Węgorzewo - atrakcje żeglarskie i nie tylko

Węgorzewo – atrakcje żeglarskie i turystyczne

Jeżeli planujecie wakacje pod żaglami na Mazurach, koniecznie odwiedźcie Węgorzewo! Nie bez powodu jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Atrakcji w Węgorzewie nie zabraknie dla nikogo. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze i najlepsze atrakcje w Węgorzewie!

Plaża w Węgorzewie

Latem plaża miejska ze strzeżonym kąpieliskiem nad jeziorem Mamry jest prawdziwą atrakcją zarówno dla żeglarzy, turystów jak i dla lokalnych mieszkańców. W sezonie kąpielowym ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem plażowiczów niemal przez cały dzień – od godziny 10.00 do 18.00.

plaża węgorzewo

Poza odświeżeniem się w chłodnej wodzie, plażowicze mogą skorzystać także z dwóch boisk do plażowej piłki siatkowej. W pobliżu plaży znajdują się także przebieralnie, toalety i budynek sanitarny dla ratowników WOPR. Wczasowiczów kuszą także różne smakowite zapachy dobiegające z okolicznych budek z jedzeniem.

Popularną atrakcją w Węgorzewie, znajdującą się tuż przy kąpielisku, jest falochron pełniący jednocześnie rolę molo. Można z niego podziwiać panoramę jeziora Mamry – dech w piersiach zapiera szczególnie widok wschodzącego lub zachodzącego słońca.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Do plaży w Węgorzewie, jednej z najlepszych lokalnych atrakcji, można dotrzeć pieszo lub rowerowo ustronną alejką wiodącą z centrum miasta – zaczynającą się w pobliżu zamku krzyżackiego – najstarszej turystycznej atrakcji w Węgorzewie. Wzdłuż ścieżki znajdują się także tablice informujące o lokalnych gatunkach roślin i zwierząt zamieszkujących te okolice.

Zamek krzyżacki w Węgorzewie

Zamek krzyżacki jest jedną z najciekawszych atrakcji w Węgorzewie!

Zamek krzyżacki w Węgorzewie

Znajdujący się w centrum miasta zamek z XIV wieku jest najstarszą atrakcją turystyczną Węgorzewa. Choć jego historia sięga 1398 roku, przez setki lat jego wygląd bardzo się zmienił. Na początku, kiedy miał służyć Krzyżakom za wartownię, miał kształt nieregularnego pięcioboku. W następstwie najazdu Tatarów w połowie XVII wieku zamek został zniszczony i stracił swój dotychczasowy kształt. Odbudowano go w stylu barokowym, a przez kolejne lata właściciele zmieniali jego wygląd i elementy wedle swoich gustów.

Ostatecznie, w 1752 roku zamek przeszedł w ręce władz miasta, które przeznaczyły go na użytek sądu miejskiego i ziemskiego. Zanim obecna największa atrakcja turystyczna Węgorzewa dotrwała do dzisiejszych czasów i spokojnej emerytury, w międzyczasie służyła także jako więzienie, szpital dla żołnierzy i sąd, a jego mury przetrwały także pożar wzniecony przez Armię Czerwoną w 1945 r.
Obecnie Węgorzewski zamek jest własnością prywatną i jest niedostępny dla turystów. Można natomiast podziwiać jego mury z zewnątrz podczas przechadzki brzegiem rzeki Węgorapy.

Stare, mazurskie chaty

Stare, mazurskie chaty, które można podziwiać spacerując deptakiem z centrum miasta do portu, tworzą niesamowity klimat i są ciekawą atrakcją turystyczną.

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Jeżeli szukacie ciekawych, lokalnych atrakcji w Węgorzewie, z pewnością zainteresuje was oferta tutejszego Muzeum Kultury Ludowej. W sezonie letnim muzeum czynne jest przez okrągły tydzień.
Muzeum jest doskonałą atrakcją dla wszystkich chcących poznać lokalną historię i kulturę. Powstało w 1991 roku i mieści się w zabytkowym budynku z pierwszej połowy XVIII w. Działania muzeum skupiają się na kulturze ludności zamieszkującej Polskę północno-wschodnią.

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Wśród zbiorów muzeum znajdują się przedmioty codziennego użytku, tkaniny, odzież, wyroby rękodzielnicze i sztuka ludowa – między innymi obrazy i rzeźby wybitnych, lokalnych artystów.
Z muzeum Kultury Ludowej sąsiaduje Park Etnograficzny nad Węgorapą, gdzie można podziwiać tradycyjne, mazurskie budowle.

Podsumowując, turystycznych atrakcji w Węgorzewie nie zabraknie dla nikogo. Nie bez powodu jest to stały punkt na trasie naszych żeglarskich obozów szkoleniowych i żeglarskich obozów turystycznych dla młodzieży. Nasi kursanci za każdym razem zachwycają się pięknymi widokami, które można podziwiać płynąc długim kanałem z jeziora Mamry do portu w Węgorzewie. Jednak nie ma się co oszukiwać – i tak zwykle największą atrakcją w Węgorzewie dla obozu jest wyjście do sklepu… 😉

Ekspedycja Mamry 2024

Lubimy zawijać do Węgorzewa i nie ominiemy go podczas najbliższej Ekspedycji Mamry!

Ekspedycja Mamry” to wyjątkowy rejs na dużych jachtach śródlądowych Tes 32 Dreamer. Na tym spokojnym rejsie chcemy wykorzystać wszystkie zalety dużych jachtów oraz świętować 15-lecie Szkoły Żeglarstwa PuntoVita. Szykujemy dla Was kilka niespodzianek!

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.