Miasto Mikołajki - atrakcje w okolicy

Miasto Mikołajki – atrakcje w okolicy.

Każdy, kto ma w planach odwiedzić Mazury, powinien koniecznie zawitać do Mikołajek! Latem żeglarska stolica Polski jest jednym z najbardziej turystycznych miejsc w całej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jakie czekają was atrakcje w Mikołajkach, zapraszamy do lektury poniższego artykułu – znajdziecie w nim najciekawsze propozycje!

Wioska Żeglarska

Nie bez przyczyny zwykło się tytułować Mikołajki „żeglarską stolicą Polski”. Ze względu na swoje atrakcyjne położenie pomiędzy jeziorem Tałty a Mikołajskim – więc na szlaku przebiegającym między jeziorami północnymi a jeziorem Śniardwy, Nidzkim i Roś – jest najchętniej odwiedzanym przez żeglarzy miastem na Mazurach. Zapraszamy na obozy żeglarskie po Mazurach organizowane przez naszą Szkołę PuntoVita.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Szerokie nabrzeże Mikołajek upstrzone restauracjami, lodziarniami i kawiarniami jest idealnym miejscem do leniwych, wakacyjnych spacerów. Jedną z budzących największe zainteresowanie atrakcji w Mikołajkach jest oczywiście Wioska Żeglarska, czyli miejski port jachtowy. Nie od dziś wiadomo, że jachty stojące przy kei w porcie są jednym z najbardziej malowniczych i sielskich widoków.

Dlatego też turystom „lądowym” serdecznie polecamy przechadzkę wzdłuż nabrzeża portowego w Mikołajkach, panuje tu bowiem wyjątkowy klimat. Sami żeglarze mają do wyboru wiele portów w okolicy Mikołajek, jeżeli więc cenicie sobie ciszę i spokojny sen, Wioska Żeglarska może okazać się nietrafionym wyborem na nocny postój. Warto jednak zacumować tu w ciągu dnia i choć raz zobaczyć mikołajskie nabrzeże z bliska, ponieważ ma w sobie wiele niespotykanego nigdzie indziej uroku!

Kładka dla pieszych nad Jeziorem Mikołajskim

Panoramę na Jezioro Mikołajskie można podziwiać z kolejnej na naszej liście atrakcji w Mikołajkach: urokliwej kładki spinającej dwa brzegi miasta. Kładka została wyremontowana i odnowiona zaledwie parę lat temu, dzięki czemu poza pełnieniem praktycznej funkcji cieszy także swoim estetycznym wyglądem – szczególnie po zmroku, kiedy można zachwycić się jej podświetlanymi, wielokolorowymi przęsłami! Z kładki można także kontemplować ruchliwe nabrzeże Mikołajek oraz statki i jachty poruszające się po akwenie.

Kładka dla pieszych nad Jeziorem Mikołajskim

Nabrzeże w Mikołajkach – fot. pixbay

Rejs statkiem po Śniardwach

Jeżeli zawitaliście do Mikołajek w trakcie „lądowych” wakacji, ale chcielibyście poczuć ducha żeglarskiej przygody, rozważcie kilkugodzinny rejs statkiem wycieczkowym. Główne atrakcje w Mikołajkach orbitują wokół żeglarstwa i wodniactwa, warto więc dać się ponieść tej fali i na własnej skórze poczuć emocje towarzyszące przeprawie przez Jezioro Mikołajskie.

Na taki rejs można wypłynąć zarówno na jednym ze statków „Białej Floty” Żeglugi Mazurskiej lub… na statku rejowym Chopin – jedynym w Polsce żaglowcu śródlądowym, zbudowanym według wzorców XIX-wiecznych brygów. Podczas każdego z tych rejsów z pewnością czekają was niezapomniane widoki, a na dodatek macie niepowtarzalną szansę, by z pokładu statku podziwiać jezioro Śniardwy – największe jezioro w Polsce!

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Park wodny Tropikana

Latem, kiedy upał doskwiera nawet w zacienionych kawiarniach, a cola z lodem wydaje się w ogóle nie chłodzić, nie ma lepszej atrakcji w Mikołajkach niż wyjście na basen! Park wodny Tropikana mieści się przy hotelu Gołębiewskim i jest prawdziwą oazą dla turystów odwiedzających Mikołajki. Tropikana dysponuje sześcioma basenami, pięcioma saunami, kilkoma basenami jacuzzi, jaskinią solną i wieloma innymi atrakcjami idealnymi dla spragnionych ochłody i relaksu urlopowiczów. Wybór jest ogromny, więc z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Park Wodny Tropikana w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach

Poza parkiem wodnym przy czterogwiazdkowym hotelu wartą uwagi wodną atrakcją w Mikołajkach jest plaża miejska. Znajdująca się przy samym centrum miasta pływalnia pod chmurką w sezonie jest pod stałym nadzorem ratowników. W przerwie od wodnych szaleństw plażowicze mogą skorzystać z boiska do gry w piłkę plażową, placu zabaw oraz bogatej oferty gastronomicznej pobliskich knajpek i restauracji.

Rynek w Mikołajkach

Kolejną na naszej liście wartą zobaczenia atrakcją w Mikołajkach jest Plac Wolności. Otoczony starymi, mieszczańskimi kamieniczkami rynek jest jednym z najważniejszych miejsc na mapie miasteczka. Latem panuje tu niepowtarzalny klimat. Warto przysiąść na ławce przy fontannie i chociaż przez chwilę obserwować tętniące życiem ulice, nad którymi górują urokliwe kamienice. Można także zwrócić uwagę na ciekawy wygląd samej fontanny: odlana z brązu ryba to Król Sielaw, czyli legendarny władca tych terenów z dawnych czasów, gdy nie było tu jeszcze ludzi.

Król Sielaw – fontanna na rynku w Mikołajkach oraz pomnik w Wiosce Żeglarskiej Mikołajki.

Król Sielaw – fontanna na rynku w Mikołajkach oraz pomnik w Wiosce Żeglarskiej Mikołajki. Fotografie CC BY-SA 3.0.

Podsumowując, atrakcji w Mikołajkach jest bez liku! Mimo tłumów turystów przyjeżdżających tu rok rocznie, miejsc w knajpkach z pewnością nie zabraknie dla nikogo! Szeroka gama rozrywek – od rejsów wycieczkowych, przez doznania kulinarne i kąpiele w jeziorze, aż do spędzania czasu na łonie przyrody – zaspokoi nawet najbardziej wymagających urlopowiczów. W okolicy Mikołajek rozciągają się bowiem tereny leśne z szerokimi, ubitymi drogami – idealnymi do pieszych i rowerowych wycieczek. Mikołajki, jak całe Mazury, są piękne, ale dla nas i tak najlepiej wyglądają podziwiane z pokładu jachtu płynącego na żaglach… Może i wy chcielibyście poznać tę perspektywę? Zapraszamy na nasze rejsy żeglarskie dla dorosłych i dla młodzieży!

Majówka na jachcie 2024

Lubimy odwiedzać Mikołajki podczas naszych rejsów żeglarskich. Zawitamy tam także w trakcie naszej corocznej majówki na Mazurach!

Co wyróżnia naszą majówkę?
 • W trakcie tegorocznej majówki  zapraszamy na naszą flagową Ekspedycje Śniardwy.
 • To rejs dla koneserów chcących wyjść poza uczęszczane szalki aby poczuć smak żeglarskiej przygody. Chcemy ukazać Wam dawnego ducha Krainy Wielkich Jezior – tajemniczej i odludnej. Wierzymy, że odnajdziemy go właśnie na Jeziorze Śniardwy.
 • Na koniec rejsu osoby chętne mogą odbyć szkolenie i przystąpić do egzaminu na Sternika Motorowodnego PZMiNW!
 • Przewidujemy cumowanie przy brzegu i spędzanie nocy poza cywilizacją – na tym rejsie nie zawsze będziemy zatrzymywali się na noc w portach.
Poznaj więcej szczegółów na: Rejs – Majówka na Mazurach 2024
Ilustracje:
 • Miniatura: Widok na Mikołajki z wkładkami nad przesmykiem linkym Jezioro Tałty i Jezioro Mikołajskie, autor: Lesnydzban – praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72797191
 • Nabrzeże w Mikołajkach – fot. pixbay
 • Park Wodny Tropikana w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach
 • Fontanna w Mikołajkach – Król Sielaw, PanSG, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61201496
 • Król Sielaw Mikołajki, Lesnydzban, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72797157
Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

1 komentarz - Miasto Mikołajki – atrakcje w okolicy.

 1. kinga pisze:

  super wpis 🙂 pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.