wiedza o żeglarstwie

Wiedza o żeglarstwie – skąd ją czerpać?

Zacząłeś swoją przygodę z żeglarstwem. Byłeś na kursie i zdałeś egzamin, dostałeś patent żeglarski i co teraz? To już koniec zdobywania żeglarskiej wiedzy? Teraz powinieneś już wszystko umieć? Nie. To dopiero początek Twojej przygody! Zapraszam Cię do sprawdzenia, gdzie możesz zdobywać wiadomości i skąd czerpać sprawdzone informacje na temat żeglarstwa.

Ciągła nauka żeglarstwa

Wiedza ma to do siebie, że nieużywana lubi zanikać. A kto z nas używa żeglarskiego nazewnictwa na co dzień? Sądzę, że niewiele osób, więc regularne przypominanie i ciągła nauka żeglarstwa jest niezbędna do posiadania wiadomości godnych dobrego żeglarza. Oczywiście niemożliwe jest ćwiczenie manewrów w warunkach domowych, ale zawsze można powtórzyć je w teorii ABC żeglowania. Warto też przypomnieć sobie locję i potrenować wiązanie węzłów w zimowe długie wieczory.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Węzły żeglarskie – tajemna sztuka?

W dzisiejszych czasach, nawet jak nie posiadasz papierowej wersji podręcznika żeglarskiego, nie będziesz miał problemu ze znalezieniem potrzebnych informacji w Internecie. Osobiście polecam artykuł: węzły żeglarskie, ponieważ pokazane są tam węzły najczęściej używane podczas żeglugi. Oczywiście jeśli to nie wystarczy, zawsze można włączyć tutorial na YouTube. Może zaproś do siebie znajomych i razem poćwiczycie?

węzły żeglarskie

Poznaj najważniejsze węzły żeglarskie, jakich uczymy podczas naszych szkoleń żeglarskich na Mazurach. Takie same węzły używane są podczas rejsów morskich. Na zdjęciu mooring na lewej knadze dziobowej naszego jachtu zacumowanego w jednym z portów na Wyspach Kanaryjskich.

Filmy o żeglowaniu

Dobrą bazą wiedzy o tym czym jest żeglowanie i jak wyglądają obozy żeglarskie są filmy, jakie publikujemy na naszej stronie oraz na kanale na YouTube i profilu na FB. Zobacz najciekawsze filmy o żeglowaniu w artykule: Filmy o żeglowaniu, gdzie znajdziesz wideo relacje z rejsów PuntoVita.

Pogodoznawstwo

pogoda dla żeglarzyPewnie znasz to uczucie, kiedy chcesz coś sprawdzić na wodzie, wyciągasz telefon i okazuje się, że nie masz zasięgu. A co jeśli chciałeś sprawdzić pogodę, bo nie wiesz czy możesz jeszcze zostać na wodzie czy powinieneś już spływać? W takich chwilach zapewne wyrzucasz sobie, że nie przykładałeś się zbyt mocno do nauki meteorologii, albo po prostu zapomniałeś co oznaczają dane chmury i inne zjawiska atmosferyczne. Opłaca się przed rejsem nie tylko sprawdzić pogodę, ale również przypomnieć sobie znaczenie tego, co w danej chwili dzieje się na zewnątrz. Do tego polecam materiały szkoleniowe – pogoda dla żeglarzy.

Naturalnie warto podejść do tematu z dystansem:

Gdzieś na oceanie, wichura, strasznie zimno. Na dziobie stoi dwóch żeglarzy…
– W taką pogodę Ty nie masz nic na głowie? Co się stało z Twoimi nausznikami? – pyta się jeden z nich.
– Nie używam ich po pewnej sytuacji…
– Co się stało?
– Koledzy wołali na wódkę, a ja tego nie usłyszałem.

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Fascynująca historia żeglarstwa

Może okres poza sezonem to dobry czas, żeby zapoznać się historią polskiego żeglarstwa? Sądzę, że warto jest znać parę faktów na temat tego pięknego sportu. Wiedziałeś, że pionierami polskiego żeglarstwa byli harcerze z Władywostoku? Dopiero w 1922 roku powstał pierwszy formalnie zarejestrowany klub żeglarski w Polsce. Jeśli udało mi się Cię zainteresować tym tematem, zobacz historię żeglarstwa w Polsce. Pamiętaj, że teraz to Ty tworzysz przyszłą historię!

żeglarskie manewry hel

Żeglarskie manewry na obozie – Hel; lipiec 1927 r. Fotografia ze zbiorów Darka Szczecina(6). Wykorzystano za zgodą autora.

Zobacz więcej artykułów o historii żeglarstwa:

Najlepsze rejsy żeglarskie

Dobra praktyka żeglarska i zajęcia doszkalające są nieodłącznymi składnikami każdej Ekspedycji. Pomysł na „Ekspedycje” przyjął się u nas na stałe. Każda z tych wypraw ma swój określony cel, wszystkie utrzymane są w wyprawowym klimacie – „odkrywamy” przecież nowe zakątki na żeglarskiej mapie! Te rejsy to najlepsza okazja do szlifowania swoich umiejętności i poszerzania wiedzy o żeglarstwie.

  • Ekspedycja Śniardwy – żeglarska wyprawa na największe z polskich jezior, 27.04 – 07.05.2024 – 8 dni
  • Ekspedycja Nidzkie – rejs na dzikie południe Mazur, termin: 25.05 – 01.06.2024 – 8 dni
  • Ekspedycja Mamry – po północnych Mazurach połączony z jubileuszem 15-lecia Szkoły Żeglarstwa PuntoVita, 01.09 – 07.09.2024 – 7 dni

Ekspedycja” to żartobliwa nazwa rejsu z pomysłem, która przyjęła się u nas na stałe. Każda z tych żeglarskich wypraw ma swój określony cel – zmierzamy w jakiś odległy rejon Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, aby „odkryć” nowe zakątki na naszej żeglarskiej mapie! Więcej w artykule: Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”?

Kod rabatowy na Ekspedycję

Kod rabatowy na rejs żeglarski Mazury

Kody rabatowe są dostępne po przejściu do formularza rejestracji. W związku z dużą ilością zgłoszeń, które cały czas napływają liczba kodów rabatowych jest ograniczona.

Kod rabatowy na rejs żeglarski: KO
Rabat: -5%

Na rejsy: Ekspedycja Śniardwy lub Ekspedycja Nidzkie – Ekspedycja Mamry

Dowiedz się więcej Czym są rejsy typu „mazurskie ekspedycje”? 

Magdalena Bełkot

magdalena bełkotStudentka Fizjoterapii na wrocławskim AWFie, trenerka akrobatyki sportowej, wychowawca kolonijny, żeglarz jachtowy, sternik motorowodny. W żeglarstwie zakochała się już w wieku 8 lat. Wyznaje zasadę, że „w ciszy, czy w czasie burzy, Trzeba przy pracy śpiewać”. Uwielbia śpiewać zarówno przy wieczornym ognisku jak również podczas codziennej żeglugi – jej załoga śpiewa razem z nią!

Kocha pracę z ludźmi i przekazywanie im swoich umiejętności. Lubi kiedy na jachcie panuje przyjazna, rodzinna atmosfera, ale to dyscyplinę stawia na pierwszym miejscu. Jej największym żeglarskim marzeniem jest rejs dookoła kuli ziemskiej.

Spotkasz ja na naszych rejsach i obozach żeglarskich dla młodzieży.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.