patent żeglarski dokument

Patent żeglarski jest dokumentem uprawniającym do prowadzenia jachtów żaglowych. Do prowadzenia jachtów motorowych (w tym skutera wodnego) potrzebny jest patent motorowodny.

Uprawnienia Żeglarza Jachtowego

Samo wyrobienie patentu Żeglarza Jachtowego wcale nie jest takie trudne. Wystarczy tylko tydzień albo dwa szkolenia, aby zdać egzamin i zdobyć przysługujące uprawnienia, a są to:

  • Prowadzenie jachtu żaglowego, który może być wyposażony w pomocniczy napęd mechaniczny.
  • Pływanie po wodach śródlądowych.
  • Pływanie po morskich wewnętrznych wodach jachtem o długości kadłuba do 12m, natomiast po pozostałych wodach morskich do 2 Mm (około 3,704 km) od brzegu TYLKO w porze dziennej.
Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Szkolenie żeglarskie

Jeśli jest się początkującym żeglarzem, to przed egzaminem warto wybrać dobre szkolenie żeglarskie, które przygotuje nas nie tylko do zaliczenia testu, ale również do samodzielnego żeglowania. Szkolenie przed egzaminem nie jest wymagane! Ale jeżeli naprawdę zależy nam na zdobyciu uprawnień, to serdecznie zachęcam do znalezienia odpowiedniego kursu i przykładnego uczestnictwa w nim.

Najpopularniejsze są dwutygodniowe szkolenia w formie obozu wędrownego, czyli pływanie od portu do portu i w trakcie zdobywanie wiedzy zarówno praktycznej jak i teoretycznej. Szkolenia te są zwykle skierowane do młodzieży, która może sobie pozwolić na tak długi wyjazd. Na rynku znajduje się również wiele ofert tygodniowych kurów dla dorosłych.

Trzeba jednak pamiętać, że dwutygodniowe szkolenie nie wystarczy, aby stać się doświadczonym żeglarzem. Po odpowiedź na pytanie, dlaczego tak jest, odsyłam tutaj.

instruktorzy zeglarstwa

Wiele osób z naszej kadry rozpoczęła swoją przygodę z żeglarstwem właśnie na obozach żeglarskich w Szkole Żeglarstwa PuntoVita.

Jak uzyskać patent żeglarski? Krok po kroku

Uff, udało nam się zdać egzamin, ale co dalej?

W celu uzyskania patentu żeglarza jachtowego należy złożyć do Biura PZŻ następujące dokumenty:

  • Prawidłowo wypełniony wniosek o wydanie patentu (polecam skorzystać z generatora wniosków, który znajduje się tutaj)
  • Zdjęcie 3,5cm X 4,5cm
  • Oryginał zaświadczenia o zdaniu egzaminu (to ta kartka, którą dostaliśmy od komisji)
  • Kopia dowodu opłaty za wydanie patentu
  • Jeśli jesteś niepełnoletni- zgoda rodziców/opiekunów prawnych na uprawianie żeglarstwa
  • Jeśli jesteś uczniem lub studentem – kopia legitymacji

Dokumenty te można dostarczyć osobiście lub listownie. Czas oczekiwania na wydanie patentu to zwykle około 30 dni.

jak-zeglowac

Polecamy artykuł: Jak zacząć żeglować? Dowiedz się jak najlepiej wybrać kurs żeglarski dla dorosłych. Jeśli szukasz obozu żeglarskiego dla dziecka, polecamy nasz poradnik: Jak wybrać dobrą szkołę żeglarstwa? [PORADNIK]

Dla kogo żeglarstwo?

Wbrew pozorom nie ma żadnych specjalnych wymagań, jakie należy spełnić, aby uprawiać żeglarstwo. Nie wymagany jest specjalny talent, czy sprawność fizyczna. Nieistotny jest wiek czy doświadczenie. Więc co jest potrzebne? Przede wszystkim chęci i uśmiech na twarzy oraz dobry instruktor żeglarstwa, który wprowadzi kursanta w tajniki żeglarstwa od podstaw.

Do zobaczenia na wodzie!

Mam nadzieję, że te wskazówki ograniczą Wasz stres do minimum i pomogą ze spokojem przejść przez całą „papirologię” związaną z wydaniem patentu Żeglarza Jachtowego. Pamiętajcie, żeby wierzyć w siebie, ale również znać swoje ograniczenia i z żeglowania czerpać radość, bo przecież o to chodzi przede wszystkim! Z żeglarskim pozdrowieniem Ahoj!

ekspedycje zeglarskie

Załogi Ekspedycji Wrota Mazur (2018 r.), jednej z naszych najdłuższych wypraw żeglarskich po Mazurach. Większość uczestników pływa z nami od lat. Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”? w

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.