działanie steru

Jak zacząć przygodę z żeglarstwem?

Jeśli czujesz pasję związaną z żeglowaniem, to w każdym momencie możesz zacząć swoją przygodę w tym kierunku i zostać żeglarzem. Jak zostać żeglarzem?

Każda osoba, która chce zostać żeglarzem ma przed sobą trzy ważne stopnie, które może zdobyć. Są to uprawnienia: patentu żeglarza jachtowego, sternika morskiego i kapitana jachtowego. Na czym one polegają i z jakimi możliwościami się wiążą?

Warto tym razem tak zaplanować swoje wakacje, by wybrać noclegi nad morzem w dogodnej lokalizacji, a także zrobić pierwszy krok do realizacji marzeń o wolności i żegludze. Tak naprawdę wystarczy tylko pasja i determinacja, by zacząć nowy etap w swoim życiu.

Zacznij spełniać swoje marzenia

Wbrew pozorom rozpoczęcie przygody z żeglarstwem nie jest takie trudne, jakby mogło się wydawać. Niezbędna jednak jest cierpliwość i systematyczność. Dobry żeglarz nie tylko ma wiedzę dotyczącą pogody, rzek, czy węzłów żeglarskich, ale także wie, jak działać w zespole, potrafi podejmować decyzje na podstawie faktów, a nie emocji. Patenty żeglarskie można zdobyć praktycznie w każdym wieku. Wystarczy tylko zacząć! Zobacz, jak krok po kroku przygotować się do bycia żeglarzem i cieszyć się wolnością na morzach bądź oceanach.

Żeglarz jachtowy

Tym samym na początku miłośnik żeglowania dobywa patent żeglarza jachtowego. Jeśli jest to osoba niepełnoletnia, wymagane jest ukończenie 14 roku życia i zgody od opiekuna prawnego. Powyżej 18 roku życia na egzaminie należy pokazać dowód tożsamości.

W czasie zdobywania patentu żeglarza jachtowego trzeba wykazać się takimi umiejętnościami jak manewrowanie jachtem pod żaglami, czy manewrowanie jachtem na silniku. To jednak nie wszystko, bo ważna jest także umiejętność wykonywania różnych prac, jako członek załogi. Po zdobyciu patentu żeglarza jachtowego można się cieszyć możliwością żeglowania po wodach śródlądowych.

Pierwszy kurs żeglarski z egzaminem na patent żeglarski prowadzimy co roku już w majówkę. Majowy rejs organizujemy zawsze na trasie Giżycko – Mikołajki – Ryn. W trakcie rejsu odwiedzimy wiele urokliwych zakątów, m. in. Stare Sady, Jorę Wielką, Zatokę Rominek. Pewne jest, że będzie to bardzo spokojna i klimatyczna wyprawa, bez pośpiechu i napiętego grafiku.

Żeglarska majówka na Mazurach

Sternik morski

Uzyskanie stopnia sternika morskiego to kolejny etap spełniania marzeń o przygodzie z żeglarstwem. By uzyskać ten stopień, należy podejść do egzaminu teoretycznego i praktycznego organizowanego przez Polski Związek Żeglarski. Czas przed egzaminem należy poświęcić na kurs przygotowujący, a także odbycie stażu morskiego – 200 mil żeglugi i minimum 2 rejsy. Na egzaminie prócz zdania teorii i praktyki należy pokazać także opinie z odbytych rejsów. Zdobycie stopnia sternika morskiego umożliwia podróżowanie po morzach i oceanach, o ile jacht ma nie więcej niż 18 metrów.

Aby przytępić do egzaminu na patent Jachtowego Sternika Morskiego, trzeba ukończyć 18 lat, ale godziny stażowe można zacząć „zbierać” jeszcze przed ukończeniem 18-tki. Problem w tym, że niewiele firm w Polsce organizuje takie rejsy dla młodzieży. PuntoVita – jako jedna z nielicznych szkół żeglarstwa – od ponad 12 lat organizuje rejsy turystyczno-stażowe dla młodzieży na wodach Zatoki Gdańskiej.

Pierwsza Fala to zapoznawczy rejs morski dla młodzieży po bezpiecznych wodach Zatoki Gdańskiej.

Kapitan jachtowy

Ostatni patent to kapitan jachtowy, który gwarantuje prawdziwą wolność w podróżowaniu. Co zrobić, by taki patent uzyskać? Wymagane jest zdobycie patentu sternika morskiego, a także odbycie 1200 godzin żeglugi w minimum 6 rejsach. To jednak nie wszystko. W wymienionych 1200 godzinach żeglugi, 400 godzin trzeba spędzić na prowadzeniu jachtu o długości kadłuba większej niż 7,5 metra; 100 przeznaczyć na żeglugę po wodach pływowych zawijając minimum do 2 portów, a także 100 kolejnych godzin spędzić na jachcie, którego długość jest większa niż 20 metrów. W przypadku patentu kapitana jachtowego nie zdaje się dodatkowych testów, a zdobywa doświadczenie i przedstawia się dokumentacje z podróży — zgodną z powyższymi wymaganiami.

Żegluga to piękne doświadczenie obcowania bliżej z naturą, a także możliwość zwiedzania świata wybierając noclegi w wyjątkowych miejscach, poznawania nowych ludzi i realizowania swoich pasji. Warto poświęcić czas, by urzeczywistnić swoje marzenia!

Staż na wodach pływowych można uzyskać podczas rejsów po Wyspach Kanaryjskich.

Zobacz naszą ofertę rejsów po Wyspach Kanaryjskich.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.