
Ciekawostki o Mazurach dla żeglarzy i turystów.
„Na Mazury, Mazury, Mazury, Popływamy tą łajbą z tektury” – to fragment z jednej z polskich piosenek żeglarskich. Większości osób Mazury kojarzą się tylko i wyłącznie z żeglarstwem. Nie warto temu zaprzeczać, ale warto pamiętać, że poza żeglarskimi doznaniami czeka tam na nas również wiele innych atrakcji takich jak piękne widoki, monumentalne budowle, wspaniałe miejsca wypoczynkowe czy polska piramida! Jeżeli chcecie poznać kilka ciekawostek o Mazurach zapraszamy do dalszej lektury.
Spis treści
Skąd pochodzi nazwa Mazury?
Słowo wywodzi się od przedrostka „maz-”, który znaczył „smolić” (dawniej rzeczownik „maź” oznaczał smołę). Poprzez połączenie przedrostka „maz-” z przyrostkiem „-ur” powstało określenie na smolarzy zamieszkujących tereny leśne w tym regionie i to właśnie od nich pochodzi nazwa Mazury.
Dzisiejsze nazwy jezior na Mazurach w większości pochodzą od nazw zaczerpniętych z języka niemieckiego. W ten sposób jezioro Śniardwy nazywano kiedyś Spirdingsee lub Schardewie. Na żeglarskim szlaku na Mazurach położonych jest około 30 jezior połączonych kanałami. Główny szlak żeglarski na Mazurach zaczyna się w Piszu i kończy w Węgorzewie, jego długość wynosi około 86 km.
Mikołajki – żeglarska stolica Polski
Mikołajki, często nazywane ,,żeglarską stolicą Polski”, to jedno z najchętniej odwiedzanych przez żeglarzy miast na Mazurach. Położone jest pomiędzy jeziorem Tałty i Mikołajskim.
Przybrzeżne bary i restauracje przyciągają pięknym zapachem nie tylko żeglarzy, ale również turystów pieszych. I jeśli o nich mowa zachęcamy do spaceru po urokliwym nabrzeżu, a także do wejścia na kładkę, która wieczorem jest klimatycznie oświetlona.
Po przejściu na drugą stronę znajdziemy się na rynku otoczonym prześlicznymi starymi kamieniczkami, a stamtąd już tylko kilka kroków dzieli nas od Parku wodnego Tropikana – kompleksu z sześcioma basenami, pięcioma saunami, kilkoma basenami jacuzzi, jaskinią solną i wieloma innymi atrakcjami idealnymi dla spragnionych ochłody i relaksu urlopowiczów.
Więcej o intrygujących Mikołajkach mogą Państwo przeczytać w artykule: Miasto Mikołajki – atrakcje w okolicy.
Nabrzeże miejskie w Mikołajkach. Turystów przyciąga tutaj Wioska Żeglarska, statki wycieczkowe Żeglugi Mazurskiej, most dla pieszych nad jeziorem oraz liczne restauracje i kawiarnie. Jest to też dobra lokalizacja by zacząć rejs żeglarski po Mazurach na jezioro Śniardwy lub Bełdany.
Ryn – zbaczając ze szlaku
Płynąc na północ od Mikołajek wypłyniemy na jezioro Ryńskie, które jest najdalej wysuniętą na północ częścią wielkiej rynny polodowcowej ciągnącej się od Rucianego po Ryn. Płynąc warto przyjrzeć się bardzo urozmaiconej linii brzegowej – liczne zatoczki, cyple i półwyspy. Jezioro otaczają wysokie skarpy z polami uprawnymi oraz zalesione brzegi.
Majestatyczny zamek Krzyżacki wznoszący się nad miastem z pewnością jest najpopularniejszą atrakcją Rynu. Warto zaznaczyć, że jest to drugi największy zamek krzyżacki w Polsce! W przeszłości pełnił on wiele funkcji, był siedzibą zakonu, zakładem pracy, a także więzieniem. Obecnie ta wspaniała budowla jest czterogwiazdkowym hotelem. Zamek w Rynie otwarty zwykle jest dla zwiedzających przez cały rok. Wśród zamkowych zbiorów znajdują się oryginalne wnętrza, prawdziwe zbroje rycerskie oraz piękne, gotyckie portale.
Wieczorową porą warto przejść się deptakiem wzdłuż nabrzeża, może to być niezapomniane przeżycie. Przechadzając się wzdłuż brzegu polecamy zobaczyć Stary młyn w Rynie, który co prawda już nie działa, ale koło młyńskie dalej się obraca tworząc ciekawy element krajobrazu nadający miejscowości charakterystycznego dla niej, baśniowego klimatu. Ponadto w gościńcu znajduje się sklep Smaki Mazur, w którym można kupić regionalne produkty i przetwory. Jeśli chcecie znaleźć więcej informacji o Ryńskich atrakcjach to zapraszamy do naszego artykułu: Ryn – najlepsze atrakcje.
Szlak żeglarski z Mikołajek do Rynu liczy ok. 19 km. Na tej trasie znajdziemy ciekawe przystanie, m. in. w Stare Sady i Jora Wielka oraz atrakcyjne miejsca do cumowania na dziko (polecamy Zatokę Skanał oraz Zatokę Rominek). Na zdjęcia u góry: nasz jacht na postoju w pobliżu Rynu w Zatoce Rominek; na dole: Tawerna Zielony Wiatr w Starych Sadach.
Polska piramida
Choć piramidy kojarzą się głównie z Egiptem, w Polsce również można jedną odnaleźć. Na Mazurach w miejscowości Rapa (zaledwie pół godziny drogi samochodem od Węgorzewa) znajduje się grobowiec rodziny barona Friedricha von Fahrenheita. Wzorowany jest na egipskich piramidach i ma prawie 16 metrów wysokości. O polskiej piramidzie powstało wiele wierzeń i legend. Niektórzy ludzie wierzą, że piramida ma właściwości lecznicze, inni uważają, że w jej wnętrzu występują duże zakłócenia pola magnetycznego. Czy któreś z nich to prawda? Możecie się sami przekonać odwiedzając to tajemnicze miejsce.
Piramida w Rapie zaprojektowana przez nieznanego architekta. Dokładna data budowy również nie jest znana, prawdopodobnie ukończono ją w 1811 roku, choć inne źródła podają rok 1808 lub 1795. Stanowi grobowiec rodzinny rodu baronów von Fahrenheid.
Śluzy
Na Mazurach możemy zobaczyć tylko trzy śluzy: Guziankę, Karwik i Przerwanki. Są to budowle hydrotechniczne budowane w celu umożliwienia pokonywania różnic poziomu wody przez jednostki pływające. Najbardziej znaną i uczęszczaną śluzą na Mazurach jest śluza Guzianka zbudowana w 1900 roku. Jest jedną z najważniejszych konstrukcji na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Łącząc jezioro Bełdany i Guzianka Mała, znajdujące się w południowej części Szlaku, pomiędzy którymi istnieje 2 metrowa różnica poziomu wody. Obserwowanie całej procedury przejścia przez śluzę jest często bacznie obserwowane przez licznych turystów.
Śluza Przerwanki położona na rzece Sapinie, w pobliżu jeziora Gołdopiwo. Zbudowana 1910 roku w trakcie prac nad Kanałem Mazurskim (Jezioro Mamry), miała za zadanie regulować poziom wody w północnej części Mazur. To jedyna ze 106 śluz w Polsce ulokowana na rzece niemającej statusu drogi wodnej – Sapina jest szlakiem kajakowym, praktycznie nie do przebycia dla współczesnych jachtów. Pisaliśmy o niej więcej w artykule: Gdzie jest trzecia śluza na Mazurach?
W rejs, ahoj!
Całe Mazury są piękne i jedne wakacje z pewnością nie wystarczą, aby się nimi nasycić. Co ciekawe, za każdym razem wyglądają inaczej niż zapamiętało się je poprzednio! Czy to podziwiane z wieży zamku, czy znad mrożonej kawy na plaży czy z pokładu jachtu – każdorazowo zachwycają swoim kolorytem i niepowtarzalną atmosferą. Uwielbiamy wracać do pięknych miejsc, więc jeżeli chcecie zobaczyć mazurską krainę od najpiękniejszej strony, zapraszamy na nasze rejsy żeglarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Wykorzystane fotografie:
- „Piramida w Rapie”, autor: Leśnydzban, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
- „Rzeka Sapina, śluza w Przerwankach”, autor: Semu – Praca własna, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
