kawały żeglarskie

Jak wybrać dobrą szkołę żeglarstwa? [PORADNIK]

Wiemy, że niektórym nauka żeglarstwa może się kojarzyć z musztrą i ostrą, niemal wojskową dyscypliną. Rzeczywiście dobry obóz żeglarski musi być świetnie zorganizowany, ale szkolenie na patent Żeglarza Jachtowego to nie marynarka wojenna – zadaniem dobrej szkoły żeglarstwa jest nie tylko dobre wyszkolenie kursantów, ale też zorganizowanie dla nich wspaniałych wakacji, które będą wspominać jako świetną przygodę.

Aby tak się właśnie stało należy tę „dobrą szkołę żeglarstwa” znaleźć, czyli dokonać wyboru organizatora wypoczynku dla naszej pociechy i najodpowiedniejszej dla niej oferty. Rzecz w tym, że w internetowych opisach każdy twierdzi, że jest najlepszy, doświadczony i pełen zaangażowania. Jak znaleźć tą naprawdę najlepszą szkołę żeglarstwa dla dziecka? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Zapraszamy do lektury poradnika!

Na szczęście jest kilka sposób, by dowiedzieć się, czy oferta żeglarska jest rzeczywiście dobra, a organizator NAPRAWDĘ SERIO traktuje swoich młodych klientów.

Oto kilka wskazówek, które podpowiedzą na co warto zwrócić uwagę, wybierając szkołę żeglarstwa dla swojego dziecka:

  • Grupa wiekowa
  • Uprawnienia organizatora
  • Doświadczenie w organizacji rejsów dla młodzieży
  • Opinie klientów
  • Galeria
  • Co w cenie?
  • Kadra

Jeśli nie masz czasu przeczytać całego tekstu przejdź od razu do podsumowania.

Grupa wiekowa

To kwestia kluczowa – wiele firm oferuje szkolenia żeglarskie czy kolonie żeglarskie dla nastolatków, jednak pojęcie „nastolatek” jest bardzo szerokie – osoby mające 12 i 18 lat to generalnie „nastolatki”, ale różnic jakie pomiędzy nimi mogą występować nie trzeba nikomu tłumaczyć. Byłoby nieporozumieniem kwaterowanie 12-to i 18-latka w jednej załodze na dwutygodniowy rejs.

Oczywistym jest, że 18-to latek nie musi czuć się super komfortowo w załodze 12-latków. Dlatego wybierając rejs dla nastolatka warto zwrócić uwagę o jakiej dokładnie grupie wiekowej mowa w ofercie – w dobrej szkole żeglarstwa powinny być wskazane dwie grupy wiekowe: młodsza (12-14) oraz starsza (15-18). Oprócz tego głównego podziału, załogi przydzielane są stosownie do wieku.

A co z 11-latkiem lub 19-latkiem – przecież to też nastolatki?

Oferta żeglarska dla najmłodszych nastolatków nie jest jeszcze tak szeroka jeśli chodzi o obozy i szkoły żeglarstwa. Wynika to głównie z faktu, że według obecnych przepisów patent Żeglarza Jachtowego (popularny patent żeglarski) można uzyskać od 14 roku życia. Nie znaczy to jednak, że młodsze nastolatki nie mają czego szukać na Mazurach – można znaleźć kilka całkiem ciekawych propozycji dla tej grupy.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2025 → FIRST MINUTE 2025! Zarezerwuj już dziś i zagwarantuj sobie najlepszą cenę. Żeglujemy z Wami już 15 lat!! Dziękujemy za zaufanie.

Warto zwrócić uwagę czy na wyjeździe żeglarskim organizowanym dla najmłodszych nastolatków oprócz sterników/instruktorów prowadzących jest też dodatkowa osoba zajmująca się tą dość wymagającą uwagi młodzieżą w czasie postoju w portach.

Co do 19-latków – choć przytrafia się jeszcze, że niektórzy rodzice mają przed tym pewne obawy – sugerujemy by osoby te zapisały się na obozy i rejsy żeglarskie dla dorosłych. Oferta dla tej grupy wiekowej jest bardzo bogata i nie powinno być problemu z wyborem dobrej szkoły żeglarstwa.

Uprawnienia organizatora

Organizator rejsu lub szkolenia żeglarskiego musi posiadać prawnie wymagane uprawnienia. Najważniejsze z nich to wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i certyfikat ubezpieczenia dla organizatorów turystyki. Ponadto szkoła żeglarstwa, która organizuje rejsy i kursy żeglarskie dla młodzieży, zobowiązana jest do zgłaszania wypoczynku dzieci i młodzieży na Mazurach do Kuratorium Oświaty.

Czy wybrany przez Ciebie organizator posiada odpowiednie uprawnienia możesz sprawdzić na stronie www.turystyka.gov.pl. To bardzo ważne. Każda firma, która nie widnieje w tej ewidencji, działa nielegalnie! Dobra szkoła żeglarstwa powinna udostępniać informacje o posiadaniu odpowiednich uprawnień na swojej stronie internetowej.

Doświadczenie w organizacji rejsów dla młodzieży

Warto zaufać organizatorowi turystyki, który ma doświadczenie organizacji rejsów dla młodzieży – nie ma firm od wszystkiego, dlatego dobrze jest powierzyć swoje dziecko szkole żeglarstwa, która specjalizuje się w obozach dla tej właśnie grupy wiekowej.

Nie jest złym pomysłem sprawdzić jak długo istnieje dana szkoła żeglarstwa. Jeśli jest to początkująca firma – każdy kiedyś zaczynał – nie ma w tym nic złego, ale w takim wypadku musimy być bardzo czujni w zakresie szczegółów oferty. Firma, która ma za sobą przynajmniej 5-6 sezonów powinna mieć już jako taką reputację na rynku i bez problemu znajdziemy opinie na jej temat. 10 i więcej lat doświadczenia – to już eksperci.

Opinie klientów

Jak to jest z opiniami klientów w Internecie? Nie jest tajemnicą, że opinie znacznie chętniej wystawiają niezadowoleni, nie jest też tajemnicą, że na niektórych forach dyskusyjnych wystawiane są fikcyjne opinie dla poprawienia reputacji – cóż, Internet rządzi się swoimi prawami i nie zawsze możemy mieć pewność co do wiarygodności informacji publikowanych w różnych miejscach.

Opinie są wiarygodne w tych miejscach, gdzie możemy mieć pewność, że napisały je osoby, które rzeczywiście korzystały z ofert danego organizatora i podpisują się pod swoją opinią imieniem i nazwiskiem. Warto zajrzeć na profil takiej firmy na portalach społecznościowych. Na forach internetowych nie mamy możliwości sprawdzenia czy anonimowe opinie nie pochodzą z „fejkowych profilów”.

Zobacz więcej opinii na Google oraz na naszym profilu na Facebook. Pochodzą wyłącznie od osób, które były na naszych obozach i ich rodziców.

Warto zajrzeć do galerii

To bardzo ważne czy na stronie organizatora znajdziemy tylko obrazki i stockowe zdjęcia, czy materiały pokazujące rzeczywiście organizowane rejsy żeglarskie, prawdziwych uczestników, jachty i to, co się tam dzieje.

Jeżeli organizator może się pochwalić kilkuletnią galerią, prezentującą różne wydarzenia to dobrze o nim świadczy. Gdy w portfolio firmy znajdziemy nietypowe rejsy, oferty specjalne i inne wydarzenia wykraczające poza standardową ofertę – mamy do czynienia z dobrą szkołą żeglarstwa. Przy okazji zapraszamy do obejrzenia galerii z rejsów organizowanych przez naszą Szkołę Żeglarstwa PuntoVita: https://puntovita.pl/galerie-rejsow-zeglarskich/ 🙂

Warto zwrócić uwagę także na filmiki tworzone przez uczestników albo relacje z rejsów na blogu – dobry organizator ma zwykle wielu stałych klientów. Często osoby takie są autorami rzeczywistych relacji, które można znaleźć na blogach i portalach społecznościowych.

Warto zobaczyć przykładową, szczere relację z obozów i rejsów:

Co w cenie? Czyli czym różnią się oferty szkół żeglarstwa dla młodzieży?

Wysoka cena nie stanowi gwarancji jakości. Może natomiast oznaczać pośrednika, czego nie polecamy, bo najlepiej kupować rejs czy udział w obozie żeglarskim bezpośrednio u organizatora. Rażąco niska cena nie powinna nas za bardzo kusić – warto sprawdzić co znajduje się w cenie i czy organizator nie próbuje zwabić nieświadomych klientów, oszczędzając na jakości oferowanej usługi…

Dlatego niezależnie od tego czy zamierzasz zapłacić dużo czy mało, koniecznie sprawdź, co DOKŁADNIE jest w ofercie imprezy żeglarskiej.

Przeżyj najlepsze wakacje 2025! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → FIRST MINUTE 2025! Zarezerwuj już dziś i zagwarantuj sobie najlepszą cenę. Żeglujemy z Wami już 15 lat!! Dziękujemy za zaufanie.

W internetowych opisach zwykle wszystko wygląda pięknie – najważniejsze są jednak konkrety – oto kluczowe elementy, które dobrze świadczą o ofercie:

Standard jachtów

standard jachtówDla kogoś, kto widział jacht tylko na zdjęciach ocena jego standardu może być trudna – mazurskie jednostki na fotografiach wyglądają bardzo podobnie. Na szczęście nie trzeba być specjalistą od budowy jachtów, by łatwo ocenić ich standard.

Parametry jachtu, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności to: długość kadłuba, liczba osób dla jakiej jest przeznaczony i rok produkcji.

Jeżeli mamy jachty poniżej 7,5 metra długości – jest to jacht mały. Nie musi być wcale zły do szkolenia na obozie stacjonarnym, ale jeśli mielibyśmy spędzić na nim dwa tygodnie na wędrownym obozie żeglarskim, mogłoby nam być ciężko. Jacht powyżej 8 metrów długości dają już znacznie lepszy komfort. Takie jachty – w zależności od innych parametrów – mogą pomieścić 6 lub nawet 8 osób.

Kluczowa sprawa to liczba osób na jaką przeznaczony jest jacht oraz liczba osób jaka faktycznie będzie tam zakwaterowana. Jeżeli mamy jachty np. 8-osobowe i włącznie ze sternikiem tyle ma być na pokładzie – oznacza to, że organizator przewidział maksymalny skład i na pokładzie może być ciasno. Układ 6 osób + sternik jest znacznie rozsądniejszy. Sytuacja, w której liczba osób zaokrętowanych przekracza liczbę dla której przewidziany jest jacht, jest absolutnie niedopuszczalna.

Wyżywienie

kuchnia żeglarskaJest to niewątpliwie ważny składnik oferty. Dobrze zorganizowane zaopatrzenie w wyżywienie to wizytówka dobrego organizatora w zakresie żeglarstwa. Najlepszą praktyką jest dowożenie świeżego zaopatrzenia na obóz w trakcie rejsu, przynajmniej co trzeci, a najlepiej co drugi dzień. Transport raz na tydzień to mało, a wożenie na jachcie magazynu konserw to już przeszłość.

Bogata oferta w zakresie zaopatrzenia nie musi oznaczać wysokiej ceny rejsu żeglarskiego, natomiast na pewno oznacza zaangażowanie i dbałość organizatora o klientów. Wbrew obiegowej opinii żeglarze wcale nie są skazani na byle jakie jedzenie.

Warto zobaczyć także, jak wygląda gotowanie na jachcie: https://puntovita.pl/gotuj-neptunem-czyli-jak-wyglada-gotowanie-jachcie/

Trasa rejsu

W znaczniej mierze decyduje o atrakcyjności rejsu. Jeżeli mówimy o Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, można podzielić ten rejon na kilka orientacyjnych odcinków pomiędzy głównymi miastami: Ruciane Nida lub Pisz -> Mikołajki -> Giżycko -> Węgorzewo.

Dwutygodniowy rejs obejmujący dwa z tych odcinków można uznać za skromny, ale już trzy, to spora trasa. Na przykład rejs rozpoczynający się w Giżycku, który kieruje się najpierw na północ (Węgorzewo), a później na południe (Mikołajki) to bardzo długa i bogata trasa, licząca już ponad 150 km żeglugi. Bogata trasa oznacza więcej portów i przystani, więcej miejsc cumowania, więcej przebytych jezior i kanałów. To wszystko daje większe doświadczenie wyniesione z rejsu. Nie każda szkoła żeglarstwa organizuje rejsy o tak długiej trasie.

Zobacz też Trasy żeglarskie na Mazurach w trakcie rejsów z PuntoVitą,

Zakres szkoleniainstruktor żeglarstwa

Ważne jest czy szkoła żeglarstwa, na którą się decydujemy szkoli zgodnie z zaleceniami Polskiego Związku Żeglarskiego (PZŻ).

Nie każdy organizator szkolenia żeglarskiego trzyma się tych standardów i oferuje szkolenie rzeczywiście na najwyższym poziomie – dużo jest ofert „z elementami szkolenia żeglarskiego” – to nie to samo, co szkolenie żeglarskie w pełnym zakresie.

Dlatego przed wyborem oferty musimy zdecydować czy interesuje nas wyłącznie rejs turystyczny, czy chcemy wziąć udział w pełnowymiarowym szkoleniu i zdobyć patent Żeglarza Jachtowego.

Szkolenie takie – zgodnie z zaleceniami PZŻ – powinno zawierać:

  • minimum 15 godzin za sterem dla każdej szkolącej się osoby,
  • szkolenie teoretyczne ze wszystkich działów wymaganych na egzaminie na Żeglarza Jachtowego: budowy jachtów, ratownictwa, teorii żeglowania, meteorologii, locji i przepisów,
  • zabezpieczenie ratownicze.

Dobrze jest dowiedzieć się, w jaki sposób wybrana przez nas szkoła żeglarstwa realizuje zalecenia PZŻ – czy w trakcie rejsu lub obozu żeglarskiego są zajęcia teoretyczne? Jak są prowadzone? Czy w trakcie szkolenia przewidziane są testy sprawdzające wiedzę z poszczególnych działów? Jak wygląda zabezpieczenie ratownicze podczas szkolenia?

Zalecenia PZŻ w zakresie szkolenia na państwowe patenty żeglarskie znajdziecie na stronie http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/page/system-szkolenia-pzz/. Można śmiało zastosować tutaj prostą regułę – poważne podejście do szkolenia oznacza poważne podejście do klienta – po tym poznacie dobrą szkołę żeglarstwa.

Kadra – wizytówka dobrej szkoły żeglarstwa

kadra żeglarska wizytówką dobrej szkołySzkoła żeglarstwa, która poważnie podchodzi do tematu szkolenia i kursu żeglarskiego ma profesjonalną kadrę. Dobrzy i naprawdę zaangażowani instruktorzy nie są bowiem zainteresowani pracą w szkole żeglarstwa, która uczy na niby albo na byle jakim sprzęcie. Wymagający organizator szkolenia przyciąga tylko najlepszych instruktorów – gdzie szkoli się naprawdę na poziomie, tam nie ma miejsca dla słabych nauczycieli.

Warto wiedzieć, że specyfika żeglarstwa śródlądowego znacznie odbiega od żeglarstwa morskiego, dlatego dobry sternik i instruktor na obozie żeglarskim na Mazurach wcale nie musi być wilkiem morskim – są to zupełnie inne oblicza żeglarstwa. Nie jest wcale takie ważne, ile mil morskich pokonał instruktor pracujący z młodzieżą na Mazurach. Ważne natomiast, ile ma doświadczenia w pracy z młodzieżą na jachtach śródlądowych.

Zalecenia PZŻ wskazują jakie patenty i uprawnienia powinna mieć kadra szkoląca młodych adeptów żeglarstwa:

  • kierownik wyszkolenia żeglarskiego (zwany KWŻ) musi posiadać patent żeglarski wyższy niż stopień, na który prowadzone jest szkolenie – czyli w wypadku kursu na Żeglarza Jachtowego przyjemniej JSM – oraz patent Instruktora Żeglarstwa PZŻ.
  • pozostali członkowie kadry instruktorskiej muszą posiadać patenty żeglarskie co najmniej takie, na jakie prowadzone jest szkolenie – czyli przynajmniej ŻJ – oraz co najmniej patent Młodszego Instruktora Żeglarstwa PZŻ.

Oprócz odpowiednich uprawnień żeglarskich osoby prowadzące szkolenie dla nastolatków muszą posiadać uprawnienia Opiekunów Kolonijnych, a kierownik takiego obozu uprawnienia Kierownika Placówek Wypoczynku dzieci i Młodzieży lub Kierownika Obozów Wędrownych.

Przed wyborem szkoły żeglarstwa dla młodzieży warto sprawdzić, kto będzie w kadrze zajmującej się młodzieżą w trakcie rejsu i jakie uprawnienia mają te osoby.

Od kursanta do instruktora

W najlepszych na rynku szkołach żeglarskich częstą praktyką jest „awans” najlepszych kursantów do kadry. Oczywiście nie dzieje się to po dwóch tygodniach szkolenia, ani z sezonu na sezon – zwykle stali klienci takich firm, którzy przejawiają nie tylko wielką pasję do żeglarstwa, ale też ciągłą chęć do nauki i doskonalenia swoich żeglarskich umiejętności, po kilku sezonach pływania w roli uczestnika ma już dość wiedzy i doświadczenia, by ruszyć na kurs instruktorski. W wielu bardzo dobrych szkołach żeglarstwa znaczną część kadry stanowią ich najlepsi absolwenci.

Jeśli ciekawi Cię jak zostać instruktorem żeglarstwa koniecznie zobacz Jak wygląda praca instruktora żeglarstwa?

Wiele osób z naszej kadry zdało swój pierwszy patent żeglarski na naszych kursach żeglarskich na Mazurach.

Możliwości dalszego rozwoju żeglarskiego

Przygoda z żeglarstwem nie kończy się na jednym obozie – często osoby, które raz staną na pokładzie jachtu chcą na niego wracać jak najczęściej. Dobrze jest jeśli wybrana przez nas firma daje możliwość dalszego rozwoju żeglarskiego. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się nasze Mazurskie Ekspedycje – rejsy tematyczne, zmierzające zawsze w określony zakątek szlaku WJM. Uczą zaawansowanych umiejętności żeglarskich i pozwalają świetnie poznać Mazury.

Niewiele firm oferuje natomiast rejsy morskie dla młodzieży. Wiele osób, które ma już za sobą swoje pierwsze kroki na pokładzie jachtu śródlądowego, długo zastanawia się nad pierwszym morskim rejsem. Naszą propozycją na pierwsze spotkanie z morzem to rejsy morskie dla młodzieży Pierwsza Fala: duży morski jacht, znani instruktorzy oraz bezpieczne wody Zatoki Gdańskiej.

Czego Cię nauczymy:

  • wszystkich umiejętności potrzebnych załogantowi morskiego jachtu – m.in. obsługi lin i żagli, pracy cumami,
  • posługiwania się środkami zabezpieczającymi i asekuracyjnymi oraz zachowania podczas alarmów,
  • pływania na kompasie – oczywiście staniesz za sterem!
  • podstaw nawigacji i locji morskiej, rozpoznawania głównych świateł nawigacyjnych,
  • podstawowej obsługi radia.

Pierwsza Fala to zapoznawczy rejs morski dla młodzieży po bezpiecznych wodach Zatoki Gdańskiej

Zapraszamy młodzież w wieku 14 – 17 lat.  To rejs zapoznawczy, który w łatwy i bezpieczny sposób prezentuje żeglarstwo morskie. Jako jedyna firma w Polsce w trakcie ferii zimowych prowadzimy także rejsy dla młodzieży po Wyspach Kanaryjskich. To propozycja dla osób, które już żeglowały i chcą zdobyć staż morski na wodach pływowych.

Na Wyspach Kanaryjskich:

  • Łączymy rejs turystyczny z rejsem stażowym – będziemy dużo pływać, ale nie zabraknie nam czasu na zwiedzanie wysp, do których dotrzemy.
  • Pomagamy organizować czas wolny – podpowiadamy, co warto zobaczyć.
  • Eksplorujemy jeden z najlepszych akwenów do uprawiania żeglarstwa morskiego na świecie (ponad 100 godzin stażu morskiego na wodach pływowych).
  • Tworzymy warunki do rozwoju żeglarskiej pasji, nauki nowych umiejętności i samo-dzielność dla każdej grupy wiekowej.
  • Uciekamy przed zimą do miejsca gdzie temperatura wynosi 25 stopni C!

Zobacz naszą ofertę rejsów po Wyspach Kanaryjskich.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem szkoły żeglarstwa dla nastolatka, koniecznie sprawdź:

  1. Upewnij się, czy grupa wiekowa na pewno będzie odpowiednia.
  2. Dowiedz się, czy organizator ma prawnie wymagane uprawnienia potwierdzone wpisami do odpowiednich rejestrów (sprawdź nas).
  3. Sprawdź, jakie doświadczenie w organizacji rejsów dla młodzieży ma wybrana firma (O nas…).
  4. Zajrzyj do galerii organizatora – czy prezentuje materiały ze swoich rejsów?
  5. Poszukaj wiarygodnych opinii klientów na portalach społecznościowych (lub na Google).
  6. Sprawdź dokładnie, co jest w cenie – szczególnie zwróć uwagę na standard jachtów, wyżywienie, trasę i zakres szkolenia.
  7. Poznaj kadrę – zobacz jakie ma uprawnienia i doświadczenie.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kursu żeglarskiego dla dorosłych zobacz:

Wywiad z właścicielem

Zapraszam też do przeczytania prywatnego wywiadu Michała Stępki – właściciela Szkoły PuntoVita.pl, który pokazuje – jak wygląda prowadzenie własnej Szkoły Żeglarstwa od kuchni. Z czym trzeba się zmierzyć, jakie problemy rozwiązać, skąd pozyskiwać klientów? Michał opowiada o tajnikach prowadzenia szkoły żeglarstwa i organizacji rejsów na Mazurach.

Mam nadzieję, że ten poradnik okazał się wartościowy i pomocny. Posiadamy kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu Szkoły Żeglarstwa i liczymy, że porady zaprezentowane w tym wpisie okażą się dla Was bezcenne.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.