kapitański rejs mazury

Kiedy zdecydować się na swój kapitański rejs po Mazurach?

Za oknem sypie śnieg, Święta oraz Stary Rok już za nami, dlatego w dzisiejszym artykule żeglarskim chciałabym przywołać tematykę bliższą wodzie i wiatrowi… oraz upragnionym wakacjom. Postanowiłam określić, kiedy następuje właściwy moment, gdy jesteśmy w stanie samodzielnie poprowadzić jacht podczas rejsu turystycznego np. na Mazurach.

Uprawnienia na patent żeglarski

W Polsce podstawową kwestię, na mocy której możemy wypożyczyć jacht żaglowy, stanowią uprawnienia – patenty żeglarskie. Osoba z patentem żeglarza jachtowego, może prowadzić łodzie żaglowe po wodach śródlądowych bez ograniczeń w postaci długości całkowitej żaglówki lub powierzchni ożaglowania. Natomiast ktoś, kto nie dysponuje patentem, może teoretycznie wyczarterować łódź żaglową do 7,5 metra długości całkowitej.

patenty żeglarskie mazuryPrawda jest jednak taka, że nie udało mi się jeszcze trafić na armatora, który wypożyczyłby mi nawet Omegę (6,2 m) bez potwierdzenia umiejętności w postaci przedłożenia patentu. Cóż się dziwić – właściciele dbają o swój sprzęt i jachty.

Dlatego, nawet jeżeli żeglujemy już od dawna i uczestniczyliśmy w niejednym rejsie turystycznym, lepiej udać się na obóz żeglarski, zaliczyć szkolenie i zdać egzamin na stopień żeglarza jachtowego – wtedy przynajmniej mamy pewność, że nikt nas nie odeśle bez pojazdu wodnego 😉

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2020 → Zarezerwuj już teraz!

Doświadczenie żeglarskie przede wszystkim

Oczywiście – stosowne dokumenty potwierdzające nasze umiejętności to nie wszystko. Istotniejszą kwestią, a właściwie warunkiem koniecznym do samodzielnego prowadzenia jachtu, jest odpowiednie doświadczenie żeglarskie. Powinno się je zdobywać metodą „małych kroków”.

Załóżmy – wybraliśmy się na rejs turystyczny i spodobało nam się żeglarstwo. Postanawiamy się wyszkolić na żeglarzy jachtowych, udajemy się zatem na szkolenie żeglarskie.

Zdobywamy upragniony patent… i co teraz?

Mamy grupę znajomych, którzy również chcieliby poznać żeglarstwo, jednak odbyty jeden rejs turystyczny i szkoleniowy to zdecydowanie za mało, żeby samodzielnie poprowadzić jacht.

Dlaczego? Rzadko zdarza się, żeby w ciągu dwóch imprez żeglarskich znaleźć się we wszystkich sytuacjach, które mogą nas spotkać podczas żeglugi.

Musimy nauczyć się postępowania w sytuacjach niebezpiecznych związanych np. z pogodą, dużym ruchem na wodzie, postępowaniem w śluzie czy kanale, wykształcając przy tym pewne nawyki.

Warto „rozpływać się” pod okiem doświadczonego sternika, również ze swoimi znajomymi. Osoba ta uzupełni wiedzę, szczególnie praktyczną, młodego adepta żeglarstwa, a także nauczy postępowania w nietypowych sytuacjach. I nie powinien to być jeden rejs, ale i kilka.

Jachty żeglarskie Omega

szanty żeglarskie mazuryGdy „opływamy się” już, warto zacząć od czegoś mniejszego, tzn. wybrać się z przyjaciółmi na znany nam akwen w pobliżu miejsca zamieszkania i wyczarterować na kilka godzin np. wspomnianą Omegę.

Jest to jacht o wiele lżejszy od kabinowego, a jego ewentualna wywrotka nie spowoduje prawdopodobnie większych strat (pamiętajmy o kamizelkach!).

Po odhaczeniu tych dwóch punktów możemy spróbować sprawdzić swoje siły na większej jednostce w trakcie rejsu po Mazurach. Warto jednak odpowiednio dobrać sobie załogę, która choć trochę zna się na żeglarstwie, ułatwi to nam wiele 😉

Każda osoba uprawiająca żeglarstwo powinna rozwijać się, jednak należy pamiętać o odpowiedzialności. Nie bierzmy jej za innych, jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności! Lepiej poćwiczyć tydzień dłużej, żeby później bezproblemowo poprowadzić rejs 😉

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.