Gdzie nad jezioro Mazury?

Gdzie nad jezioro – Mazury?

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich każdego roku jest odwiedzana przez tysiące turystów. Dużą popularnością cieszą się tutaj sporty wodne. Mazury poprzez dużą ilość akwenów wodnych są idealnym miejscem dla pasjonatów żeglarstwa. Na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich znajdują się liczne jeziora, z których każde jest wyjątkowe. W tym artykule podpowiadam, gdzie nad jezioro – Mazury.

Pierwszym pytaniem jakie należy sobie zadać jest to czy wolimy tętniące życiem, turystyczne miejsca, czy może ciche i mniej uczęszczane. Jeśli lubisz gdy dużo się dzieje, zdecydowanie polecam znane miasteczka mazurskie takie jak: Giżycko, Mikołajki, czy port Sztynort.

Port Sztynort – największy port na Mazurach

W ciągu sezonu wakacyjnego tętni życiem. Odbywają się tam koncerty szantowe i inne imprezy. Zaplecze gastronomiczne zapewnia duża tawerna oferująca dania oparte głównie na mazurskich rybach. W Sztynorcie znajduje się ponad 450 miejsc do cumowania.

Port jest położony w samym środku Mazur w otoczeniu wielu jezior. Dojazd do Sztynortu z Giżycka to 26 km malowniczej drogi przez Mazury – część przebiega nad jeziorem Dargin i Kirsajty – pomiędzy nimi biegnie most Szyrocki – najdłuższy most na Mazurach. Dojazd do Sztynortu z Giżycka zajmuje około pół godziny.

Port Sztynort

Sztynort to obowiązkowy punkt na trasie rejsu po Mazurach jeśli płyniemy z Giżycka do Węgorzewa.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Giżycko – atrakcje centrum Mazur

Bardzo znane mazurskie miasto z dobrym zapleczem gastronomicznym i hotelarskim. Zacumować możemy tutaj w nowoczesnym porcie EkoMarina, zobaczyć most obrotowy (jeden z niewielu w Europie mostów tego typu) oraz podziwiać panoramę miasta i pobliskich jezior z Wieży Ciśnień. Więcej o atrakcjach w Giżycku pisaliśmy w artykule: odkrywamy dziś Giżycko.

Giżycko położone jest nad jeziorem Niegocin. To 7. pod względem powierzchni jezioro w Polsce. Akwen oferuje świetne warunki do uprawiania żeglarstwa – świetny punkt startowy na jednodniowy rejs jachtem. Dla wielu żeglarzy Niegocin to pierwszy akwen na żeglarskiej trasie.

Most obrotowy w Giżycku otwarcie

W sezonie letnim most obrotowy w Giżycku przyciąga duże rzesze turystów chcących zobaczyć moment otwierania mostu. Jest jedną z bardziej znanych atrakcji turystycznych Giżycka oraz atrakcji turystycznych na Mazurach. Fotografia CC BY-SA 4.0.

Mikołajki – żeglarska stolica Mazur

Mikołajki to kolejne słynne w całym kraju miasto położone nad jeziorem Mikołajskim. Cumując w Mikołajkach możemy skorzystać z oferty Hotelu Gołębiewskiego i udać się do Parku Wodnego Tropikana – jest to jeden z ciekawszych dni z życia żeglarza na obozie żeglarskim dla młodzieży.

Dla zwolenników relaksu w cichych zakątkach Mazur zdecydowanie polecam mniej uczęszczane miejsca położne w pobliżu Mikołajek. Można udać się do portu w Starych Sadach na pyszną szarlotkę z lodami i cieszyć się relaksem w hamaku lub udać do tajemniczej zatoki Jora, gdzie czas zatrzymała przedziwna restauracja „Muzeum”.

mikołajki mapa

Mikołajki to bardzo dobry punkt startowy na rejs przez jezioro Śniardwy. O możliwych trasach rejsu z Mikołajek pisaliśmy więcej w artykule: Szlaki żeglarskie na Mazurach – które rejony warto zwiedzić?

Jeziora na Mazurach – gdzie pojechać?

Oprócz głównych miast w rejonie, szlak żeglarski na Mazurach oferuje także wiele małych jeziorek i tajemniczych zakątków. Poszukując miejsca, gdzie można pojechać nad jezioro na Mazurach, warto znać też te mniej turystyczne i rzadziej odwiedzane.

Jezioro Roś

jezioro roś

Nazywane też warszawskim, leży na południowym krańcu szlaku żeglarskiego, w pobliżu miasteczka Pisz. Niegdyś miejscowość nazywana „Wrotami Mazur” ze względu na początek rzeki Pisy, którą w latach 70-tych przypływały jachty z centralnej Polski na początku sezonu żeglarskiego. Dziś jezioro Roś jest raczej opustoszałe – pływa tu niewiele jachtów, a sam akwen oddzielony jest od reszty jezior długim, aż 5-cio kilometrowym Kanałem Jeglińskim i śluzą Karwik. Piękne, otoczone lasami jezioro odwiedziliśmy podczas Ekspedycji Wrota Mazur w 2018 roku.

Jezioro Nidzkie

Rejs żeglarski po jeziorze Nidzkim

Najmniej zmienione przez człowieka duże jezioro na Mazurach, rezerwat przyrody z zakazem ruchu na silniku. Ogromne, długie jezioro otoczone gęstym lasem Puszczy Piskiej. Akwen dla koneserów wypoczynku blisko natury, pełen dzikich zatok i bindug. Położona na końcu jeziora przystań w Jaśkowie, ostatnia przystań na szlaku, dysponuje jedną z najpiękniejszych plaż na Mazurach. Jaśkowo nad jeziorem Nidzkim to jedno z najładniejszych miejsc na Mazurach, gdzie nad jezioro przybywają turyści poszukujący spokojnego wypoczynku. Piękne jezioro Nidzkie odwiedziliśmy w trakcie ostatniej Ekspedycji Nidzkie 2020. Więcej o tym niezwykłym jeziorze przeczytasz w artykule: Jezioro Nidzkie – co warto wiedzieć?

Jezioro Tyrkło

rejs po jeziorze Tyrkło

Długie, rynnowe jezioro położone za jeziorem Śniardwy. Odległy zakątek Mazur, odwiedzany przez nielicznych żeglarzy. Aby tu wpłynąć, trzeba przejść pod mostem w Okartowie. Długie na 7 km i wąskie jezioro otoczone jest wysokimi, zalesionymi brzegami. Więcej o Tyrkle piszemy w artykule: 5 miejsc na Mazurach, których nie znasz.

Jezioro Tajty

Dziki postój i żegluga w głąb jeziora Tajty

Mimo, że leży bardzo blisko Giżycka, większość żeglarzy przepływa tylko przez jego mały fragment pomiędzy kanałem Niegocińskim i Piękną Górą. Niewielu decyduję się na żeglugę w głąb tego mało popularnego jeziora. W pobliżu szlaku położone są dwa duże porty: w Pięknej Górze oraz przy Hotelu Tajty – wspaniały port z piękną keją, doskonale osłonięty od wiatru oraz atrakcją cenioną przez uczestników rejsów żeglarskich dla dorosłych: mazurska balia i sauna opalana drewnem z widokiem na jezioro. Przystań Hotelu Tajty to miejsce na Mazurach, gdzie nad jezioro przybywają miłośnicy wszelkich sportów wodnych.

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Jezioro Święcajty

Należące do rozległego kompleksu jeziora Mamry, jest z nim połączone wąskim przesmykiem zwanym Kalską Bramką. Na Święcajtach znajdziemy ciekawe miejsca i przystanie oraz liczne i bardzo atrakcyjne plaże na Mazurach, gdzie nad jeziorem czas spędza co roku wielu turystów. Z jeziora Swięcajty biegnie wąski, malowniczy przesmyk na jezioro Stręgiel, gdzie swój początek bierze rzeka Sapina, biegnąca przez śluzę Przerwanki na jezioro Gołdapiwo – ostatni szlak żeglarski na Mazurach, którym popłyniemy na kolejną Ekspedycję Goładpiwo 2021.

Jezioro Święcajty i Stręgiel

Szlak żeglarski przez jezioro Święcajty i Stręgel, to jeden z ciekawszych szlaków bocznych w północnej części Wielkich Jezior Mazurskich. Piszemy o nim więcej w artykule: Najlepsze trasy rejsów po Mazurach.

Gdzie pojechać nad jezioro mazurskie?

Odpowiedź na pytanie: gdzie nad jezioro Mazury – nie jest łatwa. W Krainie Wielkich Jezior (jak nazwa wskazuje) znajdują się liczne akweny wodne, które warte są odwiedzenia. Podczas żeglowania warto skorzystać z możliwości Szlaku Jezior Mazurskich i dzięki licznym kanałom zwiedzić jak największą część Mazur. Wielu turystów powraca na Mazury każdego roku, aby odkryć kolejne ciekawe zakątki i spędzić niezapomniany urlop.

Gdzie nad jezioro – Mazury:

  • Jezioro Roś
  • Jezioro Nidzkie
  • Jezioro Tyrkło
  • Jezioro Tajty
  • Jezioro Święcajty

To tylko kilka z naszych propozycji gdzie nad jeziorem na Mazurach można przyjemnie spędzić wakacje pod żaglami. Jezior na Mazurach jest ponad 2000 – można je podziwiać i odkrywać wciąż na nowo.

Fotografia:

  • „Most obrotowy Giżycko”, autor: Lesnydzban – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72805266
  • Pozostałe fotografie – Szkoła Żeglarstwa PuntoVita – zfdjęcia wykonane podczas rejsów i szkoleń żeglarskich na Mazurach
Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.