Porządek na jachcie - jak go zachować?

Porządek na jachcie – jak go zachować?

Prawdziwy żeglarz powinien odznaczać się zaradnością i precyzją. Zapobiega w porę niechcianym wypadkom, zamiast ratować się z nich po fakcie. Dlatego też każdy dobry żeglarz wie, że porządek na jachcie to podstawa – nie tylko widzimisię pedantycznego sternika, ale także sposób na zwiększenie bezpieczeństwa dla całej załogi.

Porządek na jachcie – jak i po co?

Porządek na jachcie powinien być zachowany zarówno w porcie, jak i na wodzie. Podczas postoju pokład należy umyć, liny zbuchtować i rozmieścić tak, by nie utrudniały poruszania się po deku. Jacht to wizytówka załogi, a poziom jego sklarowania świadczy o dobrej znajomości etykiety żeglarskiej.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Klar do wyjścia!

Ubrania i przedmioty rozwieszone na relingach powinny zostać uprzątnięte przed wyruszeniem na wodę. Po pierwsze, pływanie jachtem obwieszonym ubraniami jest wbrew etykiecie. Po drugie, niepraktyczne. Nawet przy umiarkowanym wietrze, pozostawiona w ten sposób odzież może łatwo wpaść do wody.

Klar jachtu w porcie przed wypłynięciem – obóz żeglarski dla młodzieży 2013 rok

Klar jachtu w porcie przed wypłynięciem – obóz żeglarski dla młodzieży 2013 rok

Sztauowanie

Przed wypłynięciem z portu również dobrze jest zadbać o odpowiedni porządek na jachcie. Wszystkie naczynia znajdujące się w kambuzie powinny zostać odpowiednio zasztauowane, a przedmioty osobiste z mesy uprzątnięte – w ten sposób nie będą przemieszczać się pod pokładem w trakcie przechyłów i powodować niechcianych uszkodzeń.

Jacht w przechyle podczas żeglugi przez jezioro Śniardwy podczas pierwszej Ekspedycji Śniardwy w 2017 r.

Jacht w przechyle podczas żeglugi przez jezioro Śniardwy podczas pierwszej Ekspedycji Śniardwy w 2017 r. Tutaj oferta na Ekspedycję Śniardwy w tym roku.

Buchtowanie lin

Podczas żeglugi wszystkie nieużywane liny powinny być odpowiednio sklarowane (zbuchtowane) i schowane. Liny, którymi załoga pracuje, trzymane w dłoni lub zwinięte i zabezpieczone w kieszeniach fałowych. Dobrze wysprzątany pokład zapewnia swobodne poruszanie się i zapobiega wypadkom, takim jak wpadnięcie do wody. Dodatkowo niesklarowane liny stwarzają duże zagrożenie podczas manewrowania na silniku – mogą łatwo wkręcić się w śrubę.

Znajomość podstawowych węzłów żeglarskich i umiejętność posługiwania się linami jest tutaj nieodzowna. Szczególnie ważne jest sprawne i dokładne buchtowanie lin.

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Klarowanie żagli

Precyzja i dbałość o szczegóły sprawdza się nie tylko w wypadku lin. Dokładność przy składaniu grota uchroni go przed podarciem przy kładzeniu masztu lub późniejszym stawianiu.

Klarowanie grota po zrzuceniu

Klarowanie grota po zrzuceniu – wakacyjny kurs żeglarski dla młodzieży.

Klar przy przejściu przez śluzę

Klar pokładu jest istotny podczas czynności szczególnie wymagających uwagi, takich jak składanie masztu czy przechodzenie przez śluzę.

Jachty w Śluzie Guziance

Jachty w Śluzie Guziance – Ekspedycja Nidzkie 2020 r.

Aby zachować porządek na jachcie, załoga powinna wykonywać polecenia sternika lub kapitana od razu i z dużą dokładnością. Zazwyczaj podczas rejsów używa się również systemu wachtowego. Dzięki temu w konkretnych dniach i o konkretnych porach każdy załogant ma przypisane pewne obowiązki, co umożliwia sprawniejsze funkcjonowanie na jachcie.

Słowniczek terminów żeglarskich

  • Klar – porządek na jachcie
  • Etykieta żeglarska – zbiór zasad żeglarskiego savoir-vivre’u
  • Kambuz – kuchnia jachtowa, więcej wyżywienie na jachcie
  • Sztauowanie – umocowanie wszystkich ruchomych przedmiotów celem zabezpieczenia ich przed przemieszczaniem podczas rejsu
  • Mesa – główne pomieszczenie znajdujące się pod pokładem, służy za jadalnię, miejsce spotkań załogi i wspólnego odpoczynku
  • Buchta – węzeł służący do klarowania nieużywanych lin – zapobiega ich splątaniu

Zobacz też:

Zofia Bruska

zofia bruskaŻeglarz jachtowy, wychowawca kolonijny i nauczyciel żeglowania PZŻ. Studentka filmoznawstwa, pasjonatka fotografii, nie rozstająca się na krok z aparatem. Przygodę z żeglarstwem rozpoczęła w roku 2010, jednak prawdziwą miłością zapałała do niego parę lat później na obozie PuntoVity. Od tej pory każdą wolną chwilę stara się spędzić na jeziorze — od Krakowskich Bagrów, po dzikie zakątki Nidzkiego — lub też, gdy tylko jej się uda, biegając po rejach morskich żaglowców. Marzy, by któregoś dnia zdobyć North—West Passage oraz wszystkie inne zakątki, o których z takim zapałem śpiewa przy ognisku. Uważa, że dobrego żeglarza cechuje refleks i precyzja, co nieomylnie poznaje po dobrze zbuchtowanej linie i szybkości jej klarowania. Spotkasz ja na naszych rejsach i obozach żeglarskich dla młodzieży.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.