atrakcje-na-mazurach-dla-zeglarzy-turystow

Atrakcje na Mazurach dla żeglarzy i turystów

Mazury z każdym rokiem przyciągają swoimi jeziorami coraz to więcej żeglarzy oraz turystów. Wielu z nich rozpoczynając swoją przygodę z tym pięknym regionem może się zdziwić jak wiele jest do zobaczenia. W tym tekście chciałbym wymienić kilka ciekawostek o tym fascynującym obszarze Polski.

Skąd w ogóle nazwa “Mazury”

Mazury biorą swą nazwę od ludzi zamieszkujących ten region a raczej ich profesji. Na słowo mazury składa się słowo maź którym kiedyś opisywano smołę i przyrostek -ur opisujących lokalną ludność. Smolarze zamieszkujący dziewicze mazurskie lasy nadali nazwę regionowi swoją ilością.

mazury Puszcza Piska

Mazury to region kojarzący się głównie z jeziorami, lecz znajdziemy tu również ogromne połacie lasów – na zdjęciu Puszcza Piska otaczająca jezioro Roś, które odwiedziliśmy podczas Ekspedycji Wrota Mazur.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Mazurskie perły wśród wielkich jezior

Na szlak żeglarski na Mazurach składa się wiele akwenów. Warte wyróżnienia są niektóre z nich. Przede wszystkim trzeba powiedzieć o największym jeziorze w Polsce czyli Śniardwach, które są łatwo dostępne dla miłośników natury. Względnie mało rozbudowana infrastruktura portowa na brzegach jeziora też pozostawia mu ten naturalny wygląd. Jezioro jest na tyle duże, że jeśli stanie się na brzegu w Popielnie to przeciwległy brzeg przy Okartowie znika za horyzontem.

Kolejnym wartym wymienienia jeziorem są Mamry, które są najgłębszym jeziorem szlaku. W niektórych miejscach jezioro osiąga głębokość nieco powyżej 40 metrów, co dla porównania przekłada się na ok. 12 piętrowy budynek od powierzchni wody do dna. Śniardwy pomimo swej ogromnej powierzchni głównie trzymają się głębokości około 5 – 6 metrów. Mamry też zachwycą odwiedzających czystością swych wód w porównaniu z innymi jeziorami z południa.

Ostatnim jeziorem o którym jeszcze muszę wspomnieć jest Kisajno leżące tuż przy Giżycku. Dzikie wyspy na tym jeziorze po wpłynięciu między nie potrafią zgubić nawet doświadczonego sternika. Naturalny krajobraz z ogromną ilością najróżniejszego ptactwa do oglądania nadaje się idealnie na zwiedzanie z wody. Łabędzi szlak – tak nazywa się ten rejon jeziora Kisajno – to doskonała trasa żeglarska na Mazurach na jednodniowy rejs żeglarski z Giżycka.

rejsy mazury mapa

Szlak żeglarski na Mazurach rozpoczyna się w Piszu, biegnie przez Mikołajki i Giżycko aż do Węgorzewa. Jest to to najbardziej rozbudowany śródlądowy akwen wodny do żeglowania w Polsce. Główny szlak liczy blisko sto kilometrów, przebiega przez ponad trzydzieści jezior połączonych wieloma kanałami.

Bogata historia regionu

Mazury w poprzednich wiekach wielokrotnie zmieniały swoich panów. Starożytni Prusowie, następnie Krzyżacy, Prusy, Niemcy aż ostatecznie trafiły już na stałe do Polski. Więc nie bez przyczyny jest to bardzo intensywnie przepełniony historią region. Znajduje się w ostatnim czasie coraz więcej kopców i ruin miasteczek starożytnych Prusów. W regionie znajdują się zamki i inne relikty architektoniczne po Krzyżakach i ich słynnej czerwonej cegle. Na przykład zamek taki jest w Rynie i Giżycku.

Wiele rozwiązań infrastrukturalnych zawdzięcza się na szlaku wielkich jezior mazurskich Niemcom, którzy wybudowali tu kanały, śluzy, ale także i jeden ze sławniejszych kompleksów bunkrowych II wojny światowej. Wilczy Szaniec był bazą zarządzania całym wschodnim frontem w trakcie operacji Barbarossa oraz najprawdopodobniej wielokrotnie gościł niesławnego malarza z Austrii. Wiele można się także dowiedzieć o I wojnie światowej w twierdzy Bojen obok Giżycka, która była graniczną twierdzą w trakcie tego konfliktu.

Węgorzewo zamek krzyżacki

Niemal w każdym zakątku Mazur znajdziemy pozostałości wielowiekowej historii. Znajdujący się w centrum Węgorzewa zamek krzyżacki jest jedną z najstarszych atrakcji turystycznych na Mazurach – przez setki lat jego wygląd bardzo się zmienił lecz jego fundamenty datuje się na 1398 rok. Zobacz także: Węgorzewo – atrakcje regionu.

Cel migracji z daleka dla sławnych zwierząt

Wielu może to zaskoczyć, ale to właśnie region Pojezierza Mazurskiego jest w największej części celem migracji bocianów, które na zimę latają na południe, aby przeczekać ją w cieplejszych krajach czasami dolatując aż do głębi Afryki. A na lato wracają na obfite w ich naturalne smakołyki i dogodne miejsca do gniazdowania regiony właśnie takie jak Mazury. Dlatego co roku jest to jedno z ulubionych miejsc wyjazdowych miłośników tych majestatycznych ptaków. Łatwo jest zaobserwować je polujące w trakcie porannej rosy na polu, a także wypatrzeć jak lecą z południa wiosną, albo wracają jesienią. Obserwacja ich gniazd także stała się popularnym zajęciem w ostatnich czasach.

Mazury i żagle nie tylko latem

Wydawać się może, że żeglarstwo i wszelka rozrywka na Mazurach jest ściśle powiązana z wodą, a lód zamrożonego jeziora niszczy wszelką możliwą zabawę dla miłośników żagli zimą. Nic bardziej mylnego. Istnieje ekstremalny sport żeglarski, który właśnie potrzebuje dużych ilości powierzchni lodu, które potrafią powstać na Mazurach. Mowa o bojerach czyli małych pojazdach przemieszczających się o łyżwach przy pomocy siły wiatru chwytanego w żagiel. Takie cacka potrafią osiągać prędkości nawet do 100 km/h przy dobrym wietrze.

Te małe jednoosobowe łódeczki mają bardzo mały opór w porównaniu z wodnymi odpowiednikami i właśnie dlatego potrafią osiągać takie prędkości (o rekordach prędkości osiąganych za pomocą żagli przeczytasz w artykule Żeglarstwo ekstremalne – ponad 100 km/h na żaglu?). Należy zauważyć, aby szanować grubość lodu i czekać aż będzie się pewnym jego wytrzymałości przed rozpoczęciem jazdy na bojerach. Pogoda też nie może być zbyt kapryśna, bo leciutkie w porównaniu z wodnymi jednostkami saneczki potrafią zostać porwane i nawet przewrócone przez zbyt silny wiatr.

bojer mazury

Bojer – inaczej ślizg lodowy – to niewielki pojazd napędzany żaglem, poruszający się na płozach przypominających łyżwy po tafli zamarzniętego jeziora. O żeglarstwie lodowym piszemy więcej w artykule: Żeglowanie – moje hobby. Poznaj 10 gatunków żeglarstwa.

Atrakcje na Mazurach Piramida w Rapie

Pierwiastek Egiptu na północy

Ciekawostką jest, że na terenie Mazur można znaleźć miniaturową wersję egipskiej piramidy. W miejscowości Rapa znajduje się rodzinny grobowiec barona Friedricha von Fahrenheita, który został zbudowany na wzór egipskich faraonów. Piramida ta ma aż 16 metrów wysokości. Niosą się także plotki, że piramida ma też własne wręcz magiczne właściwości jak te w Egipcie.

Podobna konstrukcja o nieznanym dokładnie przeznaczeniu, znajdowała się niegdyś na jednej z wysp na jeziorze Mamry. Obecnie nieistniejąca już Wyspa Piramidowa była położona w pobliżu Wyspy Upałty – największej z mazurskich wysp. Piramidę wysokości 40 stóp (ok. 13 m) zbudowana ok 1750 roku. Miała stanowić pomnik na cześć niejakiego Henckla von Donnersmarcka – przyjaciela hrabiego Lehndorffa, rezydującego w pałacu sztywniackim. Przez kilka stuleci poziom wody w jeziorach podniósł się, niszcząc niewielką wysepkę wraz z piramidą, obecnie trudno odnaleźć po niej jakikolwiek ślad. Niektórzy żeglarze twierdzą, że w pobliżu południowych brzegów Wyspy Upałty pod taflą jeziora leżą jeszcze szczątki piramidy.

wyspa upałty

Wyspa Upałty opisywana była w przewodnikach turystycznych po Mazurach wydanych w drugiej połowy XIX wieku. Stare widokówki sprzed dwóch stuleci ukazują wyspę pełną życia i letników. Do roku 1939 r. istniała tu leśniczówka, domki letniskowe oraz gospoda licznie odwiedzane przez turystów przypływających na wyspę statkiem rejsowym. Obecnie Upałty to dzikie królestwo zwierząt, a po dawnych zabudowaniach nie ma prawie śladu.

Fotografia:

  • „Piramida w Rapie”, autor: Leśnydzban, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
  • „Üppige Vegetation auf Upalten”; autor: Mario J. Schwaiger; źródło: Wikimedia Commons na licencji CC
Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.