Żeglarskie rejsy morskie na Bornholm
Bornholm to bardzo często punkt niemal obowiązkowy na żeglarskiej mapie Morza Bałtyckiego. Jest to wyspa należąca do Danii, cel wypraw wielu turystów, żeglarzy, rowerzystów jak i miłośników pięknej przyrody. Nas najbardziej interesować będą aspekty żeglarskie, jednak nie da się płynąć, nie podziwiając pięknej linii brzegowej, łącznie z klifami oraz cudownych miasteczek wraz z ich atrakcjami turystycznymi.
Spis treści
Dookoła Bornholmu wiedzie klasyczna trasa tygodniowych rejsów morskich startujących z zachodniej i środkowej części polskiego wybrzeża (ze Świnoujścia ok. 90 km). Zahacza się również o Bornholm często w drodze np. do Szwecji (do szwedzkiego Ystad odległość wynosi ok. 30 km). Długość linii brzegowej „Perły Bałtyku” wynosi zaledwie ok. 140 km, jednak nadrabia ona różnorodnością i urokiem.
Zarezerwuj rejs!
Okolice Bornholmu nie są nadmiernie ruchliwe, jeżeli chodzi o duże statki (najbardziej uczęszczaną jest ruta handlowa biegnąca od Rønne, miasta portowego stanowiącego stolicę wyspy), sporo jest jednak kutrów rybackich oraz pozostawionych przez rybaków sieci.
Nie ma większych utrudnień nawigacyjnych, pod wodą znajduje się znaczna ilość wraków (na dużej głębokości), które są pozostałością po burzliwej historii tej części Danii, obfitującej w wiele bitew. Dodatkowo, przy południowo – wschodnim i południowo – zachodnim wybrzeżu znajduje się kilka niebezpieczeństw oznaczonych kardynałkami.
Atrakcje turystyczne na wyspie Bornholm
Motyle, huta szkła i armaty…
Pierwszym z portów, które warto odwiedzić, zaczynając od wschodu wyspy, jest Nexø, będący równocześnie największym portem rybackim.
Dlaczego warto tu przypłynąć?
To drugie, jeżeli chodzi o wielkość, miasto Bornholmu, jest naprawdę urocze, można w nim zwiedzić kilka muzeów (m.in. kolei bornholmskiej), ogromną atrakcję stanowi również park motyli, w którym żyje wiele tych egzotycznych owadów (nie tylko w gablotkach;-) ). Kontynuując nasz rejs, przemieszczamy się na północ, a tam możemy zacumować w porcie w Svaneke.
Co tam nas czeka?
Między innymi wytwórnia cukierków Svaneke Bolcher, w której można zobaczyć zarówno proces produkcji, jak i wziąć udział w degustacji (mniam… ☺). Ponadto warto również odwiedzić hutę szkła artystycznego.
Biorąc udział w rejsie dookoła Bornholmu warto zacumować przy maleńkiej (600 metrów długości, 400 metrów szerokości), ale przepięknej wysepki Christiansø, należącej do niewielkiego archipelagu Ertholmene. Wejście do tamtejszego portu przy silnym wietrze i dużym zafalowaniu jest dość utrudnione, sama marina jest niewielka, 4 jachty stojące do siebie longside są nierzadkim widokiem.
Na obszarze dwóch wysepek (Christiansø i Frederikso), połączonych mostkiem, znajduje się zabytkowa zabudowa, wiele pozostałości po fortyfikacjach (mury, wieża, baszta) oraz bardzo wiele armat różnych rozmiarów. Ciekawostką jest to, że wysepki zamieszkuje na stałe 115 osób. Dla takich widoków i atmosfery warto tu niewątpliwie zajrzeć.
Zamek, duchy i tyrolka w kamieniołomie
Trasa naszej dalszej żeglugi wiedzie na północno-zachodni skrawek wyspy. Zakładając, że najczęściej na Bałtyku wieje z zachodu i północnego-zachodu, czeka nas kawałek dobrej halsówki ? W rejonie, do którego zmierzamy, znajduje się kilka portów jachtowych, m.in. w Allinge, Sandvig. Miejsca te są zwykle pełne jachtów, więc alternatywą może być port nieopodal – Marina w Hammerhavnen, niewielka, ale położona w naprawdę uroczym miejscu.
Dodatkowym atutem jest to, że w pobliżu znajdują się ruiny wielkiego zamku Hammershus, zbudowanego w XIII wieku! Wiele z niego nie pozostało, cóż się zresztą dziwić, mając na uwadze historię Bornholmu. Warownia ta słynie z obecności…… duchów. Może warto wybrać się na takie spotkanie…. Tak czy siak – Hammershus naprawdę robi wrażenie, wyrastając znad wybrzeża klifowego.
Drugim punktem, który koniecznie trzeba odwiedzić jest dawny zalany częściowo kamieniołom. Poza przepięknymi widokami, niemal idyllicznymi, można na jego terenie m.in. zjechać z tyrolki (z metą w wodzie!), wziąć kąpiel oraz powspinać się. Kiedy już zwiedzimy najbliższą okolicę, możemy spokojnie udać się na spacer do wspomnianego już Allinge. Co tam znajdziemy? Samo miasteczko jest urzekające, polecam szczególnie odwiedzenie XIV- wiecznego kościoła.
Z odwiedzinami w stolicy Bornholmu
Nie można zakończyć rejsu dookoła Bornholmu, nie odwiedzając po drodze jego stolicy – Rønne. Jest to największe miasto na całej wyspie, jego populacja stanowi 1/3 całkowitej liczby ludności na Bornholmie. Ronne jest niezwykle interesujące, posiada ciekawą architekturę i odwiedza go wielu turystów. Ponadto – znajduje się tu największy port na Bornholmie, więc tak naprawdę okolice toru podejściowego do Rønne są obszarem, na którym występuje znaczna ilość dużych statków.
Ponadto, na drodze do stolicy wyspy, należy zwrócić uwagę na znajdujące się tam kardynałki. Samo miasto nie jest już tak spokojnie, jak pozostała część Bornholmu. Na pewno warto odwiedzić starówkę, zobaczyć zabytkową latarnię morską z 1880 roku oraz przyjrzeć się kuźni portowej działającej od 1735 roku! Jak się dobrze trafi, to można nawet załapać się na pokaz kucia żelaza, wykonywany przez prawdziwych kowali. Ponadto na terenie miasta funkcjonuje kilka muzeów, m.in. Borholms Museum. Charakterystyczne miejsce stanowi Kościół pw. św. Mikołaja, którego wieża jest bardzo dobrze widoczna z morza.
Nasza propozycja rejsów na Bornholm
Rejs dookoła Bornholmu jest idealną wyprawą dla wszystkich, a szczególnie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z żeglarstwem morskim. Szkoła żeglarstwa PuntoVita zaprasza na rejsy na wyspę Bornholm.
Zarezerwuj rejs!
Rejs morski dla młodzieży – Zatoka Gdańska
Duży morski jacht, znani instruktorzy oraz bezpieczne wody Zatoki Gdańskiej – to nasza propozycja dla młodzieży na poznanie żeglarstwa morskiego. Pierwsza Fala, to zapoznawczy rejs morski all inclusive dla młodzieży. Na pokład zapraszamy młodych adeptów żeglarstwa w wieku 14 – 18 lat, którzy mają już za sobą swoje pierwsze kroki na pokładzie jachtu śródlądowego. Wyruszamy zawsze w ostatni tydzień sierpnia. Pływamy po bezpiecznych wodach Zatoki Gdańskiej – rejs morski dla młodzieży po bałtyckim wybrzeżu.